Antena Bazooka

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo6xk
Mesaje: 59
Membru din: Mie Iul 07, 2010 7:19 pm
Contact:

Antena Bazooka

Mesajde yo6xk » Vin Apr 25, 2014 2:19 pm

Salut
Eu cunosc 3-4 utilizatori ai acestei antene (Bazooka ) daca mai sunt si altii as vrea sa stiu pentru eventuale lamuriri sau nedumeriri proprii. Daca se poate pe mail un mesaj scurt butaandrei1@yahoo.com
Tnx Andrei

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Antena Bazooka

Mesajde yo2msb » Vin Apr 25, 2014 6:16 pm

Am folosit ani de zile o antena simple bazooka pentru traficul local si regional VHF/UHF, montata in fata geamului la 50cm de peretele blocului. A fost o alegere impusa, fiind unicul model insensibil la vecinatatea cu peretele ce contine o armatura metalica masiva. Toate celelalte modele incercate in acea pozitie au esuat. Antena s-a dovedit excelenta, am vorbit cu ea din fata geamului din Timisoara in mai multe randuri cu Resita, cu Arad-ul, cu Otelu Rosu sau chiar cu Belgrad-ul in QRP. Recomand cablul coaxial cu tresa masiva din cupru (sub nici o forma chinezariile cu tresa formata din cateva fire dintr-un aliaj alb neprecizat), functioneaza bine si cu cablu de televiziune de 75 ohmi, modelele mai vechi cu tresa impletita din cupru masiv.
crocodil de munte

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Antena Bazooka

Mesajde yo5pjb » Sâm Iun 28, 2014 11:02 pm

Un link care sa mai spulbere miturile despre aceasta antena 'magica' : http://owenduffy.net/blog/?p=1941

Sorin

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Antena Bazooka

Mesajde 4x1ad » Dum Iun 29, 2014 3:02 pm

yo5pjb scrie:Un link care sa mai spulbere miturile despre aceasta antena 'magica' : http://owenduffy.net/blog/?p=1941

Sorin


@YO5PJB: din pacate, ar trebui postate multe astfel de linkuri, dupa cantitatea de mituri si fantezii care circula printre radioamatori de multi ani. Domeniul antenelor a fost "binecuvantat" cu multe astfel de produse minune (ex. diversele variante de OCF, City Windom, versiuni de Carolina Windom, T2FD, verticalele EH, verticale care au castiguri mai mari decat vreun Yagi cu 5-8 elemente etc etc ). Exista pe internet o cantitate uriasa de informatie/dezinformatie postata de persoane bine-intentionate dar cu un nivel tehnic inadecvat, care nu poate fi compensat totusi de simplul entuziasm. In plus, exista si o multime de radio-vraci care propaga o serie de exagerari, bazaconii, enormitati, aberatii si chiar scorneli, profitand de faptul ca astazi oricine isi poate deschide un site sau blog unde sa posteze dupa pofta inimii si a ego-ului, fara o minima auto-cenzura sau bun-simt tehnic. Doar largirea permanenta a bazei de cunostinte tehnice ne poate ajuta in filtrarea informatiilor abundente, dar lipsite de valoare sau chiar eronate.

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori