instalare antena verticala diamond cp5hs

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo8rpu

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo8rpu » Mar Sep 14, 2021 1:01 pm

Folosesc o antena CP6 care are in plus si 80m fata de CP5. In benzile superioare inca nu ati auzit nimic pentru ca nu este propagare. :D Daca pilonul antenei este pus la pamant, nu vad rostul izolarii de antena. Radialele se strang usor la mana pana la capat, apoi piulita de blocare este cea care se strange la cheie.
Fişiere ataşate
Untitleder.png
Untitleder.png (772.93 KiB) Vizualizat de 346 ori

yo3xx

Mesajde yo3xx » Mar Sep 14, 2021 3:20 pm

yo2byb scrie:asteptari aveam pentru benzile de 15m,10m si 6m.stii carei surpriza?nasol, be benzile astea nu am deloc activitate,zero, n-am auzit o vorbulita acolo .

Salut, chiar acum (ora 12 UTC), banda de 15m e foarte deschisa spre Est, se aud si am lucrat o gramada de japonezi, VU, HS etc., in telegrafie ce e drept (faciliteaza legaturi la mai mare distanta decat SSB, in conditii similare de propagare).
Antena e una directiva, dar puterea e doar 100W si merge foarte bine, controale de la 559 la 599 din zona Asiei de Est si Sud-Est.

73 si nu te lasa, spor la treaba!
Mircea YO3XX

yo2byb

Mesajde yo2byb » Mar Sep 14, 2021 5:01 pm

De lasat nu ma las, pina la urma experimentarea e activitatea de baza a radioamatorului si uneori te si rasplateste.

Înapoi la “Antene”