Antena saracului - 3 elementi inverted Vee 14 Mhz

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Antena saracului - 3 elementi inverted Vee 14 Mhz

Mesajde yo8rxp » Mie Iul 22, 2020 11:13 am

Salut.Pentru cei care locuiesc la curte si nu dispun de pilon, rotor si yagi pentru 14 mhz, va prezint antena cu 3 elementi inverted vee cu schimbarea directiei din intrerupator.
Simularea a fost facuta cu MMANA software, rezultatele practice sunt identice cu modelul teoretic.
Am construit 2 piloni de 10.5 metri din lemn prin suprapunerea a 3 rigle de 50x50x4000 ,suprapunerea fiind pe o lungime de aproximativ 70 cm prinse cu hotzsuruburi.
Acesti 2 piloni se afla la o distanta de 6 metri pe directia Est-West,iar intre varfuri am mai montat o traversa de lemn pe care am fixat 3 scripeti cu sfoara in bucla pana la pamant.Acesti 3 scripeti sunt amplasati
la 0.1, 3 respectiv 5.9 metri de capete.Pilonii verticali sunt ancorati cu sfoara in 6 puncte la mijloc si aproape de varf pentru stabilitate la vant.
Intrucat impedanta este de aproximativ 20 ohms, avem neveoie de un balun cu raport de 1:2.25 vezi foto.In cazul meu in loc de 2 coaxiali de 50 ohm in paralel am folosit coaxial de 25 ohms.
Acest balun va fi introdus intr-o caseta de plastic etansa (alegerea fiecaruia). Mai construim inca 2 casete de plastic in care introducem un releu dublu sau 2 relee simple si cate un tor T94-2 pentru o valoare de 0.8 uH.
Aceste casete se monteaza pe elementul Est respectiv West. In cazul meu, cu releele nealimentate, releul de pe West introduce scurt intre sarme, iar pe releul Est intre sarme introduce inductanta de 0.8 uH.

Logica: 3 elementi yagi inseamna Radiator (unde vine Balunul), reflector (Est) si director(West). Daca conectam alimentarea releelor impreuna si alimentam cu 12V, elementul Est va avea scurt intre sarme si cel de pe West va avea inductanta.In acest fel,inductanta de 0.8 uH va lungi artificial elementul care se va comporta ca Reflector, si cu un simplu intrerupator putem schimba directia antenei de pe West pe Est.
Pregatim 4 sarme de cupru de 1.5 mm cu izolatie de 5.15 metri fiecare. aceste sarme 2 cate 2 vor constitui reflectorul si directorul.
Pregatim 2 sarme de cupru de 1.5 mm cu izolatie de 5.3 metri fiecare, aceste 2 sarme vor constitui Radiatorul.
Conectam radiatorul la balun si cu scripetele de la mijloc ridicam doar Radiatorul si coaxialul conectat. Capetele sarmelor le prelungim cu sfoara ,le indepartam la 10 metri fata de baza si le fixam de gard sau un pamant.
Cu analizorul masuram antena si eventual mai scurtam pana cand la 14.030 apare rezonanta ,0 reactanta la aprox 90 - 120 ohms intrucat inverted vee va avea 50 ohm dar cu balunul de sus impedanta se va transforma.
Ridicam Directorul(West) care are scurt intre sarme cu releul nealimentat si cu analizorul scurtam capetele pana cand antena va rezona la 14.150 (da, 14.150). Punem analizorul pe 14.030 si cu releul nealimentat trebuie sa vedem o reactanta de minus 10 ohms. Alimentam releul West si reactanta trebuie sa coboare le minus 30 ohms.
Ridicam Reflectorul si scurtam capetele pana can pe analizor vedem 50 ohms si reactanta 0 sau cat mai aproape de 0. conectam alimentarea releelor impreuna si prin comutari succesive ar trebui sa vedem aceleasi valori si pe Est si pe West. Intrucat antena este sensibila la elemente parazite metalice precum acoperisul casei, ar trebui sa avem macar 10 metri distanta intre antena si acele eslemente parazite care pot imfluenta impedanta antenei.
Atentie la paralelismul sarmelor,masurati cu ruleta foarte bine punctele de ancorare la pamant sau gard,iar daca din cauza greutatii Radiatorul se lasa mai jos, din scripeti reglati ca inaltimea elementilor sa fie identica.

Rezultate:
aprox. 10 dBi gain pe directie si un raport fata spate de 20 dB la TOA de 28 grade. In realitate raportul F/B este de 30 dB insa doar pe directia Est/West si in functie de unghiul cu care vine statia corespondenta.
Imagini , poze si video pe site-ul meu yo8rxp dot com sectiunea antene.
Aceasta antena este un compromis intre performanta si pret insa datorita pierderilor catre pamant nu se compara cu 3 elementi yagi clasic dar veti avea niste rezultate extrem de placute.Argentina, USA Canada merg foarte bine, la fel Ja / Vk /ZL deci lobul in plan orizontal este destul de generos.Dezavanajul insa vine in contest unde 5 puncte S fata spate te impiedica sa lucrezi JA cu antena catre W.
Succes celor care vor sa se distreze cu asa ceva.
Fişiere ataşate
IMG_20200529_205627-scaled.jpg
balun 1 2.25.png


YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Antena saracului - 3 elementi inverted Vee 14 Mhz

Mesajde YO8SDE » Mie Iul 22, 2020 2:13 pm

Exista deja un articol: https://yo8rxp.com/20-meter-3-elements- ... p-antenna/ , doar ca este in engleza.


yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Antena saracului - 3 elementi inverted Vee 14 Mhz

Mesajde yo8rxp » Mie Iul 22, 2020 3:10 pm

Stiu ca phpBB are mysql db separat.Rog moderatorul daca este posibil sa mute cele scrise mai sus in sectiunea Articole.
Daca nu sa-l stearga complet si intr-o buna zi o sa-l refac unde trebuie poate cu mai multe informatii.
Cu multumiri,
Gabriel

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Antena saracului - 3 elementi inverted Vee 14 Mhz

Mesajde YO8SDE » Mie Iul 22, 2020 3:19 pm

Site-ul radioamator.ro are si o politica pentru copyright ce poate fi consultata: aici .

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Antena saracului - 3 elementi inverted Vee 14 Mhz

Mesajde yo8rxp » Mie Iul 22, 2020 3:56 pm

YO8SDE scrie:Site-ul radioamator.ro are si o politica pentru copyright ce poate fi consultata: aici .

Ce treaba are copyright ul aici din moment ce acel site este al meu ? articolul ala si tot ce e scris in engleza acolo este 100% munca mea si nu trebuie sa dau nimanui socoteala ce fac cu ea !
Eu incerc sa dau o mana de ajutor celor din YO si tu vii cu glume de copyright ?
Cam incepe sa ma roada gandul sa renunt definitiv la sportul asta.
Iti doresc multa sanatate !

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Antena saracului - 3 elementi inverted Vee 14 Mhz

Mesajde YO8SDE » Mie Iul 22, 2020 4:45 pm

Raspunsul era pentru YO6EX .
@YO8RXP tot acolo e trecut:
Prin trimiterea unui articol la Radioamator.ro autorul confirmă că acesta nu a mai apărut în altă publicaţie (electronică sau pe hârtie), sau nu este în curs de apariţie. Prin publicare Radioamator.ro dobândeşte un copyright asupra materialului, care va putea să mai apară în altă publicaţie numai cu permisiunea autorului şi a webmasterului, potrivit politicii de copyright. Copyright-ul intră în vigoare în momentul publicării unui material şi conferă exclusivitate site-ului Radioamator.ro.

Daca ca si autor, daca crezi ca indeplinesti conditiile si este ok pentru tine, e dreptul tau.

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Antena saracului - 3 elementi inverted Vee 14 Mhz

Mesajde yo8rxp » Mie Iul 22, 2020 5:08 pm

CQ catre moderator.
Intrucat acest articol in loc sa genereze intrebari tehnice nu genereaza decat discutii inutile despre nimic, va rog sa stergeti postarea.
Cu multumiri si scuze catre cititori.

YO4ISC
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:58 pm
Contact:

Re: Antena saracului - 3 elementi inverted Vee 14 Mhz

Mesajde YO4ISC » Mie Iul 22, 2020 9:32 pm

Gabi, nu are rost sa te inflamezi. Intrebarile vor veni si ele.
Pacat ca eu nu am ce sa te intreb pentru ca stiu de antena si stiu si de rezultate. De multe ori facerea de bine... Dar asta se va schimba cu timpul. Greu dar se va schimba. Si chestia asta cu Copyrightul in multe situatii e prost inteleasa. Adica tu faci articolul, il publici la tine pe site si dupa aia nu mai ai dreptul sa-ti impartasesti cunostintele. Sau daca o faci nu mai ai dreptul sa o faci si in alta parte. VAX.
Pacat de realizare. Chiar poate fi "antena saracului" cum bine te-ai gandit sa numesti postarea.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori