Noutati EZNEC

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde 4x1ad » Mar Ian 18, 2022 7:34 pm

@YO4HGX: in afara de lista din postarea academica a lui YO3ITI, putem sa evaluam si aspecte specifice activitatii de radioamatorism, putin abordate in aplicatiile comerciale sau militare. Militarii nu se confrunta cu pile-up-urile uriase la aparitia vreunei DXpeditii sau DX rar.
SWR-ul, rezistentele din partea reala si reactanta pot fi grupate sub Zcomplex. Dintre ceilalti parametri, trebuie mentionate si raportul F/L, foarte important in concursuri si nu numai in spatii aglomerate precum cel european.
Pentru aplicatii mai avansate, de exemplu sisteme de antene pentru concursuri majore in amplasamente multi-multi, aplicatii SO2R sau chiar SO3R, antene TX/RX separate, stack-uri, vertical arrays fazate si comutabile, polarizari, etc.etc., este nevoie de o analiza amanuntita a tuturor lobilor produsi de antena la inaltimea specifica atat in plan orizontal cat si in plan vertical. Marimea lobilor, castigul lor, forma directia, largimea si bineinteles unghiul de elevatie TOA al fiecaruia iti vor da informatii pretioase despre capabilitatile de radiatie si acoperire a zonelor target in cazul cand dispui de un sistem de antene multiple. Eficienta de radiatie este un capitol foarte important si ar trebui tratat specific pentru necesitatile radioamatoricesti. In opinia mea, ar trebui sa ne preocupe cat din energia TX-ului este radiata spre zonele Target si nu energia totala radiata de antena in toate directiile. Directivitatea si largimea fiecarui lob conteaza la o echipa serioasa de concurs.
Pe langa eficienta de radiatie, un capitol important il constituie pierderile din diverse puncte ale antenei si in imediata lor apropiere. La fel influenta inaltimii, a solului, a antenelor apropiate, interactiunea dintre antene, zgomotele diverse. Un parametru important adesea ignorat este rezistenta de radiatie/disipativa.
In ceea ce priveste antenele de receptie separate, sunt interesant de vazut opiniile lui W8JI si ON4UN in domeniu (exemplu parametrul RDF-directivitatea la RX) . Ma opresc aici deoarece povestile despre antene se aseamana cu amintirile din armata, pot continua zile si nopti. In contextual actual, radioamatorii individuali sunt prea putini interesati de rafinarea analizelor asupra unei antene.

73s de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde yo4hgx » Mar Ian 18, 2022 7:52 pm

Morel, eu ma refeream concret la abilitatile tehnice ale softului 4NEC2 in comparatie cu EZNEC, nu la strategiile de folosire ale acestora. Dintotdeauna unealta buna nu a substituit arta folosirii sale, total de acord, eu insa intrebam concret ce motive ar exista pentru ca cineva sa treaca de la 4NEC2 la EZNEC, ignorand ca unul e gratuit si altul cu bani. Ce face EZNEC mai bine decat 4NEC2? Si nu e o intrebare retorica sau cu alte conotatii, daca chiar stii si vrei sa ne spui si noua, chiar ti-as fi recunoscator.

73 de yo4hgx

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde YO3ITI » Mar Ian 18, 2022 10:53 pm

4x1ad scrie:@YO4HGX: in afara de lista din postarea academica a lui YO3ITI...


Ufff. asta ar fi trebuit să doară. But I don't give a shit. :D :D :D

Adevărul este, domnule Morel, că vă place să vă erijați în autoritatea absolută în materie de antene. Doar că aroganța care vine la pachet nu face decât să dovedească contrariul.

Păcat, fiindcă aveți talent.

O referință e referință, indiferent de ce considerați dv.
Postarea mea nu face altceva decât să sugereze că mulți alți oameni cu siguranță mai educați în domeniu decât dv. oferă informații care pot reprezenta o referință. Faptul că nu o considerați ca atare, e o chestiune personală.

Aș fi foarte curios să ne oferiți o listă de referințe scrise sub titlu personal, care sunt considerate ca atare. Când voi vedea tratatele sau alte lucrări la care ați fost co-autor sau autor, vă voi oferi o plecăciune umilă.

M
====================
73 de YO3ITI

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde 4x1ad » Mie Ian 19, 2022 1:37 am

@YO4HGX: am crezut ca am fost destul de clar in postarile mele. Se pare ca m-am inselat. Poate ar trebui recitite.
Din pacate, diferenta si avantajele EZNEC Pro NEC-4 sunt imposibil de explicat in doar cateva propozitii lamuritoare. Iti propun sa compari fisierele de “Help” ale celor doua programe. Trebuiesc citite, nu merge altfel, pentru ca nu doar exista 3-4 diferente usoare care sa-ti puna totul in fata. Poate merita sa intri putin si in setarile si subsetarile celor doua programe pentru a le compara. Despre ambele softuri, exista pe internet un numar foarte mare de manuale si tutoriale.
Am explicat ca pentru aplicatii radioamatoricesti obisnuite de zi cu zi, 4NEC2 este suficient, dar pentru aplicatii foarte avansate si modelari de antene foarte complexe noi, la nivel profesional, EZNEC are mai multe capabilitati si putere de calcul cand este folosit cu un NEC-4 sau NEC-5 de la Livermore Labs plus AutoEZ.

73s de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde 4x1ad » Mie Ian 19, 2022 5:03 am

@YO3ITI:
Eu unul nu cunosc nici un context in limba romana in care cuvintele “lista din postarea academica” au vreun inteles jignitor, atac la persoana sau vreun accent de bascalie ieftina. Probabil este vorba de un discernamant distorsionat din partea celui care intelege asa ceva.
Restul postarii dvs. nu merita nici o atentie.
Regret ca ati ales sa va alaturati celor care invenineaza discutiile pe diverse Forumuri din cine stie ce frustrari, contribuind cu malitiozitati gratuite, acreala cronica si chiar grosolanii nepotrivite unei persoane care se pretinde educate.
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: A aparut EZNEC Pro/2+ V7.0

Mesajde 4x1ad » Joi Ian 27, 2022 1:01 pm

Pentru cei interesati: W7EL a pus gratuit la dispozitia comunitatii radioamatorilor mult asteptata noua versiune a programului EZNEC Pro/2+ V7.0 .
Programul include o versiune gratuita din NEC-2. Daca cineva doreste versiunea cea mai avansata astazi, trebuie sa achizitioneze softurile NEC-5 si AutoEZ.

https://eznec.com/?fbclid=IwAR2WSFuhoFR ... YAAy47lR58

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde yo4hgx » Dum Aug 07, 2022 10:12 pm

Ca sa nu mai deschid alt topic, intrebare pentru utilizatorii EZNEC:

Functia de optimizare a EZNEC permite setarea parametrului “phase” (din definirea punctului de alimentare) ca element variabil si daca da, chiar functioneaza? La 4NEC2 cred ca este vorba despre un “bug”, desi permite setarea fazei ca variabila functia de optimizare nu o modifica in realitate. Multumesc! 73 de yo4hgx

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde yo8vet » Lun Aug 08, 2022 7:24 pm

@yo4hgx EZNEC nu are funcții de optimizare. Pentru asta se folosește un utilitar separat numit AutoEZ, care acceptă variabile pentru absolut orice parametru al sistemului antenei, inclusiv pentru faza sursei. Dar faza nu are efect asupra parametrilor antenei (directivitate, câștig sau impedanță) decât dacă ai mai multe surse în model. N-am folosit astfel de modele, doar cele simple, cu o singură sursă.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde yo4hgx » Joi Aug 11, 2022 12:29 pm

@yo8vet - multumesc pentru raspuns, daca ai timp te rog fa un test rapid, incarca un model cu 2 surse active (gen HB9CV), pune ca variabila faza curentului uneia dintre ele si da-i o tura de optimizare (sa zicem pentru raportul F/B). Urmareste te rog daca in timpul procesului parametri antenei se modifica efectiv, nu numai valoarea numerica a fazei.

La 4NEC2 am descoperit unde e problema, dupa ce modifici manual faza valoarea curentilor (real si imaginar) nu sunt calculate decat daca dai click pe un alt camp (casuta) si bineinteles, daca nu merge manual nu merge nici automat, adica in timpul procesului de optimizare. 73!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori