Comutator antene

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Comutator antene

Mesajde yo4gga » Sâm Mai 29, 2021 12:51 pm

Intentionez sa construesc eventual sa cumpar un comutator pentru antene. Am cateva antene de tipuri diferite. Oferte sunt diverse dar ce am observat eu la aceste comutatoare este faptul ca au punctul de masa comun. Eu am verticale,dipolori, yagi.si chiar filare. O sa fie OK cand toate antenele de diferite tipuri vor avea un punct comun cand vor fi legate la acest comutator ?
Se vor acorda la fel pe antena tuner ca acum cand le leg separat ?
Astept raspunsuri din partea celor cu experienta in domeniu.

Multumesc anticipat !
73 ! Cu respect YO4GGA

yo3hbn
Mesaje: 24
Membru din: Lun Mai 30, 2011 6:47 pm
Contact:

Re: Comutator antene

Mesajde yo3hbn » Lun Iun 07, 2021 10:02 pm

Salut DR OM!
Daca impamantarea e corect facuta, nu se schimba nimic cand cuplezi ecranul a mai multe coaxiale la acelasi transceiver. De altfel multe trx moderne au 2 ... 3 intrari de antena comunabile. Se intampla ceva doar daca, accidental, lungimea unui cablu coincide cu un numar impar de sferturi ale lungimii de unda altei antene - dar in acesc caz scapi de RF pe masa de lucru si scade SWR, deci... se intampla de bine!
Chestia e ca, folosind comutatorul, lungimea coaxialului pentru fiecare antena se va schimba. Nu ar fi o problema daca antenele ar fi acordate, adica ar avea fix Z=50R pe frecventa de lucru, dar inteleg ca nu e asa (esti nevoit sa folosesti tuner pentru a le adapta). La antene astfel adaptate, modificarea lungimii coaxialului va antrena schimbarea reglajelor din tuner...
Oricum reglajele tunerului se refac usor, astazi - VNA a devenit accesibil.
Succes! YO3HBN Tudor

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Comutator antene

Mesajde YO3AOE » Mar Iun 08, 2021 10:32 am

Comutatoare-le de antene dedicate/specializate au o constructie interna deosebita,strict si precis compartimentata prin tiparul de turnare al cutiei,care asigura o izolare/atenuare inter-port de cel putin 40dB,in mod curent 60dB,care-in nici un caz!-nu poate fi asigurata de/cu un comutator normal/obisnuit,rotativ sau de tip claviatura,indiferent de precautiile luate la constructie,poate doar cu unul cu relee ecranate,dar astfel se complica constructia,necesitind comanda electrica,deci este foarte! greu-spre imposibil-de realizat in conditii casnice,astfel ca se recomanda comutatoarele de antene industriale dedicate.Dupa cum scria si colegul de mai sus,daca exista o impamintare buna/decenta-hi!,nu este nici o problema cu unirea la comun a treselor cablurilor coaxiale,dar chiar niciuna.Importanta este alegerea unui comutator de antene potrivit scopului,care sa impaminteze in mod automat antenele ne-folosite,si care sa aibe-cel putin!-un port in plus fata de cele necesare corespunzatoare numarului de antene existente sau viitoare-hi!,cu/prin care intrarea/iesirea statiei sa poata fi pusa/legata direct la pamint in caz de tulburari atmosferice recte furtuni insotite de descarcari electrice,cam astea ar fi cerintele.In orice caz,inainte de achizitionarea unui-sau mai multor-astfel de comutator,este foarte bine de a se viziona audio-video-clipuri de prezentare care sa ofere imagini ale interiorului obiectului,in care sa se poata obseva constructia interna,in sensul robustetii si fiabilitatii,fiindca este o piesa destul de importanta si-mai ales!-destul de scumpa-hi! 73!,Nelu

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Comutator antene

Mesajde yo4gga » Mar Iun 08, 2021 11:35 am

Multumesc mult celor ce au raspuns pentru rezolvarea problemei. Ce parea o chestie simpla s-a dovedit
ca nu e deloc asa. Am sa tin cont de sfaturi si mai studiez problema. Am mai invatat ceva !

Multumesc 73 !

YO4GGA Lucian

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Comutator antene

Mesajde yo7mr » Mar Iun 08, 2021 2:56 pm

Salut voios de radioamator !

- mda...o chestiune relativ simpla,
poate sa nu fie chiar asa, dupa cum ne-am inchipuit, sau dupa cum ne-am fi dorit...
- situatiile pot fi diferite in functie de scop si-n functie de configuratie,
actionare la distanta ( remote ) sau locala - in shack-ul operatorului...

desigur, fiecare dupa cerinte, scop si placerea unor realizari tehnice " la buton "...!

- o alternativa de comutare locala, desi nu este superioara din punct de vedere estetic sau al modului de folosire pe masa poeratoului, este urmatoarea :

- un cablu coaxial, de la iesirea de antena a tranceiverului, de circa 2-3 m, flotant pe masa, terminat la capatul spre antena cu o mufa mama pe cablu - SO 239, sau o mufa prelungitoare cu mufe mama la amble capete, mufa " I " va oferi posibilitatea sa introduceti mai usor orice cablu de la antenele diferite, decat am face aceasta operatie in spatele transceiverului, care va ramane astfel pe pozitie, nemiscat. Oricum, mufele exista deja pe cabluri, mufa prelungitoare ar fi singura piesa necesara. Desi este o solutie ce pare si chiar este artizanala, este cea mai eficienta, izolare perfecta, separare perfecta, lipsa cutie, lipsa relele, lipsa comutatoare, lipsa alimentare, etc. - toate acestea pana cand construim ceva mai pretentios tehnic si estetic, mai complicat, mai sofisticat si mai vulnerabil la defectiuni. Asadar, de ce simplu cand se poate complicat ...hi...hi - 73 - cu drag si prietenie, MARIAN - Targu Jiu www.qrz.com/db/yo7mr
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Comutator antene

Mesajde yo7mr » Mar Iun 08, 2021 4:01 pm

...v-am prezentat numai o idee...pentru schimbarea antenelor - pe cablu - fara comutator mecanic, fara comutator electronic cu relee, etc. - folosind doar mana ( adica lucru manual ) insa mana va trebui folosita in continuare, pentru toate variantele. * SUCCES in Toate * !

https://www.mondoplast.ro/Mufa-prelungi ... pg_ft-4298
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Comutator antene

Mesajde YO3JW » Joi Iun 10, 2021 6:29 pm

YO7MR
KISS frumos!
Atentie la "comutare" in conditii de incarcare electrostatica!
DE asemenea daca exista tensiuni care pot exista intre cele doua mufe!
Pot aparea tensiuni periculoase!

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Comutator antene

Mesajde yo5ld » Joi Iun 10, 2021 7:47 pm



Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori