Ajutor ancorare antena

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde yo5fmt » Joi Oct 24, 2019 1:59 pm

Verifica in primul rand la ce este legat paratraznetul. Eu m-am confruntat exact cu aceeasi problema: in mijlocul terasei trona paratraznetul blocului. Care a fost executat cum nu se poate mai periculos! Sa nu mai spun ca era si suportul antenei TV colective!!!Coborarea spre impamantare trebuia sa fie facuta cu platbanda, care sa coboare pe un perete exterior, cat mai departe de geamuri si balcoane.. Trebuia! Dar in realitate capatul tevii se termina in caseta cu amplificatoarele de semnal TV, iar de acolo, cu un cablu foarte gros, legat de...ia ghiciti! De NULUL DE ALIMENTARE ELECTRICA a blocului!!! Ceva mai neprofesional si tampit rar mi-a fost sa vad! Si periculos din cale afara! Orice descarcare ajungea direct in apartamentele noastre. Am aratat si explicat grozavia comitetului asociatiei, si am desfintat urgent asa zisul "paratraznet". Acum in loc troneaza catargul metalic al antenei piramida. Nu e legat nicaieri la masa. Pentru descarcarea sarcinilor electrice rezultate de incarcarea electrostatica si eu folosesc un soc. Eu sunt de parere ca legarea la masa a catargului nu face decat sa "invite" traznetul. Oricum impotriva loviturii directe nu exista protectie! Evit sa lucrez pe timp de furtuna. In astfel da cazuri (si atunci cand plec de acasa) desfac cablurile de alimentare chiar de langa intrarea in aparatament si le asez pe un suport aflat la un metru de cutie. Am creat o cutie cu mufe rf mama de care am legate cablurile care intra prin perete si vin la aparatura. Stiu, fiecare mufa inseamna ceva pierdere de nivel, dar astfel am asigurata protectia impotriva descarcarilor majore.

YO6SSW
Mesaje: 16
Membru din: Joi Iul 21, 2011 12:07 am
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde YO6SSW » Mar Noi 26, 2019 7:14 pm

Salutare,

Multumesc tuturor pentru idei si impartasirea experientei, lucru foarte valoros si rar intalnit in ziua de azi. Dupa destule peripetii am reusit pana la urma sa deployez antena pe casa de serviciu a blocului, mai putin counterpoise-ul pentru 40m pentru care nu mi-a mai acordat Eol timp in ziua respectiva; incepuse sa bata vantul destul de puternic astfel incat am considerat ca e mai intelept sa lasam "bucatica de la final" pe alta data.

Tot procesul pana aici a fost o aventura in sine. In acord cu sugestia sugestiei lui YO8SDE am conchis ca cea mai buna varianta de coborare a feederului ar fi printr-o aerisire astfel incat mi-am cumparat o camera minuscula cu infrarosu de black friday de la mediagalaxy si am "sondat" aerisirea de la baia mica, cea mai apropiata de camera din apartament ce joaca rol de birou/laborator. Din pacate, undeva prin zona etajului 5 am descoperit ca aerisirea era infundata cu ceva ce pareau a fi niste resturi de mortar. https://www.youtube.com/watch?v=lsPLHWERZ6A

Am incercat sa vad daca nu cumva resturile sunt usor degajabile prin folosirea unei dalte prinsa de o sfoara, totul sub supravegherea camerei mai sus amintite. Din pacate efortul nu a fost soldat cu succes: https://www.youtube.com/watch?v=LCtUrIkHHbA

Am recurs asadar la planul de rezerva si anume folosirea aerisirii de la bucatarie, optiunea mai putin preferata de XYL intrucat pentru conducerea cablului in camera mea ar fi trebuit sa gauresc 3 pereti. Am dat asadar o gaura in aerisire, am infipt temporar un burghiu pentru identificare si am sondat si noua aerisire: https://www.youtube.com/watch?v=j9uebyNayvE

Odata ce am avut succes cu aceasta varianta, am gaurit peretii interiori, am intins coaxialul de deasupra terasei pana in apartament prin aerisire si am purces la ansamblarea si montarea antenei. Am beneficiat de ajutorul a doi prieteni neradioamatori dintre care unul dintre ei a conceput si confectionat un suport pentru ancorarea antenei pe peretele casei de serviciu https://www.youtube.com/watch?v=eZG3LFi8WEY

Aici se poate vedea un film cu episodul instalarii: https://www.youtube.com/watch?v=tG5rE7F13LE

Cateva detalii post-instalare:
- manualul antenei Gap Titan este frugal si lipsit de prea multe diagrame astfel incat a trebuit sa il recitesc de nenumarate ori pentru a incerca sa inteleg ce anume vor sa spuna, si nu din cauza ca nu stapanesc limba engleza
- materialul din care e construita antena e de calitate si raspunsul in frecventa dupa instalare corespunde cu cel din datele tehnice semn ca performantele produsului sunt reproductibile fara un efort major
- am avut "noroc" ca pe finalul sesiunii de montat a inceput sa bata vantul destul de puternic si asta m-a facut sa inteleg cat de importanta este o ancorare serioasa a unei antene inalte chiar daca nu foarte grea (~11Kg). Daca nu batea vantul riscam sa fiu mai relaxat in privinta ancorarii si acum aveam probabil probleme
- nu am instalat niciun eclator din cauza lipsei de impamantare expusa in jurul antenei
- am instalat un soc de curent de mod comun achizitionat de la Wimo la baza antenei. Ma gandesc ca urmatoarea data cand urc sa montez elementul extra pentru 40m sa scot socul de curent de mod comun din circuit si sa il instalez la iesirea transceiverului pentru a putea avea control cand il pun in circuit sau nu. Am folosit un RigExpert AA-55 inainte si dupa instalarea socului de curent de mod comun si am constatat ca introducerea socului are un impact asupra impedantei prezentata de antena, chiar daca mic.

Din pacate am fost foarte incarcat cu joburile si cu kinderul in perioada post instalarii antenei si nu am apucat sa fac prea multe legaturi. In starea actuala, am reusit totusi sa efectuez contacte cu Maroc, Arabia Saudita, Zimbabwe, Australia, Maroc folosind un FT-100 si sa efectuez legaturi in CW in toate benzile de la 80m la 15m.

Ca pasi urmatori astept sa vad efectul montarii counterpoise-ului pentru 40m asupra performantei antenei precum si mutarea socului de curent de mod comun la cealalta parte a feederului.

Toate bune,
Adrian

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde yo3irm » Mie Noi 27, 2019 10:09 am

Salut Adrian, felicitari pentru instalare, o singura sugestie as fi avut, cred ca te-ar fi ajutat foarte mult un mecanism de rabatare ca acesta: https://www.hamradio.co.uk/accessories- ... d-7664.php. La mine a fost foarte util, nu stiu daca m-as fi descurcat fara el tinand cont ca a trebuit sa cobor antena de nenumarate ori pentru reglaje. Ma gandesc si in situatii de vijelii anuntate, pentru siguranta poti sa cobori antena.

73, Dan

yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde yo3gcl » Mie Noi 27, 2019 3:41 pm

Salut Adi. Esti norocos sa ai acces la acea terasa libera. Ai conditii prielnice ca loc, sa faci upgrade la acea antena montata.Cu un suport telescopic de 8-10m,pus in locul antenei, vei avea baza de plecare pt diferite alte tipuri de antena, pe benzi.
Un suport tilt este foarte util, asa cum zice si Dan. Se poate si construi unul HM, cu fiare aflate in ograda omului gospodar. Niste cleme tip,, U,, doua table,ceva suruburi si piulite.
Ca in exemplul atasat.
Succes si sa razbati departe!
Fişiere ataşate
IMG_20180711_005501.jpg
IMG_20180711_011148.jpg

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde YO8SDE » Mie Noi 27, 2019 5:21 pm

Felicitari pentru instalare si documentarea video!
E posibil ca vecinul de la etajul 5 sa fi renuntat la baia mica si sa fi infundat aerisirea, ultimul lucru e cam interzis. Cu pat de la cablu poti ascunde cablul/cablurile de RF prin casa.
Accesul pe bloc e foarte important, daca e si facil si nedependent de vecini e perfect. Nu o sa poti instala antene full size yagi; sau nu chiar din prima, dar e un pas important. Intai sa se obisnuiasca vecinii cu noua "dracovenie" pe bloc, cei care observa.
Pentru dibluri eu as fi folosit cele cu camasa metalica si poate un pic mai mari si in functie de tipul peretelui. Oricum faptul ca ai ancorat bine antena conteaza mult.

Succes in finalizarea instalarii antenei si sa te bucuri de ea!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori