Impamantatre la bloc

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Impamantatre la bloc

Mesajde YO4DEQ » Mar Noi 30, 2021 1:15 pm

Pentru cei care au rezolvat aceasta problema m-ar interesa cum au procedat, ce artificiu au adoptat (sau adaptat).La parter se rezolva mai usor, dar la etajele superioare devine o problema. Am incercat cateva ,, artificii ,, dar rezultatele nu prea au fost multumitoare. Apreciez diferitele pareri , sfaturi inspre rezolvarea acestei probleme. Doresc o rezolvare practica. Cu multumiri Peter

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Impamantatre la bloc

Mesajde YO4BKM » Mar Noi 30, 2021 4:09 pm

Depinde la ce serveste impamantarea. Daca serveste pentru protectie fata de sarcinile electrostatice, poate fi facuta fara pretentii, este suficient sa se monteze un conductor care sa conduca la pamant. La fel si daca daca este necesar nulul de protectie electrica, nul care de obicei lipseste la bloc.
Daca se foloseste in relatie cu antena, cum ar fi de exemplu legarea carcasei aparatului si a tresei coaxialului la pamant, lucrurile sunt destul de complicate deoarece conductorul are reactanta mare. Pentru astfel de cazuri am intalnit cateva scheme care folosesc un fel de contragreutati artificiale realizate cu ajutorul armaturilor din dusumea sau din pereti, daca blocul are pereti amati si nu ziditi din caramida. Dar si in acest ultim caz se poate folosi dusumeaua sau placa balconului. Nu este necesara legatura electrica la armaturi ci se intind conductori pe dusumea, de preferat infasurati sub forma de spirala pentru o suprafata cat mai mare la cuplajul cu armatura, ceva in genul contragreutatilor care se intind pe pamant. Unii au folosit folii de "staniol" alimentar. Nu este la fel de eficient ca un pamant natural, dar ajuta. Cand am facut trafic in conditii de bloc (etaj 2/7 sau 4/4) am folosit numai antene LW (42m) legate la un PA cu tuburi si filtru PI iar schema a mers destul de bine in toate benzile, nu foloseam cablu coaxial, antena se lega direct la statie si strabatea prin apartament maxim 60 cm, cat de la masa de lucru la rama ferestrei prin care iesea pana la aticul blocului de peste drum.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Impamantatre la bloc

Mesajde yo5fmt » Mar Noi 30, 2021 7:13 pm

Foarte bune observațiile lui Tavi! Și eu am avut această problema: stau la primul etaj de locuințe dintr-un bloc de 12 etaje. Sub mine două nivele comerciale cu înălțime mărită. Deci pentru împământare ca la carte nici o posibilitate. Așa că am renunțat complect la ideea împământării. Din punct de vedere electric am rezolvat astfel: am legat, cu fir gros, șuruburi și șeibi zimțate, TOATE aparatele, începând cu alimentatorul, stațiile, finalul, antena tunerul si calculatorul. Apoi acest fir l-am legat la nulul de protecție al blocului (din fericire blocul/apartamentul are din construcție asigurat acest fir) Ca să evit formarea buclelor, la toate cablurile de alimentare ale aparatelor am eliminat plotul de împământare. Altă împământare în shack nu am. Sus la antene nu am nici un fel de împământare. Asa am evitat "invitarea" descărcărilor electrice. O fi bine? O fi rău? Nu știu, dar din 1994, de când antena e pe bloc, nu am avut nici o problemă. Deși este cea mai înaltă clădire din zonă. La intrarea în casă am o cutie de joncțiuni, când nu folosesc stația, pur și simplu deșurubez conectorul cablului și îl las să atârne în gol.
73 de Vasile

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: Impamantatre la bloc

Mesajde YO4DEQ » Mar Noi 30, 2021 10:49 pm

Impamantarea imi este necesara pentru toata aparatura folosita in,SHACK-ul meu. Momentan din lipsa de altceva folosesc nulul de protectie de la instalatia electrica, bun intr-un fel dar ,,baga,, ceva zgomot in banda de 80m. As incerca un -artificial ground- sa vad ce eficacitate are. Am inceput constructia lui in regim home-made. Multumesc celor care au incercat sa ma ajute. 73 Peter

yo3hbn
Mesaje: 24
Membru din: Lun Mai 30, 2011 6:47 pm
Contact:

Re: Impamantatre la bloc

Mesajde yo3hbn » Lun Dec 13, 2021 4:00 pm

Cu ani în urmă am avut probleme cu împământarea unui QRO de 1kW cu control digital. La un anumit moment pe varf de modulație se bloca în efect Larsen și singura soluție era să-l scot din priză! I-am atașat trei bucăți de cablu 1.5mmp stil veioză, lambda/4 pentru 20m, 10 MHz, 40m și 80m. Orice fel de perturbații au încetat instantaneu! De remarcat că înafara segmentului ptr 20m, dispus în L de-a lungul peretilor, restul bucăților de cablu erau mai mult sau mai puțin colac-morman, prin colțurile camerei. Și totuși a funcționat aproape un deceniu fără probleme! 73! Tudor

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: Impamantatre la bloc

Mesajde YO4DEQ » Lun Dec 13, 2021 4:09 pm

Multumesc Tudor am sa incerc si aceasta metoda. Nu am probleme decat in 80 m , seara . 73 Peter


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori