Antena T2FD

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Joi Aug 28, 2014 8:33 pm

yo2loj la YA-30 nu stii ce valoare avea rezistorul si ce balun folosea.
In filmul asta https://www.youtube.com/watch?v=Mk_aZMegK0M antena sta foarte bine la capitolul swr.
Tot citand pe net care zice rezistor 500 ohmi cu balun 9:1 care zice balun 10:1. Se pare ca sunt preferate cele cu rezistor de valoare mai mare. Am vazut grafice ale swr-lui cu diferite rezistente respectiv balun-uri si daca la rezistor 390 ohmi swr-ul atingea valoarea 5 la rezistor de 500 ohmi nu trecea de 2.
Acum ma gandesc ca si rezistorul cu cat este mai mare cu atat si puterea radiata in unde este mai mare ca altfel rezistorul daca ar fi de 50 de ohmi ar iesi un dummy load intins intre doi copaci ;)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO4BKM » Vin Aug 29, 2014 8:45 am

La antena T2FD rezistorul este partea cea mai sensibilă, dar şi cea mai controversată. Ce se ştie sigur este că valoarea sa trebuie să fie puţin mai mare decât impedanţa caracteristică a cablului de alimentare. Valorile practice sunt cuprinse între de 1,1 ori impedanţa cablului la valori mari (500---600 Ohm) pana la 1,3 ori impedanţa cablului la valori mici (300 Ohm). Nu se preferă valori sub 300 de Ohm unde rezultatele sunt extrem de controversate atât pe antene practice cât şi pe simulator.
La modul ideal ar trebui alimentate cu linie simetrică de mare impedanţă (linie cu scăriţă) dar, din comoditate, se preferă linie asimetrică de 50---75 Ohm cu balun ridicător-simetrizor pentru a crea la intrarea în antenă o impedanţă ridicată, care nici el nu este lipsit de critici şi păreri pro ori contra. Mai bine ar fi, cum am arătat, o linie cu scăriţă.
O altă problemă aparent controversată este pierderea pe rezistorul care trebuie să disipe minim 30% din puterea cu care se alimentează antena. Mulţi susţin că pe acest rezistor nu se pierde radiofrecvenţă dar este clar stabilit că rezistorul scade randamentul antenei. Confuzia vine de la un element destul de puţin cunoscut: impedanţa de radiaţie a antenei, deoarece randamanetul oricărei antene depinde de raportul dintre valoarea rezistenţei disipative (deci şi a rezistorului) şi valoarea impedanţei de radiaţie. Şi cum impedanţa de radiaţie depinde în foarte mare măsură de condiţile de amplasare (înclinare, sol, vecinătăţi), există o mulţime de păreri sincer exprimate dar necorelate. Din astfel de motive antena T2FD este de preferat ca antenă de recepţie.
Consider că d.p.d.v. constructiv antena poate fi considerată ca două antene cu undă progresivă (deci nu este o antenă rezonantă) legate la capătul opus emiţătorului, chiar dacă unii nu sunt de acord cu acest model. Probabil că unele caracteristici favorabile ale antenei (precum banda extrem de largă, dar aceasta poate fi considerată o consecinţă a faptului că nu este o antenă rezonantă) face ca alte inconveniente să fie trecute cu vederea şi această antenă să fie destul de apreciată. În realitate este şi ea un compromis (ca orica antenă multiband) şi un pom mult prea lăudat. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO4SI » Vin Aug 29, 2014 1:51 pm

Indiferent de ce antena aveti, chiar si acest T2FD, aveti o ocazie rara maine si poimaine sa o incercati in trafic. De la ora 15 CFR sambata pana la aceeasi ora duminica, indicativul YO va fi cautat si apreciat. YODX HF va asteapta. Va fi usor sa va dati seama daca antena merge mai mult sau mai putin bine.
Daca nu aveti antena, aveti inca timp sa intindeti una. Relaxati-va ! Va doresc numai bine !
Mircea = yo4si.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Vin Aug 29, 2014 3:09 pm

Multumesc YO4SI pentru informatie. Am sa incerc maine sa o recalibrez dupa ce-mi iau un pumn de 20 rezistoare de 10k si sa-mi fac un alt balun. Va trebui sa-mi calibrez si bias-ul respectiv rejectia imaginii la transmisie.
Sper sa ies maine in "astral" pentru prima data.
YO4BKM multumesc pentru opinia ta si impartasirea cunostiintelor.
Eu zic ca pentru incepatori este o antena care poate da satisfactii si mai ales pentru cei care nu au transmatch si spatiu intre blocuri.
Daca aveam acces la terasa blocului era alta mancare de peste.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde yo2loj » Vin Aug 29, 2014 6:41 pm

Info: Yaesu YA-30 are rezistenta de 1000 ohmi (masurata), formata din 3 grupe inseriate a cate 9 rezistente cilindrice de 3.3K/3W in paralel (probabil neinductive, puterea totala 81W). Constructia este interesanta: 4 discuri de tabla cu cate 9 taieturi de care sunt fixate rezistentele prin cositorire. Totul este bagat intr-un tub de fibra de sticla cu dopuri de cauciuc iar conectarea se face prin 2 suruburi care ies perpendicular din tub la cele 2 capete.
Balunul este BL-5082 si are raportul 1:4 (ceea ce la impedante da 1:16, adica 800 ohmi...). Pe vremuri i-am facut o radiografie balunului dar din pacate nu o mai gasesc. Fiind capsulat nu pot verifica fara a-l distruge.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Sâm Aug 30, 2014 4:04 pm

Multumesc yo2loj! Dupa cum banuiam se lucreaza cu rezistente mai mari.
Legat de concurs se pare ca la anul voi participa. Pana nu fac antena cu swr mai jos de 2 nu bag nici un semnal in ea. Ma multumesc sa-l ascult yo8sky in concurs (banda de 20m) si sa compar ce receptionam impreuna si stau destul de prost si la receptie.
Mi-am facut in schimb sarcina de 100W pentru reglaje.

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8SKY » Lun Sep 01, 2014 10:13 pm

Salut Florin, scuze pt. off topic, intervin pentru ca ai mentionat ca m-ai ascultat in concurs (de ce nu m-ai chemat?) :) dar si pentru a te incuraja in legatura cu experimentele tale chiar daca zici ca stai destul de prost la receptie. Pentru comparatie eu folosesc o antena directiva cu 4 elementi in 14 Mhz pe un pilon de 15m si stau intr-o zona destul de linistita d.p.d.v. al QRM-ului. Din pacate statia a fost una modesta: FT 897D. Dar ca sa nu lungesc vorba, daca esti interesat sa intalnesti radioamatorii din Suceava (cel putin o parte din ei), miercuri, 3 septembrie la ora 19 e o intalnire in sala de cursuri in cladirea fostului Centru Militar de langa piata mare. In plus, in fiecare luni seara la ora 21 ne intalnim pe repetorul local Rx 439400 Tx 431800. Si ca sa nu fiu total off-topic, daca ai nevoie de ajutor in legatura cu antenele sa stii ca gasesti la YO8KGA persoane dispuse sa te ajute.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Mar Sep 02, 2014 11:01 am

Cornel , parca asa s-a adresat cineva catre tine in concurs - banuiesc ca fiind cineva din YO8KGA de credeam ca-mi sare acul de S-metrul de pe monitor :D, nu am intrat deoarece nu mi-am terminat de reglat transmisia SDR-ului G11 si nici antena nu are swr-ul sub 2.
Dar cum am avut rabadare atata timp am sa mai gasesc si pentru reglat antena si sdr-ul.
Constructiile de genul asta (SDR) sunt o adevarat provocare mai ales pentru incepatori iar documentatia cam lasa de dorit.
Legat de receptie eu stau in zona GZ-lor in Suceava si sunt inconjurat de blocuri si vegetatie (arbori) iar antena se afla intinsa la nivelul 1 de unde rezulta conditii nu tocmai bune de degajare. Pe langa asta va trebui sa-mi schimb actuala placa usb de sunet SB X-Fi 5.1 Pro cu ceva mai bun deoarece am zgomot S3 fara cablurile audio introdu-se si ajunge S5 cu cabluri si antena de unde rezulta ca semnalele slabe nu le aud. Schimbari am sa fac cand are sa existe buget pentru ele.

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde yo7fb » Mar Sep 02, 2014 1:12 pm

Va salut! Sunt curios dupa ce termini toate, montarea si reglajele la G11(genesis SDR) daca poti sa faci un review mai detailat(avantaje si dezavantaje). Despre placa de sunet nu stiu daca ai incercat dar italieni le la rfsystem au un hack la ea(http://www.rfsystem.it/shop/download/SB ... ro_USB.pdf),daca nu ai internet eu pun pdf-ul aici, mai poti incerca sa intrerupi ecranajul la cablul de usb (eu personal am folosit metoda la un rtl dongle cu rezultate notabile),mai conteaza foarte mult si calculatorul pe care vrei sa rulezi , in general desktopurile sunt mai zgomotoase ca laptopurile,incerca inclusiv cu un trx classic, ce zgomot ai in locatie?, desi cu antena neconectata pare mare zgomotul trebuie indentificata sursa lui, nu fugi repede sa iei alta placa de sunet(sunt destul de scumpe) pina nu incerci cu ce ai sa scazi zgomotul,eventual incearca sitemul pe alt pc,sunt multe de comentat, eu unul am comparat aceasi placa ca a ta cu a mea care este onboard la un dell latitude D630, diferenta este enorma ,si nu am considerat interventia asupra ei necesara (inca),astept comentarii, sper sa-ti pot fi de folos cu alte idei. Spor si 73! de yo7fb, Marius

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde yo7fb » Mar Sep 02, 2014 1:16 pm

Scuze de omisiune ,tot italieni de la rfsystem folosesc pe cablurile de la audio trafuri de decuplare galvanica,asa sigur mai scapi de 2S, le gasesti pe placile mai vechi de modem sau in magazine, din nou spor si 73!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori