Antena verticala pt 44-46Mhz

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde yo3gcl » Vin Aug 17, 2018 12:21 am

yo7fb scrie:Sunt curios dacă ai masurat-o si-n starea originala,nu m-ar mira ca asa sa fi functionat. Tatoneaza cu pozitia " gama mach-ului".
Spor la joaca!


Am facut masuratoarea si la dimensiunile initiale, pt. 44-46 Mhz.
Impedanta era undeva pe la 36 ohmi, in conditiile in care antena se afla la 1.5m de podea. Nu am facut masuratori la locul de amplasare. Urmeaza.

YO7CKP
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:14 am
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde YO7CKP » Vin Aug 17, 2018 9:00 am

acel tub cred ca face adaptarea impedantei la 50 cand radialele sunt in plan orizontal

YO8SAO
Mesaje: 16
Membru din: Mar Mai 31, 2016 1:54 pm
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde YO8SAO » Vin Aug 17, 2018 10:38 am

@yo9gqq Daca ground plane nu e, ne luminati si pe noi cu ce antena aveam de-a face?
Acea tija paralela cu elementul radiant este, dupa parerea mea o linie lambda/4 pentru punere la masa si evitarea incarcarii electrostatice.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde yo3gfh » Vin Aug 17, 2018 11:17 am

Salutare!

Pe vremea "ai'lalta" am vazut antene similare si la "chefereu" si pe la primarii si C.A.P-uri.

Am citit la un moment dat despre configuratia respectiva, tin minte ca se chema "folded monopole", si pe langa avantajul punerii la masa a elementului radiant, mai rezulta si ridicarea impedantei de intrare (de cca. 4 ori fata de un ground plane obisnuit). Parca asa era :D

Cred ca ai putea renunta la sarma respectiva si sa ramai cu un vertical normal - daca l-ai scurtat bine, ar trebui sa prezinte in jur de 36 ohm la frecventa dorita.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde yo3hjv » Vin Aug 17, 2018 11:21 am

Exact, este un "folded monopole" si diametrele celor doua elemente verticale sunt foarte importante. Nu mai gasesc documentatia aferenta, era o carticica veche de la IEMI dar iti sugerez cu caldura sa utilizezi MMANA-GAL si sa introduci acolo dimensiunile EXACTE ale elementelor. Ajustand aceste elemente in MMANA vei obtine dimensiunile la frecventa ta de lucru cu mai mare precizie decat tatonand (cand risti sa tai mai mult decat e cazul).
Nu as elimina nimic din structura actuala, este o antena cu protectie ridicata la descarcari!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde yo3luo » Vin Aug 17, 2018 12:24 pm

Tot din amintiri, IEMI o vindea ca ground plane. Impendata de 50 de ohmi crestea la 75 daca se indoiau radialele asa cum s-a mai spus deja, era recomandarea producatorului.
Am lucrat cu echipamente de banda I, chiar mai jos, pe la 34-35Mhz si chiar daca nu va crede nimeni, zeci de persoane au vazut cum radialele au intrat in rezonanta cu motorul unui buldozer turat puternic in apropiere si elementii vibrau, cit erau ei de rigizi. Bineinteles ca am facut teste si s-a observat ca fenomenul aparea pe un interval mic de turatii, nu stiu exact ce turatie provoca rezonanta, utilajul neavind turometru!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde YO8RAA » Vin Aug 17, 2018 2:39 pm

to yo3gcl-Mihai
Antena este un GP construita si comercializata de IEMI Bucuresti pentru radiotelefoane RTF-1MF-S(SD) din banda 1. A fost comercializata sub codul F-30143 (l/4, 50ohmi, 4 radiale la 90 grade si posibilitati de conectare la pamant, impotriva descarcarilor electrice).

A nu se confunda cu antena AF 1-CT Iasi executata la atelierul CT al Regionalei CFR Iasi care este asemanatoare dar are cu totul alt mod de calcul si adaptare.

Despre antena pe care o detii poti gasi cam tot ce ai nevoie in cartea : Radiotelefoane-Functionare si Exploatare scrisa de I. MITICAN (undeva pe la pagina 90-100 daca nu ma inseala memoria).
Amanunte poti gasi (nu din amintiri) de la cei care au lucrat pe la IEMI (sectia a II-a militara) prin anii 70-89 sau care au avut in exploatare retele radio civile cu aparatura RTF-xFM-S(SD) IEMI.

Ce ma intriga este ecartul de frecventa stantat pe antena ta. Acest lucru arata ca nu a functionat in cadrul unei retele civile de radio. (RTF Banda 1=30-41 MHz, RTF Banda 2=56,5-58 MHz).

73 Mircea YO8RAA

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde yo3gfh » Vin Aug 17, 2018 3:54 pm

Cartea mentionata mai sus, in format PDF.

In afara de faptul ca are o impedanta de 50ohm si poate fi conectata la pamant, nu am gasit alte detalii referitoare la antena respectiva (pagina 100 din pdf). Mai amanuntit este descris modelul produs de CFR :D

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde yo3luo » Vin Aug 17, 2018 8:26 pm

''''Amanunte poti gasi (nu din amintiri) de la cei care au lucrat pe la IEMI (sectia a II-a militara) prin anii 70-89 sau care au avut in exploatare retele radio civile cu aparatura RTF-xFM-S(SD) IEMI.''''

Eu am lucrat cu ele mai mult de un deceniu, dar antenele veneau gata dimensionate de producator, nu aveam motive sa le modificam. Si dupa 3 decenii, numai din amintiri se poate vorbi. presupun ca si iemi a preluat documentatia pentru antene impreuna cu licentele pentru radiotelefoane de la suedezi, deci nu cred ca cineva a detinut prea multe info despre ele!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena verticala pt 44-46Mhz

Mesajde YO3AOE » Vin Aug 17, 2018 10:32 pm

Configuratia antenei sugereaza jumatatea unui dipol vertical inchis si este total iluzoriu ca-asa cum este acum-aparatura la care este conectata ar fi protejata in vreun fel oarecare la o lovitura directa sau chiar indirecta-in sensul de apropiata-de traznet,poate cel mult la incarcarea electrostatica lenta normala,dar care poate fi eliminata cu mult mai simplu si mai usor conectind in paralel pe/la bornele antenei un rezistor metalizat (ne-inductiv) de citiva K-ohmi la citiva Wati,calculat-ca valoare-sa disipe un sfert pina la o treime din puterea lui maxima,la puterea de emisie maxima preconizata a fi aplicata antenei.De altfel,toate acele imbinari mecanice cu filet expuse direct intemperiilor pot cauza-si,in timp vor cauza in mod sigur!-probleme de contacte imperfecte extrem de deranjante.De aceea,eu asi demonta si elimina complect acel element subtire,asi astupa bine cu o rasina epoxidica orificiile ramase in urma lui,si asi incerca-cu mare atentie si multa rabdare-sa indoi in jos treptat-cu masuratori intermediare-cele patru contra-greutati,pina la obtinerea impedantei necesare de 50 de Ohmi.Unghiul de 135* este valabil doar la varianta "triple leg",deci doar la trei contra-greutati la 120* intre ele,asa ca in acest caz trebuie tatonat unghiul.Ca sa se poata indoi mai sigur si mai usor,fara pericol de turtire,la capetele tevilor dinspre izolatorul central se pot introduce cit mai fest niste bucati de bara din aluminiu moale potrivite pe diametrul interior al tevilor,care vor preveni orice surprize ne-dorite la indoire.73! si spor la treaba,Nelu


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori