Ajutor ancorare antena

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo5fmt

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde yo5fmt » Joi Oct 24, 2019 1:59 pm

Verifica in primul rand la ce este legat paratraznetul. Eu m-am confruntat exact cu aceeasi problema: in mijlocul terasei trona paratraznetul blocului. Care a fost executat cum nu se poate mai periculos! Sa nu mai spun ca era si suportul antenei TV colective!!!Coborarea spre impamantare trebuia sa fie facuta cu platbanda, care sa coboare pe un perete exterior, cat mai departe de geamuri si balcoane.. Trebuia! Dar in realitate capatul tevii se termina in caseta cu amplificatoarele de semnal TV, iar de acolo, cu un cablu foarte gros, legat de...ia ghiciti! De NULUL DE ALIMENTARE ELECTRICA a blocului!!! Ceva mai neprofesional si tampit rar mi-a fost sa vad! Si periculos din cale afara! Orice descarcare ajungea direct in apartamentele noastre. Am aratat si explicat grozavia comitetului asociatiei, si am desfintat urgent asa zisul "paratraznet". Acum in loc troneaza catargul metalic al antenei piramida. Nu e legat nicaieri la masa. Pentru descarcarea sarcinilor electrice rezultate de incarcarea electrostatica si eu folosesc un soc. Eu sunt de parere ca legarea la masa a catargului nu face decat sa "invite" traznetul. Oricum impotriva loviturii directe nu exista protectie! Evit sa lucrez pe timp de furtuna. In astfel da cazuri (si atunci cand plec de acasa) desfac cablurile de alimentare chiar de langa intrarea in aparatament si le asez pe un suport aflat la un metru de cutie. Am creat o cutie cu mufe rf mama de care am legate cablurile care intra prin perete si vin la aparatura. Stiu, fiecare mufa inseamna ceva pierdere de nivel, dar astfel am asigurata protectia impotriva descarcarilor majore.

Înapoi la “Antene”