DILEMA TEHNICA

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: DILEMA TEHNICA

Mesajde yo3fhm » Dum Oct 12, 2014 3:07 am

YO3AOE scrie:pe bornele antenei,exista pus un grup rezistiv format din sase rezistoare speciale ne-inductive de cite 3,6KOhmi/20W fiecare legate in paralel,deci o valoare totala rezultanta de 600 de Ohmi/120W,care are rostul ca tocmai prin amortizarea puternica a Q-ul-ui antenei sa uniformizeze s.w.r.-ul, pierderile de putere utila la emisie raminind relativ destul de mici sau oricum nesemnificative.
Buna seara,
Despre Diamond BB6W si problema asta s-a mai discutat, dar pana acum s-au facut doar unele presupuneri. M-am gandit ca cele pe care le voi mentiona mai jos, ar putea fi utile si altora care inca mai cred ca folosind 6.5m de sarma si un autotransformator suntat de un resou (fie el si nereactiv!) ar putea spera sa opereze normal in benzile de radioamatori...

Ca sa demontez acest mit, solutia cea mai rapida a fost o simulare LTSpice a ansamblului respectiv, ce se poate vedea in imaginea de mai jos. Varianta A reprezinta generatorul de semnal (emitatorul) avand rezistenta interna de 50Ω, transformatorul 6:1 (raport in impedanta) si antena, simbolizata de sarcina RS1 = 600Ω. In varianta B, apare rezistorul R1=600Ω, pe care il voi denumi in continuare "resou" (veti vedea in continuare de ce).
Antena, conectata in derivatie cu R1, ofera o sarcina ideala de 300Ω transformatorului, in asa fel incat in partea dinspre intrare, sa poata aparea aprox. 50Ω, adica exact valoarea raportului de transformare (1:6).

NOTA: daca pentru incepatori, relatia dintre numarul de spire si raportul de transformare nu este foarte clara, aceasta este (N1/N2)^2 = L1/L2, de unde rezulta, spre exemplu, ca L2 = (N2/N1)^2*L1. Expresia se deduce din proprietatea de baza a transformatorului (raportul tensiunilor (in gol) e proportional cu raportul numarului de spire): U1/U2 = N1/N2 . Se mai tine cont de faptul ca U=I*X, X=ω*L (reactanta inductiva) si ca L = N^2*AL, unde AL=inductanta specifica a miezului magnetic.

Imagine

Am folosit intentionat valoarea de 600 ohmi pentru impedanta antenei, presupunand astfel ca e pur rezistiva, in scopul simplificarii demonstratiei. In realitate, la baza firului care compune antena BB6W, va fi o impedanta complexa sub forma R+jX.

In imaginea de mai jos se pot vedea graficele raportului de unde stationare VSWR=(1+|Γ|)/
(1-|Γ|), Return Loss-ului ( RL [dB] = 20 * log(|Γ|) ), ale modulului impedantei de intrare |Z| si puterii disipate pe sarcina de iesire ANT. |Γ| e calculat cu formula (Zin-Z0)/(Zin+Z0).
Trasele de culoare galben-mustar corespund schemei A, iar cele de culoare verde deschis, se refera la schema B (cea in care apare si "resoul" de 600Ω ).

Imagine

Din studierea graficelor, se pot observa usor urmatoarele:

- impedanta de intrare a circuitului A este departe de 50Ω; acest lucru e normal, daca presupunem ca antena are 600Ω, rezulta 600:6= aprox. 100Ω - valoare spre care se vede ca tinde graficul galben-mustar; de asemenea, RL-ul e prea mic (-6 ... -10dB) si VSWR-ul e prea mare (>2).
- in cazul schemei B, impedanta de intrare ajunge in jurul a 50Ω (adica o conditie ideala ilustrata de trasa verde), in timp ce RL-ul se adanceste (-10 ... -14dB cu maxim in jurul a -22dB) si VSWR-ul scade simtitor (1.2 pana la 1.8).
- cu toate acestea, privind graficul puterii, se vede clar ca la montajul in care apare "resoul" R1 (trasa verde), puterea scade semnificativ (la aproximativ 50% din valoarea data de trasa galbena).

Iata deci, izvorul unei pierderi "destul de mici sau oricum, nesemnificative" de putere.
Cred ca nu mai e nevoie de nici un fel de altfel de explicatii.
Desigur, puteti spune ca intri cu 100W si iesi cu 50W (in cel mai bun caz). Ei si? Cat inseamna asta? -3dB? OK, un grad S = 6dB si urechea e cel mai bun judecator. De acord cu dvs., dar oare nu-i pacat de munca emitatorului? Ca sa nu mai discutam ca in cazul unei antene scurtate in asa hal, randamentul in benzile inferioare va fi crunt. Iar in rest, cum o da ... propagarea si impedanta complexa de la baza antenei, care se va regasi in realitate! :lol:
Q.E.D. !

73 de Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: DILEMA TEHNICA

Mesajde yo3hjv » Dum Oct 12, 2014 10:45 am

YO3AOE》SWR de banda larga este din aceeasi categorie cu autotransformatorul care debiteaza pe un shunt... Era in ton ironic. Este o sarma aperiodica tocmai ca sa nu dezechilibreze sarcina transformatorului dar asta nu o face mai buna ca aceeasi sarma legata la o sarcina de 50 de ohm pusa la iesirea trxului. Un produs minune ca sa scoata banii de la radioamatorii prea ocupati sa mai citeasca.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: DILEMA TEHNICA

Mesajde YO3AOE » Dum Oct 12, 2014 2:45 pm

Intr-unul dintre textele mele anterioare am specificat in mod expres ca nu am cumparat aceste antene ci le-am primit cadou,iar "calul de dar nu se cauta la randament"-hi!,deci intr-adevar,textele mai trebuie si citite.In regim de portabil,acolo unde folosesc eu aceste antene,mai exact pe malul apelor unde merg si la pescuit sportiv amator-hi!,nu prea sint posibilitati-a se citi copaci-de desfasurare si intindere a unor antene cit de cit performante,asa ca sint nevoit sa le folosesc pe acestea,care sint foarte simplu de montat-instalat,si nici nu am prea mari pretentii de la ele,dar asi vrea sa le optimizez pe cit posibil,de exemplu si sa le elimin "resoul de 600 de Ohmi"-hi!.De aceea,m-ar fi interesat totusi in mod deosebit varianta optima de schema a incarcarii inductive la baza cu un inductor variabil-reglabil de gen bobina rotativa cu rola-cursor,deci varianta optima probata-testata practic-concret,fiindca exista mai multe posibilitati de conectare,cu sau fara legare la pamint,cu sau fara scurtcircuitarea-suntarea zonei nefolosite,etc.,asta m-ar interesa.Nu stiu daca un program de simulare poate da rezultate utilizabile in aceasta configuratie schematica,sper ca da!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: DILEMA TEHNICA

Mesajde YO4SI » Lun Oct 13, 2014 1:57 am

Salut Nelu !
Chiar daca nu e groasa, pensia sa-ti fie cat mai lunga !! Am cautat pe internet si am vazut
pretul foarte mare al acestor antene. Probabil ca sora a vrut sa-ti faca o surpriza.
La inceput am fost furios. Suparat pe inginerii de la Diamond. Apoi, firea mea impaciuitoare
m-a linistit. Mi-am spus ca probabil au facut o antena pentru copiii care ies la iarba verde
si sa aibe finalii statiei protejati. Ambele antene sunt ca o sarcina artificiala cu motz !
Motul fiind radiantul de 6 metri si ceva. Bine te-ai gandit sa dai jos acel circuit si sa te
straduiesti sa lungesti cei 6,4 metri cu acea bobina variabila. Profesorii ne-au invatat sa
fim independenti in gandire. Si pentru asta sa cautam sa intelegem fenomenele.
Sa privim capatul superior al radiantului. Acolo tensiunea de RF este la valoarea cea mai
mare. Curentul tinde spre zero. Impedanta este foarte mare (U/I).
Sa coboram privirea in jos pe radiant. Tensiunea incepe sa scada ca valoare, iar curentul sa
creasca. In functie de frecventa, la distanta lambda/4, un sfert de lungime de unda,
tensiunea este cea mai mica, iar curentul de RF este cel mai mare. Si sunt in faza. Deci
valoare pur rezistiva. Aici ar trebui sa injectam energia. Dar energia nu poate fi injectata
decat intre doua puncte. Un punct ar fi baza radiantului in L/4 (firul central) iar celalalt
(tresa) la o "contragreutate" tot in lambda/4. Daca aceasta contragreutate ar fi in
continuarea radiantului, atunci s-ar obtine clasicul dipol. Dipol vertical in cazul nostru.
Contragreutatile pot fi mai multe. Sau poate fi chiar solul, cu o buna priza de pamant.
Sa revenim la antena noastra. Bobina variabila sa o conectezi cu capatul liber la radiant
iar cursorul CONECTAT LA CELALALT CAPAT AL BOBINEI sa-l legi la firul cald (central) al
coaxialului. In felul acesta obtii lungirea artificiala a radiantului ca sa obtii lambda/4
sau multipli impari ai acesteia, functie de banda in care lucrezi. Cu puterea la minim
urmaresti SWR-ul. Nu ai spus ca ai si un condensator variabil, ca sa-l conectezi intre
capatul bobinei de la radiant si tresa, ca sa realizezi in felul acesta cel mai simplu si
eficace adaptor de impedanta. Cu cealalta bobina ai putea realiza un "artificial ground".
Eu sunt fericitul posesor al unui MFJ-931.
Mai este mult de discutat. Noi, radioamatorii, putem discuta la nesfarsit.
Am o sarcina artificiala de 50 de ohmi. Am pus-o la iesirea kenwoodului meu si cu un T
coaxial am conectat antena FD4, cea care umbla in zig-zag pe terasa blocului. Am reglat
puterea la 50 Watti. Am setat CQ YO4SI pe tasta F6 a programului hamware (tnx YO9HSW) si am
dat CQ vreo doua minute. Am intrat pe RBN (tnx blogul lui YO4PX), sa vad daca m-a auzit
careva. Surpriza !! M-au auzit multi. SWR-ul nu a depasit cifra 2 in nicio banda. In 7 si
18 Mhz unde era SWR 1, acesta a devenit 2, iar unde era 3 (in 14 Mhz) a devenit 1 !
Deci sarcina artificiala are pierderi prin antena, care se transforma in unde electromagnetice,
iar antena are pierderi prin prezenta sarcinii artificiale, care se transforma in caldura...
Phiii, ce interesant este radioul !!...
LA5EKA YO4SI 14044.6 CW CQ 5 dB 25 wpm 0731z 11 Oct
HA1VHF YO4SI 14044.6 CW CQ 9 dB 25 wpm 0731z 11 Oct
GW8IZR YO4SI 14044.7 CW CQ 3 dB 26 wpm 0731z 11 Oct
HB9DCO YO4SI 14044.7 CW CQ 4 dB 26 wpm 0731z 11 Oct
TF3Y YO4SI 14044.6 CW CQ 5 dB 26 wpm 0731z 11 Oct
IK3STG YO4SI 14044.7 CW CQ 2 dB 26 wpm 0730z 11 Oct
DK9IP YO4SI 14044.7 CW CQ 8 dB 26 wpm 0730z 11 Oct
UA4M YO4SI 14044.7 CW CQ 14 dB 26 wpm 0730z 11 Oct
DL1EMY YO4SI 14044.6 CW CQ 8 dB 26 wpm 0730z 11 Oct
DK0TE YO4SI 14044.7 CW CQ 8 dB 26 wpm 0730z 11 Oct
HA6M YO4SI 14044.7 CW CQ 5 dB 25 wpm 0730z 11 Oct
DF4UE YO4SI 14044.6 CW CQ 13 dB 25 wpm 0730z 11 Oct
HA6PX YO4SI 14044.7 CW CQ 7 dB 26 wpm 0730z 11 Oct
ON5KQ YO4SI 14044.7 CW CQ 12 dB 26 wpm 0730z 11 Oct
OH6BG YO4SI 14044.7 CW CQ 9 dB 25 wpm 0730z 11 Oct
SE0X YO4SI 14044.7 CW CQ 21 dB 25 wpm 0730z 11 Oct
SK3W YO4SI 14044.7 CW CQ 26 dB 26 wpm 0730z 11 Oct

Ia uite cat s-a facut ora !! Iti doresc succes DR OM Nelu !
73s ! Mircea = yo4si.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: DILEMA TEHNICA

Mesajde YO3AOE » Lun Oct 13, 2014 12:04 pm

In sfirsit un raspuns utilizabil,multam! draga Mircea.Da,intr-adevar presupui perfect!, sora-mea a vrut sa-mi faca o surpriza totala,fara sa ma consulte-hi!,in schimb l-a consultat pe cumnatu-meu,dar care este inginer electro-tehnic,este cam departe de a fi pe felie-hi! cu randamentul antenelor scurte,asta este,faptul e implint,nu mai am ce face decit sa incerc sa optimizez-pe cit posibil!-ceea ce am primit.Deci-daca am inteles eu bine-capatul superior-de "sus"-liber al inductorului trebuie pus-legat la baza antenei,la tronsonul telescopic gros-purtator,iar firul cald al feeder-ul-ui pus-legat la cursorul-rola inductorului variabil-reglabil,care-la rindul lui-sa fie pus-legat cu capatul inferior-de "jos" al lui.Aici o intrebare:-1) zona scurtcircuitata-suntata a inductorului-cit va fi ea-,nu cumva strica factorul de calitate al circuitului,sau acest artificiu are rolul de a preveni eventuale supra-cresteri de tensiune de r.f. in cazul unor dez-adaptari grosolane,si a doua:-2) capatul inferior-de "jos" al inductorului,este recomandat sau nu de a fi pus-legat la pamint,fiindca am la baza antenei un mic descarcator anti-static industrial care se pune sigur la pamint,deci asi avea unde sa-l leg?.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: DILEMA TEHNICA

Mesajde YO3AOE » Lun Oct 13, 2014 1:24 pm

Revenire la mesajul meu anterior.Imi cer scuze,in configuratia schematica respectiva intrebarea a doua este superflua,ca sa nu spun-scriu prosteasca-hi!,nu am fost suficient de atent,eram cu gindul la ideea ca tot sistemul sa aibe totusi o scurgere anti-electrostatica permanenta la pamint,in afara acelui descarcator anti-static despre care spuneam-scriam,care chipurile se deschide la "doar" circa 350Vc.c.,sau cel putin asa scrie pe el-hi!.Pina la urma cred ca este oarecum-relativ inutil,fiindca scurgerea permanenta-continua prin circuitul de intrare al receptorului statiei nu ar permite acumularea unei asemenea sarcini mari in acel punct,poate doar la antenele de/cu impedante foarte mari ne-puse-legate la pamint,de genul long-wire.Aceasta scurgere se face oricum prin circuitul de intrare al statiei,dar asi prefera sa nu se faca pe acolo-hi!.In varianta asta schematica,in acest scop poate ca ar fi util un rezistor ne-inductiv-de volum-de valoare mare,citiva KOhmi la citiva Wati,pus-legat la baza antenei intre firul cald-central si tresa feeder-ul-ui,dar-data fiind valoarea lui mare-scurgerea s-ar face tot prin circuitul de intrare al statiei,se pare ca de asta nu se poate scapa-hi!.In ceea ce priveste acel capacitor variabil pentru adaptare,nu este necesar,fiindca sint-tot asa-,fericitul posesor-hi! al unui adaptor automat de antene dedicat de tipul KT-100 de la LDG,cu care statia TS-50S se "intelege" foarte bine,la o simpla apasare de tasta corespondeaza asiduu pina cad la mica intelegere-hi!.Acum trebuie sa caut-si mai ales sa gasesc-hi!-o cutie cu capac paralelipipedica ermetizabila din material sintetic-plastic cit mai solida-robusta in care sa pun-montez tot dispozitivul,dar asta dupa ce am sa incerc si adaptarea unui sistem mecanic de rotire rapida cu un motoras electric,sistem care sa poata fi tele-comandat de pe masa statiei,cu ochii pe s.w.r.-metru-hi!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: DILEMA TEHNICA

Mesajde YO4SI » Lun Oct 13, 2014 4:58 pm

Suuper draga Nelu ! Te-ai gandit foarte bine ca daca ai KT-100 jos, sa elimini circuitul
cu rezistente de sus. Interesant ar fi cum arata SWR-ul jos cu acest circuit eliminat si
dat direct firul cald al coaxialului cu radiantul. Eu ma straduiesc sa nu uit niciodata sa
reduc putereaa la minim cand fac experiente de felul acesta.
Am un KENWOOD TS-450SAT (vy tnx AA2LF), din 1994. Deci AT-ul incorporat. Extrem de util.
Daca inseriezi bobina variabila sus, se va modifica artificial lungimea radiantului.
Ideia este ca pe coaxialul spre statie sa nu avem unda reflectata prea mare. Astfel
pierderile vor fi mai mici, iar AT-ul se va bucura, avand mai putin de corectat.
Multi au spus ca se strapeaza partea de bobina nefolosita, dar putini au explicat de ce.
Am descoperit pe propria piele, acum mai multi zeci de ani, cand am facut un final cu o
asemenea bobina, care nu avea conectata rola la un capat al bobinei.
Clasicul circuit in PI. Foloseam ca sarcina artificiala becuri cu incandescenta.
Ei bine, in banda de 7 nu vroia sa scoata putere mai deloc. Verifica-n sus, verifica-n jos,
totul era perfect ! Norocul a fost ca s-a declansat
o flama lunga la capatul liber al bobinei. Atunci mi-a cazut fisa, ca portiunea aceea de
bobina rezona pe 7 Mhz si absorbea energie... Indeplinea funcia de rejectie.
Am conectat rola la capatul bobinei si, cele doua GK-uri aprindeau becurile zdravan.
In legatura cu sarcinile electrostatice. Dintotdeauna ni s-a spus sa conectam
un soc de RF la iesirea statiei. Acele socuri cu 4-5 galeti bobinati in "fagure".
Daca pui sus un asemenea shoc ? Intre radiantul vertical si tresa.
Sau acel punct de impamantare ? Cica valoarea mare a inductantei acestuia nu deranjeaza.
Te las acum draga Nelu. Ma duc sa vad ce mai face finalul meu cu GU74B. Lunea trecuta
am strigat in CNUS doar cu transceiverul. Acum vreau sa vad cum e si cu finalul.
Sper sa nu apara vreo rezonanta pe la vecini si sa deranjez pe careva !
73s ! Mircea = yo4si.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: DILEMA TEHNICA

Mesajde YO4BKM » Lun Oct 13, 2014 5:19 pm

YO4SI, mi-ai luat-o înainte! Scurgerea electrostatică la pământ se face numai pritr-un şoc de RF. Personal am pus aşa ceva la antenele de la ţară şi m-am convins să îl pun când am auzit cum trosneşte între armăturile condensatorului variabil din AT, chiar şi când afară nu era furtună cu descărcări electrice iar eclatorul paratrăstetului (o construcţie industrială antică, pe bachelită, cu pârghie comutatoare "la pământ" sau "la aparat") nu descărca nimic. De multe ori, chiar fără să sesizez scântei, simţeam electroşocuri când atingeam fişa de antenă, dar treceam peste acest aspect deoarece antena nu se cuplează direct la staţie ci la un AT (în construcţie HM) care are un cuplaj inductiv, bine izolat galvanic, cu staţia. Şocul a fost făcut simplu: 300 de spire de sârmă de CuEm, cu diametrul de 0,5mm, înfăşurată pe o bară de ferită (de la vechile receptoare Mamaia, Albatros etc) în trei secţiuni egale ca lungime, una cu un strat, alta cu 2 straturi, cealaltă cu mai multe straturi. Între straturile de sârmă am izolat cu hârtie de condensator pusă în trei. Şocul este permanent legat între fişa de antenă şi pământ, chiar şi când antena este scoasă. Nu se simte influenţa lui. Cât priveşte rezistenţa de putere din construcţia antenei, am impresia că are un cu totul alt rol funcţional. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: DILEMA TEHNICA

Mesajde YO3AOE » Lun Oct 13, 2014 7:50 pm

Draga Mircea,in cazul comenzii de "AT TUNE" pe care o pot da apasind scurt tasta omonima de pe panoul frontal al statiei,adaptorul automat de antene dedicat de tipul KT-100 de la LDG,care are un cablu scurt de date cuplat intre el si statie,procedeaza in mod automat si autonom astfel: pasul 1)-reduce puterea utila de iesire a statiei la minimum-circa 10W-indiferent de setarea initiala; pasul 2)-trece emitatorul statiei pe/in pozitia CW,tot indiferent de setarea initiala; 3)comuta antena de pe pozitia de receptie pe pozitia de emisie,si; 4)-trece emitatorul pe emisie continua.Dupa efectuarea tuturor operatiilor de adaptare optima prin aproximari succesive,manevra care in KT-100 se manifesta auditiv cam ca o mitraliera cu surdina-hi!,statia revine tot automat si autonom la toate setarile initiale,fiind gata de lucru in trafic,asa ca chestia cu reducerea puterii utile de iesire a emitatorului in faza de adaptare optima automata este cu totul in afara sferei mele de posibilitati de actiune,asa ca nu trebuie sa am nici o grije,si chiar daca mi-asi face vreouna,nu asi avea cum sa mi-o manifest-hi!.In ceea ce priveste faza pe care o presupui,am incercat si eu sa mi-o imaginez,si am ajuns la concluzia ca daca dez-adaptarea ar fi prea mare,deci cu s.w.r.-ul la rindul lui prea mare,situindu-se in afara plajei de reglaj posibile a lui KT-100 (6-1000 Ohmi),el-KT 100-va incerca sa adapteze,dar in van-hi! si imi va semnala imposibilitatea adaptarii,caz in care va lucra circuitul de A.O.P.C.(Automatic Output Power Control) cu care este dotata statia,si care de altfel este foarte prompt-hi!.De aceea,probabil ca voi fi nevoit sa-mi notez pe cutia-carcasa dispozitivului pozitia acului-de scala-hi!-care imi indica pozitia rolei pe inductor,si sa aduc manual-asi prefera totusi electric-hi!-rola in zona centrala pre-determinata a benzii de interes,zona in care KT-100 isi va putea face cu brio treaba.In ceea ce priveste rolul acelui rezistor special originar de 600 de Ohmi/120W in paralel pe bornele antenei,era tocmai acela de a aduce-trage impedanta ansamblul-ui in interiorul plajei de lucru a adaptorului automat-sau,dupa caz,manual de antene.Bine,atunci spor la treaba acolo,si promit sa apar cu informatii dupa ce voi termina jucaria respectiva.Multam! pentru toate,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Revenire la incarcarea inductiva la baza

Mesajde YO3AOE » Mie Oct 15, 2014 11:18 am

Draga Mircea,am analizat cu multa atentie cele doua variante ramase in discutie,referitoare la modalitatea de cuplare a inductorului variabil-reglabil la baza antenei verticale de tipul BB-7V.Cele doua variante sint urmatoarele: 1)-capatul liber superior-de"sus"-al inductorului se cupleaza la baza antenei,respectiv a tronsonului telescopic radiant de 6,53m,cursorul-rola inductorului se leaga cu/la capatul liber inferior-de "jos" al inductorului,si ambele la firul cald-central al feeder-ul-ui,exact ca si la tancul final al unui etaj amplificator de putere de r.f. cu tuburi electronice,si 2)-capatul liber-de "sus"-al inductorului se cupleaza la baza antenei,respectiv a tronsonului telescopic radiant de 6,53m,cursorul-rola inductorului-singur(a)!-se leaga cu firul cald-central al feeder-ul-ui,iar capatul inferior-de "jos"-al inductorului ramine asa cum este,adica liber-in "aer",ne-cuplat nicaieri,exact ca la extinderea gamei de frecvente de lucru de la antena Gotham clasica.Sincer sa fiu,eu inclin catre varianta (2),si am sa-ti explic si de ce: legarea permanenta a cursorului-rolei inductorului cu unul dintre capete este intr-adevar strict necesara in cazul etajului final de putere de r.f. cu tuburi electronice,unde la ambele capete ale inductorului exista cite un capacitor variabil,unul de acord si unul de adaptare,fapt care-in cazul unei dez-adaptari grosolane-hi!-poate duce la aparitia unor supra-tensiuni de r.f. nedorite si chiar periculoase,nu atit pentru operator-hi!,cit pentru integritatea electrica a pieselor componente din circuitul respectiv.In cazul aceste variante (1) mai apare si o consecinta oarecum ne-dorita,in sensul ca zona scurtcircuitata-suntata a inductorului duce la amortizarea puternica a factorului de calitate a zonei active a inductorului,fapt care la rindul lui duce la aplatizarea drastica a virfurilor de acord-adaptare optime.In cazul variantei secunde,nu apare aceasta amortizare,dar nu pot aparea nici virfuri mari de tensiune de r.f.,date fiind impedantele mici din circuit,de circa 50 de Ohmi spre statie si mai putin spre antena,ea fiind foarte scurta,ce zici?


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori