Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo8rzz » Vin Mar 02, 2018 1:25 am

yo4hgx scrie:@yo8rzz - Ce metoda de alimentare ai folosit la antena magnetica? Detalii constructive, dimensiuni, materiale folosite, etc?


Antena nu am construit-o eu. Este o antena de fabricatie braziliana, cunoscuta sub denumirea de Alex loop.
Detaliile constructive le puteti gasi pe site-ul http://www.alexloop.com/.

YO3FHM: da, sigur ca se poate lucra toata Europa fara probleme cu o antena magnetica. Eu am facut-o cu 10 W din cei 20 pe care ii suporta antena. Insa de aici pana la miturile care circula pe internet e cale lunga. De preferat sa cautati contacte care au "urechi" bune.
Eu cred ca cel mai bine este sa comparati singur, amplasati un dipol si o antena magnetica in aceeasi locatie si comparati nivelul semnalului si raportul semnal/zgomot. Eu am facut-o si reiterez ca avantajul ei este ca e foarte portabila si usor de montat oriunde.

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo5tc » Vin Mar 02, 2018 7:48 am

Daca cineva , oricine, isi doreste sa scoata in antena 5-10w din 100, este libertatea lui, in definitiv ne jucam nu-i asa? Motive pot exista si nu am caderea sa le judec.
Imi cer scuze ca am poluat topicul, fara sa fi avut experiente concrete pe subiect.

Love, peace,
Gelu


Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 02, 2018 9:58 am

Buna dimineata!
yo8rzz scrie: Singurul motiv pentru care ati vrea sa folositi aceasta antena este spatiul limitat. Da, este mai buna decat nimic. Dar performante macar la nivelul unui dipol? Nici pomeneala. Eu o utilizez ca antena portabila pentru ca incape intr-o geanta de umar si este usor de montat oriunde. Alt avantaj nu gasesc.

YO4BKM scrie:Iată un raspuns corect și folositor!

Din ce punct de vedere considerati ca e corect?
YO4BKM scrie:În ce privește reducerea zgomotului local există compensatoare fazice de zgomot, mai dificil de construit și de reglat, dar eficiente.
Da, exista. De exemplu MFJ-1026 (specuri si schema aici), pe care l-am instalat la tatal meu acasa. Este chiar eficient.
Ca o paranteza - personal nu am construit vreunul, am preferat MFJ-ul pentru tata, tocmai datorita faptului ca rezultatele sale au fost dovedite. Am vazut in schimb 3 exemplare construite de altii si care nu se apropiau de MFJ. Chiar asa, daca tot ati adus vorba ... ati incercat sa construiti unul? Chiar m-ar interesa rezultatele pe care eventual le-ati obtinut, pentru ca ca daca ati reusit sa-l puneti la punct, aproape sigur ati creionat si niste calcule (avand in vedere ca opereaza asupra fazei si amplitudinii semnalului).

Totusi, sunt foarte curios sa vad mai multe antene magnetice, sau cel putin sa obtin pareri si din partea altor utilizatori, pentru ca daca efectul sau de reducere a zgomotului e real (in conditiile mentinerii unui SNR acceptabil) atunci costurile realizarii unei astfel de antene pentru receptie sunt clar mai mici decat cele pentru achizitia unui noise canceller (chiar si mai mici decat efortul construirii si punerii la punct a unui astfel de dispozitiv).

73 de Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 02, 2018 10:22 am

yo5tc scrie:Imi cer scuze ca am poluat topicul, fara sa fi avut experiente concrete pe subiect.
Salut Gelu,
Cine a zis ca ai poluat topicul ?!
E adevarat ca eu am mentionat ca singurele postari legate de subiect (pana acum) au fost cele ale lui YO8RZZ si YO4LHR, dar asta e statistica pura. Poate am folosit gresit modalitatea de evidentiere, asadar imi cer scuze daca te-ai simtit cumva "vizat" - dar nu e cazul.
Ba, dimpotriva, e binevenit oricine are ceva de spus pe subiect, fie bun sau rau, fie ca e argumentat solid sau nu. Am initiat topicul ca sa pot strange date, opinii ale altor utilizatori - dar asta nu inseamna ca e batut in cuie. N-am o problema cu subiectele colaterale si chiar imi place atunci cand vad ca se exprima si alte pareri, asta inseamna ca exista ceva interes.

Link-urile oferite de tine au fost foarte bune si ma bucur ca le-ai postat. Stiu ca in alte cazuri topicurile se "pierd" datorita zeflemelei prelungite si baterii apei in piua; exact asta n-as vrea sa se intample si aici. Ironiile vor fi inevitabile, dar atat timp cat nu vor depasi un anumit bun-simt, chiar si ele pot fi utile in anumite imprejurari 8-)

Totusi, exista si un adevar pe care nu-l putem ignora, situatie pe care a descris-o atat de direct, colegul YO8CGR. A fost scurt si la obiect, fara suparare. Exista multi radioamatori care fie n-au timp, fie nu au pregatirea necesara pentru a se implica in calcule. Si este foarte normal lucrul asta. Faptul ca unii dintre noi pot efectua anumite calcule, unii mai simple, altii mai complexe, nu inseamna ca trebuie sa impunem si altora acelasi lucru.

Pe de alta parte, are dreptate si YO4BKM sau alti colegi care stapanesc foarte bine instrumentul matematic si teoria. Personal, m-am convins de-a lungul anilor de realitatea legaturii dintre teorie si practica. Stiu bine cui sa-i datorez sintagma "Sa calculam!" ... Calculele isi au rostul lor, mai ales in faza de cercetare si proiectare, apoi optimizare. Produsul final poate fi oferit apoi utilizatorilor cu toate amanuntele necesare executiei, dar fara calcule se pierde mult mai mult timp (de multe ori si bani sau resurse materiale) pentru a ajunge la un rezultat.

Totusi, exista si chestiuni in care oportunitatea calculelor e discutabila - iar continuarea lor depinde doar de cel care e pus in situatia respectiva. O poti face din curiozitate sau amuzament, sau nu. Am intalnit si cazuri in care nu avea sens sa mai pun creionul pe hartie, pur si simplu (greu de scos din punga cu amintiri, dar sunt sigur ca toti am trecut prin asa ceva).

In general, pentru radioamatorul obisnuit, articolele care ofera informatii practice si finale, sunt cele mai interesante. Asadar, e de inteles si optica lui YO8CGR. De obicei, cel mai simplu e sa faci un capitol separat cu calcule anexate articolului si sa le postezi pentru cei care doresc sa le analizeze.

73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 02, 2018 10:55 am

yo3fhm scrie:Am si realizat una, fara pretentii [...] Mai mult decat atat, am modificat geometria spirei de cuplaj, obtinand o adaptare foarte buna in conditiile in care am mulat conductorul spirei pe o lungime mai mare a buclei mari (aprox. 30cm), iar forma obtinuta a fost de tip elipsoidal. SWR-ul obtinut a fost de 1:1.2 la 14MHz, pe o banda de aprox. 15kHz .
Salutare tuturor din nou,
Mi-am permis sa ma autocitez, pentru ca am descoperit ca nu sunt singurul care a experimentat modificari ale geometriei antenei magnetice. Iata ca si altii au ajuns cam la acelasi rezultat (modificarea geometriei si pozitiei spirei de cuplaj, in vederea optimizarii adaptarii).

1. Bucla de cuplaj cu diametru mai mare de 1/5 din cel al buclei de acord (Amy, AI6ZU).
Se observa ca aceasta are aprox. 1/3 din diametrul buclei de acord. La capitolul asta am avut o diferenta de opinie cu amicul Dan YO3GGX, dar in cazul meu, s-a dovedit ca aceea a fost solutia prin care am obtinut o adaptare foarte buna.
Build a 160/80 Meter Magnetic Loop Antenna - Part 1

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Iata si poza antenei lui Amy, in care se observa clar raportul dintre diametrele celor doua bucle:
Imagine

2. Modificarea ariei de cuplaj dintre cele doua bucle (prin modificarea implicita a geometriei buclei de cuplaj). Personal, am descoperit singur ca extinzand aria de cuplaj pana la o anumita valoare determinata experimental, obtin o imbunatatire evidenta a VSWR-ului. Forma finala pe care am obtinut-o pentru bucla de cuplaj, a fost elipsoidala.
Ham Radio - A simple magnetic loop modification with a big improvement!

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

3. Optimizarea VSWR prin rotirea buclei de cuplaj astfel incat sa iasa putin din planul buclei de acord:
MKII Mag loop- improved input match with rotatable input coupling loop

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Iata deci, ca mai exista si resurse insuficient exploatate.
Consider ca mai avem de sapat, pana sa ne putem face o impresie concreta asupra antenelor magnetice... In mod cert, nu le-ar fi construit si utilizat o multime de radioamatori si chiar firme care le comercializeaza. Apropos de asta, unele ajung sa fie vandute la preturi prohibitive. Exemple:

MFJ-1786(SUPER HI-Q LOOP, 36~ DIA, 10-30 MHZ) = 449.95 USD
MFJ-1788 (SUPER HI Q LOOP, 36~DIA, 15-40 METER) = 499.95 USD
Ciromazzoni Camo BABY LOOP (6.6 - 29.8 MHz ATU 2.0 I/O RS232)= 1800 EUR (!)

Oare or fi toti niste pungasi ? Ca probabil se speculeaza pretul in raport cu performantele, sunt sigur. :lol: Dar nu pot sa cred ca producatorii ar trai pe spatele radiomatorilor care sa cumpere ca prostii antenele lor.

Cu bine,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde YO9IRF » Vin Mar 02, 2018 12:14 pm

Cezar, nu cred ca argumentul pretului afisat de producatori are vreo legatura cu performanta. Orice e mai mic decat un dipol full-size e si mai slab ca performanta, iar un dipol full size nu te costa decat cativa metri de sarma. Pretul e reglat de cerere si oferta nu de decibeli, dar daca tot luam in calcul asemenea argumente am putea sa ne uitam la altele ce cred ca ar putea fi mai relevante.

Cati din cei cu resurse suficiente si cunostinte solide apeleaza la asemenea antene ? Agentiile spatiale, armata, comunicatiile comerciale, posturile broadcast, comunicatiile maritime sau aviatia, sau chiar DXpeditiile sau statiile contest de radioamatori. Chiar si acolo unde spatiul e critic se prefera antene verticale foarte scurtate in locul buclelor magnetice.

De asemenea, nu cred ca aprecierile empirice gen "am si eu una si sunt foarte multumit" sau "am lucrat VK cu ea" au vreo utilitate, pana la urma diferenta intre o antena foarte buna si una foarte proasta e de doar vreo 3 grade S. Adauga la asta si faptul ca de obicei amplasarea antenei e mai importanta decat antena in sine .. pur si simplu, cand vine vorba de antene, nu poti compara feedback-ul de la utilizatori diferiti si trebuie sa te bazezi pe matematica.

Presupunand ca antenele sunt executate corect si amplasate in aceleasi conditii, tot ce poate face o antena pentru a reduce zgomotul provenind dintr-o directie e sa aiba castig mai redus pe directia respectiva si sa aiba polarizare diferita. Dar cum in ziua de azi sursele de zgomot sunt peste tot in jurul nostru in mediul urban, nu cred ca exista vreo antena care sa imbunatateasca raportul semnal/zgomot vizibil. Tot ce poti face e sa duci antena mai departe de sursele de zgomot (afara din oras? mai la inaltime?).

Toate bune,
Razvan.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde YO4BKM » Vin Mar 02, 2018 5:54 pm

YO3FHM, am încercat multe și diverse deoarece îmi venea mai ușor să construiesc eu decât să cumpăr de gata, am făcut transceivere pe US și UUS, inclusiv filtrele SSB cu cristale pe 2,2 MHz (în îndepărtata tinerețe am găsit 5 bucăți rusești, în carcasă de bachelită, cod 1736, aproape identice și le-am „tras” cu guma și creionul), antene de toate tipurile pe US și UUS (inclusiv SWAN), antene magnetice dar am încercat și un compensator fazic. Acesta din urmă m-a interesat deoarece la țară începuse să apară un zgomot, nu reușeam să identific sursa deși o bănuiam a fi rețeaua de cablu TV sau linia de 220 V, ambele paralele, pe aceeași stâlpi. M-am orientat la schema lui YO8CRZ pe care am adaptat-o, am folosit tranzistorii bipolari 2N3632. Rezultatele nu au fost foarte bune, nu aveam cu ce face măsurători (de exemplu bobinele filtrelor trece sus in raport cu 1,7 MHz le-am măsurat cu un grid dip meter HM conecând paralel cu ele un condensator de valoare cunoscută), dar am reușit să obțin o atenuarea sesizabilă a zgomotului, nu știu cât de bine funcționa dar dădea semne. După cca un an s-a desființat rețeaua TV prin cablu iar zgomotul a dispărut, este din nou liniște la țară ca la facerea lumii.
În privința antenei magnetice am făcut teste, tot la țară, nu ca să o folosesc în trafic ci pentru a încerca diferite scheme de alimentare în tensiune direct la bornele condensatorului variabil, pentru asta antena nu trebuie să lucreze cu curent constant, adică să nu mai fie prea „small”, ceea ce este avantajos privind randamentul. Deoarece nu am o dotare de laborator specializat să pot face măsurători în RF sunt nevoit să fac modelări ale antenei, acum lucrez la o astfel de aplicație, folosesc mediul de programare Lazarus. Când voi avea rezultate clare le voi populariza. Mă încred în modelările proprii deoarece orice model elaborat îl compar, ca rezultate, cu altele existente sau cu rezultate din practică și pot face acordările necesare. Nu folosesc aplicații „la cheie”, îmi fac singur analizoarele de antenă așa cum am de la dipol deschis la Yagi, obțin impedanțe, lobi de radiație, câștig, adaptări, cam ce este nevoie și sunt mulțumit de ele în sensul că ce am modelat astfel merge bine. Am convertere proprii CABRILLO-CABRILLO sau CABRILLO-ADIF-CABRILLO, editoarele mele de log în CABRILLO sau EDI, toate cu interfața în limba română și care permit, la alegere, orice mod de a compune numerele de control. Acum mă ocup de aplicațiile pentru antenele magnetice, din care am și pus două diagrame la unul din comentarii.
Am folosit de-a lungul timpului diverse medii de programare, MATLAB este un mediu destul de simplu, altele precum precum fostele FORTRAN (existau și pe PC) dar și mai noile DELPHI, Lazarus sau din familia C permit construirea de aplicații puternice (oricât de complexe) pe care le poate executa orice utilizator, inclusiv o aplicație precum 4NEC2, Ham Radio Deluxe, arbitrări de competiții etc. Sunt și medii de programare mai reduse, ca deferitele versiuni de FOX, dBASE care nu creaza fisiere executabile, utilizatorul folosește direct fișierul sursă al aplicației care, manevrat necorespunzător, poate altera executarea ei, de aceea astfel de aplicații nu se pot pune la dispoziția oricărui utilizator ci se folosesc numai de cel care le-a realizat.
M-am convins că și pe tărâmul instrumentației virtuale în domeniul radioamatorismului se pot obține satisfacții, mai ales când nu te mai poți cățăra pe stâlpi sau pe casă.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 02, 2018 6:34 pm

YO9IRF scrie:Cezar, nu cred ca argumentul pretului afisat de producatori are vreo legatura cu performanta. Orice e mai mic decat un dipol full-size e si mai slab ca performanta, iar un dipol full size nu te costa decat cativa metri de sarma.
Razvane, sunt convins ca preturile sunt umflate, dar asta e o alta poveste. Daca discutam de emisie, probabil ca dupa cum ai spus, ce este sub un dipol full-size ar putea sa nu ofere satisfactiile asteptate, dar antena magnetica e o optiune buna pentru cei care sunt ingramaditi si nu-si pot permite antene de mari dimensiuni.
YO9IRF scrie:Cati din cei cu resurse suficiente si cunostinte solide apeleaza la asemenea antene ?
Sincer, habar n-am. Nici nu mi-am pus intrebarea, pentru ca nu m-a interesat.
YO9IRF scrie:Agentiile spatiale, armata, comunicatiile comerciale, posturile broadcast, comunicatiile maritime sau aviatia
Da? O fi. Dar tu de unde stii? Am vazut niste antene loop pe navele maritime si pot presupune ca prin corespondenta, pot exista si in cadrul armatei si aviatiei. Dar nu am idee din nici o sursa verificata ca s-ar folosi antene loop de catre agentii spatiale sau posturi de broadcast. Daca tu ai citit/vazut pe undeva, nu te pot contrazice, dar o exemplificare ar fi utila, doar ca chestie.
YO9IRF scrie:Chiar si acolo unde spatiul e critic se prefera antene verticale foarte scurtate in locul buclelor magnetice.
Ceea ce spui pare logic, prin prisma performantelor la emisie ale verticalelor. Razvane, repet, nu te pot contrazice, pentru ca deocamdata nu am probe concludente nici din functionarea antenelor magnetice, dar nici din partea utilizatorilor. Daca ar fi sa spun ce as face eu, probabil ca primul impuls ar fi sa trantesc o verticala, pentru ca stiu clar ca la emisie e net superioara. In acelasi timp, stiu foarte bine ca orice verticala e mult mai zgomotoasa decat dipolii. Asta este un argument pentru care am vrut sa incep putin studiul functionarii antenelor magnetice.
YO9IRF scrie:pur si simplu, cand vine vorba de antene, nu poti compara feedback-ul de la utilizatori diferiti si trebuie sa te bazezi pe matematica.
Calculele si simularile pot ajuta doar pana la o anumita limita - restul ramane de determinat din practica. Cat despre rapoartele utilizatorilor, daca acestea ar fi intr-un numar destul de mare si daca ar contine date suficiente de exploatare, o statistica facuta pe ele ar spune multe din start. Si nu cred ca poti contrazice asta. In schimb, e adevarat ce spui - cu doar 2-3 pareri primite, nu e suficient pentru a desprinde o idee generala.
Sincer, ma asteptam sa existe mai multi utilizatori de antene magnetice. Presupun ca sunt, dar probabil ca fie nu au cont pe radioamator.ro, fie pur si simplu nu au chef sa ofere feedback (iar asta ar fi cel mai trist, pentru ca am observat in mai multe randuri o astfel de atitudine). Da, stiu bine ca exista colegi care au o gandire extrem de materialista si nu doresc sa furnizeze nici un fel de informatii...
YO9IRF scrie:Tot ce poti face e sa duci antena mai departe de sursele de zgomot (afara din oras? mai la inaltime?).
Din pacate, din punctul asta de vedere nu sunt inca prea convins si asta este alt motiv pentru care incerc sa experimentez cu acest tip de antena. Imi exprim in continuare invitatia catre toti cei care experimenteaza cu antene magnetice, de a interveni si de a ne impartasi din experientele dumnealor.

73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori