soft calcul antena TELERANA

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx

soft calcul antena TELERANA

Mesajde yo4hgx » Mar Dec 07, 2010 8:02 pm

In vesnica cautarea a antenei "perfecte" cu posibilitatea realizarii in regim propriu cu bani putini, din materiale la indemana si care sa ofere un oarecare castig, directivitate si raport F/S, pe langa hexbeam, spiderbeam si alte variatiuni pe aceeasi tema, atentia mi'a fost atrasa de o antena mai putin populara - TELERANA - un fel de log-periodica cu elementii pliati.

Un articol foarte bine detaliat am gasit la http://www.ve7ca.net/AntLPDT.htm care prezinta o varianta modificata (imbunatatita) pentru 20-10m prin introducerea unor elementi reflectori suplimentari si include posibilitatea montarii unui trap dipol inverted pentru 30/40m.

Din pacate insa nu am reusit sa gasesc un soft de calcul al acestei antene si pentru alte configuratii de frecvente si ma intrebam daca se poate folosi cel pentru log-periodicele normale?...

Eu am incercat doar cateva simulari in 4nec2 in care am pliat oarecum elementii unei log-periodice ca sa incapa intr'un triunghi si am observat ca, caracteristica de radiatie si impedanta se modifica acceptabil. Eram insa curios daca are cineva mai multe informatii pe aceasta tema si mai ales daca a experimetat cineva practic in acest sens.

Multumesc,
Marius/YO4HGX

Înapoi la “Antene”