instalare antena verticala diamond cp5hs

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo8rpu
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Feb 21, 2015 7:57 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo8rpu » Mar Sep 14, 2021 1:01 pm

Folosesc o antena CP6 care are in plus si 80m fata de CP5. In benzile superioare inca nu ati auzit nimic pentru ca nu este propagare. :D Daca pilonul antenei este pus la pamant, nu vad rostul izolarii de antena. Radialele se strang usor la mana pana la capat, apoi piulita de blocare este cea care se strange la cheie.
Fişiere ataşate
Untitleder.png
Untitleder.png (772.93 KiB) Vizualizat de 3615 ori

yo3xx
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 20, 2014 10:01 am
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo3xx » Mar Sep 14, 2021 3:20 pm

yo2byb scrie:asteptari aveam pentru benzile de 15m,10m si 6m.stii carei surpriza?nasol, be benzile astea nu am deloc activitate,zero, n-am auzit o vorbulita acolo .


Salut, chiar acum (ora 12 UTC), banda de 15m e foarte deschisa spre Est, se aud si am lucrat o gramada de japonezi, VU, HS etc., in telegrafie ce e drept (faciliteaza legaturi la mai mare distanta decat SSB, in conditii similare de propagare).
Antena e una directiva, dar puterea e doar 100W si merge foarte bine, controale de la 559 la 599 din zona Asiei de Est si Sud-Est.

73 si nu te lasa, spor la treaba!
Mircea YO3XX

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Mar Sep 14, 2021 5:01 pm

De lasat nu ma las, pina la urma experimentarea e activitatea de baza a radioamatorului si uneori te si rasplateste.

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Joi Sep 30, 2021 1:00 pm

CAROLINA WINDOM.gif
CAROLINA WINDOM.gif (5.57 KiB) Vizualizat de 3245 ori
Dupa 2 saptamani de folosire a venit si timpul de a trage si niste concluzii.desi rezultatele nu au fost cele visate pot spune ca a fost un experiment reusit.Peste asteptari a fost banda de 40m care a mers chiar mai bine decat cea de 20m,ambele au fost cam la acelasi nivel cu rezultatele obtinute cu LW END FED de 38 metri lungime ce o aveam pe bloc dar cu o largime de banda mai modesta,deci nu acopeream cu un swr f bun intreaga banda cum face LW END FED(aproximativ). In principiu pentru benzile dedicate nu necesita antena tuner. Am putut lucra cam tot spatiul european,DX-uri nu.Am receptionat de cateva ori statii din japonia si brazilia dar nu am reusit sa "sparg" pile-up-ul...benzile superioare f. slaba activitate,doar in banda de 15m am avut ceva activitate dar slabut,inteleg ca nu este propagare.
Deci avem de a face cu o antena verticala de doar 3.6m,f.usoara,o poti instala singur fara ajutor.Asa cum zice si fabricantul antena se autosustine la vanturi de pina la 160km/ora,deci nu necesita ancorare.inaltimea minima de instalare este sub 2m,daca catargul este scurt si solid nu necesita nici acesta ancorare,acesta e un mare avantaj.CP5HS este recomandata pentru cei care nu au un spatiu adecvat pentru experimente mai ample,mult mai discreta decat altele... poate fi folosita si in portabil.la reglaje am folosit analizorul dar lungimea radialilor recomandata de producator a fost ok,oricum reglajul se face f.usor prin modificarea lungimii radialilor.Momentan am dat jos antena si am pus-o la cutie,o remontare acum nu imi ia mai mult de o jumate de ora.Poate o voi monta din nou sau poate o voi da cuiva la un pret atractiv ca sa merite.Oricum acum am nevoie de catargul ei pentru urmatorul experiment care va fi o filara de mare succes se spune si anume CAROLINA WINDOM.Desi nu o sa pot sa o ridic la inaltimea ideala de dragul experimentului m-as risca dar bineinteles ca incep si aici cu doua dileme si poate ma ajutati sa le dezleg.desi am spatiu in lungime si pentru varianta in banda de 80m e probabil ca radiantul vertical coaxial de aprox.6m care se termina cu CHOKE-ul de eliminare al CMC(balun1:1) sa stea pe suprafata acoperisului,probabil si vreun metru si ceva din radiantul coaxial vertical pentru ca nu cred ca ma pot ridica cu punctul de alimentare(balun4:1) mai mult de 5 metri.inrebarea e daca aceasta situatie poate afecta major parametrii antenei,daca da voi merge pe varianta in banda de 40m pentru ca la aceasta radiantul vertical e de doar aprox.3m.
A doua dilema este in legatura cu catargul de sprijin a punctului de alimentare,poate fi din metal sau trebuie neaparat nemetalic?

yo2byb
Mesaje: 12
Membru din: Dum Oct 18, 2020 2:13 pm
Contact:

Re: instalare antena verticala diamond cp5hs

Mesajde yo2byb » Dum Oct 17, 2021 3:02 pm

Intre timp am citit o sumedenie de recenzii si alte teorii despre antene windom asa ca am gasit si raspunsuri la dilemele mele.am baluns pentru antena asa ca trebuie doar sa vad ce varianta de windom voi alege si cum o sa o instalez pe bloc.intre timp am si o antena monoband bazooka pentru banda de 20 m, cred ca o sa o testez prima pe ea. sa vedem ce o iesi,73.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori