Probleme antena Hexbeam

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo5pth
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 30, 2016 1:27 pm
Contact:

Probleme antena Hexbeam

Mesajde yo5pth » Dum Iul 24, 2022 11:22 pm

Buna,
Am o antena Hexbeam fabricatie poloneza, se acorda fara tuner in benzile superioare, de la 17m in sus, dar de cateva zile am observat ca nu mai face asta si fara tuner SWR-ul merge la 2,5-3, puterea scazind corespunzator.
Ce-mi sugerati, sa fie un contact prost la mufele de cablu coaxial, cablu partial intrerupt sau poate sa fie si alta cauza, vizual nu am observat nimic, antena fiind la cca 10m inaltime?

Va multumesc
73 de YO5PTH, Nelu!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Probleme antena Hexbeam

Mesajde YO4BKM » Lun Iul 25, 2022 8:29 am

Bun, Nelu YO5PTH
Nu sunt sigur daca motivul sta in ce arat mai jos, dar poate fi o cauza a dezacordarii antenei.
Impedanta unei antene depinde si de inaltimea sa fata de un sol conductor, inaltime masurata in lungimi de unda. Este posibil ca, datorita secetei, straturile conducatoare din sol sa fi coborat sub suprafata sa, marind inaltimea "electrica" a antenei.
Am observat de mult timp acest fenomen la antena mea dipol de la tara. Daca in lunile de vara o lasam seara acordata cu ATU extern (HM, actionat manual) pentru SWR=1 pe o anumita frecventa si reveneam la statie dimineata, pe aceeasi frecventa, dar cu vegetatia acoperita de roua, acordul trebuia modificat deoarece se modifica conductivitatea terenului de sub ea. La fel se intampla si daca, in zilele secetoase, stropeam vegetatia din curte. Sau daca, intre timp, ploua. Dezacordul nu era foarte mare, nu trecea de SWR=2, dar cred ca nici desebirile in ce priveste conductivitatea solului nu erau foarte mari de la starea uscata la umeda.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Probleme antena Hexbeam

Mesajde yo7mr » Lun Iul 25, 2022 11:53 am

Salut voios de radioamator !

- referitor la cele mentionate drept sursa de defecte, poate fi orice cauza dintre cele mentionate, etc.
- pentru inspectia vizuala de la distanta, recomand folosirea unui binoclu :geek: metoda folosita la inspectia retelelor electrice sau pentru orice instalatie pe care trebuie sa o inspectam distant si atent, in vederea gasirii defectelor si pregatirea corespunzatoare cu metodele de rezolvare potrivite. Desigur, in tehnica depanarii, folosim metoda " de la simplu => la complicat " - Va doresc Noroc si Succes deplin ! Marian - Targu Jiu www.qrz.com/db/yo7mr
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo4fpf
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 24, 2013 5:43 pm
Contact:

Re: Probleme antena Hexbeam

Mesajde yo4fpf » Lun Iul 25, 2022 5:57 pm

O zi Buna !
Sanatate!

Draga OM Nelu,
Am o rugaminte la tine.
Daca ai timp trimite -mi te rog una , doua poze cu antena ta montata pe pozitie.
Ma intereseaza in special cum arata antena si mai putin locatia.
e-mail : yo4fpf@yahoo.com

Toate cele bune
de yo4fpf Dan qth Constanta

yo3cbz
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:01 am
Contact:

Re: Probleme antena Hexbeam

Mesajde yo3cbz » Mar Iul 26, 2022 7:30 am

Cu multi ani in urma am avut un Spiderbeam ,care la o chiciura mai serioasa a cedat si s-a facut bucati ,desi a fost cumparata de la sursa si era pentru stationar cu betele groase.Asa ca aveti grija.

yo5pth
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 30, 2016 1:27 pm
Contact:

Re: Probleme antena Hexbeam

Mesajde yo5pth » Mar Iul 26, 2022 4:09 pm

Buna tuturor,

Va multumesc pentru sfaturi, am scapat ieftin si am gasit hiba, o mufa PL 259 cu contact imperfect, noroc ca este accesibila si n-a fost aia din varful antenei.

Stima
73 de YO5PTH, Nelu!

yo4fpf
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 24, 2013 5:43 pm
Contact:

Re: Probleme antena Hexbeam

Mesajde yo4fpf » Mie Iul 27, 2022 9:36 am

O Zi Buna!

Sa te bucuri de antena.

Toate cele bune
de yo4fpf Dan Constanta


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 12 vizitatori