Propagare delta loop verticala

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Propagare delta loop verticala

Mesajde yo9yul » Mar Mai 31, 2016 4:52 pm

Am o nelamurire privind modul de propagare cu un delta loop vericala fish antena, cu 2 brate de 7 metri.
Am instalat sambata antena descrisa mai sus pe blocul de 4 etaje in locul antenei colective, cu o orientare NE-SE, toate bune si frumoase, am avut legaturi in banda de 14 Mhz la 28 Mhz cu 100 W (ICOM-718) cu toata Europa, Canada, Brazilia si Noua Zeelenda (17400 Km).
Problema este ca in YO nu am reusit decat 2 legaturi si astea in oras, iar sub 14 Mhz, in banda de 80 metri a fost frustrant ieri la ,,CUPA MUNICIPIULUI PITESTI,, ca o pata de culoare, am pregatit inainte de concurs fisierul de concurs, 400 pozitii ca am zis ca in doua ore cam asta ar trebuie sa fie (incepator credul de), am pregatit cafeaua...pregatit, a venit ora de concurs si incercam sa luam legatura, tragem tare incurcam un coleg din Bacau cu apeluri repetate, intelege pana la urma indicativul dar contolul ioc, am mai incercat si nu m-a auzea nimeni, singura legatura in cadrul concursului a fost cu Ovidiu YO9XC.
Daca se poate detalia cine are o antena asemanatoare, daca este problema de propagare, de frecventa sau asa functioneaza verticalele.

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo8tot » Mar Mai 31, 2016 5:11 pm

Problema este ca in YO nu am reusit decat 2 legaturi si astea in oras


In banda de 14MHz si mai sus nu se pot realiza decat legaturi locale in YO, indiferent de tipul antenei. Cu cat creste frecventa cu atat undele se reflecta de straturi ionizate aflate la altitudini tot mai mari, si implicit se propaga la distante mai mari. Vezi imaginea de mai jos:
Imagine

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo9yul » Mar Mai 31, 2016 5:20 pm

Multumesc Andrei de raspuns, ieri pe 3,5 Mhz am ramas uimit sa nu mearga nimic in YO (la statia mea), in rest cei din concurs mai miscau, cu toate ca am avut senzatia ca mai mult radiocluburile (YO_K) cu 1 KW si probabil antene mai performante.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde YO8TK » Mar Mai 31, 2016 5:34 pm

Pentru YO9YUL.

Cred ca cel mai potrivit ar fi sa construiesti(daca ai loc) o antena acordata in banda de 80m,sau o antena multiband gen FD4.Cu siguranta vei avea mult mai mult succes decat pana acum.Dealtfel gasesi pe net foarte multa documentatie cu antene pentru benzile joase.

Succes!!!

YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo9yul » Mar Mai 31, 2016 5:40 pm

ImagineCred ca am loc pentru un lamda/2 petru 3,5 cu acord eventual si in 7 Mhz.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde YO4BKM » Mar Mai 31, 2016 6:16 pm

YO9YUL, cred ca nu propagarea este problema, ci radiatia antenei. Nu stiu daca ai putut masura reflectatele si curentul consumat la emisie in 80m. De aici se pot afla multe, care sa iti confirme ca ai avut un randament foarte scazut al antenei. Se pare ca mare parte a energiei de radiofrecventa din antena a fost de natura reactiva si nu disipativa. Ai avut chiar noroc ca nu mai sunt in functiune antene TV pe bloc si ca probabil eventualul cablu TV trece mai departe de antena ta, altfel ai fi zgariat multe ecrane de televizor. In Braila un radioamator pasionat de DX obisnuia sa lucreze in concursuri locale pe 80m cu antena pentru 20m, o acorda pana la reflectate nule dar perturba emisiunile TV prin cablul care trecea prea aproape de el, deoarece arunca in imediata vecinatate prea multa energie parazita. Eu, cu o antena LW corect dimensionata, care trecea la sub 5 metri de cablul care pleca din statia de distributie TV si cu o statie HM de 80W nu perturbam nimic. Cu acelasi echipament am lucrat si eu Argentina, Noua Zeelanda, Japonia in benzile 14, 21,28 MHz. Asa ca din performantele unei statii de radio jumatate apartin emitatorului, jumatate receptorului iar cealalta jumatate (oricare din cele doua) apartin antenei.
Cat priveste fisierul de concurs, de decenii bune numarul de legaturi intr-un concurs local, chiar si campionat national, nu trece de cateva zeci. GL & 73!
Ultima oară modificat Mar Mai 31, 2016 6:18 pm de către YO4BKM, modificat 1 dată în total.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde YO8TK » Mar Mai 31, 2016 6:18 pm

Nu cred ca va fi eficienta lambda/2 din 80 in 40m. Cu siguranta vei avea nevoie de un antenna tuner.Poti incerca.Doar asa capeti experienta.

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo9yul » Mar Mai 31, 2016 6:28 pm

Am tuner de antena LDG Z-100 Plus, antena se acordeaza in toate benzile intre 3-30 Mhz.
L.E. Antena o masor saptamana asta cu miniVNA-ul lui YO9RIJ cand vine din excursie :), in plus am cablul de coborare inadit (mufat cu adaptor) 25 metri cu inca 10 (distanta mare din mijlocul blocului pana la mine la parter), pana luna viitoare cand vine finantarea pe ,,fonduri europene,, pentru cablu. :)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde YO4BKM » Mar Mai 31, 2016 9:03 pm

Cred ca ai ajuns la concluzia ca antena se acordeaza in toate benzile 3-30 MHz pe baza reflectatelor nule, numai ca acest lucru nu este relevant, nu face decat sa protejeze TX-ul de reflectatele care ar putea intra in el. Antena are o anumita impedanta pe 80m, cablul are si el impedanta sa carecteristica plus o anumita lungime si coeficient de viteza, poate ai si vreun adaptor intre cablu si antena (balun, bucle etc) toate acestea fac ca la capatul de jos al cablului sa apara o impedanta cu totul diferita de a antenei iar tunerul de antena face adaptarea intre cei 50 Ohm de la TX cu acesata impedanta necunoscuta, nu ai nicio informatie daca intre cablu si antena apar reflectate sau nu, deci daca toata energia se duce sau nu in antena pe anumite benzi. Nu stiu cum vei masura antena, daca vei lega aparatul direct la antena vei afla impedanta antenei pe orice frecventa vei face masurarea si vei gasi ca pe anumite frecvente are componente reactive mari, care trebuie compensate printr-un tuner automat intre cablu si antena, apoi poti cobori cu un cablu de orice lungime daca are impedanta caracteristica egala cu cea de la TX. Daca nu ai tuner automat va trebui sa folosesti un cablu de lungime critica, anume multiplu de 27,91m daca este cablu coaxial, indiferent cat sunt impedanta sa si diametrul, conditia este sa aibe izolatie plina, nu poroasa, ca sa apara un coeficient de viteza de 0,67. In acest caz lungimea cablului este multiplu de semiunde din cablu, tinand cont de coeficientul de viteza si nu mai conteaza daca antena se adapteaza la cablu sau nu, pur si simplu este ca si cum cablul nu ar exista si adaptezi antena direct din tunerul aflat langa emitator. Multiplul de 27,91m asigura acest lucru la frecventele de 3,6; 7,2; 14,4; 21,6; 28,8 MHz, evident ca pe langa frecventele permise, dar dezacordul care se corecteaza din tuner este mult mai favorabil decat daca lucrezi cu un cablu oarecare. Este posibil ca pe fecventele pe care ai lucrat DX antena sa fi oferit o impedata favorabila unui acord bun din tuner. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo9yul » Mar Mai 31, 2016 9:18 pm

Cum spuneam mai sus, am tuner, iar antena are un balun 1:4, o sa incerc sa o masor sus pe bloc (direct la conector) cu un analizor de antena saptamana asta.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori