Marire bandwidth antena

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo8rzk
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 14, 2016 3:51 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde yo8rzk » Mar Aug 18, 2020 1:25 pm

Salutare tuturor,

O intrebare: stie cineva cum poate fi simulata o cladire in eznec sau alt program de genul eznec-ului(eu folosesc MMANA-GAL)?
Sunt curios la ce inaltime ar trebui inaltata antena pentru a se putea lua in calcul si inaltimea cladirii. Sunt si alte elementele de luat in calcul, dar ideea generala este inaltimea.
Multumesc !!

Cu stima,
Liviu
73 de YO8RZK

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde 4x1ad » Mar Aug 18, 2020 8:42 pm

@YO8RZK: la ora actuala, nu exista in softurile radioamatoricesti (gratuite sau cu plata) posibilitatea calcularii cu o acuratete acceptabila a inaltimii EFECTIVE fata de sol a unei antene montate pe cladiri din beton armat (planseu de beton armat, casa liftului etc.).
Nici acoperisurile metalice de sub antena nu permit calculul rezonabil al inaltimii efective. Problema se extinde cam la toate obiectele metalice aflate in zona de camp reactiv apropiat (Near Field) a antenei. Motivul este ca desi teoretic calculul nu ar fi imposibil, de facto el este extrem de laborios si poate fi abordat doar de catre profesionisti si cei cu abilitati academice solide de calcul matematic si background serios in fizica. Sunt necesare si date detailate despre marimea, amplasarea exacta si structura componentelor metalice din cladirea respectiva. La fel, si in cazul acoperisurilor din tabla exista prea multi factori care se influenteaza (tipul metalului folosit, grosimea, unghiul fata de antena, modul de prindere al foilor alaturate etc.etc.).

Ancorele metalice sub sau in apropiere de antena au si ele un aport negativ la performanta de radiatie a antenei. De aceea in ultimii ani, din ce in ce mai multi hami folosesc la ancorare franghii sintetice adecvate atat ca rezistenta mecanica cat si protejate la UV.

In domeniul radiotehnicii profesionale (atat militare cat si civile), preocuparea fata de spectrul HF a devenit demult cvasi-inexistenta, cercetarea indreptandu-se spre domeniul VHF, UHF, SHF etc.. Spre deosebire de HF, acolo exista si metode de masura reale (in camere semi-anechoice sau anechoice).

In situatia des intalnita ale antenelor de HF pentru radioamatori instalate pe blocuri de locuinte sau alte cladiri din beton armat, sugestia mea este asumarea inaltimii efective ca distanta intre cel mai inferior punct al antenei si planseul de beton armat sau casa liftului, dupa caz.

Cineva ar putea intreba : "si atunci de ce sa ma straduiesc sa plasez cat mai sus antena peste acoperisul din beton armat ?". Intrebare simpla, raspuns complicat. Este vorba de influenta nelineara a inaltimii fata de cresterea eficientei de radiatie prin optimizarea formei, a numarului si configuratiei lobilor de radiatie (in special unghiul de elevatie/plecare) si modul in care sunt afectate castigul si rapoartele F/B, F/S, F/L precum si largimea lobului principal @3dB. De asemeni, sa nu uitam ca apropierea de sol (sau planul mai mult sau mai putin conductiv asumat ca "sol") creste pierderile de tip Ground Loss in situatia in care eficienta de radiatie poate fi exprimata si de raportul dintre rezistenta de radiatie (disipativa) si rezistenta totala de pierderi a sistemului (conductori, trapuri si ground).

Reamintesc ca pentru radioamatori cheia sporirii eficientei unei antene nu sta exclusiv in SWR-ul redus sau cat din energia emitatorului este radiata in spatiu ci si la ce unghiuri de elevatie se produce aceasta radiatie si sub ce forma a lobilor. Inaltimea sporita are de multe ori si o influenta pozitiva asupra reducerii zgomotelor locale la RX.

Atentionez si asupra faptului ca generalizarile automate sunt neproductive. Acelasi tip de antena va radia diferit in locatii diferite.

Din pacate, acestea sunt chestiuni importante dar insuficient discutate in literatura pentru radioamatori in lb.romana (cu exceptia trilogiei lui YO8CRZ).

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo8rzk
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 14, 2016 3:51 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde yo8rzk » Mar Aug 18, 2020 9:59 pm

Multumesc Morel pentru raspuns. Ca observatie in urma experimentelor cu antene(in general filare), inaltimea antenelor fata de sol, planseu, acoperis aproape de orice fel, are mare importanta in privinta castigului. Este de preferat o antena multiband( fan) plasata intre blocuri, > 15m , fara vegetatie sub ea, decat una pe bloc, chiar si intre 2 casa liftului.
Totusi, cred ca de la o anumita inaltime si in fuctie de configuratia acoperisului-planseului si in functie de frecventa se poate lua in calcul si inaltimea cladirii.

Stima,
Liviu
73 de YO8RZK

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde 4x1ad » Mie Aug 19, 2020 4:23 pm

@YO8RZK: Ma bucur ca un astfel de subiect apare pe http://www.radioamator.ro . De ce sa ghicim sau sa ne bazam pe diferite credinte nesustenabile tehnic cand matematica si fizica ne stau la dispozitie sub forma de programe de simulare ? Pentru ca lucrezi cu MMANA GAL, iti propun un mic exercitiu: simuleaza un simplu dipol monoband in λ/2 pentru 7MHz in configuratie "Over Real Ground" si fa un "Run" pentru inaltimi fata de sol intre 5-30m (la fiecare 0.5-1m). Urmareste nu numai castigul Ga ci si evolutia dipolului dpdv al unghiului de elevatie, al numarului lobilor, forma lor precum si impedanta complexa Z/SWR . Poti repeta exercitiul pentru un vertical si un Yagi simplu monobanda din biblioteca lui MMANA GAL. Daca urmaresti corelarea dintre aceste elemente functie de inaltime vei constientiza cu adevarat la ce rezultate te poti astepta. Esenta este faptul ca nu te poti baza doar pe valoarea castigului fara sa vezi ce influenta are inaltimea asupra intregii performante de radiatie. Nu este suficienta o valoare mare a castigului ci trebuie coroborata cu diagrama de radiatie atat in plan vertical cat si orizontal .
Oare cat valoreaza la DX dipolul de mai sus cu Ga=7.55dBi cu un unghi de elevatie de 90˚ (h=5m) vs. un Ga=3.02dBi la o elevatie de 76˚ (h=15m) respectiv Ga=4.86dBi la o elevatie de 45.7˚ (h=20m) ?

Nu m-as grabi sa trag concluzii prea rapide nici in cazul unei antene multiband. La aceiasi inaltime fixa, o antena pentru 2-3-4-5 benzi va prezenta pe fiecare banda valori diferite pentru Ga, F/B, unghi de elevatie, forma lobilor, largimea lor, orientarea lor si evident Zcomplex/SWR. Nu exista o singura inaltime optima pentru toate benzile ci numai pentru una dintre ele. De obicei, se alege inaltimea optima pentru banda cea mai productiva (sa zicem 7 sau 14MHz) compromisul fiind din ce in ce mai mare pe restul benzilor. Si aici iti propun un exercitiu simplu: alege un Windom si da-i run pe toate benzile acoperite, exact ca in exemplul anterior. Observa evolutia parametrilor si a diagramei de radiatie. Sa nu uitam ca la cresterea inaltimii peste λ/2 incepe sa apara fenomenul de fragmentare a lobilor (foarte frecvent in 18, 21, 24 si 28MHz). Fragmentarea divide energia total radiata in lobi cu mai multe unghiuri de elevatie. De obicei exista un lob favorabil (dpdv al elevatiei) la care castigul este maxim dar din cauza fragmentarii el va contine doar un anumit procentaj de energie. Restul se pot pierde gradat pe directii paguboase sau chiar complet inutile (ex. elevatii de 75-90˚).

Tot timpul facem compromisuri in materie de antene HF. Ideea este ca in conditiile date sa optimizam cat mai mult omeneste posibil aceste compromisuri, nu sa le facem la intamplare.

73 de Morel 4X1AD ex. YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde yo3fff » Vin Aug 21, 2020 9:20 am

Buna ziua,

Referitor la comentariul anterior facut de Morel
"sugestia mea este asumarea inaltimii efective ca distanta intre cel mai inferior punct al antenei si planseul de beton armat sau casa liftului, dupa caz."

Cred ca si mai corect este ca inaltimea efectiva sa se calculeze ca media inaltimilor intre extremele pe verticala a antenei deasupra obiectelor metalice (in speta betonul armat).
Din experienta proprie am constatat ca o antena INV V pentru banda de 80 la rezonanta are 31ohm montata pe terasa unui bloc de locuinte avand mijlocul al 9.5m si capetele la 2.5m iar aceeasi antena montata deasupra solului insa mijlocul la 15m si capetele la 8m are 53ohm tot la rezonanta.
Concluzia este ca antena de pe bloc nu este la 9.5+30 = 39.5m deasupra solului (electric vorbind) ci doar la 9.5m...aici cumva impropriu folosit cuvantul "sol".

De ce ne "inaltam" la nivelul terasei blocului? Doua explicatii imi vin in minte.
1. Orizontul liber pentru unghiuri mici de radiatie
2. Indepartarea campului apropiat al antenei de perturbatiile "casnice" si nu numai

Deci are sens (in opinia mea) "inaltarea" peste terasa blocului.

Pe de alta parte daca aveti posibilitatea sa instalati antena intre doua blocuri cu sol dedesubt, este solutia cea mai buna insa de mentionat ca e bine ca antena sa treaca macar un, doi metrii deasupra terasei blocului.

In general valoarea impedantei antenei masurata la borne (cel mai bine cu un VNA cu port extention pe un coaxial cu socuri de mod comun la capete) spune tot despre inaltimea efectiva si implicit randamentul de radiatie in ideea unui orizont "lipsit" de obstacole.

Referitor la simularea unei cladiri in MMANA-GAL sau similar, in locul blocului (terasa, pereti) am folosit o retea metatilca avand dimensiunea unui ochi de 1/10 lambda. Rezultatele sunt multumitoare insa timpul de calcul creste semnificativ!

Ca sa inchei mesajul cu subiectul topicului, solutia de largire a benzii este data mai sus de YO2LC. Asta se foloseste si la profesionisti si nu, nu scade castigul antenei (comparativ cu o singura sarman montata in acelas fel)!

73 de YO3FFF
Cristi

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde 4x1ad » Vin Aug 21, 2020 9:02 pm

@YO3FFF:

You wrote:

"Cred ca si mai corect este ca inaltimea efectiva sa se calculeze ca media inaltimilor intre extremele pe verticala a antenei deasupra obiectelor metalice (in speta betonul armat)."
Marturisesc ca nu am inteles care sunt inaltimile intre extremele pe verticala. Algoritmii tuturor softurilor de antena pe care le cunosc definesc inaltimea efectiva distanta intre cel mai inferior punct al antenei si planul considerat ca "sol".

You wrote:

"Din experienta proprie am constatat ca o antena INV V pentru banda de 80 la rezonanta are 31ohm montata pe terasa unui bloc de locuinte avand mijlocul al 9.5m si capetele la 2.5m iar aceeasi antena montata deasupra solului insa mijlocul la 15m si capetele la 8m are 53ohm tot la rezonanta. Concluzia este ca antena de pe bloc nu este la 9.5+30 = 39.5m deasupra solului (electric vorbind) ci doar la 9.5m...aici cumva impropriu folosit cuvantul "sol".

Tragerea de concluzii si evaluarea unei antene bazata exclusiv doar pe valorile impedantei complexe Z este absolut insuficienta pentru radioamatorii avansati, din pacate inca foarte raspandita. Este necesara o imagine mult mai larga a influentei inaltimii antenei asupra parametrilor electrici si cu atat mai mult asupra diagramei de radiatie in plan vertical si orizontal. Sugerez celor interesati lecturarea articolului meu "Apropo antene - despre inaltimea antenei" (partile 1,2 si 3 precum si Anexa despre "Intelegerea unei diagrame de radiatie" publicat in ultimii ani in cadrul seriei "Apropo antene..." pe diverse forumuri romanesti de pe FB).
P.S.: pentru evaluari, eu folosesc intodeauna valoarea impedantei complexe Z (Z=R+/-jX Ω), niciodata doar valoarea componentei rezistive R sau IZI.

You wrote:

[i]"De ce ne "inaltam" la nivelul terasei blocului? Doua explicatii imi vin in minte.
1. Orizontul liber pentru unghiuri mici de radiatie
2. Indepartarea campului apropiat al antenei de perturbatiile "casnice" si nu numai"

Asa este. Dar nu la orice inaltime, pentru ca de multe ori exista inaltimi nefavorabile, usor de indentificat cu ajutorul lui MMANA GAL sau 4NEC2 etc..[/i]

You wrote:
"Deci are sens (in opinia mea) "inaltarea" peste terasa blocului."

Intotdeauna.

You wrote:

"Pe de alta parte daca aveti posibilitatea sa instalati antena intre doua blocuri cu sol dedesubt, este solutia cea mai buna insa de mentionat ca e bine ca antena sa treaca macar un, doi metrii deasupra terasei blocului."
Daca este vorba de o filara, asa este. Cu mentiunea ca valoarea de 1-2m nu trebuie generalizata pentru ca depinde de specificul locatiei. Prezenta blocului de beton prea aproape de capetele antenei reprezinta atat o capacitate parazita masiva adaugata sistemului, cat si un mod sigur de degradare a diagramei de radiatie. Sa nu uitam ca prezenta unei astfel de cladiri masive cu componente metalica mare in zona Near Field nu are nici un efect benefic. Este de preferat metoda ancorarii de punctele de suport cu franghie sintetica adecvata (UV) in loc de clasicele fire metalice intrerupte de izolatori.

You wrote:
"In general valoarea impedantei antenei masurata la borne (cel mai bine cu un VNA cu port extention pe un coaxial cu socuri de mod comun la capete) spune tot despre inaltimea efectiva si implicit randamentul de radiatie in ideea unui orizont "lipsit" de obstacole."

Metoda de masurare este intr-adevar cea pe care o indici. Utila si sugestia folosirii de socuri de mod comun, in special la antenele neechilibrate la care CMC intra cu usurinta in VNA si-i degradeaza acuratetea. Din pacate, nici un analizor de antena oricat de sofisticat si costisitor ar fi nu-ti poate oferi vreo indicatie cat de mica despre inaltimea "efectiva" fata de planul de "sol" sau randamentul de radiatie. Acestea nu se pot masura ci doar calcula si corobora cu diagramele de radiatie. Deocamdata nu exista nici o metoda la indemana radioamatorilor care sa permita masurarea sau evaluarea raportului dintre rezistenta de radiatie si rezistenta totala de pierderi. Reamintesc si ca evaluarea eficientei de radiatie pentru uzul radioamatorilor nu este eficace daca ne referim doar la raportul dintre puterea aplicata la bornele antenei si puterea efectiv radiata, fara a lua in considerare directia, forma si unghiul de elevatie a lobilor principali. Esenta optimizarii antenelor vorbeste de adaptarea impedantelor de-a lungul intregului traseu dar mai ales de concentrarea unui procentaj cat mai mare omeneste posibil din energia radiata pe directiile de interes si nu aiurea , la incalzirea norilor. De aceea, radioamatorii cu stachete ridicate dpdv tehnic trebuie sa se orienteze cat mai mult pe directia folosirii unui soft de simulare de antene care sa-i ofere o imagine cat mai completa a antenei, a optiunilor de crestere a randamentului electric si de radiatie in conditiile specifice de instalare. Epoca evaluarii si ajustarilor antenelor doar dupa SWR, a trecut de mult. Cerintele dictate pentru eficientizare au devenit mult mai severe din cauza inmultirii galopante a surselor de zgomot de comutatie, cresterea aglomerarii in benzi, marirea competitivitatii in marile concursuri si mai ales situatia rea a propagarii. Acum cativa ani, exista doar o mana de hami YO care foloseau MMANA, 4NEC2 sau EZNEC etc.. Spre bucuria mea, acum doar eu cunosc peste 70-80 de utilizatori YO incantati de avansul tehnic oferit de aceste softuri, si evident sunt cu mult mai multi.

You wrote:
"Referitor la simularea unei cladiri in MMANA-GAL sau similar, in locul blocului (terasa, pereti) am folosit o retea metatilca avand dimensiunea unui ochi de 1/10 lambda. Rezultatele sunt multumitoare insa timpul de calcul creste semnificativ!"

Timpul de calcul depinde si de marimea memoriei si a procesorului folosit dar si de rezolutia simularii antenei. Dar acestea cad pe locul doi in fata simularii cat mai realistice posibil a planului de ground. In acest caz, configuratia reala a ground-ului oferit de catre o cladire din beton armat impamantata la baza este departe de modelul destul de popular a unei retele de fire incrucisate neconectate la pamantul de facto. Si in cazul simularii unui acoperis de tabla, modelele folosite sunt extrem de aproximative, conductivitatea intre lipiturile a zeci de foi de tabla neputand a fi determinata. Unele softuri profesionale extrem de costisitoare folosite de militari sau comunicatii comerciale specializate care folosesc module separate pentru evaluarea ground-ului (fie el sol, cladire de beton armat sau portavion) pe baza specificatiilor tehnice constructive ale constructorului). Acestea sunt insa total irealistice la radioamatori.

You wrote:
"Ca sa inchei mesajul cu subiectul topicului, solutia de largire a benzii este data mai sus de YO2LC. Asta se foloseste si la profesionisti si nu, nu scade castigul antenei (comparativ cu o singura sarman montata in acelas fel)!"

Fara indoiala. Metoda are vreo 70-80 de ani si singurele probleme sunt cele legaate de rezistenta mecanica si pierderile provocate de folosirea inerenta de conductor de fier sau otel in loc de cupru.

Succes.
73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo8rzk
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 14, 2016 3:51 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde yo8rzk » Mie Aug 26, 2020 11:02 am

Buna dimineata ,

Ma bucur ca am deschis un asa subiect , poate era cazul sa fie un topic distinct.
De fapt, eu am vrut sa intreb daca exista o oarece corelatie intre frecventa si amplasarea antenei pe planul acoperisului. Eu am experimentat cu o antena cobweb, la care impedanta si bandwidth-ul sunt foarte strins legate de inaltimea antenei, si am observat ca:
- softul(MMANA-GAL) "bate" cu realitatea
- acoperisul de tigla, sindrila bituminoasa si beton armat au aceeasi influenta si se comporta ca solul( pentru antena amplasata in mijloc si pina la 5,5m inaltime(atat am putut inalta antena))
- antena amplasata la marginea acoperisului se comporta diferit, dar nu ca pentru inaltimea totala(cladire + antena pe cladire)
Masuratorile au vizat doar impedanta(complexa), bandwidth-ul si implicit SWR-ul. Este evidenta ca nu am putut determina cistigul(Ga) si lobii de radiatie. Am incercat ceva determinari pentru raportul fata/lateral si care cam bat cu soft-ul.
In concluzie - pentru amplasarea unei antene este bine sa o simulam inainte(cat de cat), sa nu avem asteptari prea mari si dezamagirea sa fie mare.

Cu stima,
Liviu
73 de YO8RZK

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde 4x1ad » Mie Aug 26, 2020 4:20 pm

@YO8RZK:
Un topic separat ar fi fost intr-adevar mai indicat.
Fara indoiala, analiza afectarii impedantei este importanta insa mult mai important este efectul acoperisurilor metalice asupra parametrilor de radiatie. Straturile nemetalice nu le influenteaza, doar vegetatia umeda din jur. Din pacate, aproape toate cercetarile si masuratorile in ceea ce priveste "ground"-ul de sub antena dateaza din anii '30, cand au fost facute pentru emitatorii de broadcasting pe unde medii. Nu am vazut actualizari moderne si adaptate la situatiile des intalnite in radioamatorismul pe unde scurte.

Raportul Fata/Lateral este usor de masurat practic la 90 de grade de punctul de maximum gain daca avem o sursa de semnal stabila (neafectata de fading). Masuratoarea se face in CW sau alt mod digital, (nu in SSB) si pe o portiune unde S-meter-ul se comporta mai bine (peste S-8-9).

Apropo, daca dispui de un generator de semnal de 50 Ohm poti stabili factorii de corectie pentru scala reala a S-metrului de la IC-7300 (valoarea "de facto" a fiecarui punct S intre S-1 si S-9 si a decibelilor intre S-9 si S-9+40) iar masuratorile vor fi mai mult aproape de realitate.
S-metrul de la 7300 este "calibrat" de principiu dupa S-9 = 70.7/31.2/18.8uV @14MHz cu preamplificatorul RX OFF/1/2.

In ceea ce priveste "realismul" rezultatelor de la MMANA GAL este bine sa iei in calcul si limitarile specifice si inerente ale acestui soft. De exemplu, apropierea vreunei parti de antena fata de sol la mai putin de 1-2m va denatura gradat masuratorile, maximul erorii avand loc la verticalele "on-ground" cu punctul de alimentare si radialele la doar 10-50cm de sol. Si rezultatele reale ale unui INV Vee vor fi denaturate functie de inaltimea fata de sol (maximum de eroare se obtine progresiv la capetele aflate sub 1.5-2m de sol). Este adevarat ca antena propusa de tine este mult mai simplu de realizat insa sugestia mea este sa continui experimentarile cu un Yagi realizat dupa aceiasi metoda sau, daca totusi dispui de o rezerva de teren, sa ridici capetele antenei cu inca 2m fata de sol.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo8rzk
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 14, 2016 3:51 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde yo8rzk » Dum Aug 30, 2020 9:13 pm

@4x1ad
Nu am Icom7300, eu am un ftdx 1200 si un ft 857d. Am comparat icom7300(al lui yo8sgv) cu ft1200 pe aceeasi antena si pe o baliza(10,100MHz), 7300 este mult prea "generos" cu nivelul pe s-metru, cu preamplificatorul RX OFF/1/2, diferenta de aproape 10db. Indicatiile se egalizeaza abia cu preamplificatorul RX ON/2 la ambele trx-uri.
In ce priveste experimentele cu antena cobweb, cu siguranta voi continua cu diverse experimente, impreuna cu Sorin-YO8SGV, mai ales ca nu este o antena care ca necesite mult spatiu. In plan acum am adaugarea benzilor de 40 si 30m, acum avand 20,17,15,12,10 si 6m cu rezultate bune la 5m inaltime.

Stima,
Liviu
73 de YO8RZK

yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: Marire bandwidth antena

Mesajde yo3gcl » Dum Aug 30, 2020 10:18 pm

Legat de cobweb, am una HM pentru 5 benzi, pe terasa, la numai 3m, de care sunt foarte multumit. Am facut una pt 6 benzi la YO3YTT.Merge foarte bine. Urmeaza sa o schimb si eu pe a mea, cu una similara. Nu m-as incumeta sa adaug 40m.Va iesi o constructie mare si instabila la vanturile iernilor mioritice. Vei obtine rezultate mult mai bune cu un Inverted V cu 4 brate pt 80 si 40m.Poti folosi suportul telescopic de 10m,al colegului nostru, YO7NK Cristi. Succes in tot ceea ce faceti! 73!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori