Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
yo8czo
Mesaje: 12
Membru din: Mar Noi 23, 2021 5:25 pm
Contact:

Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde yo8czo » Mar Iul 26, 2022 12:56 pm

Salutari tuturor,

Recent autorizat cl. 3, cer ajutor, sfaturi si recomandari unde (si daca am voie) sa montez o antena HF (ori mai multe, de ce nu).
Locuiesc la casa (Miroslava, Iasi) si dupa cum se poate vedea in imagini, terenul casei (30m x 15m) este incercuit cu rosu, iar punctele rosii marcheaza 2 stalpi din lemn folositi de un operator pentru fibra optica. Stalpii sunt montati pe drumul public de acces in cartier. Orientarea casei in spatiu se deduce usor, din primele imagini.

Imagine

Incerc sa gasesc o metoda prin care sa montez o antena HF folosindu-ma ori de cel mai apropiat stalp aflat la 15m distanta de casa (un capat legat de stalp iar celalalt legat de coama casei), ori intr-o forma care permite folosirea si de cel de-al 2-lea stalp, aflat la o distanta de 50m fata de primul.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Ce-mi sta mie pe creier este:
1) daca am voie sa ma folosesc de cei 2 stalpi din drum (aflati in proprietatea unui operator). Sunt curios atat de aspecte legale cat si de variante clandestine (daca ati trecut prin asta).
2) in functie de combinatiile folosite pe stalpi (daca exista posibilitatea asta), ce antene imi recomandati si ce materiale aditionale trebuie sa strang pentru montaj, ori la ce sa fiu atent
3) daca e prea complicat ori pur si simplu nu am voie sa ma folosesc de acei stalpi din drum, ce variante imi mai raman? Stalpi de 10m montati in colturile terenului iar apoi antena prinsa intre cei doi? Verticala montata pe unul din balcoane? Dar cum fac cu impamantarea?

Imi doresc QSO-uri in mai multe benzi, dar sunt deschis la compromisuri din lipsa de spatiu. Momentan doresc activitate in HF iar pe viitor VHF / UHF. Detin un Kenwood TS-440S si vreo 40m de cablu 50 Ohm.

Va multumesc in avans,
Laurentiu, YO8CZO

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde 4x1ad » Mar Iul 26, 2022 3:11 pm

@YO8CZO: despre selectarea antenelor pentru HF si amplasarea se poate vorbi ca despre amintirile din armata, zile in sir.
Pentru locatia ta, sugestia mea este sa eviti folosirea stalpilor publici care oricum nu sunt suficient de inalti pentru benzile inferioare (sub 14MHz). Imi este greu sa cred ca pe ei sunt agatate doar fibre optice nu si alte cabluri care pot fi perturbate cu usurinta sau care sa-ti introduca perturbatii in antena.
Trebuie sa decizi modurile de lucru preferate, nivelul de competitivitate dorit, bugetul disponibil, totul raportat la spatiul pe care-l ai precum si daca doresti antene filare sau de alt tip (verticale sau poate cine stie, chiar Yagi de dimensiuni reduse). Nu exista antene universal valabile si nici antene-minune.
Probabil ti se vor propune antene filare imbatabile, ieftine si simple, gen EFHW & Co. . Dpdv al performantei, e bine de stiut ca (desi necesar) nu este suficient deloc ca antena sa poata avea un SWR rezonabil pe cat mai multe benzi posibile; factorul cel mai important este randamentul de radiatie pe directiile de interes.
Intrucat suntem in anul de gratie 2022, sugerez sa nu incepi ca in anii ’60-’70 cu tot felul de antene submediocre mai mult sau mai putin improvizate.
Daca doresti sa incepi cu antene filare totusi, iti sugerez sa achizitionezi un pilon telescopic din fibra de sticla, de minimum 12m inaltime (gen Spiderbeam 12/18m sau altele comercializate de WIMO) pe care sa amplasezi o antena dipol multiband usoara (gen Kelemen, W3DZZ si altele comercializate de WIMO). Trebuie sa accentuez ca nu numai inaltimea la care este alimentat dipolul conteaza ci si inaltimea fata de sol a capetelor extreme.
Un compromis mai acceptabil dpdv al performantei sunt antenele verticale (cu toate avantajele si dezavantajele lor). Daca ai loc de radiale in sfert de Lambda, atunci ti-as sugera un Butternut HF9V sau HF6V, amplasat direct pe sol sau pe un mast de cativa metri. Verticalele Butternut sunt mai scumpe insa au cel mai redus nivel de pierderi.
Daca nu ai loc de radiale lungi, poti opta pentru alt compromis gen Cushcraft R-8 sau LZAV5B care folosesc in loc de radiale un camp de cateva radiale foarte scurte si care au o semnatura redusa la sol (evident in detrimentul randamentului). Exista si alte verticale multiband mult mai ieftine, gen Hustler 6BTV sau 5BTV care cer insa spatiu pentru radiale elevate sau pe sol. Daca cumva optezi pentru o verticala, iti sugerez sa eviti cele produse de Diamond sau MFJ. Mentionez ca in YO, Mitica YO9FNJ fabrica la comanda o verticala pentru 5 benzi care poate fi configurata atat cu radiale normale in sfert de Lambda cat si cu radiale scurtate de doar 2m lungime pentru locatii dificile.
Exista si antene mai avansate care ar avea loc in gradina ta insa ele necesita depasirea unor bariere psihologice precum si bugete mai consistente (ex. un pilon de 12m in fundul gradinii cu un Yagi Fivebander/Sixbander nu prea scump, cu boom scurt - gen LZ9-6 sau 9-6 de exemplu).
Nu am sugestii in ceea ce priveste vreo antena filara pentru 80m care sa aiba loc in spatiul de mai sus si sa ofere si o performanta cat de cat la inaltimi foarte joase.
Orice antena ai alege, va trebui sa accepti un numar mai mare sau mai mic de compromisuri.
In final, eu m-as orienta mai mult pe directia folosirii gradinii proprii.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 147
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde yo7mr » Mar Iul 26, 2022 3:43 pm

Salut voios de radioamator !

desigur, cea mai buna alegere este terenul din propia curte, atat cat este...
dupa cum ti-am sugerat si eu in e-Mail-ul trimis anterior.

indiscutabil, cele mai bune sugestii si sfaturi,
cele mai valabile ( pentru fiecare dintre noi ) sunt cele oferite de colegul nostru Morel .

- pentru debut, eu as recomanda inverted V , realizat pe acelasi pilon mentionat,
antena poate sa fie fan dipol sau dublet ( cu scarita / panglica ) folosit preponderent de catre radioamatorii de peste ocean, cu rezultate bine, adica impaca " capra cu varza " ...!

http://www.tehnium.org/2020/04/12/antena-v-intors/

- referitor la cele doua tipuri de antene recomandate de mine, eu am folosit de-a lungul timpului ambele variante, chiar in ultimii 3-4 ani, instalate la inaltimi chiar foarte joase, in plus deasupra unor plansee de beton, sub acoperis de tigla de beton, am fost surprins cat de bine radiau in eter, iar corespondetii ma receptionau la primul apel, desigur nu s-a pus problema de performanta ci doar de supravietuire a pasiunii, in conditii similare clandestinitatii, evident qso-urile ( in fonie ) s-au limitat la continentul propiu, insa nu a mai fost timp de experinte si joaca cu propagarea, pentru ca am fost desconspirat ;) acoperisul fiind propietate comuna...asadar trebuie multa indrazneala, fara oboseala...

Catarg de antena din fibra de sticla se gaseste si-n YO, eu recomand construirea unuia mai robust prin imbinarea foarte usoara a unor tevi de PVC-U, culoare gri ( folosite la alimentarea cu apa ) se gasesc la Romstal, am folosit cu succes acest material, foarte rezistent si-n mediul exterior...


Bafta si Succes ! - cu prietenie, Marian * 72 * ! http://www.qrz.com/db/yo7mr
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo8czo
Mesaje: 12
Membru din: Mar Noi 23, 2021 5:25 pm
Contact:

Re: Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde yo8czo » Mie Iul 27, 2022 2:13 pm

Va multumesc tuturor ca v-ati luat timp sa imi scrieti, atat aici cat si pe email (yo8czo@gmail.com), ma bucur mult de tot sa vad atat ajutor!

Am sa lamuresc, pe rand, cateva din aspectele pe care le-ati mentionat.

1) Stalpii din drum
- ei nu sustin alt tip de cablu decat fibra optica (verificat)
- nu mai iau in considerare un montaj de antena intre cei 2 stalpi care-s la distanta de 50m, insa iau in considerare (ca pe viitor) sa ma folosesc de cel de langa casa, sa experimentez poate un homemade EFHW in banda de 20m (pana la urma vreau sa ma si joc putin), si bineinteles ca actiunea va fi discutata si cu operatorul din teren, sa nu existe surprize ulterior

2) Benzi de lucru
- imi doresc QSO-uri diverse, trafic obisnuit care o sa-mi permita sa observ propagarea semnalului din propria locuinta, poate chiar chaser SOTA, iar in timp sa ma extind catre concursuri, trafic digital, etc.
- important acum e sa devin radioamator activ, indiferent de banda, si vreau sa fac asta fara multa investitie initial, ca mai apoi sa investesc si sa ma adaptez in functie de experiente

3) Solutia propusa
- am sa ma rezum momentan doar la propria gradina
- am analizat si comparat fiecare propunere venita de la voi, am incercat sa imi inchipui daca practic se pot aplica pe suprafata curtii si daca se potriveste financiar
- pentru moment am sa exclud banda de 80m din cauza spatiului limitat (posibil si cea de 40m, ca ea se incadreaza la spatiu, dar nu sunt sigur daca va avea randament ok la inaltimea capetelor extreme, si nu vreau sa montez ceva degeaba)

- am sa achizitionez un catarg de 12m de la Spiderbeam, impreuna cu una dintre antenele listate (nu sunt sigur inca pe care o s-o iau)
Spiderbeam 12m: https://www.wimo.com/en/spiderbeam-mast#?817=13166
Hari multiband dipoles, W3DZZ: https://www.wimo.com/en/hari-multiband- ... 1209=12911
Hari G5RV / ZS6BKW Antennas: https://www.wimo.com/en/hari-g5rv-zs6bk ... 30&656=905
Hari Windom Antennas: https://www.wimo.com/en/hari-windom-ant ... 1209=12943
Skip to the beginning of the images gallery
EAntenna Fan Dipoles: https://www.wimo.com/en/eantenna-fan-dipole#?906=8211

- catargul il voi instala in laterala ingusta a casei, foarte aproape de ea, pozitia fiind aleasa si din motiv ca este langa shack room
- casa are undeva la 8m inaltime iar catargul se inalta pana la 12m, bratele antenei vor fi prinse de gardul dintre mine si vecinul iar capetele bratelor se vor opri undeva la 2,5m de sol

Imagine
Imagine

Cablul coaxial pe care il am si care va face legatura dintre transcceiver si pana la antena, este de tipul Eupen 213 RT5 (destul de rigid, greu de manevrat). Daca aveti ceva detalii despre calitatea acestui cablu, va rog sa o impartasiti.

Imagine
Imagine

Exclud momentan antenele verticale din motiv de cost si instalarea care presupune stalpi ancorati sau fundatii, radiali, impamantare, etc. As vrea sa incerc si un loop antenna folosind 2 undite dar asta dupa ce am deja propunerea de mai sus montata.

Big thanks to 4X1AD, YO7MR, YO4AAC, YO8BDW !

'73 de YO8CZO

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde YO2AA » Mie Iul 27, 2022 7:45 pm

O recomandare pentru antenă în benzile joase este aceasta: https://www.ultimax-antennas.com/store/ ... ZOOKA.html care are o lungime totală a brațelor de 32 metri.
Pentru benzile superioare ar fi de reținut antena Qubicual Quad de la firma BIG SIGNAL:https://www.bigsignal.es/en/antennas/big-signal-2bs-5b-6.html
O altă antenă care e bună pentru spațiul restrâns din curte ar fi de la firma PROSISTEL ITALIA : https://www.prosistelshop.com/en/pst-1524tv-11.html
Foloseste numai cablu coaxial de calitate foarte bună LMR 400 pe care îl găsești la CHARMA CONECT sau ULTRAFLEX 7 pentru lungimi de maxim 25 metri.
73 de YO2AA Gratian
Ex YO2LRB

yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Re: Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde yo9dl » Mie Iul 27, 2022 10:01 pm

Antena, cumparata sau manufacturata, trebuie adusa la rezonanta iar pentru asta un analizor de antena este foarte util. Oferta este bogata, depinde doar de buget.O componenta esentiala a sistemului de antena este balunul. Poate fi cumparat sau construit, nu este mare filozofie, dar se pot face economii importante.
In general regulile pentru amplasarea unei antene sunt destul de stricte, dar daca vrei sa le respecti pe toate vei concluziona rapid ca nu ai spatiu pentru antena.Sfatul meu este sa faci rost de un bat de 6-10 m inaltime (lemn, metal, fibra de sticla) pentru un Inverted V in 80 m. Mai trebuie 2 x 19,5 metri de sarma litata pentru instalatii electrice (1,5mmp, culoare neagra), un cablu coaxial de 50 de ohmi si vezi ce iese, chiar fara balun. Pentru acord va trebui sa scurtezi bratele antenei (nu le tai, le faci ghem) si sa modifici unghiul dintre ele. Reglajul este migalos, dar vei obtine un rezultat bun. Cu analizorul vei “vedea”ce se intampla si in scurt timp vei dobandi experienta necesara. Inaltimea de 6-10 metri iti va asigura legaturi confortabile in spatiul YO.Cu antena dipol nu vei da gres niciodata, este simpla si eficienta. Pe acelasi coaxial poti pune in paralel dipoli pe diverse benzi.Cum sugera si Morel, orice antena este un compromis, important este sa ajungi sa intelegi ce inseamna compromis in spatiul de care dispui.
Succes!
Nelu YO9DL

Avatar utilizator
yo8czo
Mesaje: 12
Membru din: Mar Noi 23, 2021 5:25 pm
Contact:

Re: Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde yo8czo » Mie Iul 27, 2022 10:15 pm

Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi si recomandari. M-am decis sa dau comanda de urmatoarele de mai jos.

Catarg Spiderbeam 12m:
https://www.wimo.com/en/spiderbeam-mast#?817=13166
Antena dipol, 80-10m, 32m lungime, balun inclus, model Hari G5RV / ZS6BKW:
https://www.wimo.com/en/hari-g5rv-zs6bk ... 30&656=905
NanoVNA (dar asta nu garantez ca intra pe bugetul de luna asta, s-ar putea sa apelez la un coleg din YO8 pentru ajutor cu o masuratoare si reglaj):
https://www.wimo.com/en/nanovna-v2

O sa revin cu follow-up dupa primele rezultate.

73!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde YO4SI » Joi Iul 28, 2022 12:54 am

Explica celor din familie despre aceasta pasiune a ta. Sigur vor accepta ca in loc sa pierzi timp prin restaurante, sa te vada stand ore intregi cu castile pe urechi. Daca poti sa fredonezi o melodie, inseamna ca ai ureche muzicala si deci in mod sigur poti invata telegrafie. Sunt programe dedicate.Toate reglajele le faci cu puterea redusa la minim. Un adaptor de antena nu ar strica. Tcvr-ul sa "vada" mereu 50 de ohmi. Lungimea coaxului de alimentare a antenei este foarte importanta. La o antena multiband pot fi benzi in care sa ai RF pe toate alea. Calculatorul sa se blocheze. Un MFJ pamant artificial te poate ajuta. Si vezi ce mai vrea ANCOM-ul. Si ia si clasa a 2-a. Si chiar clasa 1-a. Sa ai libertatea puterii. Si nu uita: cei salvati de pe Titanic s-a datorat unui telegrafist... Sper sa ne auzim ! Eu apar doar in concursuri. 73s ! Mircea = yo4si.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde YO3ITI » Joi Iul 28, 2022 12:59 am

YO4SI scrie:[b]Explica celor din familie despre aceasta pasiune a ta. Sigur vor accepta ca in loc sa pierzi timp prin restaurante, sa te vada stand ore intregi cu castile pe urechi....


Mă amuză că, parcă, singura alternativă la radioamatorism e statul prin baruri sau restaurante. Desigur, înțeleg argumentația, dar parcă tot sună amuzant. :D :D :D

73 M
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo8czo
Mesaje: 12
Membru din: Mar Noi 23, 2021 5:25 pm
Contact:

Re: Ajutor si recomandari montaj antena HF la casa

Mesajde yo8czo » Joi Iul 28, 2022 12:13 pm

Am plasat comanda, ca info, am plasat detaliile ei.

Imagine

@YO4SI: nu exclud telegrafia, pe viitor o sa incerc sa invat, sa vad daca se prinde.

Sanatate tuturor!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori