Ajutor ancorare antena

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO6SSW
Mesaje: 16
Membru din: Joi Iul 21, 2011 12:07 am
Contact:

Ajutor ancorare antena

Mesajde YO6SSW » Vin Feb 01, 2019 11:22 am

Salutare tuturor,

Am ajuns in sfarsit in situatia in care sa imi permit sa imi intind o antena filara la QTH-ul stabil din Brasov si dupa mai mult studiu m-am oprit asupra unei antene multi-band EFHW produsa de HyEndFed.nl. Am mai avut inainte experiente cu EFHW in portabil si am fost multumit de rezultate.

Un alt motiv pentru care am apelat la EFHW a fost si dorinta de a introduce "perturbatii vizuale" minime vecinilor, alegand deci sa alimentez la capat.

Versiunea antenei pe care am achizitionat-o este cea de 8 benzi, care are o lungime totala de 39.6m. Capatul la care alimentez l-am ancorat de peretele exterior, langa geam, insa ce sa fac cu celalalt capat? De la fereastra amplasamentului meu am vedere directa catre o scoala generala vis-a-vis (cladirea alba din pozele ce se pot gasi in albumul linkat mai jos) si ancorarea celuilalt capat de scoala ar fi optima datorita distantei mai mari fata de stalpii de iluminat din jur.

Am cautat pe internet detalii despre scoala, am sunat la secretariat pentru a face o programare in vederea unei audiente la doamna director si dupa ce mi s-a confirmat ca nu am nevoie de programare, m-am dus la dumneaei cu rugamintea de a ma lasa sa ancorez de scoala celalalt capat al antenei.

M-am lovit de un refuz, din pacate, din partea dumneaei si a directorului adjunct, care probabil s-au speriat de lucruri pe care nu le inteleg, desi am incercat sa fiu foarte deschis si transparent, sa le explic de ce am nevoie de antena ca radioamator, sa le explic ca nu exista niciun cost sau risc pentru scoala, etc.

Pe finalul discutiei ambii au cazut de acord asupra faptului ca nu le apartine lor decizia si i-am rugat frumos sa-mi spuna cui trebuie sa ma adresez in privinta asta. Mi-au zis (nu foarte convinsi) ca ar trebui sa ma adresez primariei, departamentul patrimoniu.

Ajungem in sfarsit la scopul acestei postari: ma puteti ajuta cu vreo informatie sau vreun sfat despre cum as putea sa procedez in continuare pentru a putea duce sarcina aceasta la bun sfarsit? As fi dispus inclusiv sa ofer o sponsorizare scolii insa habar nu am cum sa procedez mai departe.

Multumesc anticipat!

73 si toate bune,
Adrian, YO6SSW

P.S: Album cu progresul actual: https://photos.app.goo.gl/vznsfYfnpV7oSeLz8
Niste explicatii legate de poze:
- in blocul cu 8 etaje de la inceput am QTH-ul, mai exact la etajul 2, unde sunt ramele termopanelor maro.
- cladirea in alb reprezinta scoala de vis-a-vis
- antena se intinde ca lungime pana undeva dupa gardul scolii
- colacul acela negru este fider de ancorare cu care doresc sa prelungesc antena pentru a o putea ancora de scoala
- scripetii sunt pentru planul de back-up, in care as incerc sa indoi antena si sa o ancorez de niste copaci, impreuna cu o contragreutate la capat

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde YO9GJX » Vin Feb 01, 2019 11:56 am

Vorbeste direct cu primarul Scripcaru. Cere o audienta, are idee de radioamatori, stie despre ce este vorba.
Antena e excelenta cu conditia sa nu bagi in ea Kw.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde yo4hgx » Vin Feb 01, 2019 5:21 pm

Cam mare "deranjul" pentru ... etajul 2? Cam ce inaltime inseamna asta, 7-8m maximum? Cam putin pentru 40m si sub, avand in vedere ca in prezent seara se inchid benzile superioare. Daca tot te aventurezi in audiente si aprobari de la primarie macar incearca sa o intinzi de pe acoperisul blocului...

YO6SSW
Mesaje: 16
Membru din: Joi Iul 21, 2011 12:07 am
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde YO6SSW » Vin Feb 01, 2019 6:29 pm

Multumesc pentru reply-uri, Florian si Marius!

@Florian: multumesc de info! In cazul acesta am o sansa sa si realizez ceva pe cale legala. Sa vedem cum ajung pana la audienta in prima instanta, hi. Cat despre putere, intentionez sa lucrez cu 10W de regula, recurgand la 100W in situatii care chiar o cer. Nu am echipament pentru puteri mai mari si nici nu ma pasioneaza, drept urmare am achizitionat versiunea de 200W.

@Marius: etajul 2 nu este chiar 2 "pe bune" din motive de relief; blocul este infipt intr-o panta. Dupa cum se poate vedea din poze, de la geamul meu pana la sol se gasesc etajul 1, parterul si demisolul, totalizand undeva la 11-12m. Pe de alta parte, celalalt capat al antenei ancorat de scoala ar fi la o inaltime mai mare, efhw-ul fiind deployat practic ca un sloper cu un unghi nu fantastic de mare.

Sugestia cu ridicarea capatului alimentat pe bloc este buna insa pe langa avantajele inerente (mai putine obstacole, distanta mai mare de sol) ar introduce si cateva neajunsuri:
- as avea un acces mai putin facil la adaptorul de alimentare
- as avea nevoie de considerabil mai mult coaxial de coborare ceea ce ar introduce pierderi care se resimt atunci cand lucrezi cu puteri mici. pe langa asta exista si alti factori de ordin social care tin de reticenta vecinilor de a avea un coaxial care trece pe langa balcoanele lor.
- ar creste expunerea fata de posibilele descarcari electrice, fiind mai putin protejat de paratraznetele de pe cladirile de suport

Si pe langa toate cele de mai sus, sunt si adeptul teoriei echilibrului; daca optimizezi un aspect, sigur pierzi pe alte parti. Chiar si asa, "jos" deployata, tot e cu infinit mai mult decat am acum, adica nimic :)

Este insa o optiune demna de luat in calcul ce se poate realiza ulterior, fara a mai avea nevoie de acces la cladirea scolii. Ma intereseaza in prima instanta sa rezolv problemele care sunt show stoppere, in cazul acesta punctul de ancorare de la scoala.

Toate bune,
Adrian

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde YO3FEW » Mie Feb 06, 2019 9:48 am

Cred ca noi pasionatii credem ca toti sunt ca noi. Si ne inteleg "nebunia".
Dar poate oameni aia, ca directorii sunt si ei oameni, nu au auzit, nu stiu, le e frica.
Asa ca as incerca sa schimb "atacul" scolii.
Iti sugerez sa faci o demonstratie -evident gratuita- de radioamatorism in cadrul zilelor "Scoli altfel".
As instala in curtea scoli aparatura si niste antene si as opera de acolo.
Cum mustele se prind cu miere, le-as as pomeni copilor si directorilor evident, si de filmele in care apar si radioamatori, adica "Si Tous Les Gars Du Monde" si "Cortul rosu", sau si interviul realizat de TVR, in care apare si YO3ND (Sandy) si vorbeste si de QSO-ul lui cu Regele Husein ..
Cate un DVD dat inainte ca sa vada despre ce e vorba nu presupune un mare cost....
As tipari si plastifia niste foi A4 in care sa fie codul Q, alfabetul fonetic, harta color cu districtele radio ale YO. O parte le voi dona eu, ca sa nu mi le ia ei....
Copilasi, ia sa vorbim in afabetul fonetic, si sa folosim si codul Q...Vezi ca te descurci. Bravo. urmatorul..
Evident ca as avea la mine sapca, tricoul si ecusonul cu indicativul.Daca nu le ai, fa-le. Dar astea raman si sunt bune pt targuri, expeditii, etc...

In timpul demonstratiei as folosi un fir de 2m, dar si unul de 20m, evident trecut printr-un comutator. Ca sa vada toti cum se aude diferenta, hi, hi..Si ce insemna firul pe sol si ridicat..
As avea o harta in care sa bag niste bolduri colorate, pe masura ce fac QSO-uri Si niste QSL-uri primite. As explica reflexiile, straturile de nori, EME, SSSI, ATV...
As pomeni si de protocolul cu ISU...Care copil nu isi doreste sa salveze..Care matur nu e impresionat?

Stiu, din traite, ca o asemenea operatiune e extrem de complexa si impune ajutorul a macar inca un radioamator.
Si presupune o groaza, de la cablu de alimentarecu 230V~, foarte lung, masa pe care sa pui statia si laptopul, ...si multe alte amanunte..
O sa pierzi macar o zi, cu venit dis de dimineata sa pregatesti montarea, apoi dupa prezentare urmeaza demontarea...
Nu uita sa ai la tine cafea si sandwich-uri si foarte multa apa, pt ca de vorbit o sa tot vorbesti....
Sa faci GB de poze, cu tine si directorul cel mare, cu cel mic, cu profii, cu copii.
Acasa selectezi, tiparesti, 10*15cm pt director/i si profi, cu dedicatii bine gandite,de genul "Va multumesc din suflet pt colaborare, al dvoastra respectuos, YO6SSW". Evident dedicatie diferite pe fiecare poza, pt ca fiecare director e diferit..Si prof..
Dar si poze de marime macar dubla pt panoul scolii. Dupa ce le ai, dai telefon si intrebi cand poti sa te duci sa le dai ca sa fie toti prezenti.
Aduci si QSL-uri facute atunci si le lasi pt panoul scolii. Le dai, 2, 3 vorbe "mersi, a fost superb" arunci asa in trecere "o mai facem si la anu?" saluti si pleci. Si atat, nimic altceva..

Apoi mai lasi cateva zile, ca lucrurile sa se aseze, sa discute intre ei, sa vada ca dracul nu e atat de negru, ca a fost bine si misto, ce bine apar in poze, ce dedicatie frumoasa, din suflet, si QSL-urile astea sunt interesante, deci concluzia "e baiat bun..

Si dupa aia ataci, "ati vazut ca..., va rog frumoas, vreau doar sa leg o sarma si nimic altceva, promit ca la anul sa mai fac una"..,

Ok, sa lasam poezia si sa trecem la o analiza rece.
Clar, o sa pierzi (macar) o zi in care o sa muncesti si o sa vorbesti de dracu o sa te ia.
Pozele o sa te coste ceva. Daca ai imprimanta ta color o sa spargi cartusul si trebuie si hartie foto.. Dar ma indoiesc ca o sa depasesti 50 lei, pt ca nu o sa dai fiecarui elev.
Doar directorilor -care decid- si profilor- care pot influenta-..

Dar dupa aia POATE te lasa. Subliniez POATE. Dar daca nu incerci, sigur nu reusesti..

PS. Evident ca inainte de ziua fixata as publica in acest site un "CQ, DR OM, cine poate ca in data de ...si intre orele... sa fie pe frecventele de...deci pls,
PPS. Filmele pomenit sunt pe net. Sau ma cauti si ti le trimit..
Iti tin pumni si iti doresc GL si 73 de YO3FEW

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde yo4hgx » Vin Feb 08, 2019 12:59 pm

N-am mai fost demult prin YO si sincer m-as bucura ca moravurile sa se fi schimbat intre timp... insa din cate imi amintesc astfel de situatii aveau doar doua "solutii": un telefon "de sus" sau un plic continand o "contributie la fondul scolii", fara chitanta, evident! Singurele variabile fiind "nivelul" telefonului sau grosimea plicului. Succes!

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde yo2msb » Vin Feb 08, 2019 2:00 pm

YO3FEW scrie: Asa ca as incerca sa schimb "atacul" scolii.

Gizăs! Esti mai tare ca mine! :shock:
crocodil de munte

YO6SSW
Mesaje: 16
Membru din: Joi Iul 21, 2011 12:07 am
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde YO6SSW » Mar Oct 22, 2019 9:49 pm

Salutare,

Revin cu niste update-uri: din motive lesne de inteles a picat toata povestea cu ancorarea EFHW-ului de peretele scolii sau de un stalp de iluminat (cum am fost indrumat de alti colegi de breasla). E prea complex sa faci ceva legal si cum autoritatilor nu le prea plac chestiile aeriene e munca in zadar sa incerci obtinerea unei autorizatii. Sa nu mai zic ca mi-a fost greu sa dau de echipe de montaj de la digi sau cei care se ocupa cu iluminatul stradal pentru ancorarea oarecum clandestina a antenei, alternativa pe care o luasem in calcul.

Ulterior am vrut sa recurg la ultimul plan de backup si anume un magnetic loop instalat in afara balconului insa cum imi doream o antena cu un bandwidth mai mare am zis sa mai fac o incercare, de data asta cu terasa blocului. Am facut o cerere catre asociatia de locatari in care am specificat faptul ca sunt radioamator autorizat impreuna cu toate datele de identificare si am cerut acordul instalarii unei antene "radio pentru spectrul de frecvente alocat radioamatorilor", cerere care mi-a fost in cele din urma aprobata dupa intrebarile de rigoare legate de radiatii, etc. A ajutat probabil si faptul ca XYL-ul a fost ales presedinte al asociatiei de locatari acum cateva luni intr-un ciudat concurs de imprejurari.

M-am entuziasmat si am purces rapid la alesul unei antene. Pentru a deveni cat mai independent de factori externi am decis ca instalarea modelului de antena ales nu trebuie sa depinda de alte locatii (blocuri din jur, copaci, etc); terasa blocului trebuie sa fie suficienta. Am dorit si ceva multi-band nestiind daca voi ajunge sa mai instalez alta antena vreodata in aceasta locatie. Punând cap la cap toate constrângerile si evaluand oferta existenta la WIMO, m-am oprit la Gap Titan DX care pare sa prezinte compromisul perfect in situatia data: antena e un dipol vertical, nu are nevoie de radiale si poate opera in toate benzile de la 80m la 10m (cu eficienta relativa, desigur) avand o amprenta la sol mică (0.5mp).

Deasemenea, pentru a nu crea un disconfort vecinilor am hotarat ca alimentarea antenei sa urce de la mine (etajul 2) pana pe terasa blocului (etajul 8) prin scara, spre a nu perturba vizual si acustic. (acustic = zgomotul cauzat de efectul unui vant puternic miscand alimentarea antenei si izbind-o de fatada blocului). Am sa vad daca ma pot folosi de gaurile existente facute de operatorii de televiziune intre etaje pentru a-mi urca si eu coaxialul pe terasa.

Blocul are 8 etaje si o terasa clasica, cu casa liftului deasupra. O potentiala problema o reprezinta faptul ca antena are in jur de 7.5m inaltime, ceea ce o face din start mai inalta decat paratrasnetul de pe terasa. Ce solutii de protectie foloseste lumea in situatii de genul acesta? Altceva in afara acelui “coax cable lightning arrester”?

Orice sugestii relativ la sistemul de antena descris mai sus sunt mai mult decat bine venite.

Toate bune,
Adrian

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde YO4BKM » Mie Oct 23, 2019 9:05 am

Ai depus o munca de Sisif dar, cel putin, ai obtinut un acord, un lucru mult mai complicat decat problema tehnica in sine. Eu nu am avut aceasta sansa chiar daca XYL este administratorul imobilului in care stau la etajul 2 din 7 si ma multumesc cu ce imi ofera resedinta de la tara unde stau 5-6 luni pe timpul verii si, ocazional, cateva zile la anumite evenimente in restul anului. Dar si la tara apar probleme de protectie la trasnete si la sarcini statice destul de mari (mii de volti, apar scantei destul de lungi intre cablul de antena si pamant sau intre placile CV-ului din adaptorul de antena), mai ales ca nu am vecinatati mai inalte decat pilonii antenei orizontale sau decat antena verticala iar momentele furtunoase sunt frecvente in zona. Le-am rezolvat simplu si eficient adoptand cateva masuri:
1. Pilonii au priza la pamant, nu cred ca este cazul la bloc.
2. Cat timp nu lucrez la statie cablurile antenelor sunt legate la o priza de impamantare. Pentru ca priza de impamantare serveste in principal la protectie contra sarcinii statice nu are importanta cat de lunga este legatura cu pamantul, la bloc se poate folosi orice, tevile de alimentare cu apa daca sunt metalice (nu as conta pe cele nemetalice cu toate ca au apa in ele) sau un fir coborat la subsol unde se poate face o priza buna.
3.Folosesc un soc pus permanent intre intrarea in statie si legatura cu pamantul. Nu mai tin minte exacat constructia lui, acum sunt la oras, dar este necritica, am bobinat pe o bara de ferita de la raceptoarele Albatros, Mamaia ori echivalent patru galeti cu conductor de 0,5 mm, galetii au in jur de 200 spire, 100 spire, 50 spire si 15 spire. Nu afecteaza cu nimic semnalul pe nicio banda dar descarca eficient sarcina statica a antenelor. Cand apar traznete am putut lucra fara probleme cat timp ele se produc la peste 1-2 km, respectiv 3-6 secunde intre fulger si tunet, reflexul sa numar secundele il am din copilarie de cand pasteam vacile familiei si evaluam cat de departe este pericolul sa ma pot proteja.
Pe furtuna puternica cu trasnete in apropiere nu lucrez, mi s-a intamplat sa se produca chiar in concursuri si am preferat sa pun antenele la pamant cat a durat instabilitatea atmosferica.
Chiar daca paratrasnetul ar fi mai inalt decat antena nu este sigura protectia oferita de el, statia trebuie protejata ca si cum nu ar exista paratrasnet.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Ajutor ancorare antena

Mesajde YO8SDE » Mie Oct 23, 2019 2:33 pm

YO6SSW scrie:Salutare,

Deasemenea, pentru a nu crea un disconfort vecinilor am hotarat ca alimentarea antenei sa urce de la mine (etajul 2) pana pe terasa blocului (etajul 8) prin scara, spre a nu perturba vizual si acustic. (acustic = zgomotul cauzat de efectul unui vant puternic miscand alimentarea antenei si izbind-o de fatada blocului). Am sa vad daca ma pot folosi de gaurile existente facute de operatorii de televiziune intre etaje pentru a-mi urca si eu coaxialul pe terasa.


Salut,

Presupun ca acel cablu de alimentare al antenei ar fi macar un RG213, la cei 10mm diametru si cum gaurile in plansee nu se dau chiar concetrice in general de cei care lucreaza la ISP eu as sugera daca ai posibilitatea sa duci cablul prin aerisirea debaralei, daca ai asa ceva si daca este continua. E ascuns de multi ochi si "maini" mai curioase. Nici varianta pe exterior nu este chiar rea, cu conditia de a avea de cel il fixezi la parasirea terasei si bineinteles nu trebuie sa coboare perpendicular la geamul tau, ci intr-un unghi care sa nu deranjeze vizual vecinii de la etajele superioare. O bucla pentru scurgerea apei, cu raza de curbura mai mare decat cea specificata in catalog faci si la geamul tau. Gaura am vazut in albumul foto ca ai facut-o deja.

Antena pe bloc depinde de conditiile locale si posibilitatile de ancorare si ce iti dorestil dar daca ai camera tehnica pentru lift pe acoperis, ai pe ce sa fixezi si sa te mai inalti.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori