O antena deosebita.

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo5tc » Lun Dec 28, 2015 9:38 pm

Miki,
nu cred ca vreunul dintre noi a vrut sa-l jigneasca pe Laci. Nu am inteles de ce ati luat-o pe panta victimizarii. Asa-i in forum
Nici sa-l considere un Oblio. Observatiile noastre cred ca au rolul de a atrage atentia ca prezentarea unei antene fara argumente tehnice consistente, este greu de digerat . Poate daca eram pe forumul Divertis intelegeam totul ca pe o gluma.
Suntem insa pe Radioamator.ro si avem in general pretentia ca stim ce facem si ca facem ce stim sau daca nu, ca cel putin invatam.
Eu nici acum nu am inteles rolul buclei rosii decat de a scurtcircuita toata satra si a face antena "linistita" Habar nu am despre antene magnetice, deci daca desenul e gresit, eu aia vad.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde YO6EX » Lun Dec 28, 2015 9:55 pm

Miki: prietenul tau a avut un sait unde a publicat cate ceva despre minunata antena. Doar ca l-a inchis... asa ca nu am avut de unde sa aflu ceva detalii...
73's

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde YO4SI » Lun Dec 28, 2015 10:05 pm

Iata ceva in plus. Pacat ca nu stiu maghiara...https://www.youtube.com/watch?v=-0QEvLh9scs HNY de yo4si

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo5tc » Lun Dec 28, 2015 10:43 pm

Pe forumul asta au fost ceva discutii
http://ha-loop-ant.forumieren.com/f1-antenne-forum
aici unii sunt mai sceptici
http://forum.db3om.de/ftopic17883.html

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde YO8TFF » Lun Dec 28, 2015 11:47 pm

Eu inteleg din forum ca foloseste antena respectiva cu 100mW intr-un QSO de peste 7000km

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

iar aici cuplajul de la antena magnetica este realizat altfel dar parca tot un scurt ar arata. Acum un dipol inchis sau o bazooka tot in scurt ar fi.

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

iar aici unii fac un simpozion pentru ea

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum


73, Florin

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo3hjv » Lun Dec 28, 2015 11:53 pm

E ceva usor siderant in toata povestea asta.
In sensul ca linia paralela are, in functie de distanta la care se hotaraste constructorul, intre 700 si 950 Ohm.
Dipolul are la 3.7 MHz circa 72 Ohm, probabil ca dimensiunea este "optimizata" pentru a reduce componenta inductiva.
El este alimentat printr-un circuit care prezinta raport de transformare si mai este si acordat. Pe imaginea ce insoteste clipul se observa un raport de 8:1. Sa fie oare raportul de transformare al celor doua bucle? Daca asa este, atunci avem 50*8=400 Ohm iar antena seamana cu un G5RV.
Mi se pare doar mie sau a mai observat cineva ca buclele acelea aduc a Z-Match modificat la extrem?

Am citit si eu pe cat mi-a oferit gugal translate placerea, ce se scrie despre performantele acestei antene si pot sa spun doar ca, folosind o antena MiniWhip cu doar 10 cm2 de element "rezonant", aud extrem de multe lucruri interesante cu un SDR la -130dbm si plafon de zgomot in urban de -140 dbm. Dar nu inseamna ca e o antena extraordinara ci doar ca reduce zgomotul atat de mult incat cade sub plafonul de zgomot al receptorului!
Sunt curios cum ar merge antena fara bucla aceea mirobolanta, doar cu un Z-Match clar si curat la capatul de jos al liniei paralele!

Cat despre QSO-ul cu NP4A, pai nenea are un Yagi full size cu 3 elemente...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo3gfh » Mar Dec 29, 2015 12:20 am

Uite cum arata una mai de aproape :-)
https://www.youtube.com/watch?v=oi2hJY1iGZ4

Si mie mi se pare ca este vorba despre un circuit de adaptare - presupunand ca ar fi totusi o bucla cu un inv. v in cap, nu'mi dau seama cum s'a luat in calcul faza semnalelor astfel incat sa aiba noima.. Pare a fi un setup cu pierderi mici, asa ca de ce sa nu mearga la DX, chiar si in QRPP? Conteaza enorm si locatia, conditiile din momentul respectiv, etc etc.

73,
Adrian

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo5ajr » Mar Dec 29, 2015 5:55 am

Henry Coanda care a realizat motorul reactiv avea problema cum sa rezolve dirijarea jetului propulsor. In timp ce facea baie, distrat se juca cu jetul de apa care curgea in vana. Cand apropia degetul la suvoiul de apa a observat ca jetul schimma directia....Evrika! Dupa mult timp a elaborat si forma matematica a acestui fenomen pe care atunci in vana a constatat. Omul nostru e un vizionar inovativ nu e neaparat om de stiinta - e numai un radioamator pasionat. Adaptarea pe care ati denumit "struto - camila" este de fapt un balun acordat care in sine este o noutate "straina" deocamdata. 73 de Miki

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde YO6EX » Mar Dec 29, 2015 7:52 am

Eu cred ca tipul a vrut sa-si faca de lucru.
Era mai simplu sa puna balunul direct la linia de alimentare. Tot cercul ala nu foloseste la nimic. Nici macar la receptie. Fiind conectat la dipol, nu poate avea pretentia ca la receptie ar avea zgomot mai redus.

In fapt antena este un dipol cu dimensiuni aproximative (~)...
La aceasta antena totul este masurat aproximativ...
Acest lucru este posibil, daca linia de alimentare lucreaza in regim acordat (antena Zeppelin). Ceeace nu este cazul de fata...

Doar a dat loc la discutii despre ceva ne-construibil.
Din motive de complicatie inutila.

Unii mai fac si alte inventii, de exemplu antena furculita... (foto2)...
si cu asta s-au facut QSO-uri... 8-)


Miki comparatia ta cu Coanda este cel putin exagerata.
Mai trebuie sa-l compari cu Einstein si gata avem un nou savant de talie mondiala in persoana unui DL... :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Fişiere ataşate
dl2jte.jpg
dl2jte.jpg (14.8 KiB) Vizualizat de 5499 ori
Fork Antenna.jpg
Fork Antenna.jpg (25.81 KiB) Vizualizat de 5499 ori

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: O antena deosebita.

Mesajde yo5ajr » Mar Dec 29, 2015 9:20 am

Creatia si creativitatea (chiar si abstracata) in sine este un lucru pozitiv. Ridiculizarea cuiva care sincer impartaseste cu sinceritate ceva ce a creat, chiar daca pare ca nu se incadreaza in normele stiintifice actuale este negativ. Daca consumam "creativitatile" proprii in sens negativ nu inteleg de ce nu abordam cu energie mai putina chiar pe autor direct. Eu am pus intrebarile dar in acest context si "corolar" nu consider sa mai postez vreo data despre aceasta tema "struto-camila". Apropo - inca nu am auzit ca exista calculatoare care pot "gandi abstract" ca si omul pentru simplul motiv ca aceasta insusire care are numai omul, nu se poate (deocamdata) exprima matematic.....hi.
73 de Miki


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori