Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo4dft » Lun Oct 05, 2020 11:11 am

Buna ziua,
Am o problema asupra careia as avea nevoie de mai multe opinii. Am o antena delta loop verticala pentru banda de 40m alimentata intr-un colt. Rezonanta antenei este la 7030 khz, cu R=90 ohmi, X=0.
Daca montez un balun de curent 1:1 (Guanella) rezonanta masurata dupa balun se modifica la 7060 khz, R=98 ohmi.
Daca montez un balun 1:2, rezonanta masurata dupa balun coboara la 6950 khz, cu R=38ohmi.
Din banuielile mele, aceste modificari de frecventa de rezonanta sunt generate de existenta curentilor de mod comun, si de faptul ca antena delta loop, privita din colturile de jos este asimetrica.
Alte elemente: antena in momentul de fata este adaptata la cablul de 50 de ohmi cu segmente de stuburi de coaxial, fuga de frecventa fiind redusa (aproximativ 20 khz in sus) de conectarea la impamantare a tresei coaxialului dupa stuburile de adaptare.
Intrebarea este daca s-a mai confruntat cineva cu acest lucru si care au fost solutiile adoptate.
Cu multumiri,
YO4DFT - Cristian

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo3fhm » Lun Oct 05, 2020 1:37 pm

Salut Cristian !
Eu nu am folosit Delta Loop, dar daca nu te deranjeaza, m-ar interesa cateva detalii:
yo4dft scrie: Am o antena delta loop verticala pentru banda de 40m alimentata intr-un colt. [...] Rezonanta antenei este la 7030 khz, cu R=90 ohmi, X=0.

Spune-mi te rog, cu ce dispozitiv ai masurat rezonanta antenei , unde l-ai conectat si cum anume ?
yo4dft scrie:antena in momentul de fata este adaptata la cablul de 50 de ohmi cu segmente de stuburi de coaxial, fuga de frecventa fiind redusa (aproximativ 20 khz in sus) de conectarea la impamantare a tresei coaxialului dupa stuburile de adaptare.

La ce fel de "fuga de frecventa" te referi ?!

Ah, sa nu uit; ca tot inteleg ca te intereseaza antenele de tip Delta; uite un material care poate contine informatii pe care s-ar putea sa le gasesti utile. Daca il cunosti, asta e. 8-)
Chapter 10—Large Loop Antennas
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo4dft » Lun Oct 05, 2020 1:55 pm

Servus Cezar,

Masuratorile le fac cu RigExpert AA-230 Zoom.
Prima masuratoare a fost direct pe coltul antenei, a doua si a treia cu balun intercalat intre antena si AA-230.
Pentru a elimina influenta corpului uman asupra masuratorilor am folosit un cablu lung de USB intre AA-230 si laptop (ca sa nu stau chiar langa antena). Am mai facut masuratori si direct, dand drumul la analizor si plecand de langa el pe perioada scanarii (Menu RX, cu Fcentral si span).
Cand spun fuga de frecventa ma refer la faptul ca valorile frecventei de rezonanta difera de la masuratoare la masuratoare (in functie de existenta balunurilor si tipul acestora).

yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo4dft » Lun Oct 05, 2020 2:13 pm

Servus din nou,

Apropo de directivitatea amintita de ON4UNS in cartea sa (directivtate care apare si in simularea MMANA), aceasta se sesizeaza si in raportul de statii receptionate in modul WSPR in decurs de 24 de ore.
Fişiere ataşate
Capture-2.jpg
Capture-2.jpg (58.64 KiB) Vizualizat de 4319 ori
Capture-1.jpg
Capture-1.jpg (54.3 KiB) Vizualizat de 4319 ori

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo6rk » Lun Oct 05, 2020 2:34 pm

Offtopic:

Acest subiect a fost mutat in aria corespunzatoare "discutii cu subiecte tehnice > Antene", nu are ce cauta in zona discutiilor despre site-ul radioamator.ro.

Oare e asa de greu in a respecta cateva cerinte si munca unor oameni ce doresc sa asigure un spatiu ordonat si util tuturor?
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo4dft » Lun Oct 05, 2020 2:44 pm

Pentru YO8RKU,
Imi cer scuze si multumesc pentru atentionare.

YO4DFT - Cristian

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo8rxp » Lun Oct 05, 2020 5:37 pm

Salut. Daca e antena de 40 metri vertical delta cu baza jos , eu am facut 3 astfel de antene si daca te ajuta, astea sunt observatiile mele:
Baza la 3 metri, perimetru 42 si baza de 21 metri, impedanta la colt a fost de 50 ohms dupa ajustare.
Dupa ce a plouat 2 zile si pamantul saturat cu apa, impedanta a ajuns la 25 ohms. Am facut pe urma al 2 lea delta la 6 metri distanta de primul ca sa fac 2 el. cu directie schimbabila. A mers o vreme impecabil pana la prima zapada. Concluzia mea este a delta loop vert cu baza jos foarte aproape este extrem de instabila, geometria nefiind aceeasi dupa fiecare ajustare. Performante au fost la dx nu zic nu, dar si pierderile odata cu apropierea fata de sol. Daca ai aceleasi conditii ca la mine, incearca sa ridici baza macar la 6, 7 metri fata de sol, din pacate inseamna cam 16 metri inaltimea pilonului. Motiv ptr care am renuntat la ea si acum testez 3 elemeti inverted vee. 73 si succes

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo3fff » Lun Oct 05, 2020 5:50 pm

Salut Cristian,

Poti sa folosesti o linie simetrica de 100ohm (doua sarme paralele - gasesti pe net cum se calculeaza imepdanta) pana la transceiver si acolo folosesti un balun 2:1 (sau cat trebuie sa adaptezi corect impedanta masurata) + soc de mod comun.
Sau balun 2:1 urmat de soc de mod comun si coaxial 50ohm perpendicular pe antena!

Conexiunea analizorului la PC, fie si cu un cablu lung USB se cupleaza cu antena.
Asta este si motivul pentru care masuratorile sunt instabile.

Bine ar fi sa folosesti un VNA cu port extension.

Succes.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo4hgx » Lun Oct 05, 2020 6:25 pm

Se pare ca guanella nu face treaba foarte buna in suprimarea curentilor de mod comun daca se foloseste doar un singur tor. Era un neamt parca care postase masuratorile in ambele cazuri dar nu mai gasesc acum link-ul. Am tot zis sa replic experimentul dar nu am reusit inca...

Rezonanta (x=0) fuge la inserarea unui balun, cu sau fara raport de transformare, pentru ca acesta devine parte componenta din sistem. Teoretic nu ar trebui sa influenteze dar practic 10-20KHz sunt "tolerante" datorate variabilelor, inclusiv erorilor de masuratori.

Daca chiar vrei sa lucrezi cu o antena la rezonanta, repet, REZONANTA si nu SWR 1:1 va trebui sa ajustezi fizic lungimea acesteia cu toate componentele conectate (balun, soc, impamantari, etc.) dupa care sa adaptezi impedanta cu ce metoda preferi.

Personal cele mai bune rezultate cu delta le-am obtinut la alimentarea cu linie paralela, balun + choke, remote external ATU urmat de coaxial de foarte buna calitate.

Succes!

yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo4dft » Lun Oct 05, 2020 7:04 pm

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

YO8RXP
Locuiesc la casa, inaltimea bazei este de 4,5 metri fata de sol, delta echilateral (datorita conditiilor "geografice"). Nu, nu am observat schimbari semnificative ale impedantei in decursul timpului, schimbari generate de ploaie, etc. Daca era vorba de o gradina cu sol direct expus, probabil ca asa se intampla.

YO3FFF
Intentia era sa incerc un fel de directiva comutabila EST/VEST, prin alimentare in colt (practic 2 alimentari comutabile in cele 2 colturi). Pe modelul normal, cu alimentarea la un sfert de lambda de appex prin segment de coaxial de 75 de ohmi nu sunt probleme.
Masuratorile nu sunt instabile, doar difera rezultatele in functie de ce este intre analizor si antena.

YO3FFF si YO4HGX
Greseala mea este ca antena vazuta din colt este asimetrica, adica nu trebuie Guanela, care este UN-BAL. Da, trebuie 2 toruri dar la UN-BAL 1:4 (cel de 200 de ohmi). Aici trebuie de fapt UN-UN, cel putin un Ugly Balun. Adaptarea am vrut sa o fac cu stub-uri de coaxial, iar imediat dupa adaptare am impamantat tresa (apoi jos langa statie mai am un ugly balun).

Problema majora este ca directivitatea obtinuta nu imi pare a justifica efortul, mai ales ca apare si o ridicare usoara a lobului in plan vertical, adica "nu prea" mai auzi statiile de pe coasta de vest a SUA. In plus, dispare avantajul atenuarii semnalelor puternice din EU,samd.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 8 vizitatori