Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoara..

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 13, 2015 3:01 pm

Foarte interesant procedeul de ridicare, seamănă cu ridicarea catargului la macaralele Derrick sau a podurilor rulante, folosind un catarg de montaj.
În grădina mea de la ţară am ridicat trei piloni, de 6, 8 respectiv 12 m, fără niciun ajutor, construcţie grindă cu zăbrele, fiecare cu trei lonjeroane. Nu necesită ancore şi au rezistat de 8 ani la cel puţin o vijelie pe an la care adaug două coduri roşii de viscol, unul iarna trecută, unul iarna aceasta.
Am avut nevoie de profil cornier 35 X 35 mm pentru lonjeroane, 25 X 25 mm pentru zăbrele, un flex, o bormaşină manuală, un transformator de sudură şi un burghiu de 180 mm diametru pentru forat găuri adânci 1 m în pământ. O să pregătesc şi voi pune aici know-how-ul necsar. Imi pare rău că acum 8 ani când am făcut lucrarea nu am filmat-o. 73! Tavi
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo8cln » Mar Ian 13, 2015 3:31 pm

Mny tnx, "gentlemen" Miki ! Sper sa fim cit mai multi si asta confirma stradaniile deosebite de la Botosani (yr8e) . Mult succes in contest ! 73 ! de yo8cln.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO8DHD » Mar Ian 13, 2015 4:17 pm

Sa stiti ca merita felicitati pentru ca la Botosani diferentele dintre temperaturile diurne si cele nocturne au fost destul de mari si echipa a avut de infruntat pe final un inceput de vant puternic. Oricum echipa merita felicitata in primul rand pentru tenacitate ei in realizarea ideilor lor.
P.S. La toamna Bob stiu la cine sa apelez :mrgreen:

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO7CKQ » Mar Ian 13, 2015 5:06 pm

Hi
Am vizionat fotografiile si am citit cu interes materialele de pe blog. Felicitari pentru realizare dar si pentru ideile tehnice simple care au functionat. In sfirsit nu mai citesc in fiecare zi despre FRR ca sa-mi creasca tensiunea :lol:

Morel, de ce este asa de critica inaltimea izolatorului ( am inteles ca tu esti Arhitectul )? La prima vedere un izolator de 2-3 metri ( :mrgreen: ) ar parea chiar bun ca mai ridica sistemul de radiale si reduce din pierderile din sol.....

Tavi, personal astept cu interes materialul. Vreau sa fac un "pilon" de 6 metri, cit mai corect si economic dimensionat, pentru un sistem de antene AZ/EL ( trafic via satelit ) fabricat de HyGain.

73s Sorin, YO7CKQ
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO8RNI » Mar Ian 13, 2015 7:12 pm

Si clipul de vare vorbeam...
Prima data cind fac asa ceva, asa ca nu e grozav, dar se vede cite ceva:-)
http://youtu.be/_fJiMIZFqPw
Nu stiu cum sa-l integrez in post:-(
73!
Bob

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde 4x1ad » Mar Ian 13, 2015 7:15 pm

YO7CKQ: Sorin, nu eu sunt arhitectul ci YO8RNI & Co.; eu doar le-am facut o analiza si niste simulatii cu 4, 8, 16, 32 si 64 de radiale de 25 sau 27m lungime plus functie de cateva inaltimi de la sol. Totul pentru a intelege cat mai bine efectul radialelor si al inaltimilor si a putea lua hotarari operative dar si a face compromisurile cele mai acceptabile la combinatiile intre diversele optiuni. Chiar daca principiul "cat mai multe radiale cu atat mai bine" e sanatos, trebuie aplicat cu putina gandire.
Nu vreau sa deturnez de la subiectul topicului astfel ca voi spune doar ca SWR-ul are un salt major (aproape se tripleaza) incepand de la 27cm distanta intre sol si partea inferioara a radiantului. Si reactanta se modifica de la -j166 la -j280. Antenele verticale amplasate pe pamant si cele ELEVATE sunt categorii diferite, nu se comporta similar. Si verticalele puse peste acoperisuri din tabla se comporta diferit. Chiar daca este o explicatie simplista, in cazul specific, cei 27cm reprezinta pragul de unde antena verticala pusa direct pe pamant incepe sa se transforme in antena verticala elevata. Daca la antena pusa pe pamant lungimea radialelor plasate pe pamant e mai putin critica, cu cat creste elevatia bazei antenei cu atat radialele sunt mai sensibile la lungime. Eu m-am lovit de aceasta problema acum cativa ani buni cand am ridicat pentru 4X0G primul vertical de 27m la 1.2m deasupra solului si pana nu am apelat la calculator, n-am inteles ce e cu acel SWR de 1:130 ! Cum l-am coborat la o palma de sol, SWR-ul s-a redus la 1:40, ceea ce il facea adaptabil prin unitatea de acord de la baza.
Principiul pe care l-ai amintit este valabil partial si selectiv functie de inaltimea antenei, calitatea solului, felul radialelor, lungimea si unghiul lor fata de pamant, usurinta in obtinerea de impedante care sa poata fi adaptate cu pierderi cat de cat rezonabile. Un vertical elevat la 6m sa zicem, are nevoie de radiale rezonante deja, si nu de lungime (partial) aleatorie. Ori in 160m, radialele in sfert de Lambda ar avea peste 40m ! In 160m toate problemele sunt mult mai complexe datorita lungimii de unda mari.
Simulatiile pe computer nu vin sa rezolve zecile de probleme practice ci doar ajuta sa optimizezi compromisurile si sa iei hotarari cu impact constructiv practic dar si financiar. In acest caz, au fost nevoie de zeci de simulari ca se stabileasca corelatia optima intre inaltimea bazei, lungimea radialelor functie de ce permite amplasamentul si solul locatiei; unghiul de elevatie in plan vertical dorit sa nu depaseasca 20 de grade si alte considerente constructive si de locatie. Importanta a fost si mentinerea partii reale a impedantei la numai mult de 12 Ohm; chiar daca antena va avea la baza o unitate de acord, am dorit ca pierderile inerente la antene mult scurtate sa fie cat mai reduse posibil. Altfel am da pe mere ce-am luat pe pere !
Mentionez ca "optim" nu inseamna cel mai bun dintr-un punct de vedere al unui parametru electric sau de radiatie anumit ci un compromis intre toti vectorii pentru a obtine o maxima eficienta electrica si evident un pattern de radiatie performant fara de care un SWR 1:1 nu valoreaza prea mult. Ori in 160m la emisie, cu exceptia unui 4-square vertical array comutabil (cum mi se pare ca are YO8CLN), numai cu un vertical cat mai putin scurtat se obtine acest deziderat. Nici o antena filara/monofilara nu poate concura la emisie in 160m cu un 4-square sau vertical de 27m.
Echipa lui YR8E a trebuit sa i-a in considerare si dpdv economic oportunitatea folosirii unui mai mic sau mai mare numar de radiale versus avantajele obtinute. Ei trebuie sa i-a in considerare si timpul necesar intinderii si strangerii pe timp de iarna a 64 de radiale. Si nu in cele din urma costul (nu numai in bani) al hotararii de a folosi pentru radiale sarma cupru sau fier zincat (diferenta enorma). Pe scurt si frumoasa si laptoasa...
Oricum, cine doreste sa-si perfectioneze cunostintele teoretice si practice in materie de antene pentru benzile inferioare, trebuie sa doarma cu cartea lui ON4UN sub perna (poate fi si CD, hi).
Sa le uram succes baietilor, pentru ca mai au mult de lucru. 160m e o banda destinata exclusiv celor cu nervi de otel, rabdare infinita si motivatie maxima. Dar ce proiect frumos pentru cei cu locatii rurale.
Aducerea la maximum de performanta a antenelor de RX pentru 160m este inca un challenge deosebit in fata inimoasei echipe, poate mai greu decat verticalul de emisie. Nu stiu daca tot sistemul de antene TX/RX va fi gata pana la CQ WW 160m din 2015, dar sunt sigur ca in 2016 vor avea rezultate bune, pe masura eforturilor si a investitiei de bani si de suflet.

73
Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo9rij » Mar Ian 13, 2015 8:37 pm

Bravo Bob! Arata bine "teava"!
Raman de parere ca cea mai mare provocare a unui radioamator in YO este aceea de asi gasi cea mai buna formula de realizare a antenelor in spatiul destinat, chiar si in cazul in care locuiesti "la curte"! Dorinta explicabila, de a dori mai mult, se loveste inevitabil de spatiul mereu insuficient avut la dispozitie! Hi! O caracteristica a statiilor YO in comparatie cu alte statii de radioamatori din alte state gen W sau UA. Si de aici incepe baletul! Hi! Succes pe mai departe! 73 de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 13, 2015 8:52 pm

Aşa cum am promis voi schiţa aici câte cevava privind construcţia unui pilon. Datele pe care le ofer precum şi know-how-ul se referă la pilonul de 12 m , dar am mai construit după aceeaşi metodă şi cu aceleaşi dimensiuni ale barelor şi pilonii de 8, respectiv 6m. Pilonul de 12 m a fost calculat la rezistenţă cu un program cu analiză pe elemente finite făcut de mine pentru calculul static şi dinamic al macaralelor. Ţine cont de greutatea structurii şi de o presiune laterală de 2 tone-forţă distribuită uniform pe toată înălţimea pilonului (de la vânt). Structurile zvelte nu se dimensionează la rupere, ci la săgeată. Pilonul de 12 m capătă la vârful său o săgeată de 200 mm. Nu are ancore şi rezistă de 8 ani, inclusiv la două coduri roşii de viscol. L-am construit şi l-am ridicat singur, de fapt aici este know-how-ul. Am parcurs următoarele faze:
Faza 1. Am forat trei găuri cu diam. de 180 mm adânci de 1 m, la distanţa de 700 mm între axele lor, în solul din grădină, un sol mediu. Cele trei bare de cornier 35 X 35 mm lungă de 6 m le-am proptit cu pietre ca să stea verticale. La cca 150---200 mm de la sol le-am consolidat cu un trunghi din cornier 25 X 25 mm plasat prin exteriorul lor şi fixat provizoru de bare prin matisare cu sârmă. Fiind trei bare, feţele aripioarelor nu sunt coplanare şi, de aceea, triunghiul trebuie să fie modelat ceva mai complicat, am folosit un şablon desenat cu creta pe o tablă. Triunghiul se face dintr-o bucată şi se rigidizează definitive prin sudarea celor două capete ale cornierului. După ce am verificat verticalitatea şi paralelismul barelor am turnat în gropi ciment cu nisip şi pietriş. Din experienţa neplăcută cu cimentul românesc am pus o cantittae dublă de ciment decât scria în reţeta de pe sac şi a ieşit … beton. Am lăsat 21 de zile pentru priză.
Faza 2. Am sudat definitiv triunghiul descris mai sus. Pe una din feţele laterale ale pilonului (cea spre care se poate culca comod la sol) am fixat câte o balama pe fiecare din cele două bare, chiar dacă erau continue. Balamalele au fost din cele pentru porţi, făcute pe strung, la care am sudat aripioare din platbandă (câte două platbenzi paralele pentru fiecare aripioară, pentru a avea lăţime suficient de mare), lungi de cca 50 mm. Am introdus adaosuri sub aripioarele balamalelor din acelaşi motiv de planeitate a feţelor barelor de cornier, astfel ca axele celor 2 balamale să vină corect una în prelungirea celeilalte. Aripioara de sus am sudat-o de bară, cea de jos am prins-o în 2 şuruburi M8. Am mai sudat un triunghi la înălţimea de 3 m de la sol, ca în desen, ca să dau o formă de piramidă a barelor. Deasemeni am mai sudat câte două diagonale (zăbrele) pe interiorul fiecărei feţe. Fiecare diagonală are lungimea de 800 mm şi capetele lor trebuie îndoite pentru a se aşeza bine pe unghiul cornierului, din nou problema cu planeitatea. Dar acest lucru se ajustează la faţa locului.
Faza 3. Am ancorat pilonul cu o frânghie de rufe în partea opusă balamalelor. Am tăiat cu un flex cele trei corniere exact pe linia axei balamalelor. Bara fără balamale trebuie sprijinită să nu se închidă peste pânza flexului. Apoi, cu frânghia de rufe am culcat pilonul la sol.
Faza 4. Am desfăcut şuruburile de la balamale şi am continuat sudarea zăbrelelor pe toată lungimea. Am prelungit pilonul cu încă trei bare de 35 X 35 mm, folosind câte o eclisă exterioară făcută din cornier de 35 X 35 mm lungă de 1 m. În vârf am mai pus un triunghi cu deschiderea de 200 mm apoi am făcut o piramidă din trei bare lungi de 1 m, ca să compensez partea aflată în sol. Fără piramidă, triunghiul poate susţine o placă sau alte echipamente. Am completat toate diagonalele, am sudat traverse pentru scară pe una din feţe, apoi am legat o frânghie groasă de triunghiul de sus. După sudarea fiecărei diagonale se verifică dacă pilonul nu s-a răsucit, eventual se corectează cu ranga sau barosul.
Faza 5. Am adus pilonul lângă cele trei “rădăcini” rămase în sol şi am fixat din nou balamalele în şuruburi. La cele 105 kg ale mele l-am putut ridica cca 2 m, l-am sprijinit aşa pe o scară aşezată înclinat. Am mai împins cu scara în pilon, până pe la 40---45 de grade. Apoi am tras de şufă cu un troliu manual (2 sau 3 oameni pot face acest lucru uşor), pilonul s-a ridicat frumos şi a căzut exact pe capătul barei fără balama. Pentru siguranţă se poate pune o ancoră în partea cu balamalele, să nu cadă cumva peste operator. Am sudat toate tăieturile, apoi am vopsit pilonul.
Faza 6. Am desfăcut o sticlă cu bere rece.
Din motive de spaţiu, desenele le pun pe comentariul următor. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 13, 2015 8:56 pm

Desenele. Fotografiile le-am extras dintr-un film făcut în toamna asta, în care pilonii apar din întâmplare. Pilonul 1 are 12 m, pilonul 2 are 8 m, pilonul 3 are 6 m. Succes! 73!
Fişiere ataşate
Pilon 3.JPG
Pilonul de 6 m
Pilon 3.JPG (4.45 KiB) Vizualizat de 5634 ori
Pilon 2.JPG
Pilonul de 8 m
Pilon 2.JPG (6.87 KiB) Vizualizat de 5634 ori
Pilon 1.JPG
Pilonul de 12 m
Pilon 1.JPG (5.11 KiB) Vizualizat de 5634 ori
Pilon complet.JPG
Primele faze
Pilon complet.JPG (52.51 KiB) Vizualizat de 5634 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 13, 2015 9:04 pm

P.S. Pilonul 3 este cu secţiune constantă, barele sunt la 200 mm una de alta.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori