O antena deosebita.

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO6EX

Re: O antena deosebita.

Mesajde YO6EX » Mar Dec 29, 2015 12:10 pm

YO6EX scrie:Miki: prietenul tau a avut un sait unde a publicat cate ceva despre minunata antena. Doar ca l-a inchis... asa ca nu am avut de unde sa aflu ceva detalii...
73's

YO5AJR said: Daca consumam "creativitatile" proprii in sens negativ nu inteleg de ce nu abordam cu energie mai putina chiar pe autor direct.

Dupa cum vezi, incercari de a afla mai multe de la autor, au existat. Doar ca saitul lui DL2JTE a fost inchis, nu mai exista asa ca, "nema explicatiuni"....

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Mar Dec 29, 2015 1:13 pm

Antena "furculita"-hi! prezentata de autor ca fiind inventie este de fapt o simpla si de'acum antica antena cadru patrat vertical,relativ functionala pentru o receptie sub-mediocra dar total improprie la emisie,asa ca nimic nou sub soare.Mai degraba ar fi interesanta si mai ales utila o discutie despre antena Hustler 4-BTV si variantele ei 5 si 6-BTV mai ales daca o are si o foloseste cineva,cred ca am fi ceva mai cistigati...

yo3hjv

Mesajde yo3hjv » Mar Dec 29, 2015 10:42 pm

Am eu Hustler, dar nu face obiectul...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO4SI

Mesajde YO4SI » Mar Dec 29, 2015 11:58 pm

Si antena mea este deosebita. Din 2012 stau la 5 din 8. Probleme cu cel de la ultimul etaj. Si cu cei de la scara cealalta. Asa ca am facut ce am putut. Sarma de 2 mm. Nici nu m-am gandit la 0,4 mm. In CQWW in 28 Mhz, cu 350 mW am facut mai multe QSO-uri. Iar in 21 Mhz cu 1 Watt mai multi americani si un canadian. Orice antena e mai buna decat nicio antena ! Si asa cum spune Morel : Daca antena nu e, nimic nu e ! LMA 2016 ! Mircea = yo4si
Fişiere ataşate
CicaeFD4.JPG
Asa stramba cum e, imi fac treaba cu ea !
CicaeFD4.JPG (142.5 KiB) Vizualizat de 2233 ori

yo5fmt

Mesajde yo5fmt » Mie Dec 30, 2015 12:35 am

YO3AOE scrie: utila o discutie despre antena Hustler 4-BTV si variantele ei 5 si 6-BTV mai ales daca o are si o foloseste cineva,cred ca am fi ceva mai cistigati...

Am si o folosesc. Spicul si bobina lui de capat pentru 80m este o gluma dar se poate rezolva fara probleme: am pus un trap si o o prelungire in jos ca o ancora de 3,8m. Initial am incercat cu mai lung dar rezona foarte jos, asa ca tot taind am ajuns la aceasta dimensiune. Struto-camila rezultata functioneaza fb pe cele cinci benzi clasice.

yo3hjv

Mesajde yo3hjv » Mie Dec 30, 2015 1:11 pm

Am 4BTV si i-am pus un rezonator sleeve pentru 50MHz. Este pe sol si merge traznet.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3AOE

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 30, 2015 3:57 pm

Pentru YO5FMT: tronsonul acela adaugat inclinat pentru banda de 80m nu modifica diagrama de radiatie orizontala omni-directionala perfect circulara intr-una cvasi-eliptica?,banuiesc ca da,si-atunci tronsonul respectiv n-ar trebui inclinat/orientat spre o zona/directie preferata?

YO3RJE

Mesajde YO3RJE » Mie Dec 30, 2015 7:37 pm

Foarte interesanta ideea de a pune un circuit acordat intre transceiver si antena dipol inverted V, nu vad de ce nu ar merge.
Ca de fapt asta este o antena magnetica, un circuit LC acordat in banda de lucru, care evident ca reduce zgomotul captat de antena din afara benzii.
Apropo de grosimea sarmei folosite, cred ca e vorba de cablu multifilar cu fire de cupru de 0.4 mm, nu ca asta ar fi grosimea totala a cablului (HI).
La multi ani!

yo5fmt

Mesajde yo5fmt » Mie Dec 30, 2015 8:13 pm

Perfect circulara este doar in poze :) . Cu siguranta are lobi directivi, desi in cadrul cqww cw si ssb nu am constatat directii favorizate, m-au auzit in toate directiile. Ce-i mai rau la aceasta antena este receptia mai slaba. E drept ca e si tare departe de mine....am 60m de coaxial pana acolo, ceea ce atenueaza mult de tot. Acum testez o antena "vip"pentru receptie. De pe balcon nu ma satisface deloc, dar poate daca ajunge sus pe bloc si sa mearga mai bine. Daca nu merge nici acolo cred ca renunt la Hustler si pun inapoi piramida pentru 80m (care in varianta mea a functionat foarte bine in toate benzile!). Aveam receptie de exceptie cu acea antena-vorba regretatului YO6QW, Victorin, "se aude si frunza care cade din ciresul japonezului"

YO6CUF

Mesajde YO6CUF » Mie Dec 30, 2015 9:06 pm

Prin anii '80 la Alexandria se vedeau 1 program TV in FIF de la Bulgari, 1 program in UIF de la Bulgari, 1 program in UIF de la Rusi (antena de la Mihailovgrad) si cei care aveau posibilitati 1 program UIF de la sarbi.
Am folosit o antena facuta din sarma de fier cu diametrul sectiunii de 4-5 mm, o placa de textolit si cablu coaxial Cu-Cu de 75 ohmi.
Cele doua cercuri erau sudate in partea de jos si formau doua dipoluri in acelasi spatiu.
Fara bucla, cablul coaxial se adapta perfect la antena. Am umplut toat orasul de astfel de antene si in scurt timp toti vedea Bulgarii 1 si 2, precum si Rusia 1 .
Aveam un TV mic la 12 V, instalatie pe acumulatori de 12 V si dupa ora 22, cand se oprea curentul electric in oras (la noi la campie aveam energie electrica 2 ore dimineata de la 6-8 si doua ore seara de la 20-22), mai stam vre-o 2-3 ore sa ma uit la TV la filmele date de bulgari sau rusi (mai ales sambata seara la filme politiste din seria "STUDIO X").
In 1989 am costruit o antena Quagi UIF pentru sarbi, cu 40 de elemente + amplificator de antena de 35 dB (facut si proiectat de YO7DJ) si am vazut foarte bine de atunci sarbii care emiteau de undeva de la granita cu Bulgaria.

Diametrul exterior al antenei dublu cerc era de 550 mm, iar cel de la cercul interior de 250 mm.
antena tv fif si uif.png
Antena dublu cerc pentru TV in FIF si UIF
antena tv fif si uif.png (9.21 KiB) Vizualizat de 1908 ori

Cred ca si neamtul care a facut antena s-a inspirat in adaptarea impedantei antenei la cablu, folosind acel cerc mic de 250 mm.

Dealungul activitatii mele am avut ocazia sa lucrez cu multe montaje electronice proiectate si construite de un prieten de al meu de la facultatea de electronica din Bucuresti, Serghei, care sunt in afara explicatiei stiintifice, dar merg foarte bine (amplificator cu tuburi GU 50 , sinteza de voce variabila cu EMF 500, filtre de RF EMF 500 in diferite montaje pe receptie, cat si la emisie).
In activitatea mea curenta din domeniul in care lucrez, m-au ajutat aceste "anomalii" electronice sa rezolv multe probleme tehnice la care ingineri electrionisti spuneau ca nu exista teoretic posibilitatea de a functiona acel montaj ( dar care in fata lor functiona practic si la parametrii mult superiori altor montaje clasice).
Vorba lui YO6EX - legile lui Murphy sunt foarte ciudate.

Înapoi la “Antene”