piloni antene

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo7yn
Mesaje: 10
Membru din: Lun Aug 16, 2010 6:01 pm
Contact:

piloni antene

Mesajde yo7yn » Dum Dec 22, 2019 8:07 pm

Cautand pe net diverse pentru constructii de radioamatori, am gasit o firma care vinde piloni zabreliti, piloni telescopici, construiti din teava de aliminiu. Pentru cine este interesat:
https://ethercom.ro/629-rack-19-i-diver ... statatoare
Un mare avantaj este faptul ca sunt noi si cu garantie doi ani!
Sarbatori fericite!
73' Relu
YO7GDB

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde YO6EX » Dum Dec 22, 2019 8:53 pm

O singura sectiune de 1,5m costa 824,43 lei...
Un pilon de 10,5m ar costa 5771 lei...
adica 1210 euro...
Ieftin ca braga... :D

yo7yn
Mesaje: 10
Membru din: Lun Aug 16, 2010 6:01 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo7yn » Dum Dec 22, 2019 9:03 pm

Te rog sa te uiti mai in amanunt in ofertele lor . Vei vedea si altceva decat "scumpeturi"
73!

yo7cju
Mesaje: 11
Membru din: Vin Oct 26, 2012 1:40 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo7cju » Lun Dec 23, 2019 9:43 am

Buna ziua
Vreti un pilon ieftin vizitati blogul lui YO7DHA de la AS DORNA. E facut din scari de aluminiu de la DEDEMAN. Cele doua componente ale scarii sunt puse perpendicular. YO7DHA a folosit trei scari suprapuse ancorate bine. Eu personal am facut acest pilon foarte usor din doua scari la care voi atasa
pilonul cu scripete cumparat de la YO3DEX . Costuri 2 buc. scara DEDEMAN x 475 lei egal 950 lei +pilon
YO3DEX 1200 lei total 2150 LEI. 73 Alex YO7CJU
Fişiere ataşate
scara4.jpg
scara4.jpg (60.15 KiB) Vizualizat de 7611 ori
scara3.jpg
scara3.jpg (54.45 KiB) Vizualizat de 7611 ori
scara2.jpg
scara2.jpg (142.2 KiB) Vizualizat de 7611 ori
scara1.jpg
scara1.jpg (159.87 KiB) Vizualizat de 7611 ori

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo8cln » Lun Dec 23, 2019 11:31 am

O mica corectare . Este vorba de YO8DHA , Dorin si este de la Vaslui . 73 ! de yo8cln.

YO8CT
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:52 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde YO8CT » Lun Dec 23, 2019 5:03 pm

Buna ziua ,
Doresc sa il corectez pe YO7CJU deoarece ceea ce a vazut il acele fotografii nu este un pilon ci antena GP pentru banda de 80 m din baza de concurs de la Lacul Babei . Antena este formata din doua sectiuni distincte . Prima sectiune cu o lungime de 17,5 m este realizata din tronsoane provenite de la scari din aluminiu care sunt imbinate intre ele cu niste piese din poliamida de mare densitate ( cu o rezistenta mecanica sporita ) si placi din otel zincat . Intre placile de otel zincat si elementele de aluminiu s-a pus o pasta speciala care imbunatateste contactul electric si impiedica oxidarea elementelor metalice . Suruburile folosite la imbinarile mecanice sunt din inox . Cea de a doua sectiune , cu o lungime de 3 m , este realizata din doua tevi de aluminiu cu diametre diferite , la a caror imbinare s-a folosit de asemenea pasta amintita mai sus . Aceasta sectiune este elementul de acord al antenei . La realizarea antenei s-au folosit 5 scari ( modelul cu doua sectiuni cu lungimea de 3,5 m ) din aluminiu . Antena este acordata in mijlocul benzii de 80 m unde raportul de unde stationare este 1:1 . Catre capetele benzii ( 3,520 si 3,798 MHz ) raportul de unde stationare ajunge la 1,25:1 . In prezent antena are un numar de 8 contragreutati dar urmeaza sa ii mai atasam inca cel putin 8 . Ancorele sunt realizate din fir de deltex cu diametrul de 3,5 mm . Pentru a evita alte comentarii doresc sa ii aduc la cunostinta lui YO7CJU ca cele scrise mai sus sunt in deplina cunostinta de cauza deoarece antena a fost realizata de Dorin impreuna cu mine in decursul a aproape 3 saptamani de munca , incepand de la frezarea pieselor de imbinare din poliamida si pana la acordul final al antenei . Daca sunt radioamatori care doresc sa construiasca o astfel de antena noi va stam cu drag la dispozitie pentru a va furniza toate amanuntele legate de modul de realizare a antenei .
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi si un An Nou cu bine !
Cu stima ,

Cristian TOSU - YO8CT

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde YO8TK » Lun Dec 23, 2019 6:06 pm

Crsisti,

Foarte bine ai facut ca ai precizat ca ce se vede in imagini este o ANTENA (verticala) nu un pilon.Aviz confundatorului!
Eu am vazut la fata locului constructia si am ramas placut surprins de realizarea voastra dar mai ales de solutiiile aplicate.
Asadar ESTE O ANTENA IN 80M NU UN PILON.
Si chiar functioneaza!! Felicitari!
Craciun Fericit!

73! de YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo5ajr » Mar Dec 24, 2019 12:33 am

La acest sfarsit de an am raspuns la invitatia lui YO8CT Cristi si al colegilor lui la "Lacul Babei" impreuna cu YO5OCZ Laci. Am plecat de acasa cu o indispozitie stomacala si am avut nevoie de multa ambitie sa raspund la "munca" in schack - ul lor minunat. Gazdele au ramas uimiti ca in 3 zile am "mancat" cca. 2 cani de yoghurt si doar am ciugulit ceva minimal, de baut tarii - prohibitie totala. 160m a mers cum a mers (sunt obisnuit de vicisitudinile din aceasta banda a "mazochistilor", apoi promoroaca groasa depusa pe sarme, a zadarnicit total lucru pe aceasta banda. Cand am trecut la 80m in CW pe acel GP cu adevarat original, de parca am ajuns in Rai. Cei de dincole de "marea balta" stateau la rand ca la moara. Era o vreme cu mare nebulozitate dar QSO - urile mergeau snur, si cu indicative exotice chiar. Ziua am vizitat aceasta antena. Toata admiratia pentru colectivul de la "Lacul Babei" pentru tenacitatea si migala, ingeniozitate, cu care au realizat acest GP. Am si facut cateva foto (sa ma ierte pentru "spionaj"...) Totusi - mi au trecut cateva intrebari in capul meu obosit, intrebari care atunci, fiind si obosit si cu statut de invitat, nu am permis sa le pun. In trafic antena a demonstrat ca lobii pleaca omnidirectionali si cu un unghi mic dar as fi fost curios de toate datele masurate la baza antenei in privinta impedantelor complexe. Arbitrar, dar totusi ma gandeam ca acei izolatori de 20 Kv care separa constructia de sol la distanta de max. 20 Cm, poate ar merita dublate, nu pentru eventualele tensiuni, dar baza constructiei contine fata de sol o capacitatea relativ mica, inaltand, acesta ar mai scade, dar repet idea este arbitrara si acest aspect doar rezultatele masuratorilor complexe ar justifica. GP - ul este alimentat printr-o inductanta care de si este izolat, el sta pe sol lungit. Inaltimea punctului de racord si capacitatea intre inductanta si sol iar este importanta, daca nu chiar critica. Poate ca acum "bat portile deschise" si Cristi cu colegii lui au facut aceste masuratori de "fineturi" dar departe de mine intentia de critica. Ma bucura inima cand vad asemenea realizari si stiu cata munca au investit in aceasta pasiune frate cu "anormalitate" - in sens pozitiv. (Intru cat normalitatea dupa mine este "mediocritate") Daca acest GP ar participa la CN Creatie Tehnica, nu ma indoiesc ca ar castiga primul loc. (as vrea sa vad pe Cristi transportand monstrul la un simpozion...hi) Si inca ceva - antenna are o constructie deosebit de robusta de mare anduranta iar forma lui geometrica pe verticala asigura si o largime de banda suficienta pentru SSB si CW. Colectivul de la Vaslui - Lacul Babei a demonstrat ca "imposibilul - nu exista daca esti "anormal".
Un Craciun fericit tuturora si Un an nou cu mai multe asemenea minunatii de GP.
YO5AJR Miki

YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde YO2VG » Mar Dec 24, 2019 1:33 am

Salutare
Antena din scări e minunată. E realizare aproape ieftină, care îți dă satisfacții la lucrul DX. Numai că randamentul ei, cu doar câteva radiale este foarte mic. Eu am făcut experiențe de peste 20 de ani cu astfel de antene. Măsurătoarea SWR-ului este ABSOLUT neconcludentă la performanța antenei, iar faptul că lucrezi lucruri interesante cu ea, este că nu ai un model de comparație satisfăcător. Eu folosesc de două cicluri solare antene verticale filare cu minim 60 de radiale de 20m. Abia de aici poți spune cu adevărat că te apropii de un randament satisfăcător. Antena cea pe care o vedeți în foto atașat este la 22 de metri de pilonul de 30m din vârful căruia pleacă un fir textil de 150~200m de pe care ,,coboară” firul de 4mm pătrați care e practic verticalul. Alimentarea este cu cablu RG213 fără absolut nici o adaptare. Nici nu e nevoie, pentru că puntea SWR arată exact ce spune și teoria: 37,5 ohmi fără componente inductive. Este antena cu care am lucrat absolut tot ce am auzit pe antenele beverage: peste 300 de țări în 80m. A.....și încă ceva.....când o să se pună la scări de la 30 de radiale în sus, împrăștiate echidistant, va scădea și banda antenei. Ciudat nu?
Sănătate și DX-uri
Vali, YO2LC
Fişiere ataşate
vertical filar 80m 60 radiale.jpg
gp 80m ssb.jpg

yo7cju
Mesaje: 11
Membru din: Vin Oct 26, 2012 1:40 pm
Contact:

Re: piloni antene

Mesajde yo7cju » Mar Dec 24, 2019 6:06 am

Buna dimineata
Intradevar am facut o confuzie i mi cer iertare , e vorba de YO8DHA, am gasit pozele pe blogul lui
YO8SSB, dar eu am preluat ideea si mi am facut un PILON subliniez PILON. Nu e mare , are doar
7m inaltime la scari + 8 m pilonul din tevi patrate de la YO3DEX, total 15m , suficient pentru antenele mele YAGI pe care doresc sa le pun. Intre scari am pus un profil patrat pentru rigidizare, placutele de
imbinare sunt mult mai solide si le am dublat. Deocamdata pilonul e gata asamblat e la sol in curand o sa l ridic in picioare cand e gata o sa trimit propriile mele poze. Singur mi l am facut , e asa de usor ca pot sa l ridic singur.
Va doresc SARBATORI FERICITE si fie ca noul an sa va aduca in in primul rand sanatate si sa aveti in activitatea radio satisfactiile dorite.
73 Alex YO7CJU


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori