pilon YO8RNI

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo9bgr
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iun 23, 2010 4:29 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo9bgr » Dum Mai 17, 2015 9:04 pm

Ani de zile am sudiat problema pilonilor si ... am construit nai bine de 149 buc.
Desigur majoritatea in domeniul profesional de unde am si invatat sub contract multe.
In primul rand am invatat ca materialele sunt esentiale , apoi proiectarea care cum zicea Morel este dependenta de antena care va fi rezidenta pe stalp. Staipul construit pentru YO8RNI a fost unul care a copiat un proiect profesional si evident a folosit materialele din proiect adica teava trasa cu rezilienta garantata la - 35grC.
Fundatia este esentiala si geologia locului si-a spus cuvantul.Acest detaliu trebuie incredintat unui profesionist chiar si in cazul stalpilor ancorati.
Ancorarea avident a fost o preocupare deosebita si Bob a reusit sa il ancoreze foarte profesional(respectand proiectul). O problema majora este ca in YO nu mai fabricam izolatori ceramici care altadata se gaseau pe toate drumurile. Problema nu este cea legata de radiofrecventa cat cea de tractiune esential in speta de fata.
Aud deseori de la radioamatori ca folosesc materialele OLcio fi ! Ma cutremur si ma rog pentru ei sa nu aiba parte de temperaturi extreme sau de cutremure reale! Totul tine de buget - banii bata-i vina ! sunt totul si cum pasiunea este fierbinte la multi radioamatori nu mai conteaza!
Ce tip de stalp ?
Este o intrebare fireasca. Raspunsul se gaseste iar in bugete si este conditionat de greutatea, suprafata la vant si numarul si configuratia antenelor.Iar afirm ca fiind vorba de module de rezistenta misiunea trebui incredintata iar uni inginer de domeniu!
O antena succeptibila sa fie schimbata se va monta desigur pe un stalp ce permite accesul facil : telescopic, rabatabil sau cumpana .
O antena serioasa cu castig mare - de altfel scumpa si greu de achizitionat(cu efort mare financiar) se va monta pe termen lung pe un stalp stabil in tehnologie perena ( zabrelit, mono sau cu inaltime corect data).
Din acesta categorie se includ antenele performante (Yagi cu multe elemente ;
qubical quad cu 3 sau mai multi elementi si castiguri peste 12dbd ) .
Antenele filare reclama si ele constructii de stalpi , inatimea fiind unul din parametrii esentiali ! Dar aici vorbim de constructii simple care necesita imbinarea unor tevi din otel si de multe ori pe partea terminala tronsoane nemetalice pentru a nu influienta negativ caracteristica antenei .
Acestea se pot realiza usor in regie proprie !
Dar nu doresc sa fac aici un compendiu pe domeniu. Vreau doar sa spun ca imi pot pune la dispozitie experienta de peste 40 ani in acest domeniu astfel incat cine va intreba va capata raspunsuri si evident ajutor logistic !Neconditionat evident!
73! George
YO9BGR
repere: email yo9bgr@gmail.com; yo9bgr1970@yahoo.com ;yomagazin.ro@gmail.com - 0722249200


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori