Antena End Half Fed

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo8tww
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 17, 2015 7:03 pm
Contact:

Re: Antena End Half Fed

Mesajde yo8tww » Sâm Noi 21, 2015 7:48 pm

Salut..Ma confrunt si eu cu alegerea unei antene pentru un spatiu restrans.Am incercat un endfed de 16.2m,cu balun de 9:1,la 45 de grade ( 16m capatul de sus,4m capatul de jos). Cu un tuner am reusit sa lucrez toate benzile, dar mi s-a parut zgomotoasa .Am incercat apoi un FD3,tot la 45 de grade, si surpriza, zgomotul in benzile de 7 si 14 ajunge la s8-9...Inutilizabila...As vrea sa incerc si eu aceasta antena,EFHW,macar pentru 40m,caci nu stiu daca imi incape cea pentru 80m in spatiul disponibil. Florine, poti sa-mi spui cam in ce marje se incadreaza zgomotul acestei antene ?

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena End Half Fed

Mesajde YO8TFF » Dum Noi 22, 2015 8:45 am

Bună Costin,
Acum m-am uitat, ca să fiu cât mai exact, la zgomot în benzi:
80m între S6-S7
40m între S3-S4
20m S1
Se vede și in film că diferența la zgomot între T4FD (ce are trecere ca o antena foarte liniștită) și HWEFA este undeva 10dB în banda de 40m.
Mi-a scăzut mult zgomotul după ce am pus miezurile clampabile.
Dimensiunile le ai în acest link http://pa-11019.blogspot.nl/2012/04/149 ... as-35.html depinde de ce spațiu dispui, dacă ai 21m încearcă inițial varianta lambda/2 (varianta din link pentru 80m dar fără bobină dacă nu dispui de spațiu).
Bobina este un compromis necesar dacă nu dispui de spațiu dar se îngustează și banda, se observă la mine în grafic pentru banda de 80m.
Eu sunt foarte muțumit de antenă, acum două zile am făcut teste cu Imi YO2LTF de la Pui și l-am putut recepționa foarte ok la 15W și chiar 5W putere de emisie în antenă în banda de 80m.
Antena fiind una rezonantă o poți folosi fără tuner în toată banda de: 40m, 20m și parțial în 80m, eu așa o folosesc (prin by-pass la tunner) deoarece tunerul fiind automat mai mult mă încurcă.
73,Florin

LE>Ca să-ți faci o părere de condițiile proaste de amplasare a antenei pe care le am.

yo8tww
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 17, 2015 7:03 pm
Contact:

Re: Antena End Half Fed

Mesajde yo8tww » Lun Noi 23, 2015 7:36 pm

Multumesc de info,Florine....banuiesc ca antena este agatata intre cele doua blocuri ,la inaltimea acoperisurilor...La mine FD3-ul este inclinat,si culmea, zgomotul in 40 si 20 depaseste s8,iar in 80 este de s3-4....Cum ajung in zona 18Mhz-28, zgomotul =0.... :shock: ..Am sa incerc sa fac si eu versiunea pentru 40m, sa vad cat de zgomotoasa e in varianta sloper...73s!

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena End Half Fed

Mesajde YO8TFF » Lun Noi 23, 2015 9:28 pm

Negativ, antena se află la nivelul etajului 1 de la balcon la un pom chiar dacă pomul este mult mai sus, blocurile fiind așezate pe terase, firul radiant vine cumva paralel cu solul. Când zic că am condiții nu tocmai propice pentru o antenă nu caut scuze.
Dacă aș avea acces pe bloc aș încerca să pun beam-ul săracului, un moxon cu avantajele și dezavantajele de rigoare.
Ar trebui să o mai scurtez nițel pentru a impinge cel mai mic swr de la 40 și 20 cât mai la mijlocul benzilor, dar mai aștept să fac câteva măsurători să văd cum se va comporta în timp.

73, Florin


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori