Eclator

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Eclator

Mesajde YO5PUY » Dum Aug 28, 2016 3:11 pm

Detin urmatoarea aparatura :ugeek:

Imagine

1 Credeti ca s-ar putea folosi cu succes la descarcarea sarcinilor electrostatice din antena :?:
2 S-ar putea folosi in loc de cupla la pamantarea antenei in caz de furtuna cu descarcari electrice cu conditia : :!: cablu ce duce transceiver sa fie deconectat fizic de la cutia unde ar veni montat eclatorul :?:

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Eclator

Mesajde YO5AVN » Dum Aug 28, 2016 9:25 pm

Este un dispozitiv detector de supratensiuni tranzitorii pentru protectia bransamentelor electrice. Decupleeaza BMP-ul la supratensiuni - inclusive lovituri de trasnet).
Fiind de capacitate relative ridicata - pus intre antenna si pamant - practic face ca receptorul sa devina aproape "surd".
73&GL Joska-yo5avn

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: Eclator

Mesajde YO5PUY » Lun Aug 29, 2016 1:46 am

Dispozitivul a fost demontat dintr-un tablou unde legaturile la el erau facute inaite de BMP . Vazand asta m-am gandit ca il pot folosi la descarcarea sarcinilor electrostatice.
Ce mi-ati putea recomanda ?!?
73 de Catalin YO5PUY

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Eclator

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 29, 2016 8:44 am

Eu folosesc un ”dispozitiv” rudimentar, HM, care a funcționat excelent chiar și pe furtună, nu atenueaza receptorul, am testat-o și în concursuri când fulgera mai departe de 2 km sau pur și simplu atmosfera era încărcată. Am încercat mai multe versiuni pe bare din ferită, la ultima am pus pe o bară de ferită (antena de la vechile receptoare Albatros, Mamaia etc) patru galeți cu sârmă de 0,5 mm, galeții având 150, 100, 50 și 10 spire (numărul nu este critic, important este să rezulte un șoc cât mai bun pentru frecvențele de la 1,8 la 28 MHz) iar șocul astfel obținut l-am legat între antenă și priza de pământare. Sigur nu rezistă la descărcări directe pe antenă, atunci leg antena direct la pământ și QRT, dar protejează când există electricitate statică, am observat această încărcare statică când se produceau scântei de până la 2-3 mm între antenă și pământ sau simțeam șocurile acesteia iar cu ”dispozitivul” creat de mine nu se mai simte nimic. Importantă este priza de pământ, cam complicat la bloc, la țară am o priză făcută dintr-un colac (în lipsa unei bucăți de tablă mai mari) din cca 20 m de sârmă de cupru de 3 mm (de la radioficare) îngropat la cca 0,5m împreună cu sare și praf de cărbune, când nu plouă ud locul odată cu grădina. GL & 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Eclator

Mesajde yo5ajr » Lun Aug 29, 2016 12:05 pm

Sustin cele scrise de Tavi. Inca din anii 65 m-am inspirat din acele tehnologii observat la diferite radiouri din comert care la intrarea antenei foloseau inductante intercalate intre borna de antana si masa. De atunci ori ce tip de transceiver am folosit, primul lucru a fost se montez o inductanta fara miez de valoare cca. 2.5 mH de multe ori bobinate pe acele dopuri de plastic arhicunoscute de pe sticlele cu vodca tot arhicunoscute, la intrarea antenei. La antena mea inv.L 160m si azi este o stfel de inductanta la punctul de racordare cablu pe partea de 50 ohmi si pamantare sa protejez de acele blestemate tensiuni ce apar pe antena chiar si in timp frumos dar vant sa protejez pretiosul "front end" al RX - ului. La descarcari atmosferice bineinteles ca sunt ca si inexistente, aici doar legare directa la pamantare si daca se poate chiar la baza antenei sunt eficiente si nici asa nu 100%!
Daca esti pacatos - tot te gaseste Ilie..... :))))

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Eclator

Mesajde yo8rac » Lun Aug 29, 2016 1:03 pm

Pentru descarcari electrice un prieten mi-a sugerat sa folosesc o bujie cu distanta intre electrozi micsorata.
Problema este ca aceasta trebuie sa stea intr-un mediu uscat, altfel la umezeala scade tensiunea de strapungere si nu se mai poate lucra cu puteri mari.

73 de YO8RAC!
73 de YO8RAC (Codrut) !

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: Eclator

Mesajde YO5PUY » Mar Aug 30, 2016 12:51 am

Multumesc pentru raspunsuri .
O sa incerc varianta cu Soc RF si acea varianta cu bujie in cutie IP67.

Si sa speram ca Ilie nu o sa caute pe nimeni... :D

73 de Catalin YO5PUY

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Eclator

Mesajde YO4BKM » Mar Aug 30, 2016 9:15 am

Cutia IP 67 (sau orice alt cod) nu este sigură. IP inseamna ”International Protection Marking”, prima cifră se referă la praf (6 este valoarea maximă, protecție totală), a doua la apă (7 este penultima treaptă dar toate valorile se referă la protecția în timpul imersiei, 7 înseamnă imersie la 1 m pe maxim 30 de minute, 8 înseamnă protecție totală la imersie). Nicio cutie IP nu protejează contra umidității atmosferice, asta ar însemna să fie perfect etanșă iar în interior să fie ori vid, ori aer foarte uscat menținut în această stare cu o anumită cantitate de silicagel, absorbant de umiditate dar nu 100%.
Șocul plus un întrerupător închis/deschis paralel cu el sunt sigure. Acum 60-70 de ani se găseau eclatoare cu trei borne și comutator pârghie (antena spre radio sau antena spre pământ, vezi foto), pe suport de bachelită, eclatorul avea distanța între pieptenii de descărcare de cca 2mm, acestea corespundeau receptoarelor cu detector din galenă sau cu tuburi de atunci care funcționau obligatoriu cu antenă bine degajată și pământ, cum aveam și noi în gospodărie. Eclatoare industriale cu pret intre 47 si 160 lei poti gasi la http://www.antech.ro/?cat=p&page=127
73!
Fişiere ataşate
Eclator.jpg
Eclator.jpg (13.27 KiB) Vizualizat de 6791 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Eclator

Mesajde yo3gh » Mar Aug 30, 2016 2:10 pm

..
Ultima oară modificat Mie Aug 31, 2016 11:47 am de către yo3gh, modificat 1 dată în total.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Eclator

Mesajde yo3hjv » Mie Aug 31, 2016 11:40 am

Salut Sorin,
Laudabila intentia de a instala un dispozitiv de protectie pentru protejarea echipamentelor legate la antena.
De la eclatoarele clasice incoace, a evoluat atat cunoasterea fenomenelor cat si solutiile propuse, ajungandu-se astazi la o protectie foarte apropiata de 100% atat pentru energia statica cat si pentru descarcarile violente de tip traznet.
In niciun caz eclatoarele si bujiile nu sunt o solutie. Poate au fost la un moment dat dar nu in prezent!

Imi cer scuze pentru franchete, dar mufa aceea de pe e-bay este o prostie sinistra ce poate fi utilizata cel mult ca un adaptor pentru prelungirea unui cablu!

Acuma, daca doresti sa ai o protectie reala, treaba e mai complicata si incepe cu o priza de pamant serioasa. Daca doresti doar sa iti linistesti constiinta, nu citi materialele de la aceste linkuri:

Asa, de incalzire: http://www.k3dav.com/antlightningprotectors.htm
O sinteza: https://library.e.abb.com/public/a24999 ... 5B0201.pdf

O componenta "secundara" a traznetului, socul EMP: http://lightning.org/learn-more/watch-learn/

Priza de pamand: http://www.hamuniverse.com/groundingbypolyphaser.pdf

La "desert": http://www.sgcworld.com/Publications/Ar ... tning2.pdf

Mai poti cauta si ce a scris Morel 4X1AD pe aceasta tema cam pe toate forumurile. Cred ca va avea ceva de completat si pe aici (daca nu a obosit sa tot sublinieze importanta acestui subiect).

73 de Adrian

PS
La noi la service, statiile "traznite" reprezinta o proportie mare din ce primim spre reparatie. Inclusiv afectate de descarcari statice.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori