Inclinare mecanica Antena undita fara radiale

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4gga

Inclinare mecanica Antena undita fara radiale

Mesajde yo4gga » Lun Ian 26, 2015 10:07 pm

Antena undita pe care o folosesc ,cu timpul s-a inclinat cam la 40 grade fata de verticala.Prinderea se pare ca nu prea a fost ok.Pentru remediere necesita acceptul vecinilor de sus.Si nu prea as vrea.
Intreb pe cei ce au experienta daca aceasta inclinatie poate inrautati traficul. Antena s-a inclinat in timp si nu-mi dau seama de modificarile aparute in timp.Astept pareri sa-mi fac o idee.

Cu stima

YO4GGA
Lucian

4x1ad

Re: Inclinare mecanica Antena undita fara radiale

Mesajde 4x1ad » Mar Ian 27, 2015 3:19 pm

@YO4GGA: inclinarea produce o anumita degradare a parametrilor de radiatie dar e greu de spus exact cat in lipsa datelor antenei. Insa e usor de calculat/simulat daca-mi dai toate datele fizice ale antenei (frecventa, lungimea elementului radiant, diametrul firului, numarul de radiale si lungimea lor, unghiul lor fata de suport si evident, inaltimea antenei fata de sol).
Eu am simulat aseara inclinarea de 40 de grade a elementului radiant pe o un model de antena undita monoband pentru 14MHz cu 4 radiale si am rezultatele comparatiei; insa e mai bine sa-ti simulez cazul specific. Pe modelul meu, in afara de o usoara deformare a diagramei orizontale care afecteaza putin caracterista de omnidirectionalitate, creste unghiul de elevatie (TOA) in plan vertical cu cca. 5 grade. Aceasta crestere se poate traduce printr-o anumita scadere a distantelor acoperite, poate 500-1000 sau 2000Km mai putin la anumite ore ale zilei, respectiv la anumite inaltimi ale straturilor ionizate (conditiile de propagare). Dar asta e valabil pentru modelul de care vorbeam.

As zice totusi ca poti lucra, desi vei mai scapa uneori niste DX-uri ceva mai indepartate.

73
Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4gga

Re: Inclinare mecanica Antena undita fara radiale

Mesajde yo4gga » Mie Ian 28, 2015 7:55 am

Multumesc mult pentru raspuns.In aceste conditii mai aman depanarea pana la primavara.

73 !

Înapoi la “Antene”