Antena magnetic loop si tuner

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO9125

Antena magnetic loop si tuner

Mesajde YO9125 » Mar Iun 02, 2015 5:23 pm

Salut,

As vrea sa imi construiesc o antena magloop. Sunt foarte limitat de spatiu si din ce m-am documentat este o optiune buna in conditiile astea, dezavantajul major fiind latimea de banda foarte redusa.
Schemele pe care le-am gasit pe internet includ un capacitor variabil care se acordeaza la fiecare schimbare minora de frecventa.
As vrea sa stiu daca tunerul LDG Z-817 poate substitui rolul acelui condensator variabil si pot lega bucla de cupru direct in tuner. Daca da, se aplica acelasi principiu pe care l-am intuit, si anume tuner-ul trebuie sa fie cat mai aproape de antena, sa pot veni de la antena la tuner cu un feeder de cativa metri?

73 de YO9125.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde YO9HSW » Mar Iun 02, 2015 5:48 pm

Back to School! ;)
Nu condensatorul se acordeaza ci intreg ansamblul numit antena magnetica.
Condensatorul variabil face parte integranta din antena magnetica care nu este nimic alceva decat un circuit acordat format din condensator si o bobina cu o singura spira avand perimetrul mult mai mic decat lungimea de unda.
Fara variabil (sau chiar condensator de valoare fixa) nu functioneaza, sau nu se mai cheama antena magnetica.

YO9125

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde YO9125 » Mar Iun 02, 2015 9:36 pm

Multumesc pentru clarificari, sunt detalii pe care o sa ajung sa le invat, de-abia mi-am luat examenul, astept autorizatia.
Am inteles principiul insa nu imi este 100% clar daca tuner-ul poate substitui condensatorul variabil. Din explicatie inclin sa cred ca NU, dar totusi as vrea un raspuns cert inainte sa caut un condensator variabil.
Plus ca din copilarie mi-aduc aminte ca un condensator variabil are o cursa foarte scurta si ca radiourile vechi aveau un reductor de turatie. Ma gandesc ca fara un reductor va fi destul de greu sa fac acordul.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde yo3gh » Mar Iun 02, 2015 10:27 pm

Buna ziua. Sa fie intr-un ceas bun, felicitari ptr examen. Ptr o antena magnetic loop ai nevoie de un condensator variabil ptr acord , nu un tuner. Uite aici la http://www.yo3ggx.ro/PortableMagLoopBuild_v1.0.pdf cateva detalii ref modul de acord cu CV. Este proiectul unui prieten al meu profesionist, radioamator si el. Alte proiecte si calculul antenelor respective le gasesti pe net.
Bafta la contructie .

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde 4x1ad » Mar Iun 02, 2015 10:31 pm

@YO9125: nu, intr-o antena magnetica, tunerul nu se poate substitui condensatorului variabil, exact cum a subliniat YO9HSW. Intrucat spui ca astepti autorizatia de emisie, trebuie sa fi avizat ca la o astfel de antena se dezvolta la emisie tensiuni foarte mari chiar si la folosirea unor puteri mici astfel ca variabilul trebuie sa aiba o distanta mare intre placi (2-4mm cel putin) daca antena este folosita la emisie. Dar daca folosesti antena exclusiv la receptie, condensatorul variabil poate fi unul obisnuit.
Colegul nostru Christian - YO4UQ, a publicat pe acest site o serie de articole foarte bine documentate si detailate despre antenele magnetice, cuprinzand atat aspecte teoretice cat si practice. Iti sugerez sa te duci la aria "Articole" si in sectiunea "Echipamente si constructii radio" vei gasi toate articolele lui YO4UQ despre antena magnetica ( http://www.radioamator.ro/articole/1002/ ).
Mult succes,
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5osf
Mesaje: 58
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde yo5osf » Mie Iun 03, 2015 7:34 am

Si nu uita ca ai un vecin de ... district yo9, care le construieste... orice... https://www.facebook.com/ardelean.dumitru aka yo9FNJ. Iar daca ai luat legatura cu el... nu il tine mult la telefon 900 ohmi, pentru ca dorim si noi sa discutam cu el ( multumesc pentru intelegere )... honolulu italia.

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde yo5tc » Mie Iun 03, 2015 3:02 pm

despre loops; http://owenduffy.net/blog/?p=1594 Tot pe Blogul lui Duffy mai gasesti dand search cu "loop" o gramada de articole cu aceeasi tema.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde YO3AOE » Mar Iun 23, 2015 8:01 am

Daca ai posibilitatea,un capacitor variabil foarte bun-chiar exceptional!-pentru aceasta aplicatie,in sensul de izolatie ceramica robusta,distanta mare intre placi,acord fin si posibilitati facile de tele-comandare poate fi recuperat de la unele aparate mai vechi de fizioterapie prin incalzire profunda cu inalta frecventa,asa-zisele aparate de tratament cu unde scurte (27,125 MHz) de tipul TUR KW-4.1 si RECOTHERM, ambele produse in fosta R.D.G..Succes si 73!

YO3RP
Mesaje: 25
Membru din: Dum Iul 05, 2015 1:22 pm
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde YO3RP » Mar Iul 07, 2015 4:29 pm

yo5osf scrie:Si nu uita ca ai un vecin de ... district yo9, care le construieste... orice...

YO5OSF, multumesc pentru recomandare am discutat cu YO9FNJ, am stabilit un plan de bataie, ne-am sfatuit in ceea ce priveste design-ul si partea functionala si antena a fost gata cu mai bine de trei saptamani inainte de termenul initial.

Acum cateva cuvinte despre ea... Este un magnetic loop cu diametru de 1m, din aluminiu cu sectiunea de 25mm, gamma match. Variabilul are o plaja de 11-161pF, cu diametrul de 10cm si a fost dimensionat pentru 100W, desi momentan emit doar QRP cu 2.5W, ocazional cu 5W. Acordul se face cu un motor DC de 0.5 RPM care totusi este destul de rapid la tensiunea nominala de 12V insa rezonabil la alimenarea cu 3.6V. A fost proiectata pentru eficienta maxima in 14MHz dar functioneaza acceptabil si in 10, 18 si 21MHz.
Pentru o antena confectionata in intregime manual, executia este extraordinara. Ca sa nu vorbesc de condensator, este exceptional, nu as putea sa fac diferenta intre al meu si unul facut in fabrica.

Intr-adevar executia este deosebita, dar sa vorbim putin si despre ceea ce poate. Momentan lucrez doar in JT65 si JT9. Pe scurt: 40 de tari auzite in ultimele 7 zile. Din pacate doar 2 QSO (Austria si Ukraina) pentru ca nu prea am avut timp, dar pe Pskreporter se vedea clar ca sunt auzit in toata Europa cu doar 2.5W.
Pana acum recordul la receptie este de 10549km (PY2XU), dar i-am auzit si pe KI0HA (8914km), FK58AL (9047km) sau JA1JRK (8864km).
Mai multe detalii aici: https://goo.gl/mgvObh

Desi acasa la YO9FNJ analizorul a indicat SWR 1:1, conditiile mele de amplasament sunt momentan destul de proaste, la mine acasa nu am putut scoate un SWR mai bun de 1.2:1. Pana gasesc o solutie mai buna sta la 15cm de podea (stiu ca nu e OK) si are in fata o balustrada metalica. Daca asa chinuita s-a descurcat atat de bine, sunt sigur ca nu voi avea nicio problema sa ma aud oriunde cu 25W in JT65 cand e propagare.

Oarecum off-topic, care este parerea voastra, este in siguranta statia mea FT-817ND folosind-o in JT65 la 5W cu un SWR de 1.2:1? O data la fiecare 120 secunde, se emite mesajul care dureaza fix 47 secunde, mi-e teama sa nu prajesc finalii, chiar daca SWR-ul nu e exagerat de mare.

Ce urmeaza sa fac? Sa construiesc un controller bazat pe Raspberry Pi si un cip L293D cu o interfata destul de primitiva dar care sper eu sa fie eficienta. Asta ca sa imi fie mai usor sa fac acordul pe care momentan il fac cu o cutie cu doua comutatoare DPDT care ma ajuta sa comut intre un circuit de 12V si unul de 3.6V care permite si schimbarea sensului de rotatie.

Unde sper sa ajung? La un sistem de control bazat pe Arduino care integreaza si un analizor de antena cu display built-in, dar aici am nevoie de ajutor serios pe partea de electronica. Cred ca ma voi descurca cu Arduino, dar cu electronica sigur nu.

73 de YO9IYE (ex. YO9125)

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde yo4btb » Mar Iul 07, 2015 9:06 pm

Buna seara Mihai
Dan,YO3GGX are o realizare interesanta cu antena magnetica.
Poate te poti inspira de acolo.
http://www.yo3ggx.ro/PortableMagLoopBuild_v1.0.pdf
Salutari
Virgil


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori