Antena de iarna

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Antena de iarna

Mesajde yo8rxp » Joi Sep 24, 2020 1:12 am

Salut. Acusica vine iarna, cu clopotei, cu bradut frumos impodobit si cu antene facute cand gerul este maxi inversunat.
Eu am de gand sa fac versiunea de 7 Mhz cu 3 elementi inverted vee insa la o inaltime mica de doar 10 metri peste sol.Simularea arata bine, la 5 grade este la fel de eficace ca si o antena verticala insa de la 10 grade in sus incepe distractia, aproape 9 dBi gain la 40 grade take off angle.
O antena ce necesita 3 piloni insa deja avand 2 , al 3-lea va fi consola de curent de pe casa care va trebui prelungita cu inca 6 metri.
3 elementi spatiati identici pentru ca vreau ceva similar ca la omologul de 14 Mhz , 2 directii schimbabile instant din casa fara rotor, raport decent macar 20 dB fata /spate, iar gain la DX ramane de vazut dupa executie si comparare cu GP 16 radiale.
Voi care sunteti pasionati de antene ce aveti de gand ? Asteptati iarna geroasa ca sa va apucati de treaba sau incepeti mai din timp ?
73 de Gabriel yo8rxp

Avatar utilizator
YO8SHU
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 26, 2017 7:04 pm
Contact:

Re: Antena de iarna

Mesajde YO8SHU » Lun Sep 28, 2020 10:00 am

Radioamatorul gospodar face vara piloni si iarna antene... ;)
Spor la treaba si sa speram ca la finalul proiectului ai sa "BOOMING THERE" :D
:ugeek: In teorie orice sarma poate fi o antena, practica ne arata invers :ugeek:


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori