antena spider beam

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: antena spider beam

Mesajde yo3fff » Joi Aug 30, 2018 1:42 pm

@Morel, ca de obicei foarte instructiva lectura. Dupa ce ai comentat, nu cred ca mai ramane mare lucru de zis.
LZA ramane o optiune demna de luat in calcul in ceea ce priveste performanta insa este grea si are incarcare mare la vant. Exclus cu G450.
A3S pare ceva fiabil insa da, am vazut cateva (chiar si TH7DX) cu elementii rasuciti pe boom (in timp).
Spiderbeam doar ocazional, nu si ca antena stationara.

Mai cercetam..

Multumesc.

73 de YO3FFF
Cristi

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: antena spider beam

Mesajde 4x1ad » Joi Aug 30, 2018 5:02 pm

@YO3FFF: toti cei care au postat comentarii la intrebarea ta au adus un aport foarte util. La WRTC-2018 s-au folosit 64 de antene SpiderBeam pentru ca au fost destul de potrivite scopului, conditiilor si timpului de folosire.
Exista totusi si alte optiuni insa din pacate nu exista antena frumoasa, laptoasa si devreme seara acasa, asa cum nu exista transceiver ideal, indiferent de pret. Cred ca cei mai intelepti primi pasi vor fi sa cantaresti si alte modele si evident sa mai astepti sa pui mai multi bani deoparte pentru a reduce amploarea compromisurilor pe care va trebui sa le accepti.

Succes in tot ceea ce vei decide sa faci.
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: antena spider beam

Mesajde 4x1ad » Joi Aug 30, 2018 5:46 pm

@YO8CLN: putin off-topic. Nu auzisem de antena JP-2000 dar pare serioasa iar performanta specificata este completa credibila la cele 3-3-4 elemente active per banda si lungimea boom-ului. Antena a fost totusi optimizata pentru un compromis intre gain si raportul F/B (gain-ul este undeva intre 4.8-5.5dBd).
Singurul detaliu care nu m-a entuziasmat este sistemul de prindere element-to-boom care va duce mai devreme sau mai tarziu la rasucirea unor elemente. Zimtarea bracketului de prindere "U" este o solutie partiala pentru antenele cu elemente full size. Nu reusesc sa inteleg de ce nu folosesc un profil patrat sau dreptunghiular pentru boom, in care caz prinderea elementelor pe boom este perfect orizontala fara nici un efort si fara risc de rasucire. Diferenta de pret fata de un boom rotund este mica.
Vestea buna este ca astfel de antena poate fi confectionata fara nici o problema in regim home-made in YO cu un profil patrat si tevile de aluminiu 6060 T6 comercializate de firma "Color Metal" din Odorheiul Secuiesc la preturi oneste si rezonabile (inclusiv transportul la domiciliu). Colegul nostru YO9FNJ construieste si comercializeaza un tribander cu 7 elemente tot din familia antenelor monobanda intercalate pe acelasi boom, cu o realizare mecanica excelenta (in opinia mea mai buna decat JP-2000).

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: antena spider beam

Mesajde YO9IRF » Joi Aug 30, 2018 11:23 pm

Salut Morel,

au trecut mai bine de 15 ani de cand am facut ultimul calcul de rezistenta materialelor, dar: tubulatura cu profil rectangular nu e la fel de rezistenta la majoritatea solicitarilor mecanice raportat la greutate. Avand in vedere ca structura trebuie sa fie autoportanta (isi sustine propria greutate), problema creste exponential: propria greutate cere mai multa rigiditate decat la profilul rotund doar pentru a pastra forma, tot propria greutate creaza si momente mai mari ce necesita si mai multa rigiditate, suprafata mai mare cere si ea mai multa rigiditate etc. Poti usor sa ajungi la o antena cu cel putin 50% mai grea si cu suprafata de windload considerabil mai mare.

Nu am cifrele exacte la indemana si nici nu am facut calcule, asa ca ia-o ca pe o estimare de inginer nepracticant :).

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: antena spider beam

Mesajde 4x1ad » Vin Aug 31, 2018 11:43 am

@YO9IRF: salut Razvan. La mine a trecut si mai mult de cand faceam calcule de rezistenta a materialelor. Rezistenta profilurilor patrate este totusi mare, evident la dimensiuni adecvate nu la economie, producatori de antene serioase de HF cu 10-26 de elemente si greutati de 40-120kg sau mai mult le folosesc destul de copios chiar si pe lungimi mari. Depinde si de calitatea materialului si de grosimea peretelui si daca bomm-urile sunt ancorate cu kevlar. In ceea ce priveste greutatea, profilul patrat cel mai mare de la "Color Metal" care are latura de 100mm si peretele de 4mm are doar 4kg per metru linear; profilele pentru boom-uri de la antene mijlocii/mari de 60-80mm cu peretele de 3-4mm cantaresc intre 1.8 si 2.4kg per metru liniar. Exista si tehnica folosirii a doua profile patrate paralele. Foarte multe din echipele din topul mondial al concursurilor majore care au paduri intregi de aluminium in stck-uri impresionante, isi proiecteaza si-si construiesc singuri antenele monstruoase; aici poti vedea materiale din cele mai seroase inclusiv profile rectangulare. Aceste echipe numara ingineri care le proiecteaza/modeleaza profesional antenele precum si ingineri mecanici experimentati care se ocupa de partea de rezistenta. Chiar si YO9FNJ foloseste cu succes profil patrat de la Odorhei pentru beam-ul lui cu 7 elemente.
Iata mai jos cateva exemple de la cel mai serios producator la ora actuala, firma germana Optibeam (prima poza este a boom-ului folosit de YO9FNJ):
Fişiere ataşate
P1110504.JPG
3__element-plattform80m.png
3__element-plattform80m.png (567.37 KiB) Vizualizat de 5134 ori
4_elementabspannung_40m.png
4_elementabspannung_40m.png (606.51 KiB) Vizualizat de 5134 ori
6_boom-abspannung_aussen.png
6_boom-abspannung_aussen.png (516.98 KiB) Vizualizat de 5134 ori
9_boom-masthalterung_klein.png
9_boom-masthalterung_klein.png (367.7 KiB) Vizualizat de 5134 ori
11_strahlerzelle_mit_phasenltg_3_band.png
11_strahlerzelle_mit_phasenltg_3_band.png (723.35 KiB) Vizualizat de 5134 ori
18_balun_3_kw_multibander.png
18_balun_3_kw_multibander.png (100.83 KiB) Vizualizat de 5134 ori
19_balun_5_kw_multibander.png
19_balun_5_kw_multibander.png (380.91 KiB) Vizualizat de 5134 ori
20_balun_5_kw_monobander.png
20_balun_5_kw_monobander.png (646.86 KiB) Vizualizat de 5134 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: antena spider beam

Mesajde YO9IRF » Vin Aug 31, 2018 5:55 pm

De acord Morel, am citit pe sarite aseara si aveam senzatia ca propui ca intreaga antena sa fie construita din profil rectangular. Mea culpa, daca vorbim doar pentru boom se preteaza, observatia ramane insa impactul de greutate si windload nu e atat de mare iar beneficiile unei prinderi mai eficiente contrabalanseaza.

Ca regula generala, in aceleasi conditii, cu boom rectangular va fi intotdeauna nevoie de un profil cu greutate mai mare per metru liniar pentru a obtine rigiditate asemanatoare. La flexare e discutabil (depinde de axa pe care e solicitarea) dar la torsiune (tocmai momentul care rasuceste elementii pe boom) profilul rectangular e mai vulnerabil in orice situatie.

yo3cbz
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:01 am
Contact:

Re: antena spider beam

Mesajde yo3cbz » Vin Aug 31, 2018 6:47 pm

Antena a fost cumparata de la sursa din Germania(Spiderbeam),cea pentru 5 benzi si binenteles cea pentru stationar, NU pentru portabil,cu betele groase,care dupa demolare au ajun pe la Costi YOCCB.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori