Antena de pe vremuri

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Antena de pe vremuri

Mesajde YO3FEW » Joi Mar 24, 2011 11:09 am

Stiu ca va voi cere o prostie, hi, hi..
Dar cand am inceput sa privesc in jurul meu si mai ales sa ma ocup de (radio)electronica, adica prin 1977, am vazut ca mama avea o antena. Practic era un carton peste care erau bobinat un fir luuung.
Parca era produs de Radioprogres, sau Electrobobinaj, nu mai stiu precis.
Atunci era ceva super califragilisti, HighEndul tehnicii de atunci, hi, hi...
Si la radioul meu cu lampi, un Gerufon Ultra stereo, chiar se simtea daca si cand i-o bagam/ i-o scoteam, hi, hi...
Azi, la gratioasa mea varsta, daca stau sa ma gandesc ce lungime de sarma se poate pune pe un A4, ca nu era mai mare, si colaborez cu lungimea de unda, mi-e extrem de clar cam ce performante putea avea respectiva instalatie...
Dar asa, de amorul artei, mai are cineva vre-o poza cu parascovenia asta? Si poate s-o puna aici sau sa mi-o e-mail-eze, pls?
Va multumeste anticipat pt bunavointa al dvoastra, YO3FEW, op. Florentin

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Antena de pe vremuri

Mesajde YO3FEW » Vin Mar 25, 2011 1:32 pm

Am primit pozele solicitate din alta parte.
Se poate inchide

Avatar utilizator
YO3IBW
Mesaje: 47
Membru din: Lun Sep 06, 2010 8:38 am
Contact:

Re: Antena de pe vremuri

Mesajde YO3IBW » Sâm Mar 26, 2011 10:15 am

Ar fi super daca ni le-ai impartasi si noua. Tin minte ca si ai mei aveau asa ceva la aparatul Gloria din bucatarie. :D
Icom IC-7610 | AH4 + Long Wire| Verticala 5/8 pentru 10m | Rode Procaster.

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Antena de pe vremuri

Mesajde YO3FEW » Dum Mar 27, 2011 8:22 pm

Salut
Ti le trimit pe personala, ca sa nu umplu forumul cu poze de unica folosinta.

YO7HZH
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:12 pm
Contact:

Re: Antena de pe vremuri

Mesajde YO7HZH » Dum Mar 27, 2011 10:28 pm

Si eu sunt tare curios despre ce tip de antena este vorba......

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Antena de pe vremuri

Mesajde YO3FEW » Lun Mar 28, 2011 1:59 pm

Era o antena pur si simplu filara, hi, hi...
Adica peste un (semi)carton ordinar format aproximativ A4 se bagau circa 40 sau 50 spire cu CuEm de 0.4 sau pe acolo.
La un capat se lipea un fir cu o banana, care era bagata in mufa ade antena a radioului.
Totul era acoperit cu ceva frumos imprimat..
Eu am avut una cu Pif le chien, un celebru personaj al benzilor desenate din anii '70 cand eram plod. Asta pt cei muult mai tineri, care nu au trait epoca de aur, hi, hi..
Multumesc inca o data celui care mi-a trimis poza..
Daca stai sa calculezi (latimea unei pagini A4=21cm * 2*50 spire) rezulta ca lungimea firului ajunge la circa 20m lungime, deci rezoneaza undeva prin scurte...
Pt unde lungi si medii era va fi clar ineficienta.
Daca retin eu bine se facea la Electrobinaj, practic in atelierele scoala ale liceului cu acelasi nume.
Cine doreste si-o poate realiza singur respectand ideea.
Cum nu e pt emisie, grosimea sarmei si numarul de spire nu prea conteaza. Cu cat veti baga mai multa sarma cu atat va receptiona mai bine in scurte, benzile de jos..
Sper ca nu credeti ca cu "parascovenia" va va ajuta sa aveti SWL DX, hi, hi..
Oricum succes
PS. Daca randurile mele au trezit nostalgii, "ce bine era in epoca de aur" recunosc ca si eu zic "DA" . Asta pt ca aveam (doar) 20 de ani, hi, hi, nu ca azi..
Fişiere ataşate
Antena de camera .jpg
Antena de camera .jpg (64.37 KiB) Vizualizat de 26594 ori


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori