Coanda vs Tesla?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Coanda vs Tesla?

Mesajde YO4BKM » Dum Dec 02, 2018 12:12 pm

Cautand in vederea unei documentari in domeniul receptoarelor cu reactie am gasit si materialul aflat la https://www.obiectiv.info/henri-coanda- ... 630.html#n publicat in 2013.
Singura legatura cu opera lui Coanda este cuvantul "reactie", dar in articolul descarcat apare poza lui Tesla. Atasez si o pagina ecran cu modul cum apare la mine.
Autorul (neidentificat) al articolului mai face o precizare: la varsta de 24 de ani Coanda avea o experienta de aproape zece ani la capitolul inventii. Poate cineva sa dea detalii?
73!
Fişiere ataşate
Coanda vs Tesla.jpg
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Coanda vs Tesla?

Mesajde YO9CHO » Mie Dec 05, 2018 3:12 am

Aberatiile "ziarijdilor" din ziua de azi. Ala care a scris , habar nu avea despre ce vorbeste sau cine a fost Coanda ori Tesla. :lol: Urmarea numai sa adune cititori curiosi pe pagina lui, asa cum e moda . 8-)
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Coanda vs Tesla?

Mesajde YO4BKM » Mie Dec 05, 2018 10:13 am

Superficialitatea în ce privește pretențiile consumatorilor de știri atrage cu siguranță si un nivel scăzut al „ziarijdilor”, dar nu nuai al lor, ci si in alte medii. Din pacate acest fenomen nu este ceva nou, dar se adanceste. Cu peste trei decenii in urma un doctor in stiinte, Klaas Dijkstra, a publicat două cărți care s-au bucurat de mare succes în care arăta că Pământul este plat, cu Polul Nord în centru și Polul Sud ca linie curbă a orizontului, având un mare interes și prelegerile sale ținute la universități olandeze. În care susține că savanții americani știu acest lucru, dar îl țin ascuns ca să prostească lumea. Și este crezut, ba are și adepți. Nu-i așa că, în aceste condiții, comunicațiile la mii de km în UUS sau microunde devin foarte facile, fără sateliți de comunicații? 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Coanda vs Tesla?

Mesajde YO9CHO » Joi Dec 06, 2018 12:27 am


yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Coanda vs Tesla?

Mesajde yo5oft » Joi Dec 06, 2018 3:16 pm

"The Flat Earth Society has followers all around the globe..." :lol:


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori