Antena Hustler 6BTV

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Antena Hustler 6BTV

Mesajde YO3AOE » Sâm Mai 23, 2020 9:26 pm

Salutare! la toata lumea.Dat fiind ca ma cam incearca gindul sa-mi cumpar asa ceva,i-asi ruga pe posesorii si-mai ales!-utilizatorii ferventi al acestui tip de antena,sa-mi scrie parerea pe care si-au format-o si o au despre ea,cu eventuale plusuri si-mai ales!-minusuri-hi!.Cu multumiri anticipate, Nelu


yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Antena Hustler 6BTV

Mesajde yo3hjv » Dum Mai 24, 2020 1:20 am

Am doua antene dar versiunea fara 80m, Hustler 4BTV.
Una din ele este la QTH in Bucuresti, instalta pe un suport facut din profil cornier, patrat cu latura de 1m. Fara ancorare, sta direct pe terasa unui bloc din Centrul Bucurestiului. Functioneaza extraordinar, o singura data a fost culcata de niste rafale puternice de vant dupa care am lestat suportul si nu au mai fost probleme.
5 radiale intinse pe terasa.
A doua este la QTH2, tot la sol, cu placa de radiale, au fost vreo 25 de radiale, vremea, coasa si cainele le-au reduc tot la vreo patru, functioneaza extra desi un artar s-a intins si a cam coplesit-o. In vara asta o voi muta mai departe de artar.
Instalata acum 5 ani, reglata atunci si atat. Functioneaza ireprosabil. Legaturi cu statii indepartate si statii care fac pile-up. Ocazional un ACOM1010 sau Tokyo HP 1KA cand se ingroasa si se aglomereaza gluma. Antarctica cu 100 W, nu aveam QRO la acest QTH la acel moment.
Mecanica lor este extraordinara, au rezistat la vreme dificila fara intretinere (ma rog, la instalare am trisat folosind Penetrox).
Pe antena din QTH2 am la baza doua rezonatoare suplimentare. Unul pentru 6m si al doilea pentru 17m. Am pus si un rezonator pentru 80m dar banda este foarte ingusta iar unghiul de radiatie mic nu permite QSO cu statii din tara ci numai DX.
Nu recomand versiunea pentru 80m dar cea pentru 30m e posibil sa fie ceva frumos.
Ca un hint, trap-urile se pot acorda si pentru benzile WARC daca aveti echipamentul necesar.
Ma bate gandul sa imi mai iau doua si sa le acordez in WARC.
Ca orice verticala l/4, daca o instalati pe pilon elevat aveti nevoie de cel putin 4 radiale acordate in fiecare din benzile de lucru, cu unghiul corespunzator. Avand si 80m, e nevoie de spatiu amplu. Pe sol sau pe terasa, scapati cu radiale neacordate dar trebuie multe. Mai putine pe sol, mai multe pe terasa.

O singura problema merita mentionata:
Se pare ca, dupa ce realizeaza acordul trapurilor, producatorul le inunda cu un mastic siliconic ce afecteaza parametrii de acord astfel ca este necesara extragerea siliconului din trap si aplicarea unui strat nou DEASUPRA garniturilor de cauciuc ale trapurilor. Cu silicon in trap nu se poate realiza acordul corect in benzi al antenei. Cand veti avea antena pe masa, veti intelege despre ce este vorba.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Antena Hustler 6BTV

Mesajde yo3hjv » Dum Mai 24, 2020 2:18 am

Cred ca cel mai bine e sa intrati pe logul meu online si va faceti o idee despre cum se comporta. Nu sunt contestman, operez ocazional, 95% din legaturile din ultimii 5 ani sunt facute cu Hustler.
http://www.hrdlog.net/Viewlogbook.aspx?user=YO3HJV
73
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena Hustler 6BTV

Mesajde YO3AOE » Dum Mai 24, 2020 9:24 am

Pt.YO6EX-Draga Vasile,constat ca ai o memorie foarte! buna,fapt remarcabil pentru/la virstele noastre-hi!.Da,asa este,intr-adevar nu am spatiu disponibil suficient,nici pe verticala cit si-mai ales!-nici pe orizontala.Antena in discutie asi monta-o tot aici pe linga cladire,asa cum este acum si actuala mea "antena"-hi! de tipul BB-6W de la Diamond montata vertical,si tot pe/in ideea de fara radiale,sau-in cel mai bun! caz-cu doar doua-maxim trei-radiale de cite circa 10m fiecare,doua dintre ele puse imediat sub antena diametral opuse la baza si de-a lungul unui gard din lemn si una perpendiculara pe ele strecurata pe jos prin curte-hi!,atita tot,doar atita s-ar putea,asta este!,dar sper ca chiar si-asa va merge-macar ceva!-mai bine decit actuala mea "antena" mai sus mentionata.

Pt.YO3HJV-Da,am inteles,multam! pentru info si comentarii,constat-cu bucurie-hi!-ca per total recenzia este net favorabila.M-ar interesa totusi in mod desebit de ce varianta 5BTV sau chiar 4BTV ar fi mai buna decit 6BTV?

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Antena Hustler 6BTV

Mesajde yo3hjv » Dum Mai 24, 2020 1:42 pm

YO3AOE scrie:Pt.YO3HJV-Da,am inteles,multam! pentru info si comentarii,constat-cu bucurie-hi!-ca per total recenzia este net favorabila.M-ar interesa totusi in mod desebit de ce varianta 5BTV sau chiar 4BTV ar fi mai buna decit 6BTV?


Pentru 30m e posibil sa fie minunata dar pentru 80m, inaltimea de 6m este cam mica fata de un l/4 ideal, de 20m. Asadar, randament destul de mic, banda ingusta cca 40 kHz, unghi de radiatie mic, favorabil la DX si nefavorabil pentru QSO-uri "locale", in YO. Dar pentru DX atenuarea este maricica. Asadar, nici asa nici asa nu e cine stie ce. Deci banii dati in plus pentru 80m, in opinia mea, nu s-ar justifica.
5BTV este +80m
6 BTV este +30m +80m asadar, ca sa obtin banda de 30m, platesc si pe aia de 80. Cum spuneam, mai bine iau doua si una o fac WARC 30m, 17m, 12 m si 6m si ies mai in castig.
4BTV.jpg
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena Hustler 6BTV

Mesajde YO3AOE » Dum Mai 24, 2020 2:24 pm

Da,aprecierea performante/pret facuta este perfect! logica si rationala si astfel ma face sa incep sa inclin catre varianta 4BTV,mai ales tinind cont de faptul ca aici-in conditiile date existente-nu am posibilitatea de intindere a radialelor decit cele pe care le-am descris deja anterior.Oricum,nu voi folosi niciodata antena fara intermediul unui adaptor automat dedicat de antene,in cazul meu concret (pt.un TS-50S de la Kenwood) un KT-100,de care m-am "amorezat"-hi! de mult,chiar de cind l-am luat si am inceput sa-l folosesc intensiv,n-are rival!,merge excelent!.In consecinta ma voi concentra pe varianta 4BTV,este si ceva-putin!-mai scurta,mai usoara si-important!,cel putin pentru mine ca pensionar-hi!-mai ieftina.Bine atunci,multam! mult pentru comentariile competente si la obiect,iata ce mult inseamna un sfat util la momentul potrivit.Toate! cele bune cu sanatate! si 73! de la Nelu-YO3AOE

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Antena Hustler 6BTV

Mesajde yo3hjv » Dum Mai 24, 2020 4:12 pm

Cred ca cel mai bine e sa intrati pe logul meu online si va faceti o idee despre cum se comporta. Nu sunt contestman, operez ocazional, 95% din legaturile din ultimii 5 ani sunt facute cu Hustler.
http://www.hrdlog.net/Viewlogbook.aspx?user=YO3HJV
73

Daca ii dati atentie la instalare si faceti acordul corect, nu veti avea nevoie de ATU. SWR este sub 1.5:1 pe benzile de lucru. La mine variaza foarte usor in functie de anotimp si de umezeala din sol.
Succes, 73!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena Hustler 6BTV

Mesajde YO3AOE » Dum Mai 24, 2020 7:58 pm

Da,am intrat inca de prima data pe log,este uimitor! ce poate face,m-am convins-hi!.Singura problema pe care o intrevad-in cazul meu-va fi ancorarea in parte de sus,la-in mod uzual-circa doua treimi de la baza,acolo in zona aia nu prea am puncte sigure de sprijin pentru cordelina,dar se va gasi ceva,trebuie puse neaparat fiindca varianta asta (4BTV) are o amprenta la vint ceva mai mare in partea de sus,unde are acele mici radiale,care probabil constituie-de fapt-o capacitate terminala suplimentara.O intrebare ar mai fi daca exista un vinzator mai apropiat prin Europa,ca sa se scurteze timpul de tranzit si pretul de transport/livrare.Apropo,cam la cit s-ar ridica cu totul?

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Antena Hustler 6BTV

Mesajde yo3hjv » Dum Mai 24, 2020 8:21 pm

Daca e bine fixata la baza, nu are nevoie de ancorare. Ambele antene ale mele sunt neancorate.
Cea din Bucuresti este, cum spuneam, pe un suport facut din cornier cu latura de 1m, a cazut o data la niste rafale si am lestat suportul cu doi saculeti cu nisip. Nu am mai avut probleme, e sus de vreo 3 ani mi se pare. Sau doi, nu mai stiu exact, insa a rezistat la toate vantoasele din Bucuresti.
Cand le-am luat, acum destula vreme, au fost circa 270 EUR/bucata cost total, la usa blocului. Le-am luat din State.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori