Colectie NEC (simulari antene)

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Colectie NEC (simulari antene)

Mesajde yo4hgx » Dum Ian 10, 2016 9:08 pm

Propun infiintarea unei colectii de simulari antene NEC (4NEC2, EZNEC), proiecte industriale sau particulare, descarcate de pe net sau editate personal, etc.

Atasez varianta de simulare personala de XR-5 editata in 4NEC2 si o "struto-camila" pe care am denumit-o "quad-diamond" si HEXBEAM-ul lui G3TXQ.

73 de YO4HGX
Fişiere ataşate
quad diamond.zip
(491 Octeţi) Descărcat de 266 ori
g3txq_hexbeam.zip
(1.49 KiB) Descărcat de 257 ori
XR5 YO4HGX OPTIMIZED.zip
(1006 Octeţi) Descărcat de 259 ori

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Colectie NEC (simulari antene)

Mesajde yo4hgx » Mar Ian 19, 2016 3:07 am

A trecut mai bine de o saptamana si nu a contribuit nimeni cu nici o simulare, chiar nu are nimeni nimic de oferit?

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Colectie NEC (simulari antene)

Mesajde YO8TFF » Mar Ian 26, 2016 11:25 am

Bună,
Ieri fiind nevoit să intru în legătură cu radioamatorii din Suceava la întâlnirea săptămânală și cum antenă pentru banda de 70cm nu aveam m-am îndreptat către o antenă yagi din 3 elemente de la PH7AT
După realizare am constat că SWR era la capat bun (SWR 1 indica IC-7100) la 439 MHZ iar la 431,8 MHZ, frecvența de uplink la repetor, era un SWR foarte mare de a trebuit să cobor puterea la 5% (undeva la 2W) ca sa pot folosi emisia.
Am simulat antena de la pagina lui PH7AT și întradevăr așa arăta și simularea, după optimizare va trebui să lungesc dipolul.
Adaptarea antenei se face directa la linia de alimentare (RG58) fără alte adaptări (bucle - traf).
Atasez imagini cu rezultatul simularii înainte și după optimizare cât și fișierul folosit la simulare.
Pentru simulare am folosit YagiCad
73, Florin
Fişiere ataşate
yagi3elem70cm_optimizat_swr.png
Adaptarea antenei direct la cablu
yagi3elem70cm_optimizat_swr.png (7.62 KiB) Vizualizat de 5902 ori
yagi3elem70cm_optimizat_draw.png
Forma antenei yagi cu dipol îndoit
yagi3elem70cm_optimizat_draw.png (5.31 KiB) Vizualizat de 5902 ori
yagi3elem70cm.png
SWR și gain înainte de optimizare cu datele de pe site
yagi3elem70cm.png (11 KiB) Vizualizat de 5902 ori
yagi3elem70cm_optimizat.png
SWR și gain dupa optimizare
yagi3elem70cm_optimizat.png (10.11 KiB) Vizualizat de 5902 ori
3el70cmTFF.zip
Fișierul pentru YagiCad 6.2.5
(385 Octeţi) Descărcat de 225 ori
3elm70cmTFF.pdf
rezultatul listat și cote
(37.02 KiB) Descărcat de 223 ori

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Colectie NEC (simulari antene)

Mesajde YO8TFF » Mar Ian 26, 2016 9:47 pm

Am reoptimizat antena yagi pentru 70cm (în centrul benzii la 435MHz), performanțele și dimensiunile sunt în fișierul pdf iar în fișierul zip este atat fișierul pentru yagicad cât și pentru 4nec2.
Nu știu să folosesc 4nec2 încă, dar ma ajutat yagicad la exportul modelului și am simulat antena în 4nec2 și am descoperit că acesta este mai complex.
Atașez imagini cu rezultatul simulării în 4nec2.
73,Florin
Fişiere ataşate
3el70cmTFF_optimizat_swr.png
Rezultatul cu 4nec2 pentru swr
3el70cmTFF_optimizat_swr.png (23.13 KiB) Vizualizat de 5851 ori
3el70cmTFF_optimizat_gain.png
Rezultatul cu 4nec2 pentru gain
3el70cmTFF_optimizat_gain.png (20.79 KiB) Vizualizat de 5851 ori
3el70cmTFF_optimizat.pdf
Caracteristicile antenei
(30.47 KiB) Descărcat de 229 ori
3el70cmTFF_optimizat.zip
Fișierul arhivă cu modelele 4nec2 și yagicad
(1.07 KiB) Descărcat de 227 ori

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Colectie NEC (simulari antene)

Mesajde yo4hgx » Mie Ian 27, 2016 1:48 pm

La inaltimea de 5m (average ground) simularea ta, optimizata pentru SWR, arata intradevar un raport de 1:1 dar forma radiatiei nu este cea mai "fericita", in special raportul F/B este destul de mare. Personal prefer un raport F/B si castig cat mai mari chiar daca asta inseamna un SWR mai putin "perfect".

Am rulat optimizarea automata 4NEC2 (alegand ca variabile toate dimensiunile mai putin inaltimea) si la un SWR de 2:1 forma radiatiei si raportul F/B sunt mult mai bune... eu zic ca merita compromisul.

8tff orig.png
8tff original
8tff orig.png (581.72 KiB) Vizualizat de 5803 ori


8tff optim.png
4hgx optim
8tff optim.png (538.47 KiB) Vizualizat de 5803 ori

YO4UQ
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:06 pm
Contact:

Re: Colectie NEC (simulari antene)

Mesajde YO4UQ » Joi Ian 28, 2016 8:34 am

Mă bucur de inițiativa colegului nostru YO4HGX – Marian care a propus un mai larg schimb de realizări comentarii în domeniul simulărilor de antene. Numărul de accesări YO la acestă propunere nu este foarte mare dar totuși semnificativ pentru preocupările către o tehnologie de evaluare și eventual de proiectare antene. O inițiativă extrem de lăudabilă, dar timpul va dovedi dacă aceasta are sorți de supraviețuire. Cred că este util să existe undeva un cadru organizat, o locație specializată similară cu folderul ”models” din 4NEC2, care să găzduiască pe tipuri de antene (care de la VLF la SHF nu sunt puține) fișierele specifice tip .nec sau compresate care să poată fi postate, sau descărcate și consultate de cei interesați. Într-o structură de postare dinamică și neorganizată va fi greu de postat, regăsit și consultat informațiile necesare pentru o categorie de preocupări specifică. Până atunci vă invit să vizitați http://colonati.wordpress.com unde sunt depuse în decursul timpului mai multe articole printre care de ultimă oră și unele cu privire la antenele EFHW. La apelul lui Marian - YO4HGX am postat și două grupuri de simulări pentru antene HF. Simulările din primul grup au fost solicitate de YO3JR pentru un număr mare de variante pentru o antenă model ”TRIDENT” utilizabilă în portabil. Din păcate nu am primit nici un feed-back cu privire la analiza, verificarea, realizarea sau funcționarea acestei antene (cooperativa ”munca în zadar”). De asemenea un interesant exericițiu pentru o antenă nu foarte performantă dar utilă pentru lucrul în portabil și QRP este prezentat în grupajul din EFHW.rar. Ambele pachete le găsiți compresate cu extensia fișierului schimbată din .rar în .doc deoarece gazda Wordpess nu acceptă decât un număr limitat de extensii de fișiere atașate. Descărcați YO3JR_models.doc și EFHW.doc și schimbați extensia în .rar. Decompresați și vă puteți distra cu 4NEC2 pe aceste simulări. Până la optimizarea fină a unei antene este util, pentru a evita deplasările la înălțime pe casă sau pe bloc precum și ajustările întâmplătoare de dimensiuni, măcar o primă evaluare pentru scopurile de funcționare propuse. Succes în continuare.

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Colectie NEC (simulari antene)

Mesajde YO7CKQ » Joi Ian 28, 2016 9:37 am

Buna dimineata
Acum am descoperit blog-ului lui Cristian. M-am uitat sumar dar materialele sint deosebit de interesante, sustinute de calcule si simulari. Foarte interesante observatiile facute de YO8CRZ care intregesc materialul.

Sint un pic cam "dese" asa ca o sa le descarc sa le studiez amanuntit. TNX Cristian!

73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Colectie NEC (simulari antene)

Mesajde yo4hgx » Joi Ian 28, 2016 11:37 am

@YO4UQ-Cristian, multumesc pentru interventie si mai ales pentru constituirea colectiei de materiale de interes pentru radioamatori la care ati facut trimitere. Nu stiu daca timpul va permite dar nu v-ati gandit la creearea unui blog personal?

Intradevar, subiectul simularii electronice a antenelor se pare ca nu a produs reactia scontata, cel putin deocamdata dar dupa ce disputele sterile despre FRR, indicativele cu 2 litere, vanatorile de vrajitoare, etc. vor fi fost epuizate sunt convins ca vor aparea suficienti radioamatori, mai vechi sau mai noi, care sa-si exprime interesul in acest sens. Si abia atunci probabil voi indrazni sa-l rog pe Ciprian sa organizeze o arhiva de colectie de proiecte si simulari de antene in format electronic. De fapt asta a fost intentia mea intiala dar am zis sa incerc apa inainte...

73

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Colectie NEC (simulari antene)

Mesajde YO8TFF » Joi Ian 28, 2016 9:19 pm

@YO4HGX – Marian mulțumesc de simulare.
Legat de antena yagi cu 3 elemente pentru 70cm varianta optimizată de mine am realizat-o ieri iar astăzi am și montat-o la stație iar după verificarea SWR-ului (IC-7100 poate trasa grafic swr-ul și la banda de 70cm) am constatat că acesta este perfect în toată banda la putere maximă (35W) ceea ce confirmă simularea.
Acum sunt curios cu antenele EHFW deoarece este antena mea de bază ce am reușit să o fac să rezoneze în 80m (utilizabil cu SWR mai mic de 1,5 aprox. 60kHz în jurul 3685MHz) - 40m și 20m de pot să o folosesc fără tuner.

73, Florin


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori