pilon YO8RNI

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Joi Sep 05, 2013 8:24 am

Buna dimineata,
As fi vrut sa va prezint pilonul cind era gata si cu antena pe el, insa, recunosc, nu am mai avut rabdare si a trebuit sa zic in gura mare:-))Adevarul ca astept momentul de aproape un an,adica stau cu antena jos de atunci, insa in acelasi timp lucrez si la casa si la viitorul shack:-) si trebuie sa respect niste prioritati, totusi...
Ieri am reusit sa torn fundatia noului pilon de la mine din curte si,trebuie sa zic, doresc tuturor o asemenea experienta!E grozav!Nu imi imaginez cum va fi cind voi pune ultimul tronson cu antena pe el...Desi mai am un pilon, mai mic(15m-vestitul pilon zabrelit de la YO5OVM), abia asta e un proiect mai serios si il simt ca atare...inclusiv la buzunar:-))O sa pun fotografii si o sa va zic pe parcurs cum merge treaba, deocamdata am un ragaz de 20 de zile min pina betonul face priza aproape complet, ragaz in care mai am o gramada de chestii de procurat,izolatori,cablu pentru ancore, ocheti si intinzatoare, etc.Nu mai zic de sistemul de impamintare....Si asemenea chestii de calitate se gasesc destul de greu..
E vorba de un pilon ce va avea in total 21m, format din 7 tronsoane de 3m fiecare.O copie dupa Rohn25 sau Amerite25 practic, adaptata materialelor de pe la noi.Teava e teava trasa de 1 3/4 toli.Zabrelele sint facute din fier striat la primul segment, ulterior s-a renuntat si s-au facut din profil patrat,12x12 parca.
Momentan se vede in poze primul segment, folosit pentru fixarea bazei in fundatie in pozitie verticala corecta.Celelalte segmente ,mai putin ultimul, vor fi ridicate cu ajutorului unui "gin pole" -o teava ce se prinde de tronsonul deja montat si care are un scripete cu care se urca urmatorul segment ,urmind ca ultimul tronson impreuna cu antena, sa fie montat cu o macara.
Pilonul va fi ancorat in trei puncte, si,din pacate, si asta e singurul punct negativ, sa zic asa, ancorele sint la 10m de pilon.Suficient ar fi fost 2 ancore, insa la 14m, dar curtea mea nu permite mai mult.
Fundatia pilonului are 1,5/1,5/2m iar fundatiile ancorelor 0,75/0,75/1,2m.Poate parea mult, insa, in urma studioului geo, a trebuit sa merg mai adinc pina la pamint ok.Stiam asta deja de la turnarea fundatiei pentru casa.
Deocamdata asta e ceea ce am facut, revin pe masura ce inaintez cu proiectul.
Pilonul e facut de YO9BGR iar antena ce va fi montata e un OB12-6 de la Optibeam, rotorul yaesu G2800DXA
Fotografii gasiti aici:
https://plus.google.com/photos/118201893926662063671/albums/5919989426537230033?authkey=CKKkj5rUg7bIPQ

73!
Bob
YO8RNI
Fişiere ataşate
pilon.JPG
pilon.JPG (101.78 KiB) Vizualizat de 9178 ori

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO9IRF » Joi Sep 05, 2013 9:21 am

Felicitari, pare ca va iesi ceva profi. Din pacate link-ul e gresit, pozele nu merg, ma duce in propriile poze din Google Plus.

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Joi Sep 05, 2013 9:35 am

Am modificat linkul, sper ca acum e ok.

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo5ovm » Joi Sep 05, 2013 1:18 pm

Salut Ionut,
si felicitari pentru efortul depus,nu multi in bransa noastra stiu cat efort fizic,tehnic si nu in ultimul rand financiar trebuie sa depui sa vezi ridicata o astfel de constructie.Eu am ridicat trei piloni,unul pt HF,17m,dotat cu un bim FB-506 Fritzel,10-28Mhz,5 elemente si benzile varc + bim 3 el./7Mhz sub cel de la Fritzel,cu rotor Kempro 2800,un ilon pt.UKV,17m,cu un grup de 2X11 El./144;2X14 El/432 + antene de vhf si uhf pt.repetoare,cu rotor G-5500 elevatie+azimut,in varf un yagi pt 1260,si un pilon pt.50 Mhz ,19m,cu un yagy de 7 el.cu un rotor Yaesu G-650 intr-o curte nu foarte generoasa,deh la oras spatiile nu sant foarte largi, si a fost greu sa fac totul in asa fel incat sa nu obstructionez accesul in curte cat si cei trei piloni sa nu se obstructioneze reciproc.Desigur am mai montat si un FD-4,care lucreaza excelent in 5 benzi,7;14;18;24 si 28 Mhz,mai putin in 21Mhz,cat si un delta lup in 80m adaptat cu cablu de 75 Ohmi,m-am bucurat sa vad printre imagini si una cu pilonul 3 IN 1 de la mine !
Sa-l stapanesti cu sanatate si multe,multe satisfactii !
73,in speranta ca voi venii sa vad totul cu ochii mei.
geo,
yo5 ovm

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo3hjv » Joi Sep 05, 2013 5:46 pm

Ah, Bob! Tipa invidia in mine! De abia astept sa imi iau o casuta sa ma dedau la dezmatzuri asemanatoare! Felicitari!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Vin Sep 13, 2013 6:58 am

In timp ce betonul isi face treaba, au aparut accesoriile pentru ancorare si impamintare :roll:
Sincer, nu ma asteptam sa coste mai bine de o treime din pretul pilonului, dar vreau sa dorm linistit noaptea si nu am facut rabat de la nimic ce tine de siguranta, toate accesoriile sint de uz greu si sint luate direct de la cablero iasi si au aviz ISCIR!Era sa fac prostia sa iau din dedeman cablu....De citeva saptamini stau zilnic pe net si citesc despre piloni de antena, poate cind termin cu pilonul, o sa fac si un mic articol cu toate informatiile adunate si cu experienta mea in constructia pilonului, poate va ajuta pe careva.Mai am de facut suportul cablurilor pe pilon si pe ancore si sa ii mai trag o vopsea buna pe el si sus cu el.
Na ca vroiam sa pun si o poza, dar cica am atins cota fisierelor atasate, desi am pus o singura poza pe forum??
Oricum, gasiti poze cu accesoriile la sfirsitul albumului cu pilonul
https://plus.google.com/photos/118201893926662063671/albums/5919989426537230033
Sper sa fie ok linkul!
Sfirsit de saptamina frumos!
73!
Bob

yo6hrp
Mesaje: 16
Membru din: Vin Sep 05, 2014 6:12 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo6hrp » Mie Sep 25, 2013 7:44 pm

Salutare !

O varianta interesanta .....http://f6kcz.free.fr/ pages techniques....
..Un mât à partir d'une échelle (F6EIW)

73 de on/ yo6hrp Adrian

yo7lfv
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 13, 2010 10:37 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo7lfv » Lun Sep 30, 2013 2:40 pm

Bob , ai facut ceva industrial , foarte frumos imi place si imi aduci aminte de pilonul pe care l-am ridicat si cata munca este , nu mai zic de costuri . Cine vrea sa se apuce de asa ceva sa ia in calcul foarte serios fundatia si nu in ultimul rand ancorarea cu tot ce inseamna .
Mult succes. La reauzire .
73! Robert yo7lfv / yp7p

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Lun Sep 30, 2013 3:29 pm

yo7lfv scrie:Bob , ai facut ceva industrial , foarte frumos imi place si imi aduci aminte de pilonul pe care l-am ridicat si cata munca este , nu mai zic de costuri . Cine vrea sa se apuce de asa ceva sa ia in calcul foarte serios fundatia si nu in ultimul rand ancorarea cu tot ce inseamna .
Mult succes. La reauzire .
73! Robert yo7lfv / yp7p



Salut Robert, am tras cu ochiul si la pilonul tau, ca de altfel pe la toate piloanele de pe la noi prezente intr-un fel sau altul pe net...
Am reusit si am vopsit segmentele in sfirsit, sper ca vineri -simbata sa-l ridic, urmind ca saptamina viitoare sa pun si antena.Totul e sa fie vreme buna, daca se abat ploile cu cod portocaliu si pe aici, e cam nasol...O sa revin cu fotografii

73!
YO8RNI
Bob

yo7lfv
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 13, 2010 10:37 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo7lfv » Lun Sep 30, 2013 3:46 pm

Tu ce ai facut e de nota 10 , imi place foarte mult , eu am omis cate ceva dar sper sa nu am probleme. Cel ce mi-a facut fundatia a zis cu nu am nevoie de fier asa de mult ca am pietre si in fundatie si pe langa si nu-l misca nimic . La Polovragi sa sapi o gropa pentru a pune un pom iti trebuie ceva forta si mai scoti si cateva zeci de kilograme de piatra . Am scos pietre din groapa unde e fundatia pilonului de 30-40 kg daca nu mai grele . Al 2-lea pilon il vreau fara ancore dar mai dureaza pana se scoate fierul :) .
73! Robert


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori