Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO6HEM

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde YO6HEM » Vin Mar 02, 2018 9:26 pm

Experienta personala se rezuma la doua qso-uri avute cu doua statii(o statiune din YO9 si una din YO7)care foloseau antene magnetice in banda de 40metrii(la mine inv. v monband).Asta s-a intamplat in urma cu vreo trei ani cand propagarea mai avea un pic de suflu...hi;pot sa afirm ca rezultatele au fost modeste fata de un dipol monoband bine acordat.Din pacate solutia data de YO9IRF este singura cu adevarat viabila;orice configuratie ar avea antena sa stii ca odata cu semnalul util vine,la pachet,si zgomotul.Normal ca sunt antene care au zgomot propriu mai redus fata de altele;oare de ce?pentru ca au castig mic si in consecinta sunt ineficiente :o

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo3fhm » Sâm Mar 03, 2018 4:58 am

YO6HEM scrie:Experienta personala se rezuma la doua qso-uri avute cu doua statii(o statiune din YO9 si una din YO7)care foloseau antene magnetice in banda de 40metrii(la mine inv. v monband). [...] Normal ca sunt antene care au zgomot propriu mai redus fata de altele; oare de ce? pentru ca au castig mic si in consecinta sunt ineficiente :o
Salut Emil,
Multumim pentru feedback, dar inteleg ca opinia ta vine din partea opusa a unui utilizator de antena magnetica. M-ar ajuta si mai concret daca ai putea sa contactezi posesorii statiilor respective (2 mailuri) si sa-i intrebi daca sunt de acord sa discut cu dansii cateva detalii direct de la surse :)
Ai putea sa incerci asta?

Multumesc!
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo3fhm » Sâm Mar 03, 2018 6:11 am

YO4BKM scrie: am făcut [...] inclusiv filtrele SSB cu cristale pe 2,2 MHz (în îndepărtata tinerețe am găsit 5 bucăți rusești, în carcasă de bachelită, cod 1736, aproape identice și le-am „tras” cu guma și creionul)
Buna dimineata,
Interesant, am mai intalnit cateva descrieri de genul asta. Mie personal, mi se pare o interventie extrem de dura asupra cristalului. Nu exista riscul spargerii? Dar factorul de calitate, nu e afectat si el?
YO4BKM scrie: am încercat și un compensator fazic. [...] M-am orientat la schema lui YO8CRZ pe care am adaptat-o, [...]. Rezultatele nu au fost foarte bune [...] dar am reușit să obțin o atenuare sesizabilă a zgomotului, nu știu cât de bine funcționa dar dădea semne.
Inteleg. Nu cunosc schema de principiu a lui YO8CRZ; in revista R&R nr. 02/2011 pe care ati amintit-o, Florin a publicat doar generalitati si partea de simulare. Cel putin ati verificat principiul, conteaza si asta. Poate o sa-l rog pe Florin sa-mi ofere schema.
YO4BKM scrie: După cca un an s-a desființat rețeaua TV prin cablu iar zgomotul a dispărut, este din nou liniște la țară ca la facerea lumii.
Pai, inseamna ca sunteti un privilegiat :) Chiar si in zonele rurale, nu sunt prea multi colegi care sa nu se planga de prezenta perturbatiilor "casnice" :lol:
YO4BKM scrie: am făcut [...] antene magnetice [...] am făcut teste, tot la țară, nu ca să o folosesc în trafic ci pentru a încerca diferite scheme de alimentare în tensiune direct la bornele condensatorului variabil
Pai si de ce n-ati spus pana acum ? :lol:
Inteleg ca doriti sa cercetati un segment anume legat de zona antenei magnetice, dar chiar n-ati incercat sa vedeti cum functioneaza cel putin la receptie, daca tot ati construit asa ceva?
Un feedback din partea dvs. ca utilizator de antene magnetice, ar fi foarte apreciat, cu siguranta.
Nu ati vrea sa ne povestiti despre rezultatele obtinute? Bune, rele - important e sa le prezentati asa cum au fost. Multumiri anticipate!
YO4BKM scrie:Mă încred în modelările proprii deoarece orice model elaborat îl compar, ca rezultate, cu altele existente sau cu rezultate din practică și pot face acordările necesare.
OK, e un exercitiu cerebral complex, intr-adevar - si e laudabil ca incercati sa va mentineti in forma astfel! Si daca din mai multe locuri obtineti confirmari identice, atunci e clar ca modelul se verifica si ca puteti avea incredere in ceea ce ati elaborat.
YO4BKM scrie:Nu folosesc aplicații „la cheie”, îmi fac singur analizoarele de antenă
Incerc sa va inteleg, dar ceva imi scapa. Pentru un om cu preocupari in zona cercetarii, asa cum sunteti dvs., e firesc sa "scormoniti" tot timpul, dar pana la urma, nu ar trebui sa aveti si niste standarde fata de care sa va raportati? Acum, daca tot ati amintit - in cazul dvs. faptul ca nu folositi aplicatii "la cheie" e o chestiune legata de ambitia personala/profesionala (nimic rau in asta!) sau de care alt motiv ?
YO4BKM scrie:Am folosit de-a lungul timpului diverse medii de programare, MATLAB este un mediu destul de simplu, altele precum precum fostele FORTRAN (existau și pe PC) dar și mai noile DELPHI, Lazarus sau din familia C permit construirea de aplicații puternice (oricât de complexe) pe care le poate executa orice utilizator, inclusiv o aplicație precum 4NEC2, Ham Radio Deluxe, arbitrări de competiții etc. Sunt și medii de programare mai reduse, ca deferitele versiuni de FOX, dBASE care nu creaza fisiere executabile, utilizatorul folosește direct fișierul sursă al aplicației care, manevrat necorespunzător, poate altera executarea ei, de aceea astfel de aplicații nu se pot pune la dispoziția oricărui utilizator ci se folosesc numai de cel care le-a realizat.
Partea asta e offtopic si sper sa nu ma certe colegii si moderatorii - dar daca tot ati amintit-o, dati-mi voie sa va felicit daca dvs. considerati ca Matlab e "un mediu destul de simplu"! Ca formatie, eu sunt pe zona de network engineering si nu m-a pasionat programarea, dar colateral am habar atat cat sa-mi pot desfasura activitatea acolo unde e strict necesar. MatLab am servit in schimb cam un semestru (la cursurile de comunicatii digitale si analogice, respectiv cel de elemente DSP) si sincer, nu mi s-a parut deloc simplu, hi. Nu vreau sa spun ca mi s-a parut dificil, pentru ca e foarte bine proiectat ca interfata cu utilizatorul, ofera o groaza de exemple, etc. - dar ca mediu in sine, chiar mi s-a parut o unealta complexa. Am vazut ca ofera si interfata cu C, ceea ce nu e de colea...
Acum, desigur, daca sunteti obisnuit cu zona de programare si daca la cursuri ati introdus studentilor si elemente Matlab, e normal sa fiti obisnuit cu el. Probabil ca si de aici vine perceptia dvs. despre el :roll:
YO4BKM scrie:M-am convins că și pe tărâmul instrumentației virtuale în domeniul radioamatorismului se pot obține satisfacții, mai ales când nu te mai poți cățăra pe stâlpi sau pe casă.
Va inteleg. Cred ca e valabil pentru oricare altii dintre noi. Avansam in varsta, fiecare scartaie cu cate ceva si sigur, nu oricine isi permite sa mai escaladeze pilonii de antena sau chiar si acoperisul casei, prefeerand sa se protejeze. E mai bine sa preintampini, ceea ce e o atitudine rationala.
Referitor la "instrumentatie virtuala" - da, aveti dreptate. Si spun asta, pentru ca imi amintesc foarte bine ca pana in 2009, nici nu vroiam sa aud de simulatoare. In 2009, mi-a intrat in casa un impedantmetru si odata cu asta, un bun amic cu experienta in RF, mi-a aratat ce poate LTSPice. De atunci, nu m-am mai despartit de el, hi hi. Apoi de alte medii de simulare din care am gustat cate putin (pentru ca mai am pana cand sa imi pot permite timpul necesar invatarii lor sistematice). Si da, se obtin satisfactii mari, mai ales cand vezi ca rezultatele simularii se "pupa" cu cele obtinute "din condei" - dar asa cum spuneam mai sus, daca nu le facem sa se transpuna si in practica, atunci satisfactia parca nu e totala. Pana la urma, ca radioamatori, vrem sa vedem ca introducem RF in antena si ca ajunge in partea cealalta, sunteti de acord, nu ? 8-)

Cu bine,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo4hgx » Sâm Mar 03, 2018 10:57 am

yo8rzz scrie:
Antena nu am construit-o eu. Este o antena de fabricatie braziliana, cunoscuta sub denumirea de Alex loop.
Detaliile constructive le puteti gasi pe site-ul http://www.alexloop.com/.



Nu e cea mai fericita configuratie, doua probleme majore: prima la mana, conexiuni pe filet ce la emisie introduc pierderi suplimentare si a doua la mana, alimentarea in partea de sus si capacitorul in partea de jos favorizeaza radiatia la unghiuri mari. Magnetica este deja un compromis conceptual major, compromisurile constructive suplimentare au un impact consistent. Un exemplu de concluzii nu tocmai obiective despre antena magnetica in general.

cap dwn.PNG

vert.PNG
vert.PNG (46.46 KiB) Vizualizat de 5183 ori

hor.PNG
hor.PNG (47.73 KiB) Vizualizat de 5183 ori

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo4hgx » Sâm Mar 03, 2018 11:13 am

YO9IRF scrie:... Orice e mai mic decat un dipol full-size e si mai slab ca performanta, iar un dipol full size nu te costa decat cativa metri de sarma. Pretul e reglat de cerere si oferta nu de decibeli, dar daca tot luam in calcul asemenea argumente am putea sa ne uitam la altele ce cred ca ar putea fi mai relevante.


Absolut de acord, un dipol full size este mult mai bun decat o magnetica... insa depinde de inaltime. La 2m deasupra solului nu prea faci mare branza cu el in benzile inferioare.

Cati din cei cu resurse suficiente si cunostinte solide apeleaza la asemenea antene ? Agentiile spatiale, armata, comunicatiile comerciale, posturile broadcast, comunicatiile maritime sau aviatia, sau chiar DXpeditiile sau statiile contest de radioamatori. Chiar si acolo unde spatiul e critic se prefera antene verticale foarte scurtate in locul buclelor magnetice.


Depinde de aplicatii, de ceva timp comunicatiile comerciale au trecut aproape exclusiv prin satelit unde se folosesc frecvente foarte mari. Asta nu inseamna ca nu exista, intamplator am lucrat recent la o nava militara britanica care avea o ditamai "magnetica" pe puntea prova pentru frecvente foarte joase. Din motive evidente nu am putut face poze...

Nu sustin ca magnetica e antena minune ci doar ca executata corect, in ANUMITE situatii specifice poate constitui alegerea ideala.

73@!

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo8rzz » Lun Mar 05, 2018 1:57 pm

yo4hgx scrie:
Nu e cea mai fericita configuratie, doua probleme majore: prima la mana, conexiuni pe filet ce la emisie introduc pierderi suplimentare si a doua la mana, alimentarea in partea de sus si capacitorul in partea de jos favorizeaza radiatia la unghiuri mari. Magnetica este deja un compromis conceptual major, compromisurile constructive suplimentare au un impact consistent. Un exemplu de concluzii nu tocmai obiective despre antena magnetica in general.


In realitate nu exista antena ideala pe care o simulati in NEC2. Da, este un compromis intre portabilitate si eficienta.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena magnetica: impresii de la utilizatori?

Mesajde yo4hgx » Mar Mar 06, 2018 12:02 pm

yo8rzz scrie:
In realitate nu exista antena ideala pe care o simulati in NEC2. Da, este un compromis intre portabilitate si eficienta.


Nici cifra zero nu exista... si totusi orice copil ii intelege conceptul. Este absolut la latitudinea ta daca vrei sa tii cont de simularile NEC sau nu, eu nu impun nimic nimanui! 73 de yo4hgx


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori