Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo4dft » Lun Oct 05, 2020 7:21 pm

Aceasta este comparatia celor 2 modele teoretice. Modelele practice, chiar daca nu corespund exact teoriei, vor urma aceeasi cale, adica aceleasi cresteri/descresteri de parametri.
Fişiere ataşate
Comparatie.jpg

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo3fhm » Lun Oct 05, 2020 7:44 pm

Salut !
Multumesc pentru descrierea conditiilor de test, nu ti le-am cerut degeaba.
Dar intre timp, au raspuns ceilalti colegi , care au subliniat cateva chestiuni pe care intentionam si eu sa le punctez:
yo4hgx scrie: Se pare ca guanella nu face treaba foarte buna in suprimarea curentilor de mod comun daca se foloseste doar un singur tor.
[...]
Rezonanta (x=0) fuge la inserarea unui balun, cu sau fara raport de transformare, pentru ca acesta devine parte componenta din sistem.

Daca chiar vrei sa lucrezi cu o antena la rezonanta, repet, REZONANTA si nu SWR 1:1 va trebui sa ajustezi fizic lungimea acesteia cu toate componentele conectate (balun, soc, impamantari, etc.) dupa care sa adaptezi impedanta cu ce metoda preferi.

Bingo!

yo3fff scrie: Conexiunea analizorului la PC, fie si cu un cablu lung USB se cupleaza cu antena.
Asta este si motivul pentru care masuratorile sunt instabile.
Bine ar fi sa folosesti un VNA cu port extension.

Asa e, cablul USB se va cupla cu antena si masuratorile vor fi incorecte.
Cristian, tizul tau Cristi YO3FFF a sugerat folosirea unui VNA cu port extension - asta te poate ajuta sa determini impedanta antenei la capetele liniei de transmisie, obtinand astfel o informatie utila pe baza careia sa poti proiecta transformatorul balun, primul dispozitiv la care vei conecta antena.
Apoi, trebuie sa adaugi socurile de mod comun (daca le vei construi separat).
O solutie alternativa la VNA cu port extension ar putea fi un analizor care poate trimite datele citite prin BlueTooth catre un laptop (miniVNA Pro ar fi un exemplu, dar nu e singurul).

NOTA: retine ca in cazul unei antene asimetrice, merge sa masori direct cu analizorul conectat la bornele antenei, dar daca e o antena simetrica, atunci trebuie sa inserezi un dispozitiv de simetrizare.

Pe de alta parte, dupa cum a zis si Marian YO4HGX, balunul devine parte componenta din sistem. La fel se intampla cu toate componentele inserate de la capatul de jos al liniei si pana la bornele antenei. In aceasta situatie, impedanta pe care o vei citi la capatul de jos al liniei de transmisie va fi una oarecare. Pe aia trebuie s-o adaptezi la transceiver .

Unde ar trebui sa plasezi socurile de mod comun ?
Iata in materialul de mai jos niste raspunsuri pertinente :
Common Mode Chokes (by Serge Stroobandt, ON4AA)

Pe final, mai adaug cateva materiale interesante, pe care s-ar putea sa le fi intalnit deja:
- The Guanella Choke ( D2) by DJ0IP
- Common Mode Currents, by W8JI
- Baluns & Common Mode Chokes , by Bill Leonard N0CU
- New method of impedance matching in RF circuits, by G. Guanella, (Brown-Bovery review, Sept 1944) - asta e articolul original despre transformatorul Guanella 8-)

Sper sa-ti fie de folos si sa reusesti punerea la punct a antenei !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo4hgx » Lun Oct 05, 2020 9:15 pm

Chiar si alimentata lateral, electric vorbind delta 1L nu este asimetrica, la alimentarea directa cu coaxial prezenta unui bal-un (sau un-bal daca preferi) este benefica. Diferentele formei de radiatie provin din defazare.

Castigul unei antene este relativ, obtinut numai intr-o anumita directie sau directii, prin turtirea sau alungirea, intr-un cuvand distorsionarea caracteristcii de radiatie. Nu am inteles exact ce urmaresti.

Din simularile mele anterioare si experimentele practice, delta prezinta cel mai mare castig la 1.5L... dar nu mai retin exact TOA.

Imi pare ca pentru simulari folosesti EZNEC? Iti recomand 4NEC2, acesta are optiunea de optimizare, cu alte cuvinte ii dai tema de casa scopul urmarit, spre exemplu castig maxim, sau raport F/B, etc. (toate caracteristicile pot fi insumate pana la 100%) apoi alegi variabilele definite (lungime si/sau spatiu elementi, inaltime fata de sol, diametru etc.) si softul iti va gasi formula ideala... sau mai bine zis, de compromis ideal. Bineinteles, cu limitarile de rigoare.

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo8rxp » Mar Oct 06, 2020 12:01 pm

Salut
Nu sunt de acord cu citez,
"Rezonanta (x=0) fuge la inserarea unui balun, cu sau fara raport de transformare, pentru ca acesta devine parte componenta din sistem. "
Acest lucru implica ca acel balun sa aibe o reactanta pe undeva ceea ce contravine cu masuratorile pe o sarcina artificiala unde nu apare aceasta reactanta daca balunul este bine facut.Am facut si eu cateva Delta verticale si nu am observat aceasta fuga.
Ce cred eu este ca masuratorile cu balun undeva au implicat si o lungime oarecare de coaxial , care fara choke a prezentat un element parazit catre antena.Mai mult de atat, eu la delta loop am facut masuratorile direct la colt (antena la 3 metri fata de sol), ulterior coaxialul a fost pozat la 90 de grade fata de planul antenei.Daca utilizezi MMANA software vei vedea ca la Tools ai stub calculator care in functie de lungime si open/short, acest stub introduce capacitate sau inductanta, lucru util la antena multi element pentru schimbarea directiei cu relee.
Deci, pune un choke clasic direct in colt facut cu rg58 teflon 6 spire pana la jumatate , intorci sensul si mai bobinezi inca 6 spire.Masori cu rig expertul imediat dupa choke, tragi de lungimea antenei/unghiuri pana la rezonanta si abia pe urma pui stub de adaptare de la 50 la ce impedanta vede la colt. RG58 de buna calitate rezista cu brio la 1kw ++ la 7 mhz.Insa dupa cum am zis, daca antena are baza asa de aproape de sol ca in cazul meu, cat de curand vei vedea diferente uriase de impedanta in functie de vreme si cata umiditate ai in sol, motiv pentru care am renuntat la genul acesta de antena.
Ce vezi in poza este impedanta imediat dupa choke, aceeasi impedenta si in casa dupa 30 metri coaxial.
73 si succes.
Fişiere ataşate
IMG_20200125_141638-scaled-215x215.jpg
IMG_20200125_141638-scaled-215x215.jpg (30.93 KiB) Vizualizat de 4188 ori

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo8rxp » Mar Oct 06, 2020 12:43 pm

Cu scuze , acum am vazut ca vrei sa faci 2 elementi delta.
In acest caz nu ai ce cauta cu balun la colt, daca faci 2 antene spatiate la 6 metri intre ele sau cum ai calculat, trebuie sa vii cu 2 stuburi calculate in asa fel incat unul din stuburi la 4.3 metri lungime in scurt sa insereze X inductanta in antena ca sa devina mai lunga electric insa nu trebuie ca releele de sens sa uneasca tresele celor 2 stuburi.
Abia dupa caseta de relee pui choke catre coaxial.Nu vreau sa fiu Grinch dar acum 1 luna am ridicat cei 2 elementi delta facuti anul trecut , aceleasi sarme aceleasi inaltimi si unghiuri si ghici ce , nu a mai iesit cum trebuie. Ce e drept ca la mine este pamantul expus fara beton fara nimic, influenta solului fiind puternica la inaltime mica. Daca te ajuta cu ceva, pe website-ul meu gasesti articol despre 2 elementi delta cu directie schimbabila, poate la tine la 4.5 metri peste sol iese mai bine ca la mine.
73 si succes

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo4hgx » Mar Oct 06, 2020 2:54 pm

yo8rxp scrie:Salut
Nu sunt de acord cu citez,
"Rezonanta (x=0) fuge la inserarea unui balun, cu sau fara raport de transformare, pentru ca acesta devine parte componenta din sistem. "


Salut,

Daca tot citezi fa-o pana la capat, nu lua doar o portiune din fraza
yo4hgx scrie: Teoretic nu ar trebui sa influenteze dar practic 10-20KHz sunt "tolerante" datorate variabilelor, inclusiv erorilor de masuratori.


Chiar si fara reactanta, dimensiunea balunului si a firelor de conectare se adauga la lungimea fizica a antenei ceea ce face ca rezonanta sa fuga. In rest, numai de bine!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Curenti de mod comun antena delta alimentata in colt

Mesajde yo3fhm » Mar Oct 06, 2020 8:49 pm

yo8rxp scrie:Acest lucru implica ca acel balun sa aibe o reactanta pe undeva ceea ce contravine cu masuratorile pe o sarcina artificiala unde nu apare aceasta reactanta daca balunul este bine facut.

Meserias balun. Mai ideal decat bobina ideala ! :roll:
yo4hgx scrie: Chiar si fara reactanta, dimensiunea balunului si a firelor de conectare se adauga la lungimea fizica a antenei ceea ce face ca rezonanta sa fuga.

Evident.
Pentru a verifica asta, nu e nevoie nici macar de lucrul direct pe antena... 8-)
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori