Apropo antena Delta Loop

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
4x1ad

Apropo antena Delta Loop

Mesajde 4x1ad » Lun Mai 26, 2014 9:48 pm

Astazi am facut pentru YO3GFH o simulare pe computer a unei antene de tip Delta Loop proiectata pentru 40m dar folosita multiband cu ajutorul unui transmatch. Am gasit de cuvinta sa atasez postarea si aici, poate mai intereseaza si pe altcineva din YO.

La postare sunt atasate in format .zip diagramele de radiatie orizontala si verticala corectate ale antenei Delta Loop orizontal folosita in 7, 14, 21 si 28MHz in doua variante: cu balun 1:1 (ref. 50 Ohm) si balun 1:4 (ref. 200 Ohm). Impedantele sunt in forma Z=R +/-jX .

Perimetrul antenei este de cca. 45m, cu bratele usor inegale ( 14+15.3+15.3m), alimentata intr-un colt. Inaltimea simulata: 18m. Solul simulat: de tip real ground cu constanta dielectrica =12 si conductivitatea de 2mS/m. Conductorul antenei simulate: sarma de cupru cu d=2mm.

Folosirea unui balun de 1:4, este cel putin aparent un compromis ceva mai bun din punct de vedere al transferului optim (adaptarea intre coaxial si antena) in cazul specific.

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
Fişiere ataşate
Delta Loop Oriz 40m DEMO corectat.rar
Delta Loop 40m Oriz DEMO corectat
(1.26 MiB) Descărcat de 226 ori
Ultima oară modificat Mar Mai 27, 2014 7:54 pm de către 4x1ad, modificat de 2 ori în total.
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5tc

Re: Apropo antena Delta Loop

Mesajde yo5tc » Mar Mai 27, 2014 9:16 am

Morel,
ai putea pune fisierul .maa sa vedem cum ai facut modelarea si eventual sa exersam pe acel model?

yo8rku
Site Admin

Mesajde yo8rku » Mar Mai 27, 2014 9:28 am

De curiozitate se poate o simulare pt polarizare verticala?
73's de Marius - yo8rku

YO6EX

Mesajde YO6EX » Mar Mai 27, 2014 12:16 pm

Se poate simula ocrice, dar rezultatele vor fi diferite, in functie de conditiile specifice si locul de montare a fiecarei antene.

yo8rku
Site Admin

Mesajde yo8rku » Mar Mai 27, 2014 2:40 pm

Adevarat, numai ca eu faceam referire la aceeasi antena, aceeasi banda (perimetru), la toti parametrii de acolo, numai ca polarizare e verticala, alimentare in coltul de jos.
Pt mine e pura curiozitate, nimic mai mult, am un delta polarizat orizontal si rezultatele sunt aproape ca si simularile :)

Poate intr un viitor apropiat am sa ma joc/invat sa fac astfel de simulari, nu cred ca este f greu, atat ca nu am avut timpul necesar (si recunosc... si un impuls )

73!
73's de Marius - yo8rku

4x1ad

Mesajde 4x1ad » Mar Mai 27, 2014 3:53 pm

yo5crr scrie:Morel,
ai putea pune fisierul .maa sa vedem cum ai facut modelarea si eventual sa exersam pe acel model?

@YO5CRR: cu placere, desi ar trebui sa-ti construiesti modelele tale ;) . Ti-l atasez mai jos. Modelul meu este alimentat pe un colt, setat pentru o 7050KHz, Zref=50 Ohm si o inaltime de 18m (ca si cum ar fi prins intre doua blocuri inalte). Pune-l la niste inaltimi mai modeste, seteaza-ti frecventa (inclusiv restul benzilor HF), impedanta si real ground-ul la ce valori iti convin si .... go ahead.

Daca doresti si fisierul .maa al "clientului" original, il poti da jos de pe celalalt Forum YO: http://radioamator.eu/showthread.php?62 ... #post35501 .

Tot acolo, in acelasi topic este in curs de desfasurare si o discutie pe tema aceluiasi Delta Loop. Exista niste informatii si idei suplimentare nedezbatute inca aici. Eu joc la doua nunti :D .

Intelesesem ca ai optat pentru programul 4NEC2 care este mai avansat, dar mai putin prietenos pentru incepatori. Oricum, succes.

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
Fişiere ataşate
Deltaloop40m horiz4x1ad.rar
Model Delta Loop 40m h=18m Zref 50 Ohm 7050KHz
(256 Octeţi) Descărcat de 122 ori

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad

Mesajde 4x1ad » Mar Mai 27, 2014 7:20 pm

yo8rku scrie:De curiozitate se poate o simulare pt polarizare verticala?

@YO8RKU: iti atasez mai jos fisierele de tip .rar care contin diagramele de radiatie orizontale si verticale pentru o antena Delta Loop Verticala pentru 40m folosita multiband si in 14, 21 si 28MHz.
Am luat practic aceiasi antena pe care am simulat-o ieri in plan orizontal si am definit-o astfel:

*inaltimea de la pamant a punctului inferior al antenei : 10m (aprox. etajul 3-4 al unui bloc)
*inaltimea de la pamant a laturii superioare: cca 21m (aprox. etajul 7 al unui bloc, presupunand ca este agatata intre doua blocuri inalte de 7-8 etaje - situatie ipotetica)
*perimetrul total al antenei: cca. 43.3m (laturile usor inegale)
*punctul de alimentare: coltul inferior al antenei (balun 1:4 , Zref=200 Ohm)

Comparativ cu antena Delta Loop orizontala a carei simulare am postat-o ieri, varianta verticala poata fi folosita chiar si fara antena tuner daca balunul de alimentare este de 1:4.

Din punct de vedere al radiatiei, unghiurile de plecare sunt mult mai reduse decat la antena orizontala ceea ce o face sa lucreze mai bine la DX (nu-i de mirare). Si forma lobilor verticali este mai favorabil desi exista un numar de lobi defavorabili care "bat" spre soare. Nu intotdeauna lobii orizontali sunt prea favorabili, intr-unul din cazuri lobii laterali sunt atenuati mult. Per total, diferenta e mare intrantena verticala si cea orizontala. Recomand analizarea lobilor pe fiecare banda pentru a intelege potentialul real al fiecarei benzi (avantaje vs. dezavantaje).

Evident ca obiectele metalice si peretii de beton armat dintr-o locatie specifica vor avea o anumit grad de influenta care nu figureaza in simularea mea. De aceea e bine sa simulam situatii de viata si sa nu facem teorii de dragul teoriilor :D .

Daca te intereseaza sa incepi sa lucrezi cu MMANA Gal, iata postarea initiala cu indicarea unor tutoriale utile pe YouTube: viewtopic.php?f=10&t=1348 .

Cu ocazia aceasta ma observat ca am facut o eroare de numerotare in fisierele antenei Delta Loop orizontale (varianta cu balun 1:4, 200 Ohm) de ieri, fapt pentru care am corectat deja numerotarea datele simularilor pentru 21 si 28MHz 200 Ohm. Fisierul .rar este insemnat acum cu "corectat" si va invit sa-l descarcati din nou din postarea initiala. :shock:

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
Fişiere ataşate
Delta Loop 40m Vertical DEMO.rar
Delta loop 40m Vertical DEMO
(651.47 KiB) Descărcat de 133 ori
Ultima oară modificat Mie Mai 28, 2014 9:00 pm de către 4x1ad, modificat 1 dată în total.

yo5tc

Mesajde yo5tc » Mar Mai 27, 2014 10:58 pm

Morel,

amabil ca de obicei, multumesc. Ma intrigase balunul acela si eram curios cum se poate modela.
O sa-mi modelez un loop candva, sa termin intai cu long wire :)
Am instalat si 4nec2 sa vad daca merge, dar invat cu MMANA, credeam ca am precizat asta.

yo8rku
Site Admin

Mesajde yo8rku » Mie Mai 28, 2014 8:10 pm

Multumesc si eu de raspuns si de informatii!
Pe viitor si eu vrea sa-mi pun un delta vertical, dar incepand cu banda de 20m in sus, iar niste simulari sunt binevenite, ca si celelalte info despre programul de lucru.

Tnx, 73!
73's de Marius - yo8rku

4x1ad

Mesajde 4x1ad » Joi Mai 29, 2014 3:25 pm

yo8rku scrie:Multumesc si eu de raspuns si de informatii!
Pe viitor si eu vrea sa-mi pun un delta vertical, dar incepand cu banda de 20m in sus, iar niste simulari sunt binevenite, ca si celelalte info despre programul de lucru.

Tnx, 73!

@YO8RKU: OK, cand te hotarasti sa treci la Delta Loop, iti stau la dispozitie daca mai ai intrebari. Poate vei putea amplasa antena vertical, configuratie care este de preferat celei orizontale. Altfel, va trebui sa cantaresti avantajele si dezavantajele unui Delta Loop orizontal pentru benzile superioare fata de un vertical in sfert de Lambda cu radiale elevate. Am senzatia ca verticalul va performa mai bine. De asemeni, nu uita ca un Delta Loop poate fi alimentat si la jumatatea uneia dintre laturi, nu neaparat la vreunul din colturi. Nu este absolut obligatoriu ca laturile sa fie egale, desi radiatia in plan orizontal ar fi mai uniforma si omnidirectionala la un triunghi echilateral. Mai trebuie luata in considerare ca exista si optiunea cu adaugarea unor triunghiuri Delta pentru 21 si 28MHz in interiorul celui de 20m si alimentarea tuturor dintr-un singur coaxial/balun comun. Cu toata interactiunea intre ele, se poate presupune ca (functie de locatie) performanta va fi mai buna pentru 3 antene monoband legate in paralel decat un singur Delta folosit multiband.

Succes.
73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE

Înapoi la “Antene”