Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metalica)

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metalica)

Mesajde yo8rac » Sâm Noi 14, 2015 8:19 pm

Am probleme cu cablurile de ancorare/intindere pentru antenele filare.
Imbatranesc de la UV si/sau se faramiteaza din cauza inghetarii apei infiltrate.
Am incercat mai multe tipuri de "sfoara" naturala/sintetica/mixta care sunt distribuite de firme ca Dedeman/Lidl/s.a.
A folosit cineva materiale de genul acesta cu succes (adica sa reziste mai mult de 5-10 ani in aer liber)?
Daca da, astept cu nerabdare informatii despre tipul si producatorul acelui material!

Multumesc,

73 de YO8RAC!
73 de YO8RAC (Codrut) !

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metali

Mesajde YO9FNP » Sâm Noi 14, 2015 9:43 pm

Daca vrei sa scapi definitiv de aceasta problema, poti incerca asta: http://dxavenue.com/fr/2-haubanage Excelente proprietati mecanice, foarte buna izolatie, rezistente la UV, garantate 25 de ani. Si cred ca sunt si mai ieftine decat materialele de la Dedeman... ;)
73,
Dan YO9FNP / YR9F

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metali

Mesajde yo5tc » Dum Noi 15, 2015 10:00 am

Morel a mai recomandat Deltex. Drept urmare am sunat la Deltex si am aflat un pret obraznic. Deltex este o marca inregistrata care desemneaza poliesterul monofilament folosit la sustinerea firelor verticale de crestere in sere, a vitei de vie, etc. Acelasi material , no name, se vinde si pe la noi, in acelasi scop in anumite zone. Poliesterul monofilament se mai foloseste pentru garduri in zootehnie sau la motocoasele cu fir.
Buba este ca inca nu am gasit in RO decat o firma sa vanda acel material la rola mare, dar nu raspund la telefon :)
Am gasit in schimb pe Alibaba :)
Poate ne ajuta un coleg cu o sursa locala? Din cate stiu se vand in role mari de sute de metri si am putea face cumparari de grup prin radioclub

Gelu

yo3wl
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 28, 2014 3:23 pm
Contact:

Re: Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metali

Mesajde yo3wl » Dum Noi 15, 2015 5:48 pm

@yo8rac, o vizita al Hornbach, departamentul de lăcătușerie, te-ar ajuta să găsești o solutie rezonabila întrucât la ei găsești foarte bine detaliat tipu de sfoara în ce condiții poate fi folosit.
Eu am o sfoara ( frânghie) pentru scopuri casnice de 5 ani și se prezintă impecabil.
Daca nu , mergi la DX- wire.

73 , YO3IUL
Cine cumpara ieftin, cumpara de doua ori!

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metali

Mesajde yo8rac » Dum Noi 15, 2015 6:08 pm

Multumesc mult pentru sugestii!
Cred ca am gasit o rola de 50-100 m cumparata anterior si uitata in ceea ce francezii numes "fond de tirroir" :roll:
Aveti ceva informatii/experiente referitor la modul de "innodare"/blocare, inafara de cele de pe link-ul catre "haubanage"?

73 de YO8RAC!
73 de YO8RAC (Codrut) !

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metali

Mesajde yo2msb » Dum Noi 15, 2015 7:18 pm

Nu departe de noi, in Cehia, exista o firma care produce elemente dedicate pentru ancorajul antenelor radio: http://www.mastrant.com/en.
Eu i-am descoperit anul acesta la Friedrichshafen si m-au impresionat cu calitatea produselor. In prezent folosesc sufa Mastrant P-2 pentru antenele de portabil si pot spune ca este cel mai bun material pe care l-am avut vreodata. Pretul este excelent in raport cu performantele produselor: rezistenta mare, protectie UV, coeficient de intindere foarte mic, rezistenta la intemperii. In Romania vad ca inca nu au distribuitor, dar poate tocmai am dat o idee cuiva interesat.
crocodil de munte

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metali

Mesajde yo5tc » Lun Noi 16, 2015 10:00 am

Ok, am gasit

Fir poliesteric monofilament 2,2 mm /rola de 1800 m, deci la un pret sub 0.3 lei /m .
Am povestit cu un nene acolo, si trimit si in tara. Firma se afla in Floresti/Cluj

http://www.afacerist.ro/oferim/fir_mono ... 28469.html

Daca cineva din Cluj are nevoie, as prefera sa cumparam in grup. Nu pentru ca nu pot sa platesc o rola ci ca sa nu fiu tentat sa vand la metru ce-mi prisoseste, cu 1 leu/metru cum am vazut deja intr-un anunt la vanzari :)
Gelu

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metali

Mesajde yo5pjb » Lun Noi 16, 2015 11:26 am

Gelu: nu scrie din ce material e facuta, nu scrie nicaieri ca rezista la UV, nu scrie ce forta de de rupere are in daN.
Esti sigur ca asta e echivalentul Deltex ?

Daca vreti role mai mici atunci vedeti site-ul asta: gordius.ro . Oferta mai variata de sfori n-am vazut nicaieri.

Eu am cumparat de aici snur din PES de 4mm, il folosesc de vreo 2 ani la ancorarea unei antene verticale si acum arata ca in prima zi.

73,
Sorin
Ultima oară modificat Lun Noi 16, 2015 3:43 pm de către yo5pjb, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metali

Mesajde yo3gfh » Lun Noi 16, 2015 2:49 pm

@yo5crr

Salut Gelu!

La dxavenue gasesti o rola de 100m Deltex 2.6mm la 15 EUR, adica aproape 0.7 lei/m. Nu stiu la ce pret ai gasit tu de ti s'a parut nesimtit :) Daca iei 1300m, sigur il scoti mai ieftin.

Ce pot sa iti spun sigur este ca nu e acelasi lucru cu firul folosit la motocositoare (am verificat, este mai "tzapan", nu se intinde si aproape nu are efect de memorie).

73,
Adrian

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Cabluri de intindere antene filare (fara insertie metali

Mesajde yo5tc » Lun Noi 16, 2015 6:22 pm

Boyz,
Nu vreau sa dau lectii. Fiecare poate decide pentru sine.
Am lucrat mult in productie. Am invatat in timp ca un acelasi material poate avea multiple intrebuintari si implicit multiple denumiri comerciale. De asemenea multiple preturi in functie de bransa in care este folosit.
Exemplu; miezurile Amidon produse de Fair Rite daca nu gresesc.
Deltex; Nu tin minte detalii dar a fost o discutie absurda. :)
Sorin, cand ajung in Floresti o sa verific si fisa tehnica. Intr-adevar daca ar fi PP nu este ok dar omul mi-a confirmat ca vorbim de poliester(ei il numeau Deltex cam cum numim noi Adidas orice pantof de sport) monofilament.
Gordius; am colaborat cu ei de cand s-au infiintat.Cumparam mult snur de la ei cand faceam echipament de munte. Ultimul snur de 4 mm mi-a murit acum vreo luna dupa 3 ani de stat in soare. Mai am cam 300 de metri daca nu mai mult. Daca ai nevoie... e gratis
Asa zisul Deltex de la noi este cel mai probabil facut in China


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori