Antena CobWebb

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO6EX

Antena CobWebb

Mesajde YO6EX » Lun Ian 18, 2016 1:54 pm

@ YO3GCL:

Aceasta antena este cunoscuta de pe la sfarsitul anilor 1960. Primul care a experimentat-o a fost VK2ABQ (SK), care a scris cateva articole descriptive.

In cartea lui Remete YO2CJ, (Ed. 1979) este o descriere in vol.2, la pag. 42.

Eu am incercat una mono-band intr-o iarna prin 1972-73, cand dipolul aflat la o inaltime de 15m (un dublu Zeppelin) mi-a fost rupt de zapada.
Am montat-o pe un stalp din gradina care avea 6,5 m inaltime, dar pentru mine rezultatele au fost dezamagitoare...

Denumirea de CobWebb a fost data de G3TPW (Steve Webb) pentru antena lui, construita industrial la firma sa. La baza fiind de fapt VK2ABQ.

Antena este un simplu dipol, pliat.
Deci povestile despre nu stiu ce castig sunt pure fantezii.
Rezultatele sunt aproximativ identice cu un dipol, daca este montata la cel putin L/2 de sol.
Diferitele variante constructive aduc doar diferente in ce priveste largimea de banda, unde SWR este acceptabil.

Avantajul este doar suprafata mica pe care o acopera, fiind necesar un singur punct de sprijin.

Atasez o simulare unde se poate vedea diagrama dipolului clasic si a celui pliat zis CobWebb.
Fişiere ataşate
cobwebb-vs-dipole-real.png
cobwebb-vs-dipole-real.png (17.47 KiB) Vizualizat de 1099 ori

YO7CEG

Re: Antena CobWebb

Mesajde YO7CEG » Lun Ian 18, 2016 3:17 pm

exact asa - cu forma identica, am vazut la noi, in comert - cu dimensiuni ceva mai mici - un uscator de rufe... asadar, ar fi o buna camuflare...sau...alta intrebuintare ;) !

yo4hgx

Re: Antena CobWebb

Mesajde yo4hgx » Mar Ian 19, 2016 8:47 pm

Si mie mi-a atras atentia posibilitatea camuflarii acestei antene, mai ales ca forma radiatiei pare in regula insa la rezonanta simularile mele au relevat un Rs de maxim 12 ohmi, coborand pana la chiar 5 ohmi in banda de 10m. Multi radioamatori cu care am purtat discutii pe aceasta tema au confirmat inferioritatea cobwebului in comparatie cu alte antene simple gen dipol sau GP asa ca am renuntat la idee.

Înapoi la “Antene”