pilon YO8RNI

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo8rhm » Lun Noi 04, 2013 4:08 pm

Maestuoasa! De acum bice in concursuri.
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo9rij » Lun Noi 04, 2013 5:51 pm

Felicitari Bob!
Foarte frumos!
O realizare ce iti va aduce multa satisfactie. In fond pentru asta ne cheltuim resursele!
Iti urez sa reziste mult si sa fie model pentru multi altii dintre noi care inca nu au curajul de a se apuca de asa ceva. Sper sa ai timp sa raspunzi la toate intrebarile intr-un interviu viitor asta daca nu ai timp sa scrii aventura ta!
Felicitari prietenilor care te-au suportat si te-au ajutat! Hi!
Spor la DX-uri!
73! YO9RIJ Petrica

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Mar Noi 05, 2013 7:23 am

Va multumesc de urari si va dorest tuturor cite un proiect ca acesta!
Geo, YO5OVM, esti binevenit oricind ai drum prin zona.Valabil si pentru ceilalti, evident!Imi pare rau ca nu ai avut tronsoanele de pilon mai devreme ca ma scuteai pe mine de ceva batai de cap si de o parte din cheltuiala...La urmatorul pilon te caut :D
Proiectul meu e ceva mai amplu, cuprinde si amenajarea "shack-ului" si mai am destula munca, insa o sa scriu la final despre toate, poate le dau un imbold si altora!
Ieri seara am mai ascultat putin benzile cu antena si sint foarte multumit de rezultat.Am lucrat lejer si H44MS in 40m...
73!
Bob
YO8RNI

yo3gsu
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 26, 2013 10:04 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo3gsu » Joi Dec 12, 2013 2:23 pm

Felicitari Bob pentru aceasta lucrare si pentru modul cu ai descris si sustinut cu imagini desfasurarea lucrarilor. Am si eu in plan asa ceva probabil pt la anul sa fac la mine la tara si eu inca nu am rezolvat problema protejarii turnului si a antenelor la lovitura de trasnet. Tu la ce te-ai gandit ca solutie tehnica de paratrasnet?
Stefan - yo3gsu

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo3hjv » Joi Dec 12, 2013 5:37 pm

Pariu ca raspunsul va fi : "Insusi pilonul"!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Joi Dec 12, 2013 6:41 pm

yo3gsu scrie:Felicitari Bob pentru aceasta lucrare si pentru modul cu ai descris si sustinut cu imagini desfasurarea lucrarilor. Am si eu in plan asa ceva probabil pt la anul sa fac la mine la tara si eu inca nu am rezolvat problema protejarii turnului si a antenelor la lovitura de trasnet. Tu la ce te-ai gandit ca solutie tehnica de paratrasnet?
Stefan - yo3gsu


Salut Stefan!
Nu-mi dau prea bine seama, asta e un fel de intrebare capcana??Sa vezi daca mi-am facut lectiile?Ca parca stiam ca ai ceva cunostinte in domeniu,hi!

Oricum, Adrian a zis bine, pilonul va prelua toate eventualele trasnete.La baza pilonului e o retea in stea de 9 electrozi de 2m, dispusi cite trei pe vreo 10m si uniti in jurul fundatiei pilonului.Cablurile legate la masa la virful pilonului si la baza lui, in rest in shack SPG cu arestoare pe tot ce intra de afara,polyphaser pe coaxiale si home-made cu MOV-uri pe restul cablurior.Evident, SPG are impamintarea lui la baza peretelui pe unde intra cablurile-3 electrozi.Asta asa, in mare.Momentan am realizat doar impamintarea pilonului si legarea la impamintare a coaxialului la virful pilonului, restul e inca in constructie, abia de sarbatori termin de amenajat camera unde o sa fie shackul, asa ca o sa am 3 saptamini de vacanta pline.... :P Mai trebuie sa dau comanda de diverse dar acum am alte prioritati.
Daca o sa ai nevoie de ceva informatii cind te apuci de pilon, da-mi de stire!

Bob
Ultima oară modificat Joi Dec 12, 2013 6:53 pm de către YO8RNI, modificat 1 dată în total.

yo3gsu
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 26, 2013 10:04 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo3gsu » Joi Dec 12, 2013 6:44 pm

Sper sa nu, intrucat, ca si structura de rezistenta exista posibilitatea sa intre in curgere si apoi cade toata sandramaua pe casa.
Stefan - yo3gsu

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Joi Dec 12, 2013 6:48 pm

yo3gsu scrie:Sper sa nu, intrucat, ca si structura de rezistenta exista posibilitatea sa intre in curgere si apoi cade toata sandramaua pe casa.
Stefan - yo3gsu



Ai putea sa te exprimi asa, mai pe intelesul meu? Ce inseamna sa intre in curgere??

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Joi Dec 12, 2013 6:51 pm

Ca si informatie, zilele trecute a cam batut vintul pe aici si am fost foarte placut surprins de cum s-a comportat pilonul si antena!Ba chiar am testat si pe pielea mea direct la 20m , mai aveam ceva de etansat la impamintarea cablului si abia duminica la prinz la 0 grade mi-am gasit timp :D

yo3gsu
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 26, 2013 10:04 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo3gsu » Joi Dec 12, 2013 6:53 pm

Adica in punctele mai vulnerabile unde sudurile sunt slabe sau la imbinarile demontabile cu suruburi dintre tronsoane, acolo unde nu se realizeaza contact galvanic sa apara topiri ale materialului care duc la destabilizarea structurii constructiei avand ca efect inclinarea sau prabusire stalpului, care seamana cu o curgere. Este termen tehnic.
Stefan - yo3gsu


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori