instalare antena verticala diamond cp5hs

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde YO8RAA » Sâm Sep 11, 2021 7:33 pm

@YO2BYB- daca pilonul de la fosta antena colectiva are ancore cu fir metalic este bine sa le inlocuiesti cu fir de tip deltex sau in lipsa cu fir monofilament de 3 sau 4 mm din cele folosite in podgorii sau solarii. De preferat cel de culoare neagra dar merge si cel de culoare gri cum vand cei de la Dedeman.
Daca pilonul este bine prins in zidarie si nu a avut ancore este bine sa ramana asa.
Poate imi scapa mie dar cred ca ai uitat sa ne spui cum vrei sa ajungi cu cablu la statie: pe fatada blocului sau prin horn de aerisire ? In functie de calea aleasa se pot lua anumite masuri.
73 Mircea YO8RAA

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Sâm Sep 11, 2021 9:28 pm

ant4.jpg
ant cp5hp1.jpg
Azi am instalat antena,filetul de la un radial mi-a facut probleme, ce sa faci e aluminiu, daca se incaleca filetele iti dai de lucru.Am cam respectat sfaturile primite aici precum si cele primite de la fabricant.Din pacate cablul pe care l-am comandat odata cu antena a venit ci 12 m mai scurt asa ca in final am pus un cablu de calitate mai slaba si inadit pina primesc cablul din nou(am vorbit cu furnizorul).nu cred ca ar fi o problema asa mare cablul,swr-ul e ok si sus la antena,l-am verificat si la statie, un icom7300 care are si tuner incorporat plus un tuner LDG-Z11PRO,evident swr-ul l-am verificat direct pe cablu fara tunere.
din pacate nu ma pot lauda acum la prima incercare,atit pe banda de 40m cat si pe cea de 20m nu simt mai multa viata ca pe long wire-ul de 80 m cu care am lucrat pina acum, vorbim atit de sensibilitate cat si de putere, statiile le simt la fel atit pe verticala cat si pe long wire care il am in special pentru banda de 80 dar lucreaza acceptabil si pe 40 si 20 m,adica ce aud cam pot sa si lucrez, din pacate doar europa.Speram sa sparg gheata la dx cu verticala dar s-ar putea sa am ghinion...blocul in care locuiesc are de jur imprejur in partea de sus si pe o latime destul de mare o tabla ornamentala,s-ar putea ca si asta sa fie o piedica, altfel blocul ar fi destul de bine pozitionat pentru ce inseamna resita, un oras serpuind printre dealuri.

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Sâm Sep 11, 2021 9:39 pm

Am uitat sa precizez ca pilonul este foarte solid, nu e nevoie de ancorare iar coborirea o fac pe fatada blocului eu fiind la etajul 7 din10, dar tot intra peste 20 m cablu.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde 4x1ad » Dum Sep 12, 2021 5:27 am

@YO2BYB: e foarte bine ca ai dat drumul la trafic. Acum poti sa experimentezi si sa sezizezi avantajele si dezavantajele fiecarui tip de antena, atat la emisie cat si la receptie.
Ma bucur ca ai o atitudine constructiva si sper ca dupa LW si CP-5 sa mai experimentezi si alte tipuri de antene filare si verticale. Vei ajunge si la cateva concluzii operative importante. De exemplu, antenele cu care ai inceput sunt antene de tip "entry level" care au randamente de radiatie destul de neperformante, potrivite pentru prima perioada din cariera de radioamator. CP-5 este o antena foarte scurtata, cu trapuri cu pierderi foarte mari (multe zeci de procente).
La fel si metoda radialelor scurtate cu trapuri este una foarte ineficienta, care face antena sa fie potrivita doar in cazuri cu locatii extrem de mici.
Nu te astepta la rezultate deosebite la DX pana nu vei folosi verticale mult mai putin scurtate, cu trapuri oarecum clasice cu pierderi mai mici (diametre mult mai mari, sarma mai groasa si pas intre spire mai adecvat) si minimum 3 radiale (per banda) aplecate si nescurtate, in sfert de lungime de unda, in configuratia asa-numita "vertical cu radiale elevate". Inaltimea punctului de alimentare fata de acoperisul de beton armat este si ea foarte importanta.
Va fi interesant sa studiezi si nivelul zgomotelor pe diferite benzi cu diferite antene cu polarizare verticala sau orizontala la diverse ore ale zilei sau performantele unor antene care acopera un numar mai redus de benzi.
SWR-ul este foarte important pentru ca reprezinta gradul de adaptare pe traseul de emisie dar trebuie evitata evaluarea antenei exclusiv dupa marimea SWR-ului; cei mai importanti parametri sunt cei legati de eficienta de radiatie a antenei. O antena poate avea un SWR bun dar sa radieze extrem de precar. Din fericire, astazi avem acces la mai multa informatie de valoare tehnica reala si ne putem feri de multiplele legende urbane ale diverselor epoci de aur.
Ma opresc aici pentru ca discutiile despre antene sunt ca amintirile din armata, fara sfarsit ;) .
Rabdare si succes in experimentari.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Dum Sep 12, 2021 1:17 pm

Cu siguranta o analiza comparativa intre cele 2 tipuri de antena care le folosesc acum se justifica din plin poate si o verticala portabila hfp1 care o montez uneori pe balcon,are cam 2 metri jumate complet desfasurata si o bobina reglabila si aceasta lucreaza fara probleme in spatiul european.apoi mai vedem...
73 YO2BYB

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Dum Sep 12, 2021 1:38 pm

HFP1
Fişiere ataşate
20210912_132159.jpg

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo3gfh » Dum Sep 12, 2021 5:27 pm

Salutare!

La sfaturile foarte bune primite nu aș mai adăuga decât că, având în vedere condițiile actuale de propagare, va trebui să te înarmezi cu multă răbdare la vânătoarea de DX, mai ales dacă folosești antene modeste, modurile de lucru clasice și puteri mici.

Chiar dacă nu ești un împătimit al modurilor digitale, merită să faci măcar recepții, ca să vezi cam "ce se aude" și de unde. FT8 este în prezent foarte popular și te poate ajuta în studiul propagării.

Mult succes, 73!

YO3GFH op. Adrian

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo4hgx » Lun Sep 13, 2021 12:16 pm

Ce asteptari sa ai de la o verticala de 3.6m cu cate un singur element radial de 1.8m per banda? Ma refer in special la banda de 40m. Sigur, orice antena e mai buna decat nici o antena… dar in cazul de fata pana si un dipol la inaltime decenta va fi mult mai performant (chiar si in plan axial), si asta la o fractiune din pret. Dar deja probabil ai aflat asta din comparatiile cu LW. Recomand simularile comparative, 4NEC2 e gratis si nu e atat de greu de invatat precum pare la prima vedere. Succes! Marian

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Mar Sep 14, 2021 11:08 am

Ai dreptate Marian dar alegerea am facut-o constient in sensul ca locatia fiind in buricul targului n-am vrut sa atrag atentia prea mult dar totusi sa experimentez o verticala.nu aveam asteptari pentru banda de 40 care e cat de cat ok pe LW chiar si pe 20 m.asteptari aveam pentru benzile de 15m,10m si 6m.stii carei surpriza?nasol, be benzile astea nu am deloc activitate,zero, n-am auzit o vorbulita acolo .La instalare am avut o problema la un radial cu filetul, s-a incalecat(pozitia dificila),ca sa nu demontez antena am incercat sa refac filetul cu un surub... l-am strins cam prea tare... e posibil sa fie din cauza asta? sincer nu stiu cum arata bobina din interior acolo la punctul de alimentare.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo3gfh » Mar Sep 14, 2021 12:49 pm

Presupunând că analizorul de antenă ți-a indicat că totul e ok și că poți ieși în emisie, nu cred că e vreo problemă cu antena. Mai degrabă aș da vina pe condițiile de propagare, care, cum am spus și mai sus, sunt foarte slabe, mai ales pentru benzile superioare. Tot din acest motiv, multă lume a migrat către modurile digitale "moderne" (FT8 de exemplu) care oferă șanse mult mai bune de DX.

În cazul benzilor de 6 și 10 metri, va trebui să urmărești apariția fenomenului E-sporadic ca să auzi ceva, deși, cu o antenă fără câștig, rezultatele vor fi modeste (nici eu n-am mai auzit nimic de o grămadă de vreme :) ).

Banda de 15 metri "benzinește" din an în Paște, dar nici aici nu e prea roz.

17 metri mai oferă surprize plăcute, dar aci n-ai antenă - având în vedere că ai acces pe acoperiș, poate n-ar strica să încerci să faci un vertical simplu pe un băț de undiță.

În 30-31 Octombrie are loc concursul CQ WW DX în SSB, atunci vor fi o grămadă de stații în eter și poți verifica ce auzi în 15 și 10 metri.

Asta e, din păcate condițiile actuale nu sunt încurajatoare pentru cineva la început de drum, dar ciclul solar 25 este pe palierul ascendent, așa că sunt speranțe. Când e liniște prin benzi, caută și citește materiale despre propagarea în HF, să-ți mai treacă supărarea :)


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori