Callbook ANCOM Septembrie 2012

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
YO7MG
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 6:24 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO7MG » Dum Sep 16, 2012 5:22 pm

Cei "absenti" din callbook nu cumva au autorizatia expirata?
Autorizatia in format nou se reinnoieste la fiecare 5 ani..-
YO3CEN
In districtul 7,respectiv Drobeta Turnu Severin apar ca indicative autorizate si radioamatori despre care stiu sigur ca nu si-au mai reinoit autorizatiile ...e vorba de 4 indicative.

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo4btb » Dum Sep 16, 2012 6:56 pm

Salut
Am autorizatia prelungita anul trecut si valabila 2016.
Nu sunt in baza de date, deasemeni si cativa colegi din Constanta care sunt activi.
Ar trebui sesizata agentia de catre FRR.

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo3jx » Dum Sep 16, 2012 9:26 pm

Cine se stie in termen cu autorizatia si nu figureaza pe lista sa semnaleze individual la yo3jx@yahoo.com si merg sa rezolv la agentie pentru toti. Desigur propun un termen limita,
duminica 30 septembrie, in prima sapatamana a lunii octombrie sa fac demersul. Dan-Liviu

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo4bxx » Lun Sep 17, 2012 1:40 am

Am studiat lista si am observat ca radioamatorii constanteni nu sunt trecuti. Sunt YO4BXX si am autorizatia valabila pana in 2017! Unde poate fi greseala? Poate primim lamuriri de la cei autorizati.
Urez succes tuturor - si celor din lista si celor ce sunt omisi - YO4BXX Corneliu Conrad

yo9ina
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 16, 2012 5:03 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo9ina » Lun Sep 17, 2012 10:21 am

Nici eu nu sunt trecut acolo, desi pot dovedi cu acte ca inca exist :roll:, ca radioamator...
Frecvente RoLink: UHF baza - 439.100MHz; VHF: 145.3375MHz
Secundare UHF: 439.075MHz, 439.125MHz
Rezerve: 439.375MHz si 145.2875MHz
Ton acces: 103.5Hz
Discutia continua aici: http://www.radioamator.ro/forum/viewtopic.php?t=1921
73 de YO9INA

yo9gmi
Mesaje: 4
Membru din: Dum Sep 16, 2012 1:16 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo9gmi » Lun Sep 17, 2012 11:54 am

Si eu sint inca radioamator, iar autorizatia imi expira in 2016...Nu are timp ANCOM-ul de noi.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO9HSW » Lun Sep 17, 2012 12:26 pm

Se face prea mult caz de pentru un lucru minor, acest fisier xls a fost intotdeauna incomplet, fie cu indicative active lipsa, fie cu operatori SK inca prezenti. Nu este nicidecum un act oficial care emana de la autoritate. Dovada statutului o faci cu autorizatia, restul e vorbarie goala.

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde yo6rk » Lun Sep 17, 2012 5:45 pm

Acum cateva zile "am rasfoit" si eu aleatoriu lista.
Sunt si din YO8 indicative lipsa (dar nu stiu sigur daca si-au reinoit autorizatia), dar..... ce e mai grav dupa parerea mea o reprezinta SUFIXURILE MULTIPLE. Intamplator am dat peste YO2IVA si... YO3IVA, poate or mai fi si altele.
Poate s-a schimbat ceva in regulament si, recunosc.... nu sunt la curent, dar, chestia asta nu prea e ok... cel putin la noi unde ne-am "invatat" sa fim unici prin sufix. Stiu ca in alte tari metoda se practica, dar... la noi s-au terminat toate indicativele disponibile?

Confuz,
Marius - yo8rku
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO9CHO » Mar Sep 18, 2012 4:52 am

@YO9HSW:
Se face prea mult caz de pentru un lucru minor, acest fisier xls a fost intotdeauna incomplet, fie cu indicative active lipsa, fie cu operatori SK inca prezenti. Nu este nicidecum un act oficial care emana de la autoritate


Interesant punct de vedere...

Sa reluam:

1.La adresa: http://www.ancom.org.ro/radioamatori_2899 , apar atributiile ANCOM.
La "Materiale de interes general" apare si acest "discutat" "Callbook ANCOM radioamatori"

2.ANCOM este o Autoritate Nationala si orice document prezentat pe sit este OFICIAL.Nu pot sa cred ca pot aparea omisiuni pe sit.Incerc sa cred ca este un fisier provizoriu si va fi up-datat in cel mai scurt timp.

3.Nu pot sa cred, ca, orice alt Callbook poate fi diferit de cel OFICIAL.Trebuie , deci, daca Ciprian face sincronizare cu datele oferite de Callbook ANCOM, sa regasim aceleasi informatii care sunt OFICIALE si valabile in Romania pe un alt sit cu legaturi ce se pot propaga.

4.Sunt convins ca aceasta eroare oficiala apartine in mod regretabil departmentului IT ANCOM.

5.Existand clar erori intr-un sit oficial, ele trebuiesc corijate, altfel ramane un exemplu de "las' ca merge si asa".

6.Consider o greseala publicarea adreselor radioamatorilor in fisier.Aceasta trebuie sa ramana o informatie ANCOM INTERNA nu trebuie sa apartina Domeniului Public.Prezenta localitatii corespunzatoare indicativului, este suficienta.

7.ANCOM prin deciziile pe care le-a luat pana acum a demonstrat un real ajutor radioamatorilor din YO si sper ca aceasta pozitie sa fie consecventa in viitor.

8.Daca pe dumneavoastra nu va intereseaza aceste omisiuni, pe mine ma deranjeaza sa vad un lucru incomplet. Imaginati-va ca ma deranjeaza chiar si lipsa lui YO9HSW din Callbook-ul oficial.

9.Acest Callbook ne lamureste , cati radioamatori autorizati exista in YO, cum sunt distribuiti pe zone. Acest document este util FRR si altor federatii din afara YO cat si IARU, fiind un document oficial aflat pe un sit oficial.

In rest , numai 73!

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Callbook ANCOM Septembrie 2012

Mesajde YO9IRF » Mar Sep 18, 2012 9:06 am

Am vazut ca au mai aparut indicative din Prahova, inclusiv dvs, YO9CHO; al meu tot lipseste. Am trimis un email la Ancom cu problema asta si i-am mentionat atat pe cei care s-au plans aici cat si pe alte forumuri.


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori