Apropo antena Delta Loop

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo9bgr
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iun 23, 2010 4:29 pm
Contact:

Re: Apropo antena Delta Loop

Mesajde yo9bgr » Mar Iul 22, 2014 5:05 pm

draga Morel,

profit si eu ca ai postat acest subiect si va comunic experienta mea.
Stau in mijlocul orasului Ploiesti fapt care mi-a creat intodeauna probleme la montarea unei antene care cat de cat sa imi aduca oarece satisfactii. Plecand de la premiza ca nu voi folosi amplificatorul TEN TEC care sta frumos la locul lui, am incercat mai multe antene . E clar ca rezultatele cele mai bune le-am obtinut de la un delta loop care l-am construit initial dupa o documentatie dintr-o carte mai veche despre antene. Cu balunul 1:4 si cu 1:2 rezultatele nu au fost cele mai bune asa ca m-am decis si am achizitionat un antena tuner de la SG si anume un SG239 care l-am plasat la confluienta celor doua laturi ale triunghiului . Am facut cateva teste si usor, usor am taiat din lungimea de 42 m pana la 25 m si astfel am un triunghi cu laturile urmatoare :
- baza triunghiului = 7 m (atat este curtea de lata HI!!!)
- laturile sunt de 9 m fiecare si astfel am inchis triunghiul pe intrarea tunerului.
Spectaculos rezultat in banda de 20 m unde practic nu am RUS , merge chiar si in 80m cu un RUS de 1,4 si tunerul transciverului (un FT DX 1200) activat, la fel si in banda de 15m si undeva pe la 1,3 RUS in 10m .
Cum merge jucaria asta ? 59 de pe continentul American ; 57/8 din Australia, 57/56 din Noua
Zelanda si 59 din Japonia .Si asta cu numai 100 W. Cum este construita antena ?
Am ridicat cele doua capete de la baza triunghiului care se afla pe directia sud la 8 m inaltime cu doi piloni telescolpici militari. Punctul de alimentare unde se afla antena tunerul este la 14 m inaltime pe casa si acolo se regaseste cablul de coborare un RG 213 si cel de alimentare cu 13,8 V.
In felul asta am rezolvat problema majora a antenei din centrul orasului Ploiesti si uite asa mai socializez si eu cu colegii din YO ... cateodata. Si de ce nu sunt prezent in Anzo Net in fiecare duminica !
YO9BGR
George
http://www.yomagazin.ro - owner
http://www.ifroar.org - members

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Apropo antena Delta Loop

Mesajde 4x1ad » Mie Iul 23, 2014 1:38 am

@YO9BGR: Tnx de info si pentru ca ai reactivat acest topic. Interesant ce povestesti. Eu in general nu prea sunt partizanul antenelor care sunt "fortate" sa lucreze cu ajutorul unui tuner, dar nu contest cazurile de locatii dificile care necesita compromisuri majore. Din curiozitate, am reconstituit acest Delta Loop dupa datele date de tine (perimetru 9+9+7m, punctul de alimentare la h=14m si latura de 7m la h=8m). Cred ca arata ca in schita alaturata mai jos. Am facut o simulatie completa a antenei in toate benzile si daca doresti, iti pot trimite pe e-mail diagramele in plan vertical si orizontal (peste un sol real). Aici ti-am atasat setul pentru 3.5Mhz. Diagramele contin si impedantele de intrare ale antenei in fiecare banda. Din cauza ca antena este aplecata si are si laturile inegale, lobii orizontali arata destul de interesant. daca te intereseaza, antena este rezonanta la 12.86MHz unde are un BW de cca. 350KHz (SWR<1:2). Poti s-o mai scurtezi, ca sa ai macar o banda rezonanta, in 20m.

Ce nu am inteles prea bine: folosesti atat autotunerul remote SG-239 cat si autotunerul din FT-1200 ? :o Sau numai in banda de 80m ? Este adevarat ca impedanta de intrare a antenei este foarte "exotica" si fara un autotuner inteligent precum acest SG-239, era greu de acordat, daca nu chiar imposibil cu vreun alt autotuner remote de pe piata (in 80 si 40m dar si mai sus). Chiar si dupa 15 ani de la proiectare, flexibilitatea si algoritmul de acord al autotunerului precum si domeniul de acord (0.2-5000 Ohm !!!), lasa in urma toate autotunerele moderne de astazi. Imi place ca stie singur cand sa-si schimbe configuratia din "L" in "Pi" si invers. Nu ma mira ca inca se produce si la doar $185.

Apropo, daca tot ai loc in curte, de ce n-ai lasat perimetrul initial de 42m ? Inteleg ca ai doar o limitare de 7m in latime, poate merita sa incerci o data si varianta cu laturile de 17.5+17.5+7m. Cand o sa ai chef, pot sa-ti fac in prealabil o simulare cu perimetrul mare la aceleasi inaltimi de astazi ca sa stii la ce te poti astepta. La prima vedere, as zice ca vei mai reduce poate din sarcina grea de compensare a reactantelor foarte dificile, implicit vei reduce pierderile cam marisoare de pe tuner(e).

Cum ai protejat autotunerul la intemperii si contaminanti ? Ai folosit in afara de cutia weatherproof si o galetusa/abajur cum recomanda producatorul ?

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
Fişiere ataşate
Delta Loop YO9BGR SWR la rezonanta.jpg
Delta Loop YO9BGR SWr la rezonanta
Delta Loop YO9BGR SWR la rezonanta.jpg (46.7 KiB) Vizualizat de 3202 ori
Delta Loop YO9BGR far field plot 3.5MHz.jpg
delta loop YO9BGR far field plot 3.5MHz
Delta Loop YO9BGR far field plot 3.5MHz.jpg (54.45 KiB) Vizualizat de 3327 ori
Delta Loop YO9BGR 3D.jpg
Delta loop YO9BGR 3D Plot
Delta Loop YO9BGR 3D.jpg (61.35 KiB) Vizualizat de 3330 ori
Delta loop YO9BGR.jpg
Delta loop YO9BGR
Delta loop YO9BGR.jpg (30.25 KiB) Vizualizat de 3330 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo9bgr
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iun 23, 2010 4:29 pm
Contact:

Re: Apropo antena Delta Loop

Mesajde yo9bgr » Mie Iul 23, 2014 5:03 pm

draga Morel
este remarcabil efortul tau si iti multumesc.
Sigur ca o sa il experimentez si pe lungimea de 42 m dar ma mut cu latura de jos spre nord ceea ce este un oarecare dezavantaj. Acest SG 239 este construit pe un algoritm care ii permite acest rol si de ce nu si-l onoreaza foarte bine.
Daca am pus galeata ? nu, nu este nevoie - l-am asigurat intr-o cutie pentru stocat produse alimentare cu etansare foarte buna perimetrala - suplimentar l-am sigilat cu un silicon rezistent la UV si am practicat si cateva gauri la partea inferioara . La fiecare inspectie l-am gasit dupa ploi serioase uscat asa ca ... e bine !
E clar ca e supus la sarcini serioase pentru ca exceptand banda 80m in banda de 20 m un SX 1000 montat suplimentar dupa SWR metru din transceiver nu reliefeaza absolut nici o reactie. In rest se chinuie sa obtina rapoartele de mai sus dar ... merge !
In banda de 6 m face nazuri si nu ma acorda bine in rest e OK ! Da, numai in banda de 80 m e nevoie de aportul automatic tunerului din FT DX 1200, in rest nu .
Am experimentat diverse antena si acum am cumparat un Qubical Quad cu 4 elementi care, daca vecinii ma vor accepta - depaseste curtea de numai 8 m latime (cu cei 9 m boom) la rotatie intentionez sa il montez pe un pilon ridicator de 15 m sau 18m inaltime construit integral din aluminiu 6060T6. O sa rezolv astfel toate benzile superioare la 11,5 dbd castig al lui , asa ca ... e suficient !zic eu. Un pic de rabdare si voi posta concluziile mele .
Fac aici o afirmatie pentru colegii de pasiune : Qubical Quadul - antena pe care am mai folosit-o in trecut, este pe departe regina antenelor !!! este opinia mea si apoi in analiza de costuri ...
7...8dbd la o firma serioasa cum este OPTIBEAM costa in jurul a catorva mii de Euro in timp ce un Qubical Quad costa cel mult 1280 Euro(evident fara TVA si cu transportul inclus al celor 6 colete !) pentru toate benzile superioare si te rasplateste regeste cu cei 11,5 dbd castig si cu linistea benzii !!! Te voi tine la curent !
73! George
YO9BGR

yo9bgr
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iun 23, 2010 4:29 pm
Contact:

Re: Apropo antena Delta Loop

Mesajde yo9bgr » Mie Iul 23, 2014 5:15 pm

sigur ca doresc , tot ai muncit, merita apreciata munca asta !
Cred ca ai emailul meu : yo9bgr@gmail.com si intentionez sa
o reconstruiesc pe principiul folosiri ei in 40; 80; si 160 m ceea
ce necesita lungirea ei - eventual nativ in 40 m daca SG239 va
stii sa compenseze banda de 160 sau in 80 m cu compromisul specific.
Da, curtea mea este ingusta, dar are 76m lungime cu amendamentul ca spre
strada este o padure de cabluri LEA plus internet si CATV. Pot sa iti comunic
o pozitionare pe Google Map !!!
73! George
YO9BGR


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori