Noutati EZNEC

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO5LQ
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 23, 2018 6:02 pm
Contact:

Noutati EZNEC

Mesajde YO5LQ » Dum Ian 02, 2022 3:34 pm

La multi ani prieteni!
Anul 2022 sa va aduca sanatate si toate cele bune!
Incep cu o veste buna: Roy Levallen, W7EL a anuntat, chiar pe 1 ianuarie 2022 ca renumitul soft EZNEC devine free (gratis)!!!
O veste buna pentru toti amatorii de modelari de antene.
Multumim Roy! Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!
Detalii pe http://www.eznec.com , unde puteti face download al ultimei versiuni de program: EZNEC Pro/2 v 6.0
Succes!
YO5LQ - Lucian Rob

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde yo3fff » Dum Ian 02, 2022 6:59 pm

La multi ani Lucian!

Multumesc pentru stire, nu stiam.
Laudabila initiativa lui Roy.

73 de YO3FFF
Cristi

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: NEC-5

Mesajde 4x1ad » Lun Ian 10, 2022 1:18 pm

Pentru cei interesati:

Cine asteapta ultima versiune V7.0 a softului EZNEC de la W7EL, iata un manual de la Livermore Labs cu ceva detalii despre noul NEC-5 :

https://ipo.llnl.gov/sites/default/file ... 092419.pdf

Programul EZNEC V7.0 (gratuit - dar fara suport tehnic) va lucra atat cu NEC-4.2 cat si cu NEC-5 (ambele licente sunt cu plata). NEC-5 costa US $110 pentru utilizatorii individuali necomerciali.

V7.0 va fi disponibil pentru download probabil in urmatoarele cateva zile.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde yo4hgx » Sâm Ian 15, 2022 12:57 pm

Poate imi scapa mie, recunosc ca nu am sapat prea adanc in noua versiune EZNEC insa tot nu gasesc functia de "optimizare". Mi-aduc aminte ca acesta a fost motivul pentru care am inclinat spre 4NEC2, in continuare la liber.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Functia de Optimizare la EZNEC v6.0

Mesajde 4x1ad » Dum Ian 16, 2022 3:34 pm

@YO4HGX: EZNEC Pro XX este un soft extrem de stufos care necesita o cantitate mare de timp pentru studiu si intelegere precum si un background serios in materie de antene si softuri de modelare/simulare.
In conjunctie cu licentele pentru NEC-4 de la Livermore Labs, EZNEC Pro a devenit softul esential pentru producatorii seriosi de antene (ex. Optibeam, JK Antennas, Force12 etc..).
Functia de “Optimizare” nu este implementata in felul cum o cunosti de la alte softuri gen 4NEC2 , MMANA-Gal etc.. Ea se face cu ajutorul unui program auxiliar numit “Auto EZ” care are o versiune DEMO gratuita care lucreaza cu EZNEC (cred ca de la v5.0 in sus). Programul complet trebuie achizitionat pentru US$79 de la AC6LA.
Merita sa citesti precizarile de mai jos.

https://ac6la.com/aeoptimize.html
https://ac6la.com/aepurchase.html

Succes,
73s de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde yo4hgx » Lun Ian 17, 2022 12:36 am

Multumesc Morel,

Lasand aspectul pecuniar deoparte, e mai bun? La prima vedere face exact acelasi lucru, dupa acelasi tipar (gain, f/b, swr, etc. pana la 100%).

73 Marian

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde 4x1ad » Lun Ian 17, 2022 2:42 pm

@YO4HGX:
Daca e mai puternic si cu mult mai multe features decat sa zicem, 4NEC2 sau MMANA Gal ? Cred ca da, dar depinde de utilizator. Daca esti profesionist si modelezi antene ca sa-ti castigi painea si untul, probabil ca vei dormi cu el sub perna. Dovada ca inginerii de la firme producatoare competitive il folosesc aproape exclusiv. Desi foarte avansat in versiunea de PRO NEC-4, este insa destul de neprietenos, foarte complicat si necesita studiu serios.

Daca insa esti radioamator mediu cu utilizari limitate si relativ simple, atunci fara indoiala ai sa preferi 4NEC2 sau chiar simplul si mai prietenosul MMANA Gal.

Si EZNEC are ca toate softurile de antene limite si limitari. In varianta PRO cu NEC-4 si AutoEZ, iti trebuie si un PC puternic, altfel imbatranesti langa el pana termina o serie de calcule. Posibilitatile de modelare si simulare, setarile extrem de stufoase si algoritmii rafinati in timp permit analize extrem de detailate, necunoscute la variantele mokka.

Exista posibilitatea ca pana prinzi experienta si-i cunosti functiile sa ti se para extrem de complex si cu multe date "inutile" pentru utilizatorul neprofesionist fara un bagaj de cunostinte foarte largit in materie de antene.

Nu am auzit inca daca NEC-5 (mult mai ieftin si se zice-mai bun decat NEC-4) poate fi comandat de la Livermore Labs de catre radioamatori din Europa de Est.

Eu unul nu folosesc decat foarte rar EZNEC, prea putin popular in afara SUA desi fisierele de tip .ez se invart prin toata lumea. Pentru ce am eu nevoie sunt suficiente 4NEC2 si chiar MMANA Gal (daca le cunosti limitele si chichitele). Poate daca eram mai tanar si cu mintea mai proaspata, cumparam si eu o licenta Livermore. Dar este enorm de mult de invatat.

Mai adauga faptul suparator ca de la 1/1/22 a disparut suportul tehnic original, W7EL abandonand proiectul din cauza varstei. Presupun ca in timp vor apare cativa radioamatori priceputi in domeniu care vor prelua stafeta intr-un fel sau altul.

Daca insa esti curios si neastamparat si doresti sa experimentezi si sa progresezi in domeniu, atunci fara indoiala este un challenge serios si dezirabil. Opreste si degradarea neuronilor. ;)

Apropo, pentru a construi si/sau evalua la nivel avansat o antena cu performante serioase, gain-ul, F/B si SWR etc..., nu sunt deloc suficiente.

73s de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde yo4hgx » Mar Ian 18, 2022 2:19 pm

Multumesc din nou pentru raspuns Morel,

4NEC2 este mai mult decat suficient pentru nevoile mele, chiar si asa, "simplu", mi-a luat ani buni pana i-am descoperit toate chichitele si bug-urile. Intradevar, primul contact este socant, pe langa abudenta de informatii interfata este extrem de stufoasa si neprietenoasa insa si beneficiile sunt pe masura.

Nu cred ca ma mai complic cu EZNEC, si asta nu din cauza ca e scump (desi am citit ca nimi macar nu mai poti cumpara NEC-4 chiar sa vrei) ci pentru ca are cam aceleasi facilitati ca si 4NEC2 insa meniurile sunt complet diferite si pur si simplu nu mai am rabdarea si timpul sa le descopar. Sunt sigur insa ca se vor gasi "intreprinzatori" care sa preia "afacerea" si daca se va reveni cu un pachet atragator poate ca ma voi razgandi.

M-ai facut curios, de ce alti parametri este nevoie in evaluarea unei antene in afara de: SWR, Gain, F/B, F/R, R, X, Eff ?

Cu respect,
yo4hgx

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde YO3ITI » Mar Ian 18, 2022 4:04 pm

yo4hgx scrie:...
M-ai facut curios, de ce alti parametri este nevoie in evaluarea unei antene in afara de: SWR, Gain, F/B, F/R, R, X, Eff ?

Cu respect,
yo4hgx


https://en.wikipedia.org/wiki/Antenna_measurement

FYI
73
====================
73 de YO3ITI

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Noutati EZNEC

Mesajde yo4hgx » Mar Ian 18, 2022 7:27 pm



Ma refeream la parametri pe care ii ofera 4NEC2 pentru functia de optimizare, cu siguranta Morel a inteles sensul intrebarii. Nu intru in alte amanunte pentru ca am presupus ca putem discuta de la un anumit nivel de cunostinte si experienta in folosirea unui soft NEC, fara trimiteri la Wiki...

73 de yo4hgx


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori