HAARP - o primejdie globala

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO4BKM » Vin Apr 26, 2013 3:12 pm

De acord, YO9CHO si TNX pentru apreciere.
Multe sunt caile de a induce panica. Imi vine in minte un alt caz de isterizare in lume, cu implicatii cosmice. Cand a inceput criza energetica, prin anii '70 din secolului trecut, organizatii onorabile din SUA strigau vehement "Opriti construirea de centrale solare! Soarele se va raci!". (Sursa: Viorel Salagean, Meridianul Mississippi, Editura Sport Turism). Nu sunt 100% convins, dar inclin sa cred ca multe din alarmele ce se lanseaza in lume sufera de un cunoscut sindrom descoperit in YO, dar existent pe orice meridian: sindromul drobului de sare. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2aqb
Mesaje: 56
Membru din: Joi Dec 09, 2010 11:33 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde yo2aqb » Vin Apr 26, 2013 5:52 pm

Parerea mea este ca energia folosita la experimente nu se apropie de o furtuna zdravana.Ca se spioneaza niste date este clar,dar urmari nu poat fi folosite cu asemenea energii de tot rahatul daca te gandesti ce energii pune in miscare natura.Toate teoriile astea catastrofice de care se vorbeste de cat este lumea capabila sa le scorneasca sunt baliverne.Asta n-ar fi nimic dar daca citesti idei idioate comise de "savanti "romani ,generali ,Dr.in fizica care insulta inteligenta si legile fizicii ramai traznit.Metode de a folosii radiofrecventa pentru a depasi viteza luminii?!,si alte minunatii de-ti vine sa turbezi.Norocul ca ideile scrise suporta ori ce baliverna.

YO2MNU
Mesaje: 7
Membru din: Joi Dec 15, 2016 11:45 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO2MNU » Lun Feb 11, 2019 8:14 pm

nu am vrut sa deschid alt topic, insa poate si asta:
https://playtech.ro/2017/nasa-identifica-o-bariera-de-proportii-colosale-care-inconjoara-pamantul/
are o influenta negativa asupra propagarii.
"această barieră poate ține la distanță radiațiile solare periculoase", adica exact cele care "gadila" ionosfera.
'NASA a confirmat că existența ei poate influența cum și unde se deplasează anumite particule din spațiu."
interesant de citit si link-ul science alert cu mai multe detalii.
73

le: si link-urile de sfarsitul articolului din science alert merita citite..,


yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde yo5pjb » Mar Feb 12, 2019 11:22 pm

YO9GJX scrie:https://mega.nz/#!iYlyyBBQ!p1rSJ7BLUBOyQ2Zxu3Z61geGF8Y-Uc8hohTeZoHPkS4

Multumesc, chiar mi-a descretit fruntea acest 'documentar'. Cand am chef de Area51, OZN-uri si alte conspiratii vizionez 'History Channel' si sigur nu dau gres :lol:

73,
Sorin

YO2RB
Mesaje: 42
Membru din: Mie Dec 06, 2017 9:29 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO2RB » Mar Feb 12, 2019 11:53 pm

E putin probabil ca HAARP sa fie un sistem de control meteorologic, nu de alta dar nu prea merge. In USA sunt multe fenomene extreme, deci nu prea le reuseste controlul si nici nu prea reusesc sa abata toate relele peste Rusia si China ( dusmanii lor ). Mai probabil e folosit ca radar transorizont. Emitand undele radio catre ionosfera acestea se vor reflecta de la mare altitudine, creind premiza unui radar transorizont. Antenele de receptie nu trebuie sa fie montate in acelasi loc cu emitatorul ( metoda clasica ) ci in locuri anume studiate unde reflexiile sunt mai favorabile ( poate in acele locatii secundare prezentate pe harta ). Faptul ca interesul americanilor pentru HAARP a scazut in ultima vreme e corelat cu aparitia altor sisteme de supraveghere ( cosmice ).


yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde yo3cen » Vin Dec 30, 2022 11:36 am

yo3gh scrie:Noi info despre activitatea HAARP


Articolul pare scris de un adept al teoriei pământului plat care a folosit google translate... :lol:

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO9GJX » Vin Dec 30, 2022 12:03 pm

Au tras cu unde radio spre un asteroid:

https://alaskapublic.org/2022/12/29/haa ... ok-inside/

Armele meteo provoacă fenomene, nu le controlează. La fel ca și rachetele anti grindină, nu îmrăștie norii, îi lichefiază și îi deversează grămadă ca să nu apuce să se formeze grindina. Diluviul care urmează nu îl pot controla, de aia produc inundații. Plus efectele secundare la fel de urâte.
Acum 10-15 ani la History a fost un documentar despre asta pe care nu l-au mai repetat (ca multe altele).

https://mega.nz/file/iYlyyBBQ#p1rSJ7BLU ... hTeZoHPkS4
......

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde yo3gh » Vin Dec 30, 2022 4:26 pm

Nu pot comenta despre autor, stiu doar ca e jurnalist si ca a terminat Politehnica , yo3cen
Link-ul de la yo9gjx este interesant…

Numai bine tuturor in noul an !


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori