Verticala

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Verticala

Mesajde yo5fmt » Lun Apr 26, 2021 5:01 pm

Candva avea Bela, yo5tp, un 14AVQ pe tabla acoperisului si dupa cate tin minte era traznet! Acoperis drept, nu sarpanta.
73,Vasile

yo8rc
Mesaje: 35
Membru din: Dum Mai 17, 2020 5:37 pm
Contact:

Re: Verticala

Mesajde yo8rc » Lun Apr 26, 2021 5:20 pm

yo5fmt scrie:Candva avea Bela, yo5tp, un 14AVQ pe tabla acoperisului si dupa cate tin minte era traznet! Acoperis drept, nu sarpanta.
73,Vasile

Ghinion acoperisul la mine e in "4 ape" iar vecinul pune tabla pe 3 pina la jumatate de stau si ma intreb daca sa acopar si eu

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: Verticala

Mesajde YO8BDW » Mar Apr 27, 2021 12:38 am

Am avut si eu la Job, antena verticala 14 MHz pusa pe acoperis de tabla, in 2 ape, cu unghi destul de mare intre ape, sa zicem cam 120 grade.Am fost foarte multumit , ce auzeam Dx cu ea nu auzeam cu dipol la aceasi inaltime, pe directia favorabila dipolului.
Off Topic : Faceti un efort financiar si puneti acelasi tip de tabla pe tot acoperisul ! daca pune si vecinul se impart cheltuielile de transport tabla, meseriasi etc. Sa arate a casa de gospodari !

yo8rc
Mesaje: 35
Membru din: Dum Mai 17, 2020 5:37 pm
Contact:

Re: Verticala

Mesajde yo8rc » Mar Apr 27, 2021 7:22 am

YO8BDW scrie:Am avut si eu la Job, antena verticala 14 MHz pusa pe acoperis de tabla, in 2 ape, cu unghi destul de mare intre ape, sa zicem cam 120 grade.Am fost foarte multumit , ce auzeam Dx cu ea nu auzeam cu dipol la aceasi inaltime, pe directia favorabila dipolului.
Off Topic : Faceti un efort financiar si puneti acelasi tip de tabla pe tot acoperisul ! daca pune si vecinul se impart cheltuielile de transport tabla, meseriasi etc. Sa arate a casa de gospodari !

Multumesc pentru sfat si o intrebare radiantele erau deasupra?

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Verticala

Mesajde yo6rk » Mar Apr 27, 2021 8:49 am

Acum vre-o 20 de ani, la yo8kvs exista pe sediul de atunci un 14avq pus pe acoperis din tabla. Teava pe care era prinsa antena avea vre-o 20...30cm, fix cat sa fie prinsa antena.
Sunt ani de atunci, iar eu eram pe la inceput, dar poate-si mai aduce aminte yo8ct, ca el a instalat-o.
Un lucru e clar, mergea acea antena fenomenal. A fost acolo un loc f bun pentru o verticala, dar si pentru un dublu dipol (80 si 20)m foarte degajat... ce auzeai cam si lucrai, si nu erau echipamentele de azi.

Succese cu antenele ce le ai!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Verticala

Mesajde YO4BKM » Mar Apr 27, 2021 8:59 am

La antenele verticale incarcarea electrostatica este mai redusa decat la cele orizontale si lungi gen dipol acordat, Windom, LW dar devine periculoasa cand atmosfera este incarcata electric. Folosesc o antena verticala pe 14 MHz (Triple leg) montata peste un acoperis din tigla si Windom de 42 m pentru toate benzile. Ca sa rezolv descarcarea electrostatica la ambele antene, cu peste 10 ani in urma am montat intre intrarea in AT (HM, cu 2 CV, fara comutari) si legatura de pamant un soc cu 4 galeti din CuEm 0,3 mm facut pe o bara de ferita de la aparate vechi gen Mamaia sau Albatros, nu este critic, cel mai mare galet poate avea cca 120-160 spire, cel mai mic 10-15 spire, nu afecteaza cu nimic acordul sau sensibiliattea antenelor. M-am hotarat sa-l fac cand la o cupa YO pe o vreme cam furtunoasa apareau scantei intre placile CV pe sectiunea de impedanta mare sau simteam socuri electrice cand puneam mana pe bornele antenelor. Mi-a luat cateva minute, chiar in timpul concursului si asa a ramas pana acum, "nimic nu este mai vesnic decat provizoratul". Nu rezolva insa descarcarile atmosferice in antena sau in apropierea ei, cand acestea se apropie la mai putin de 1-1,5 km (cca 3-4 secunde intre fulgerare si tunet, le numar instinciv) leg antenele la pamant si QRT.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Verticala

Mesajde 4x1ad » Mar Apr 27, 2021 6:18 pm

Problema radialelor si implicit a reducerii pierderilor inerente in sistemele de antene verticale este mai complexa decat se crede si depaseste abordarile in care rolul de primadona este acordat raportului de unde stationare, comoditatii de instalare in locatii dificile sau unor evaluari operationale absolut subiective despre performantele nemaivazute ale unor configuratii de instalare.

Un ghid extrem de util in intelegerea si constientizarea ponderii diversilor factori de care depinde eficacitatea reala de radiatie a unei antene verticale este trilogia “Radiotehnica” a colegului nostru Florin Cretu, YO8CRZ dar si sinteza din ultima aparitie editoriala a aceluiasi autor, “Aproape totul despre antene verticale”. In aceste materiale sunt abordate si problemele de loc simpliste generate de prezenta si folosirea acoperisurilor de tabla in sistemele verticale. Generalizarile paguboase facute fara discernamant si multitudinea de legende urbane fara vreo acoperire tehnica provenite din epoca de aur sau din imensul rezervor de bazaconii nefiltrate de pe internet, vor putea asigura in cel mai bun caz un SWR redus dar o eficacitate totala redusa datorata pierderilor mari din zona de camp reactiv apropiat.
Pentru a se extrage cat mai mult (omeneste posibil) dintr-o antena verticala este nevoie de o intelegere minimala a unor notiuni precum “pierderi”, “rezistenta de radiatie”, “efectul de proximitate a maselor mari de metal in zona “Near Field” a antenei” etc..

In mod specific, in cazul prezentat eu unul as evita pe cat posibil adaugarea necontrolata de tabla si as sugera decuplarea/departarea cat mai mare posibila intre tabla si antena prin montarea antenei pe un suport de minimum 5-6m inaltime, ancorat cu cabluri metalice intrerupte cu izolatori ceramici sau (si mai bine) cu ancore sintetice protejate fata de UV, iar radialele vor fi de tip rezonante/elevate. Atentie: radialele rezonante se conecteaza galvanic exclusiv la tresa coaxialului de alimentare, sub nici o forma la suportul metalic (teava).

Inca un detaliu insuficient tratat pe diversele forumuri sau articole: o impedanta complexa masurata cu un analizor de antena in punctul de alimentare al antenei vertical care arata valori chiar si foarte apropiate de 50+/-j0 Ω nu arata decat ca rezistenta de radiatie insumata cu rezistenta de pierderi este apropiata de aceasta valoare. Chiar este foarte posibil ca rezistenta de radiatie sa fie (exemplu) de 10 Ω si cea de pierderi de 40 Ω. Raportul dintre aceste doua valori va fi unul dintre indicatorii eficacitatii antenei. La performanta globala se va adauga evident si caracteristica de radiatie a antenei atat in plan orizontal cat si vertical. Avand in vedere ca viata e mai tare decat teoriile, acestea sunt singurele puncte in care noi mai putem influenta/optimiza performanta antenei (luind in considerare si faptul ca nu putem modifica relieful si obstacolele prezente dupa zona “Near Field”). Daca impedanta respective SWR-ul pot fi masurate cu usurinta, evaluarea sau masurarea pierderilor diverse nu sta la indemana radioamatorului mediu.

Toate cele de mai sus sunt valabile pentru o verticala rezonanta cu radiale rezonante elevate. Folosirea unei verticale rezonante/nerezonante la nivelul solului cu radiale nerezonante sau eventual peste un acoperis metalic, modifica substantial regulile jocului si masurile luate sunt diferite.

Este adevarat ca in anii de maxime solare se faceau DX-uri la mare distanta cu 10W si o bucata de sarma de rufe. Dar aceste vremuri sunt de mult apuse. La fel si cele in care se facea cu usurinta DXCC-ul cu o verticala instalata fara mari pretentii. Nici legile lui Maxwell nu s-au schimbat. Astazi legaturile la distanta cu puteri mici si antene precare pot fi facute doar in modurile digitale moderne gen FT8/FT4 . Ce s-a schimbat insa este capacitatea noastra de intelegere si mai ales accesul largit la informatia tehnica reala bazata pe criterii serioase. Radioamatorii nu trebuie sa fie profesionisti ai fizicii si ai radiotehnicii insa ar fi pacat sa nu le folosim in maximizarea performantei antenelor si sa ramanem fixati exclusiv la cunostintele si practicile anilor de aur, unele dintre ele atragatoare dar depasite complet.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Verticala

Mesajde YO4BKM » Mie Apr 28, 2021 7:22 pm

Pierderile dintr-o antena sunt produse nu numai de rezistivitatea electrica a materialului antenei calculata ca la curentul continuu, ci si de efectul pelicular (adancimea de patrundere in conductor) care este extrem de redusa la conductorii cu permeabilitate magnetica mare precum cei din fier ori otel. S-a intamplat ca un bun amic din Braila sa nu poata ajunge dintr-un cartier in altul cu o antena orizontala din fier chiar daca se acorda perfect si emitatorul avea zeci de W. Cand i-am calculat rezistenta de pierderi, era de cateva sute de Ohm, un adevarat resou pe langa cei cca 15-20 de Ohm cat era rezistenta de radiatie la inaltimea la care era montata, rezistenta de pieredri nu are componente reactive si asta induce in eroare.
Chiar la conductorii din cupru ori aluminiu rezistenta de pierderi este de ordinul Ohmilor sau zecilor de Ohm, mult mai mare decat in curent continuu la acelasi conductor deoarece efectul pelicular reduce sectiunea de trecere a curentului. Dar, daca rezistenta de radiatie a antenei este mare, de sute de Ohm, pierderile prin incalzire pe rezistenta electrica sunt neglijabile datorita alimentarii unei astfel de antene in tensiune (curent mic). La antene cu rezistenta de radiatie mica (a nu se confunda cu rezistenta de alimentare care poate fi aleasa convenabil pe antena), comparabila cu rezistenta de pierderi, randamentul - si eficacitatea - antenei sunt mult reduse. Un exemplu il ofera antenele magnetice, cu reziatenta de radiatie de ordinul fractiunilor de Ohm, motiv pentru care se fac din conductori cu suprafata laterala mare (teava) pentru a le mari cat de cat randamentul.
La antenele verticale plasate peste acoperisuri din tabla apar cateva probleme:
- Sunt antene cu rezistenta de radiatie mica, deci susceptibile a avea un randament scazut cand rezistenta de pierderi este mare;
- Tabla din fier se manifesta ca un "pamant" cu rezistivitate foarte mare ori, in rezistenta de pierderi a antenei se cuprinde si rezistenta intampinata de curentii din tabla;
- La realizarea acoperisului, mai ales din tigla metalica moderna, nu se asigura un contact electric intre foile de tabla, apar intreruperi aleatoare judecand dupa lungimea de unda.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Verticala

Mesajde YO3JW » Joi Apr 29, 2021 4:40 am

Morel scrie:
"Atentie: radialele rezonante se conecteaza galvanic exclusiv la tresa coaxialului de alimentare, sub nici o forma la suportul metalic (teava)."
Este pentru prima oara unde intalnesc acest lucru. La toate antenele verticale, comerciale sau nu, fixarea se face pe un suport metalic. in majoritatea cazurilor cu bride metalice, fara izolare fata de suport.
Conform enuntului majoritatea constructorilor ar trebui sa prevada izalarea galvanica intre baza antenei si pilonul metalic, daca este cazul.
Ce se intampla daca nu se face izolarea galvanica(si in majoritatea cazurilor nu se poate)?
73 Pit

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Verticala

Mesajde yo7mr » Joi Apr 29, 2021 10:41 am

Salut voios de radioamator !

- nu orice antena cu pozitia verticala a vibratorului este GP ( Ground Plain = plan pamant )

" Mi-am ridicat pe acoperis un GP pentru 14 mhz,5,5 m in sus 4 radiante inclinate de aproximativ 5 m "

colegul nostru o denumeste GP, insa descrierea sa ne demonstreza ca foloseste de fapt o antena de tipul " Triple Leg " - cu 3 sau mai multe radiale INCLINATE, ce trebuiesc sa fie mai lungi decat vibratorul cu 5 procente, si legate impreuna numai cu tresa cablului coaxial, antena trebuind sa fie la circa 6 m deasupra solului sau acoperisului, asadar radialele inclinate ne arata ca antena este ridicata deasupra pamantului, aceasta schema fiind intalnita in toate cartile vechi de antene, pe care le-am parcurs la inceput de hobby...

* cu bine * !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori