Propagare delta loop verticala

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo8st
Mesaje: 19
Membru din: Vin Feb 10, 2012 9:59 am
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo8st » Mie Iun 01, 2016 8:41 am

Delta loop nu merge pe frecvente inferioare lambda/2, lambda/4 in cazul tau cu incercarea din 80m. Ai putea sa intrerupi latura opusa alimentarii la mijloc si o transformi intr-un dipol repliat care ar merge si in 7MHz fiind in lambda/2. In 80 doar la receptie. Am avut si eu una si YO8CYN a facut de-asemeni una, e ok ptr frecventa in care e calculata si pe 2xF=28MHz. In celelalte benzi "acorzi" impedanta vazuta la capatul feederului nu antena cu transmatch-ul. Directivitatea ei este in planul perpendicular pe planul antenei si destul de pronuntata, cu lateralul nu prea merge la DX. Vezi aici un articol scris de YO8CYN: http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=683 Eu am folosit un balun 4:1 Guanella autoconstruit pentru un acord mai usor in benzile mai sus de 14Mhz.

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo9yul » Mie Iun 01, 2016 10:08 am

Multumesc Dan de raspuns, solutia este sa construiesc lunile viitoare o antena pentru 80 si 40 metri, cred ca o leg tot de betele de undita, ca alt suport nu pot monta ca am scandal cu vecinii. In timp o sa incerc sa vedem ce solutie gasesc pentru banda de 160 metri plus VHF si UHF. O sa incep sa studiez si partea teoretica, ca altfel nu se poate.
73 de YO9YUL
Iulian

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde YO2EA » Mie Iun 01, 2016 10:45 am

@YO8TOT
In banda de 14MHz si mai sus nu se pot realiza decat legaturi locale in YO, indiferent de tipul antenei.

Fals :!: Cu antena YAGI 4el, boom 12m, montata la 12m de sol, s-au lucrat 20-25 de statii YO din toate districtele.
Fişiere ataşate
036.jpg
036.jpg (130.22 KiB) Vizualizat de 7461 ori
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo8rqp » Mie Iun 01, 2016 10:23 pm

YO8STa punctat foarte corect. Am lucrat și eu o perioadă destul de lungă cu o astfel de antenă. Pot spune că are o directivitate pronunțată. Nu aș recomanda-o dacă nu ar avea un rotor la bază. Funcționează destul de bine în 20m și mulțumitor în 10.Pentru lucru la DX as opta pentru o verticală.
Personal, în 20m folosesc o verticală de tip bazooka, o antenă superioară față de tot ce am avut pe aici. Are dimensiuni acceptabile, este ușor de montat.
Un delta loop as folosi în benzile inferioare dacă as dispune de spațiul necesar pentru montare. În atare condiții, tot inverted V-ul e la putere.

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo8rqp » Mie Iun 01, 2016 10:54 pm

Ca o completare la cele scrise în legătură cu QSO-urile în YO în benzile superioare.
Doar cu verticale am avut QSO-uri cu mai multe districte din YO, în anumite condiții de propagare. De aici de la mine, am lucrat cu controale mulțumitoare YO2,YO4(am avut QSO cu YO4PX în 14),YO7(YO7BID în 28 MHz) și multe altele. Contează mult condițiile de propagare și nu în cele din urmă antena.

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo9yul » Joi Iun 02, 2016 8:52 am

Pentru inceput de drum este foarte buna, am investit ceva banuti intr-un interval foarte scurt, iar la inceput pana nu testezi cu manuta ta nu faci intodeuna cele mai bune alegeri, in privinta rotorului discutam de alta liga, nu de incepator care a luat autorizatia acum 2 saptamani.

YO3DLK
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:31 am
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde YO3DLK » Joi Iun 02, 2016 7:41 pm

Am exact antena ta.
NU merge bine decat in 28MHz unde are raport 1:1.
Merge si mai jos, dar cu AT-ul, si nu o pot trage la un raport onorabil (1:2) sub 18MHz.
In 7MHz sa 3.5MHz nici vorba.
E directiva.
Fara rotor si inaltime nu faci mare lucru.
Amea e fixa si doar la 2m de sol.
Lucrez doar pe directia ei, adica rusi, ukraineni si in directia inversa italieni francezi, englezi.

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo9yul » Vin Iun 03, 2016 7:52 am

Merge multumitor in benzile de peste 14 Mhz cu ATU, sunt ajutat si de faptul ca am zona relativ fara blocuri mai mari in jur, antena este la etajul 4 +8 metri si la marginea orasului, in legatura cu directivitatea este interesant ca a mers cu 59 cu Brazilia de exemplu care este in SV iar eu am antena cu orientare NV-SE.
L.E. Cu aceasi antena instalata in teiul din fata blocului a mers 57 cu Portugalia la o prima strigare.

yo5pdw
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 18, 2011 11:49 am
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde yo5pdw » Lun Iun 17, 2019 5:36 pm

Foarte multa teorie.Simplu: pune un dipol cu 2 brate de 19,3 m pe un bat(pilon) sau leaga-l intre 2 stalpi,pomi ,etc legat direct coaxialul capatul cald la unul din brate iar tresa la celalalt si sa vezi ce rezultate o sa obtii sau mai tare fa o bucla de vreo 83m daca ai spatiu si da-i bataie.

YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: Propagare delta loop verticala

Mesajde YO2VG » Lun Iun 17, 2019 7:00 pm

Salutare tuturor

yo5pdw scria anterior ,,Foarte multa teorie.Simplu: pune un dipol cu 2 brate de 19,3 m pe un bat(pilon) sau leaga-l intre 2 stalpi,pomi ,etc legat direct coaxialul capatul cald la unul din brate iar tresa la celalalt si sa vezi ce rezultate o sa obtii sau mai tare fa o bucla de vreo 83m daca ai spatiu si da-i bataie".

Sunt perfect de acord cu asta. Iar anii de experiență cu benzile inferioare certifică acest adevăr. Un inv-vee pt banda de 80m, ridicat la peste 20m, este o antenă perfectă, atât la dx cât și la legături locale. Un vertical bun (full size și minim 60 radiale de 20m) merge perfect la dx, dar nu face treabă la legături locale. Iar dacă solul unde este montat verticalul este pietros, o antenă inv-vee la peste 25m înălțime îl surclasează fără drept de apel. Iar o antenă GP în 80m este foarte greu de făcut și mai ales este fff scumpă. Ca să nu mai vorbim de spațiul pe care trebuie să îl pui la dispoziție. Să nu uităm și obstacolele metalice din jurul ei, care o influențează absolut negativ.
Am făcut anul ăsta și experiența asta. Chiar foarte de curând pe 3D2CR în 80m. L-am lucrat exact la apusul meu de soare relativ ușor pe inv-vee.
Ca o concluzie: trebuie să fii mai mult decât puritan ca să nu te mulțumești cu un inv-vee bine degajat...hi!
Sănătate și DX-uri!
Vali, YO2LC


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori