Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde n2yo » Lun Dec 20, 2021 9:19 am

Sambata trecuta (18 decembrie) am dat si eu o mana de ajutor la optimizarea dimensiunilor unei antene Yagi cu 6 elemente pentru banda de 20 de metri care urmeaza sa fie montata pe un pilon rotativ de aproximativ 50 de metri inaltime. In total 3 astfel de antene vor fi atasate de pilon si vor putea fi folosite in diverse configuratii de catre statia S&P de la pozitia de 20 de metri.
Masuratorile s-au facut cu antena fiind ridicata aproximativ la inaltimea nominala, dupa care s-a coborat, ajustat, apoi ridicat iarasi... si tot asa. Nu am numarat, dar cred ca au fost 10-12 iteratii pana sa se obtina un SWR minim. In final antena a ramas la sol pentru ca urma sa vina ploaie. Ramane sa o montam pe pilon data viitoare. Am inclus un scurt fimulet edificator si cateva poze.

73 de Ciprian N2YO


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

PXL_20211218_164121401.jpg
PXL_20211218_164121401.jpg (97.32 KiB) Vizualizat de 3812 ori
PXL_20211218_163349100.jpg
Dave N3AC (stanga), Mike KA4RRU (dreapta)
PXL_20211218_163349100.jpg (161.43 KiB) Vizualizat de 3812 ori
PXL_20211218_163356393.jpg
Dave N3AC (stanga), Mike KA4RRU (dreapta)
PXL_20211218_163356393.jpg (98.96 KiB) Vizualizat de 3812 ori
PXL_20211218_163402246.jpg
PXL_20211218_163402246.jpg (142.33 KiB) Vizualizat de 3812 ori
PXL_20211218_163408509.jpg
PXL_20211218_163408509.jpg (185.46 KiB) Vizualizat de 3812 ori
PXL_20211218_163459522.jpg
PXL_20211218_163459522.jpg (186.81 KiB) Vizualizat de 3812 ori

PXL_20211218_164121401.jpg
PXL_20211218_164121401.jpg (97.32 KiB) Vizualizat de 3812 ori
Fişiere ataşate
PXL_20211218_163504429.jpg
PXL_20211218_163504429.jpg (40 KiB) Vizualizat de 3812 ori

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde YO4BKM » Lun Dec 20, 2021 1:50 pm

Impresionant ... chiar si in tara zgarie-norilor.
De curiozitate am incercat sa aflu dimensiunile ei din film si din poze si sa incerc, cu mare aproximare, un calcul al castigului care se pare ca este in jur de 8 dBi (cca 5.9 dBd).
Am citit ca ati optimizat dimensiunile antenei, cred ca ati plecat de la o antena proiectata "dupa manual" sau cu vreo aplicatie, altfel ar fi fost si mai multe incercari. Ca sa-mi dau seama de aproximarile facute pe model m-ar interesa ce anume au vizat modificarile, lungimile elementilor, pozitionarea lor sau ambele. Am impresia ca ati folosit si o linie de adaptare conectata direct la dipol, dar mi se pare prea scurta. In al doilea rand ma intereseaza cat de mari sunt atenuarile pe cei minim 52-55 m de cablu coaxial, din datele despre cabluri pe care le am eu acestea ar ar fi, in cel mai bun caz, de 1---1.3 dB (inaltimi mai mari si cabluri lungi) pe cand la un cablu de cca 25 m atenuarile ar fi cca jumatate.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde 4x1ad » Mar Dec 21, 2021 7:46 pm

@N2YO:

Foarte frumoasa constructia mecanica iar pilonul de 2.5 x λ permite un stack chiar de 4 monobanduri cu un larg spectru de unghiuri de elevatie (TOA).
Nu ma indoiesc ca NR4M poate mobiliza un grup de radioamatori cu experienta practica si teoretica dovedita in astfel de proiecte deloc simple.
Totusi sunt nedumerit de numarul foarte mare de iteratii. Din experienta mea practica, un Yagi monoband de genul vazut in fotografiile tale, poate fi adus la un SWR foarte bun (<1.5) in 2 iteratii maximum, cu conditia ca designul antenei sa o permita. Poate la o antena Yagi multiband, sa fie necesare 1-2 iteratii in plus prin care sa se modifice lungimea elementelor Driven si doar in cazuri mai rare si a celorlalte elemente. Dar din doua iteratii se poate stabili cu suficienta acuratete numarul de centimetri necesar pentru o schimbare de 50KHz. Am instalat la mine, la club si la diversi amici nu putine antene Yagi printre care si un numar de Optibeam-uri. Primele au fost OB7-3, OB11-3 si OB2-40 care nu au avut nevoie de nici o ajustare. La OB5-20 am avut nevoie de o singura coborare din cauza unei asamblari gresite. Am construit cu succes in regim home-made si cateva OB7-3 si si OB11-3. La antenele Yagi multiband cu trapuri, numarul de iteratii poate fi ceva mai mare, functie de numarul benzilor acoperite si experienta echipei de instalare.

As dori sa va semnalez (FYI) tie si amicilor de la NR4M existenta unor noi tehnici de design ale antenelor YAGI monobanda care au performante superioare si necesita un numar foarte redus de iteratii la instalare. Este vorba de metoda de plasare foarte apropiata a unui tandem format din elementul Reflector si elementul Driven si alimentarea lor cu o linie simpla de fazare incrucisata, un balun 1:1 si un stub fix (nu necesita reglaj) doar pe Reflector. La un loc cu un algoritm de plasare a tuturor elementelor pe boom diferit de cele clasice, aceasta metoda permite obtinerea unei de performante de radiatie superioare (castig si raport F/B) la un loc cu un SWR redus pe toata banda. Avantajul este ca atat castigul cat si raportul F/B pot atinge simultan (!!) valorile maxime permise de design fara a trebui sa se i-a decizii carui parametru sa i se dea prioritate - iar SWR-ul va fi minim (<1.5). Un alt produs secundar pozitiv al metodei este si mentinerea constanta a valorilor G si F/B in toata banda, spre deosebire de design-urile clasice unde exista o valoare maxima la o singura frecventa, in rest inregistrandu-se o cadere destul de mare atat pentru G cat si F/B.
Un exemplu pentru aceasta metoda este antena Optibeam OB6-20R care prezinta un castig de 8.8dBd (FreeSpace) si 15.9dBi@20mh (Real Ground) precum si un impresionant F/B de 36dB!! Totul cu 6 elemente pe un boom de 16m, asemanator ca dimensiuni antenei de la NR4M. Un amic de-al meu din Europa a instalat aceasta antenna la 20m inaltime fata de sol cu doar o singura iteratie. De mentionat ca pentru inaltimi de 14-23.5m, nu a fost nevoie de nici o ajustare a dimensiunilor elementelor, cu atat mai mult a distantei dintre ele pe boom (semn de modelare/simulare eronata). Pe un pilon de 50m, va fi insa nevoie de un un alt set de lungimi pentru tandemul Reflector-Driven element (poate si restul elementelor directoare). Oricum, instalarea unui stack eficace va necesita dimensiuni usor diferite la fiecare din antene din cauza interactiunii reciproce si inaltimilor diferite si scopul specific atribuit stack-ului.
Ca de obicei, dezavantajele antenelor Optibeam sunt costul ridicat si greutatea marita de calitatea materialelor folosite. Dar unele dintre ele mai simple pot fi construite home-made de cei cu spatiu, abilitati mecanice si logistice - la doar fractiuni din pretul original. Eu am facut-o si avand in vedere ca materialele (aluminiu si izolatori) se pot procura astazi destul de usor si in YO, am ajutat si cativa amici s-o faca.

73 si success,
Morel 4X1AD ex.YO4BE

P.S.: chiar si in cazul folosirii de pasta Penetrox “A”, nu mi se pare oportuna folosirea de jumpere din tabla de cupru intre balun si elementul Driven din aluminiu. Intr-un timp nu prea lung, sub actiunea intemperiilor si a factorilor contaminanti, jonctiunea va deveni o sursa iritanta de zgomote electrice la receptie. Tabla de aluminiu de 2mm grosime este perfect utilizabila in acest punct.
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde YO3ITI » Mie Dec 22, 2021 12:20 am

Radioamatorism adevărat, nu mâncătorii și alte mizerii.
Mulțumim, Ciprian, pentru acest articol minunat.

73 de Miron
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde n2yo » Mie Dec 22, 2021 7:05 am

Am vorbit la telefon cu Steve NR4M si mi-a spus ca o sa raspunda la intrebarile legate de proiectarea, instalarea si exploatarea antenelor de pe acest pilon intr-un articol pe site-ul lui. Cand apare articolul, o sa pun un link aici.
Eu am dat doar o mana de ajutor la treburi sambata, nu am fost implicat in proietare, constructie, reglaje. Ca sa raspund la cateva intrebari, atenuarea totala pe cablul coaxial va fi de aproximativ 1 dB la acea frecventa, Steve folosind cabluri de foarte buna calitate. S-au facut mai multe reglaje si masuratori pentru a aduce impedanta la valori minime pentru SWR, din cate am inteles la 14050 kHz valoarea este sub 1.1. Dave N3AC a extras mai multe diagrame Smith de-a lungul masuratorilor pe care NR4M le va include in articol. Referitor la jumperele din panglica de cupru, Steve mi-a spus ca acestea nu fac contact direct cu teava de aluminiu, legatura facandu-se prin intermediul unor piese din otel inoxidabil.

73 de Ciprian N2YO

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde YO5AVN » Mie Dec 22, 2021 6:43 pm

"la cele din panglica de cupru, ....... nu fac contact direct cu teava de aluminiu, legatura facandu-se prin intermediul unor piese din otel inoxidabil" - = teoretic - MAI rau - se formeaza doua pile galvanice respectiv unul Al/INOX inseriat cu unul Inox/Cu - ambele cu diferente de potentiale electrochimice relativ mari.

yo2cfs
Mesaje: 54
Membru din: Dum Ian 24, 2016 1:45 pm
Contact:

Re: Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde yo2cfs » Vin Dec 24, 2021 2:00 pm

E mai rau pe saracie, daca se folosesc papuci sau tuburi pentru sertizare merge fara probleme, este solutia industriala la jonctionarea conductorilor de energie la trecerea de la Cu la Al.
Exista si tuburi pentru sertizare Cu-Al dedicate cu o parte de Cu cealalta din Al chiar si fara sertizare :
https://www.aliexpress.com/item/4000107 ... ee09b3a163

Si in fapt daca nu exista umiditate, conexiuni Cu-Fe-Al functioneaza perfect.
Cea uzuala este surub, saiba Fe, ochet Al, saiba otel, ochet Cu, saiba Fe si piulita, folosita de electricieni de cind lumea.

Ex:
https://gerkonelectro.ro/product/klauke ... u-bariera/
https://gerkonelectro.ro/product/klauke ... tal-cu-al/
Sau chiar saiba dedicata:
https://gerkonelectro.ro/product/klauke ... ibe-cu-al/
:D

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde 4x1ad » Vin Dec 24, 2021 4:03 pm

@YO2CFS: diferenta de potential electrochimic exista oricum intre metale atat de diferite. Adica micul generator de tensiune produce murdarie spectrala tot timpul. Umiditatea si diversii agenti contaminanti doar accelereaza procesul creearii unei pseudo-diode si complica si mai mult fondul zgomotelor electrice locale. Nu tot ce e valabil si traditional la electricieni se potriveste si in aplicatii radioamatoricesti delicate. Pe electricieni nu-i deranjeaza sau intereseaza niste mici mizerii spectrale de ordinul microwattilor care insa sunt suficiente sa amarasca viata unui radioamator pe partea de receptie.
Sarbatori Fericite.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde YO4BKM » Vin Dec 24, 2021 4:19 pm

Am intalnit combinatia Cu-Al de foarte multa vreme. Prin anii '87-'88 eram tehnolog sef la Intreprinderea de Motoare Electrice din Pitesti (cea mai mare parte din productie era pentru masinile de spalat rufe automate si mergeau la export vest) cand Centrala Industriala de profil (cu sediul la Electroputere Craiova) ne-a cerut sa asimilam si motoare electrice de c.a. monofazate, doua turatii, cu bobinaj din aluminiu, "in afara" se foloseau. Si a trebuit sa sudam capetele bobinajelor din aluminiu atat intre ele cat si la cablurile litate din cupru si sertizate la papucii de alama din cutia de borne. Conductorii din cupru se sudau manual pe banda de bobinaj cu flacara oxiacetilenica si adaos din aliaj Cu-Ag (2% Ag) fara se mai se faca dezizolarea. La conductorii din aluminiu se folosea dezizolarea chimica apoi o sudare cu ultrasunete, am avut norocul sa gasim la TIB din acei ani o oferta de masina de sudat cu ultrasunete, Al cu Al sau Cu cu Al sub forma de fire sau benzi. O alta varianta ar fi format-o conectorii numiti AMPLIVAR care nu se fabricau in Romania dar nu era permis importul chiar daca nu costau mare lucru.
Masinile de spalat functioneaza in medii adesea umede.
Pe de alta parte, motoarele aveau restrictii severe privind nivelul de paraziti radioelectrici care puteau proveni fie din anizotropia tablei pentru tole (se contracara prin rotirea pachetelor de tole din stator), din modul de bobinare (bobinajul buclat radia mai putini paraziti dar nu se preta la automatizare, cel ondulat era acceptat cu conditia scaderii drastice a pretului) cand se facea comutarea bobinelor pentru schimbarea sensului de rotatie sau turatiei dar si din contacte imperfecte la cutia borne.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2cfs
Mesaje: 54
Membru din: Dum Ian 24, 2016 1:45 pm
Contact:

Re: Ajustarea unei antene Yagi la NR4M

Mesajde yo2cfs » Vin Dec 24, 2021 4:41 pm

4x1ad scrie:@YO2CFS: diferenta de potential electrochimic exista oricum intre metale atat de diferite. ...

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE


Bineinteles ca exista aceasta posibilitate insa o conditie absolut necesara este pastrarea curateniei la imbinare si apoi un mediu perfect uscat.
La ora asta acele tuburi de sertizare sint perfect sigure si fara zgomot inclusiv in Rf.
Sertizarea se face Al pe Al si Cu pe Cu.
Mai mult decit atit exista si posibilitatea brazarii acelor materiale, Cu cu Al, inclusiv sudarea cu arc electric Al cu otel insa in cazul nostru n-are nici o relevanta.

Sarbatori fericite !!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori